Projekt Teneo

Hotové nebo rozdělané projekty - úpravy a modifikace počítačových skříní krok za krokem.
V této sekci se nezapočítají příspěvky.

Moderátor: L4mka

Skacee
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009

Projekt Teneo

Příspěvek od Skacee »

Zdravím,

po delší odmlce jsem se opět rozhodl pustit do dalšího projektu. Bude se jednat o něco jako fileserver, síťový archív.

Pokusím se jej udělat jako jednoduchý, malý, a v rámci možností snadno obsluhovatelný nástroj. Zatím, co mám v hlavě je, že by měl mít až osm velkokapacitních disků, zabírat co nejmíň místa, tichý, snadno se udržoval.

Část disků bude sloužit čistě jako archiv a část jak síťové úložiště (jak pořešit systémový disk)?

Zatím posílám navrhy v 3D (učím se :x). Rád si počtu Vaš názory a rady.

Čím si teď nejsem jistý je jak pořešit chlazení. To teď potřebuji nejvíc. Ostatní se dá dodělat potom.

Skacee
PS: Doufám, že anglické popisky nebudou vadit.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
M4r1hu4n3
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2006

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od M4r1hu4n3 »

Nemůžu říct že by se mi to úplně líbilo. Líbí se mi nápad narušit to tmavé bílýma linkama, a použití dřeva. Ale nesedí mi tvar boků a nohy. Jinak absolutně bez výhrad a svěží vítr do moddingové scény České Republiky...
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti." Jan Amos Komenský
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od HentaiRush »

Vidím v tom velkou inspiraci starších MacPro, že? :) Jinak, mě to na nějákej NAS server, přijde až moc složitý..
Jenom přece podobný mašinky jsou většinou zalezlý někde v koutě za stolem, takže mě se spíše líbí jednoduchej "čistitelnej" design..
Wannabe dickface... :]
Skacee
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Skacee »

Zdravím všechny,
je podzim, zima nebo jak to nazvat a tak jsem začal konečně dělat na Teneu i fyzikálně. Získal jsme konečně doma čas na dodělavání příjemných restů. Máte pravdu, design Maců se mi líbí.

Takže posílám první fotky:

Nákupy:
Obrázek
2xLianLi HDD Expansion Kit (hotswap, SAS), LianLiMultimedia IO Port, 2x Scythe Kaze-JuniSlim 120mm, 1600 otáček

Vybalený IO panel:
Obrázek


Dnes mi došla i moc sympaticka deska (+ECC paměti) od Intelu S1200KP Kenosha Pass, kdyby ji teď nevyrobili, tak nevím, co bych asi použil. A to jsem se snažil. S1200 je snad jediná mITX deska s dvěma LAN porty, ECC paměťmi a aspoň 4 SATA porty, doufám, že nezklame:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Další materiály bez kterých se nadá stavět:

Obrázek

Obrázek
Skacee
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009

Druhé kroky

Příspěvek od Skacee »

Na začátek jsem si překreslil 3D návrh na balící papír do reálných rozměrů. Trochu jsem samozřejmě změnil a doladil detaily. Několikrát jsem je pak měnil. Teneo je jednodušší než Samurai, ale má také své vychytávky. Tentokrát bych chtěl použít pouze hliník a dřevo.
Obrázek

Pak jsem začal s výrobou jednotlivých dílů:

Přípravek na ohýbaní horního krytu + "testovací proužek". Testování šlo rychle a elegantně i když máme malou ohýbačku. Ale...
Obrázek

Ten skutečný kus šel dost blbě. Nakonec jsem si zahrál na klempíře a pomocí gumové palice a kulatiny jsem dosáhl požadovaného tvaru:
Obrázek

Pár fotek z výroby tvarovaných dřevěných předných sloupků:

Šablona:
Obrázek

Našel jsem na půdě zbytky tvrdého dřeva (možná se do toho balili tátovy motory pro převoz), udělal na cirkulárce hranolky 25x25:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Horní část skříně:
Obrázek
Obrázek

Po zpracování:
Obrázek

Z této kulatiny (vysoustružil mi ji otec, díky moc!) jsou udělány ty dřevěné části, které jsou nahoře a dole.
Obrázek

Šablona pro vnitřní boky.
Obrázek

Boky jsem před úpravami sešrouboval dohromady. Jsou z AL plechu 2mm, který mi zbyl z předchozího projektu Samurai. Nad tímto dílem jsem se zastavil, protože jsem musel promyslet všechny otvory (ještě tam nejsou) a začal jsem řešit zbytek konstrukce.
Obrázek

Protože jsem potřeboval zmenšit koše na disky, tak jsem je rozmontoval:
Obrázek

Obrázek
Na dvířka přijdou nainstalovat tenké ventilátory Scythe.

