MSI 745 Ultra

Pro procesory AMD Athlon, Athlon XP, Duron a Sempron.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
JoHnY
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003

MSI 745 Ultra

Příspěvek od JoHnY »

mam(nemam) tuhle desku a pote co se divne zasekli widle jsem snizil casovani pameti v BIOSu (z 2-2-6 na SPD-3-7 nebo tak nejak) a restartoval PC a ve chvili kdy deska kontroluje pamet se freezne. - D-Bracket 1,3 cervena a znamena to chybu pri kontrole prvnich 256kb ramky nebo tak neco

zamenil jsem snad vsechno co jsem mohl - CPU, RAM, VGA(nebezi ani kdyz je PCI) ....

dal jsem ji do reklamace a po mesici jsem ji dostal zpet (asi jela do tajwanu) se slovy ze se u vyrobce zavada neprojevila. A stejne nechodi
:shock:
NEPOTKAL JSTE SE NEKDO NEKDY S TIM CO TU POPISULU (nemyslim ten mesic v reklamaci :) )
Duron700@700, MSI 754 Ultra - shorela SNAD - je v zaruce, Kingmax DDR300(150@100), ATI daytona R9100 64MB(hynix 3.8ns), HDD Seagate 40BG/5400rpm, CoolerMaster DP5-7H53F
mrakomor
Nováček
Nováček
Registrován: 01. říj 2003

Příspěvek od mrakomor »

Osobně jsem měl podobný problém se dvěma 512 MB bloky RAM. Ve finále to skončilo reklamací jednoho z nich a výměnou za značkového Kingstona a vše je ok.... :-D
Jiri Drak
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Č.K.

Příspěvek od Jiri Drak »

Vsechno odpoj a vyzkousej desku pouze s CPU, pameti a grafikou. Pokud nepujde, otestuj to jeste pro jistotu s jinymi komponentami a pak ji odnes k prodejci at ti ukaze jak funguje.
MB Asus P7P55D-E, CPU Core i5-750@3700MHz, RAM 16GB, VGA Radeon RX Vega 56
Nobrain
Nováček
Nováček
Registrován: 22. zář 2003
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nobrain »

Hmm...tak tohle znám, konkrétně na MSI 745 Ultra mi nejela paměť V-DATA 512 MB 333 MHz...to samé na GA-7S748. SiS chipsetům zkrátka některý RAMky nevoněj. Zkoušel jsem ten samej modul osadit do desek s Via a SiS 735 chipsetama a vše OK. Takže nakonec proběhla výměna RAMky s kamarádem a oba jedem OK. Tudíž bych soudil, že tvoje deska je OK.
No brain, no pain
EfineSS
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 12. lis 2004
Bydliště: Brno

Sempron 2600+ na MSI 745 Ultra

Příspěvek od EfineSS »

Bohuzel se mi "podarilo" moji nesikovnosti smazat puvodni thread s nazvem "frekvence procesoru..". Timto se velmi omlouvam a pokusim se aspon trochu svou chybu napravit. Zakladam thread ktery by mel navazat na ten puvodni, jen jsem pro nej vybral nazev ktery vice popisuje problem.

Moje odpoved na posledni otazku znela:
To se divim ze ti to bezi, uz si zkousel nejakou 3D aplikaci a testoval si stabilitu PC? Standarti frekvence AGP je 66MHz, a u PCI 33MHz. Ty tvoje frekvence (AGP/PCI) jsou hodne vysoke, takze s velkou pravdepodobnosti muzes ocekavat problemy s diskovym radicem a grafickou kartou.
Ryzen 5 5600X, ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4, Gigabyte Radeon RX 5700XT Gaming OC
Holy
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 10. čer 2003
Bydliště: Ostrov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Holy »

testy jsem zatím nedělal,ale PC se zdá být stabilní, teplota CPU 57.2°C, běží grafické programy, tv, antivir....takže zatím se to jeví normálně. Pokud bych snížil frekvenci CPU tak aby seděla AGPa PCI tak mi procesor rozhodně nepoběží pod taktem jak jsi psal.
Máš link na nějakej dobrej benchmark, kterým bych to testnul?
Holy
EfineSS
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 12. lis 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od EfineSS »

Tebe tezko o necem presvedcovat kdyz nechapes co ti chci rict... Pokud bude PC stabilni (ja myslim ze ne) tak neni co resit... Spust treba nejakou hru a uvidis... Jinak teplota procesoru 57C v klidu je dost vysoka, pri zatezi se ta teplota bude pohybovat cca kolem 65-70C, coz uz neni vubec dobre.
Ryzen 5 5600X, ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4, Gigabyte Radeon RX 5700XT Gaming OC
Holy
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 10. čer 2003
Bydliště: Ostrov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Holy »