Obrázek

Spodní část koše jsem zkrátil:
Obrázek

Tady jsem nyní - práce na vaně - spodku skřínky a zadních sloupků (AL 3mm L, U, profil), na které se bude montovat zadní Al deska s MB. Jsou ještě nehotové. U profily napravo už naznačují koncept vany. Připojení zadní Al desky a konstrukční napojení sloupků jsem musel dost promýšlet. Ale teď už mám v hlavě vše vyřešené. Vrchní část bude náročnější na zpracování. Brzy, jakmile dodělám pár dílů, uvidíte výsledek v konstrukci.
Obrázek
Spo.On
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. led 2008

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Spo.On »

Po hodně dlouhý době zajímavý projekt, držím palce..
KapaCZ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. srp 2006

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od KapaCZ »

Tohle si zaslouží vyslovit ti podporu. Paráda ;)

Těšim se na další postup ;)
Frky
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. čer 2008
Bydliště: Plzeň

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Frky »

Vypadá to moc hezky, hlavně se mi líbí ty nákresy a přesnost s jakou to vytváříš, tohle mně nikdy nešlo :-) Palec nahoru a těšíme se na výsledek :-)
tmaven
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. kvě 2007
Bydliště: Havířov/Ostrava/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od tmaven »

Tesim se na vysledek! A pokracuj v dobrem infu pro nas! :)))
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING ~ AMD Ryzen 7 5800X3D ~ GeForce RTX™ 3070 Ti GAMING OC 8G ~ G.SKill Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL17 ~ Corsair SF750W ~ Samsung 980 PRO 1TB ~ Cooler Master MasterBox NR200P ~ Scythe Fuma 2 ~ Dell S2721DGF + BenQ XL2411Z + Samsung 2233RZ ~ www.flyingbbq.cz - Blog o BBQ!
srna
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od srna »

skvela prace, jen tak dal
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Skacee
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Skacee »

Děkuji za vyjádřenou podporu a posílám další malý večerní update:

Takže spodní boky jsou takřka hotové:
Obrázek

A tady chci ukázat, jak bude vypadat vana:
Obrázek

Na soustruhu jsme v horních dílech dřevěných boků zhotovili zářez pro zadní L profily - kolmý a 3mm hluboký. Sice první frézka byla tupá, ale pak to bylo ok. Bůh ví, jak by zde dopadla (moje) ruční práce...
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Dále jsem kolíkovačkou zhotovil otvory. Kolíky a lepidlem jsem dal dohromady dřevěné boky viz.:
Obrázek
Obrázek

a zbrousil:
Obrázek

oba dva:
Obrázek

Pak jsem začal zpracovávat zadní L profily na kterých bude přichycena zadní deska. Hliník řežu na cirkulárce, přímočarou pilou, nebo i normální pilkou na železo. Důležité je používat emulzi, protože hliník strašně lepí.
Obrázek

Uchycení zadních L profilů a dřevěných boků. Sedí dobře, snad se mi je podaří uchytit pevně a dřevo vydrží, protože tam bude více šroubů.
Obrázek

Boky v níž budou koše na HD dostali další díry a jsou nachystané na montáž:
Obrázek

A nakonec jsem si nechal vysoustružit bižuterii - AL úchyty na horní desku:
Obrázek


Plánuji montáž na zkoušku, doladit detaily, brousit desky, doleštit a pak eloxovat. Opracovaný hliník je moc pěkný. Vzhledem k velikosti to raději zadám firmě.
Frky
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. čer 2008
Bydliště: Plzeň

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Frky »

Hezký, hlavně některý fotky jsou parádně vyfocený, maj takovou hezkou hloubku :-)
M4r1hu4n3
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2006

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od M4r1hu4n3 »

Promiň jestli jsi to psal a já to přehlédl, ale budeš to dřevo pak dýhovat nebo ho jen namoříš a zalakuješ? Jinak moc pěkná práce, libí se tvůj důraz na detail.
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti." Jan Amos Komenský
tmaven
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. kvě 2007
Bydliště: Havířov/Ostrava/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od tmaven »

ja bych ho moril! :)
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING ~ AMD Ryzen 7 5800X3D ~ GeForce RTX™ 3070 Ti GAMING OC 8G ~ G.SKill Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL17 ~ Corsair SF750W ~ Samsung 980 PRO 1TB ~ Cooler Master MasterBox NR200P ~ Scythe Fuma 2 ~ Dell S2721DGF + BenQ XL2411Z + Samsung 2233RZ ~ www.flyingbbq.cz - Blog o BBQ!
Skacee
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Skacee »

Dřevo zevnitř zůstane, tak jak je a z venku bude tmavá dýha.
Skacee
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Skacee »

Zdravím,
posílám prních pár fotek po Vánocích. Další přidám brzy. Na zkoušku jsem boky a spodek vyleštil a nechal eloxovat. Napodruhý pokus mi to udělali dobře. Musím dodavatele pochválit za jejich vstřícnost - DIndustrial v Krpoli. Rozhodně jsou lepší než ti z Cejlu. Myslím si, že to vyšlo a tak se těším, na zbytek.

Postup jak jsem leštil-"kartáčoval" hliník, dřevěná deska posloužila k rovnoběžnosti rýh, bylo docela mokro okolo...
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Pár fotek z kompletace na zkouškou, zda-li tam nejsou nějaké nepřesnosti:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Koše s disky jsem ještě polepil gumou, kterou jsem zbrousil, aby šířka rozměrově sedla k požadovaným hodnotám. Gumu jsem nepoužil kvůli tlumení, aby koše dobře drželi boky. Na spodek boků jsou přinýtovány L profily k uchycení ke dnu.
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Maxtor »

Nice jak cyp.. :up:

Jeden ze sakra malo mistnich modu, ktery jsou z tenkyho plechu a muzou byt presny.. ne ty naohybany tanky.. :)
tmaven
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. kvě 2007
Bydliště: Havířov/Ostrava/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od tmaven »

Nadherna prace :) Tesim se na dalsi postup
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING ~ AMD Ryzen 7 5800X3D ~ GeForce RTX™ 3070 Ti GAMING OC 8G ~ G.SKill Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL17 ~ Corsair SF750W ~ Samsung 980 PRO 1TB ~ Cooler Master MasterBox NR200P ~ Scythe Fuma 2 ~ Dell S2721DGF + BenQ XL2411Z + Samsung 2233RZ ~ www.flyingbbq.cz - Blog o BBQ!
Skacee
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Skacee »

Další update. Je to válka s hmotou, které vladnou neúprosné zákony...Pár věcí jsem dobře zvrtal :angry2:
Tady je ukázka jak jsem vrtal "půldíry" do dřeva:
Obrázek

Konečně jsem našel pořádný stahovák...
Obrázek

Obrázek

Náhled s dřevěnými boky:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Práce na zadních nosnících, poměrně komplikovaný tvar, nakonec po hodině pasování to sedí:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Skacee dne stř 22. úno 2012, 20:15, celkem upraveno 1 x.
Skacee
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2009

Re: Projekt Teneo

Příspěvek od Skacee »

Spodek jsem musel odmontovat a udělat nový, protože se nakonec při kompletační zkoužce ukázal jako příliš krátký. Byl by problém s kabeláží.
Obrázek
Obrázek

Kryt na zdroj. Zdroj se přišroubuje na tento plech a plech se přišroubuje k zadnímu krytu. Musí to tak být pokud chci mít vyměnitelný zdroj bez odmontování zadního krytu.
Obrázek

Práce na zadním krytu, který je zároveň MB tray, bude výsuvný i s MB. Ale po odšroubování 8 šroubků.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zkouška uchycení horní části:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Další fotky ze stavby:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Projekty“