EfineSS píše:Tebe tezko o necem presvedcovat kdyz nechapes co ti chci rict... Pokud bude PC stabilni (ja myslim ze ne) tak neni co resit... Spust treba nejakou hru a uvidis... Jinak teplota procesoru 57C v klidu je dost vysoka, pri zatezi se ta teplota bude pohybovat cca kolem 65-70C, coz uz neni vubec dobre.
Možná jsem se špatně vyjádřil...ta teplota je za současného spuštění AVG, SpyBot,PaintShop Pro7, a IE6.
Teď jsem udělal nějaký bench co jsem našel na stahuj cz a vše proběhlo bez zhroucení nebo zamrznutí systému....
Možná jsem divnej, ale nemám v compu žádnou hru....
Holy
EfineSS
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 12. lis 2004
Bydliště: Brno

Příspěvek od EfineSS »

Ale to ze spustis nejaky programy najednou tim procesor nezatizis... Zkus Prime95, a hlavne vyzkousej 3DMark..
Ryzen 5 5600X, ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4, Gigabyte Radeon RX 5700XT Gaming OC
Lutownica
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. dub 2016

MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od Lutownica »

Ahoj,
mám možná trošku zvláštní dotaz ale... jaký je rozdíl mezi těmito http://www.imgup.cz/image/fKH (screen) procesory - AXDA2400DKV3C a AXDA2400DKV3C ? (odkaz na web ze screenu)
Hodlám ho totiž zakoupit za celkem rozumnou cenu 99Kč.

PS Jo, mně taky přijdou stejný, ale nerozumím tomu, že jednou JE kompatibilní a podruhé není (viz screen)

+ rozsekávající dotaz pro otrlé (aneb dotaz lamy): Bude na této desce fungovat (dle manuálu a webu cpu-upgrade.com ne) CPU s FSB 333 MHz, nepůjde třeba podtaktovat? (sry, nedalo mi to)

Předem dík


//edit Wilik - upraven nazev
MB: MSI 6561 (socket A), PSU: Fortron FSP300-60PN CPU: AMD Athlon 1800+ Thoroughbred (12,5x133), GPU: GF FX 5500 (upgrade soon), RAM: 2GB DDR1, HDD: Hitachi 120GB (HDS722512VLAT80)
Win XP Pro/Home SP3
Wilik
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Brno

Re: Rozdíl mezi AXDA2400DKV3C a AXDA2400DKV3C (?)

Příspěvek od Wilik »

Podle stranek vyrobce desky je kompatibilni se vsemi CPU AthlonXP 130nm a 133/266 MHz FSB.

https://cz.msi.com/Motherboard/support/ ... upport-cpu

Rozdil mezi uvadenymi CPU neni zadny - jde o tentyz CPU (jde o totez identifikacni cislo CPU).

CPU s FSB 166/333 Mhz tam fungovat muze - zalezi na typu CPU, ty novejsi uz tam nepojedou.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U K7 se to defakto vždy rozjede, i s nepoidporovanym jádrem, bios CPU znát nemusí, ale tahle deska FSB 166 nedá, max má kolem 145/150, tzn pojede ale na niššim taktu. Pokud by měl odemčenej násobnič tak se to dá vynahradit tim.
Lutownica
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. dub 2016

Re: MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od Lutownica »

Zkousel jsem ji dat vic jak 145MHz a pc nejel (jenze to muze byt i RAMkou (jedna je snad pc2100 tj. i normalne silne pretaktovana)...
navic jsem ted cetl clanek ze tahle deska ma chipset SiS 745 a ten pracuje v rozmezí 100-200MHz (soudím i dle biosu), takze snad po vymene RAM (patek) to bude lepsi.
Spis by me ted zajimalo: lze predem zjistit, jestli je cpu odemceny? (nikoli stavajici, ten sice je, ale nepracuje pri vyssim nasobici jak 13x(nepodstatne)) je napr. na stitku cislo serie nebo tak neco (abych si to overil pred zakoupenim)? Pokud je to nejaka FAQ otazka, napiste jen hledej a ja budu hledat lepe ;-)

btw. diky za prejmenovani topicu, v tu chvili me nic jinyho nenapadlo
MB: MSI 6561 (socket A), PSU: Fortron FSP300-60PN CPU: AMD Athlon 1800+ Thoroughbred (12,5x133), GPU: GF FX 5500 (upgrade soon), RAM: 2GB DDR1, HDD: Hitachi 120GB (HDS722512VLAT80)
Win XP Pro/Home SP3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U pamětí hleď hlavně na kapacitu, tenhle chipset je pro FSB100/133 (200/266 DDR), končí kolem 145-150mhz, to že v biosu jde nastavit více neznamená že to dá, nejsou tam pro to ani PCI/AGP děličky a pod. Co se pamětí týče, drž je vždy synchro s FSB a co nejmenší latence.

Co se odemykání CPU týče, je to jak napsal Havli v tomhle topicu:
http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php? ... 7#p9055017

Zkrátka, staré 180nm K7 jsou zamčené z výroby, daj se odemknout pospojováním můstků. Novější 130nm Thoroughbred a Barton, jsou z výroby unlocked, ale musí být starší než 39. tyden 2003, od té doby totiž AMD začalo CPU zamykat na tvrdo (někde to jde obejít přepinovánim na XP-M a pak měněnim násobiče z OS, ale to nestojí za tu námahu).

Pokud chceš nej upgrade do současné desky, tak si sežeň z Ebaye XP-M kterej bude mít FSB133/266, ala pro tvou desku, a s nejlepšim jádrem barton a už default na vysoké frekvenci a násobiči. Třeba model AXMA3000FKT4C, nebo AXMA2800FKT4C, nebo s nízkym TDP pěknej AXMJ2800FHQ4C či AXMG2600FQQ4C. Tady máš celej seznam, zascrolluj si dolu k XP-M Barton s FSB266 a z nich vybírej:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_A ... processors

Jinak kdyby něco, tak tuhle desku rozhodně nevyhazuj, je to jedna z nejlepších oldschool pre-nforce socket A desek s universal AGP slotem (fungují v ní karty od 1.0 po 8x) a je to super do retro kompů jako podvozek pro Voodoo5tky, narozdíl od shitózních VIA chipsetů atd.
Lutownica
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. dub 2016

Re: MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od Lutownica »

Tak jsem zkusil vyhodit tu starou pc2100 RAMku a hle - 166 MHz no problem, jedu stabilně ;-) (nad 167 nejede, předpokládám, že je to následně zvýšenou frekvencí pci/agp (jde to nějak obejít? nějak na pevno zafixovat na 66/33 a fbs zvyšova dál (logicky asi ne, max 199 (násobek 33)) ?

Dále, lze zjistit výrobní "šarži" ze štítku nebo jiným jednoduchým způsobem (tj. jinak než bios (chci si to ověřit před koupí) zjistit "otvíratelnost" (tj. datum) resp. otevřenost CPU?

+ bonusová: V čem jsou mobilní procesory odlišné od deskopových? Výkon stejný (166*12 u mobil. je stejný jako 166*12 deskop), pouze nižší spotřeba? Tj. procesor je lépe udělaný (to mi ale hlava nebere, proč se nepoužívají jen M, vždyť deskop je tím pádem "zastaralejší", při stejném příkonu slabší....)? Nebo jsem to zle pochopil?

Dík za odpovědi
MB: MSI 6561 (socket A), PSU: Fortron FSP300-60PN CPU: AMD Athlon 1800+ Thoroughbred (12,5x133), GPU: GF FX 5500 (upgrade soon), RAM: 2GB DDR1, HDD: Hitachi 120GB (HDS722512VLAT80)
Win XP Pro/Home SP3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U téhle generace se ničim nelišel a ano, většina M procesorů má výběrové jádro ze středu waferu takže může při stejné frekvenci ject na niššim TDP. Taky jsou k dispozicy kousky s niššim FSB a vyššim násobičem protože max FSB mobilních K7 bylo 133, ale K7 je na FSB hodně závislá, tzn CPU s vyšim FSB maj v praxi vyšší výkon i když běžej na o něco menší frekvenci.

Jinak to že jsi se dostal na FSB166 je úspěch, ale dělička PCI/AGP je max do 133 takže tvé sběrnice už teď maj silnej overclock. Dále, paměťovej řadič také, je dost možné že takovou FSB dá jen s menšim m,nožstvim paměti, když mu naložít 1+GB třeba tak to bude horší i když samotné paměti budou kvalitní. AGP/PCI lock na stálé frekvenci tenhle chipset nemá, to měla až Nforce2.

Jinak kdy je CPU vyrobenej se dá poznat ze štítku, ale z hlavy si to už nepamatuju a googlovat to za tebe nebudu.
Lutownica
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. dub 2016

Re: MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od Lutownica »

Supr, vždycky jsem si myslel, že M jsou ošizené a ono je to vlastně naopak.

No, dle různých zdrojů (lidé v diskuzích či zive.cz (článek o desce)) má děličku 1:5 (vidím i v biosu, jak se při 166 přepnou frekvence zpět na 66/33).

Jenže: dneska mi přišly 3*1GB pc3200 RAM (ADATA, ale výrobce pamětí jako takovejch vždy jiný) a po výměně odmítali jet rychleji než 133 (resp. 145) - má otázka... proč? zkoušel jsem nejrůznější kombinace, pak i po jednom, nakonec to vyvrcholilo v neustále se opakující BSoD i s původní RAM (chvíli jsem nemohl ani do nouzáku). Teď je to ok, ale pste přes 145 se ne a ne dostat a upřímně mě to s*re. Kvůli tomu jsem bral ty 400, nenapadlo mě, že to bude dělat zle... vyřeší to jiný výrobce/jiná frekvence (pc2700)? Jinak přišli mi v obálce, oblepený izolepou, ale nebyla na nich žádná stopa po lepidle (částečný poškození?)
(vím, že je to ot, ale svým způsobem to s deskou a tedy procíkem souvisí ;-) )


nechci po tobě, abys za mě něco googlil (+- umím), jen jsem potřeboval nakopnout, co vlasně hledat

btw moc si vážím tvé pomoci
MB: MSI 6561 (socket A), PSU: Fortron FSP300-60PN CPU: AMD Athlon 1800+ Thoroughbred (12,5x133), GPU: GF FX 5500 (upgrade soon), RAM: 2GB DDR1, HDD: Hitachi 120GB (HDS722512VLAT80)
Win XP Pro/Home SP3
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od havli »

Tady u tech starych desek da se rict obecne plati, ze cim vic pameti je osazeno, tim mensi FSB stabilne davaji. Ja bych to nehrotil, proste se smir se 145MHz a dal neres.
Lutownica
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. dub 2016

Re: MSI 745 Ultra - podpora CPU

Příspěvek od Lutownica »

Tak jinak, kámoš má fichtla, já mám fichtla. Jestliže kámošovi bude lítat 70 a mě jen 60, bude mě to štvát a budu chtít vědět PROČ. Tohle je ta samá situace (s nepřetaktováním FSB se smířím, ale neprve CHCI vědět, co přesně mě brzdí (sebemenší chybu v systému taky neřeším reinstalací, ale hledáním problému)).
Ale fajn, berte tohle jako poslední pokus, pokud se to ani teď nevyřeší, končím, jo?

Příklad toho, že to jde: ...Pamat som vymenil za 2x 256 MB RAM PC2700 (333 MHz CL 2.5), nastavil pomer FSB na 1:1, FSB 166 (333), procesor bol identifikovany ako Athlon XP 2800+, ramky som kupil z pod ruky, takze som nechal bezat chvilku memtest86 (pri pass 3 som ho ukoncil, 0 chyb)... viz zive.sk nebo http://4um.overclocking.cz/showthread.php?t=2171

mezitím mé pokusy (2*1GB, A-DATA 400MHz, lat 2,5 (zkoušel jsem i 3 i spd (zas 2,5)), U kolem 2,6V):
při 166 fsb mi zamrzne start xp-ček v půlce, v GOLD MEMORY začne házet chby tak při 33%;
při 145 fsb nastartuji, chybu v GM hází okolo 50-60%;
při 133 fsb nastartuji, chybu v GM nehlásil při 83%, pak jsem test přerušil (neměl jsem čas ho nechat doběhnout)
teď jedu na 133 fsb (*12,5) a nejagresivnější nastavení pamětí Obrázek, test jsem nezkoušel, ale start v poho

Deska MÁ děličku 1:5, takže 166 je (teoreticky) ok, dle mě to způsobují (resp. co jsem vyčetl):
*DESKA - ("vadný" kus, studeňák (častým měněním pamětí a lehkém prohýbání desky mohlo něco rupnout (?))
*PAMĚTI - pc 3200, z druhé ruky, koupím-li "nové" (přes inzerát), např Kingston, vyřeší to něco?
*CPU - velice nepravděpodobné, jádro je už Thorougbred (0,13) a revize B0 (prý jede vpohodě přes 2GHz)
*HDD - ?, někde to někdo psal, prej nemusí stíhat (třeba jen sběrnice, co já vím), mě osobně to přijde jako blbost
*OS - nejsem žádný extraWinprofík, ale prý můžou zlobit registry....?

Věřím, že zdejší profíci na něco přijdou
DÍK
MB: MSI 6561 (socket A), PSU: Fortron FSP300-60PN CPU: AMD Athlon 1800+ Thoroughbred (12,5x133), GPU: GF FX 5500 (upgrade soon), RAM: 2GB DDR1, HDD: Hitachi 120GB (HDS722512VLAT80)
Win XP Pro/Home SP3
Odpovědět

Zpět na „Socket A a Slot A“