Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Kobrik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. zář 2012
Bydliště: Staré Město
Kontaktovat uživatele:

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Kobrik »

Tohle asi nikdo otestované mít nebude. Za mě repete...
Home PC1: CPU Core i5 3570K @4,6Ghz 1,36V + Noctua NH-U12P SE2 ; RAM Corsair Vengeance DDR3 8GB 1600MHz CL8 ; MB ASRock Z77 EXTREME 6 ; GPU MSI GTX970 + Alpenföhn Peter 2 Cooler ; SSD OCZ Vertex 4 120GB; HDD 2TB WD Green ; PSU Seasonic M12II-620 ; Case Fractal Design Define R4

Home PC2: CPU Phenom II X6 1055T 2,8GHz@3,3GHz stock voltage + Gelid Solutions SlimHero ; RAM 8GB DDR3 1333MHz ; MB Gigabyte GA-78LMT-S2P ; GPU MSI nVidia GTX 960 4GB ; SSD Patriot Burst 240GB ; PSU Seasonic SS-400ET T3 400W ; Case CoolerMaster MasterBox Q300L

Home PC3: ASRock N3150B-ITX - Intel N3150 ; 4GB DDR3 SODIMM 1600MHz ; SSD Patriot Blast 120GB ; PSU Fortron FSP250-60GHT TFX ; Case Eurocase WT-02

PC in Work: CPU Core i5 8400 Box ; RAM 16GB Crucial Ballistix Sport LT 2400MHz CL16 stock ; MB MSI H310M PRO-VDH ; GPU MSI nVidia GF210 ; SSD KINGSTON A400 240GB ; HDD WD 500GB Blue ; PSU Seasonic SS-350ET T3 350W ; Case EVOLVEO M1
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od PKBO »

Asi bych to neviděl tragicky, kdyz se to nafoukne, tak příznakem pravděpodobně bude zvýšená teplota díky horšímu kontaktu mezi čipem a IHS. Na druhou stranu když už víš jak na to....
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Igoreso »

Nemá někdo ten přístrojek na Delid v Jihlavě a nebo okolí?
Nebo nekdo kdo by jel na AT setkání na seči ted v tejdnu?
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Newbie
Nováček
Nováček
Registrován: 17. bře 2009

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Newbie »

Nedělá někdo náhodou delid v Brně, nebo okolí, abych se nemusel otravovat s poštou?
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Michal86 »

Když to shrnu, pokud bych si chtěl udělat delid sám doma (abych nemusel pořád cestovat do Prahy), tak potřebuji:

https://www.rockitcool.com/products/rockit-88 - sundání IHS
https://www.rockitcool.com/products/re-lid-kit - pomocný kit pro nalepení IHS
https://www.alza.cz/thermal-grizzly-con ... 798708.htm - pasta mezi čip a IHS
černý silikon pro nalepení IHS zpět s tím, že nebudu lepit celou plochu a nechám část nezalepenou kvůli odvodu tepla

souhlas?
Kobrik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. zář 2012
Bydliště: Staré Město
Kontaktovat uživatele:

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Kobrik »

Buď sestava za 2 litry nebo kapku šikovné ruce a další kapku rozumu k tomu. Max. ještě tohle https://www.rockitcool.com/products/re-lid-kit ať ten nový nános silikonu trochu vypadá jestli je to potřeba.
Já třeba používám místo Thermal Grizzly Conductonaut https://www.alza.cz/coollaboratory-liqu ... 163938.htm (Mám jí ještě na dalších 10 CPU, tak není důvod ani kupovat nic jiného :-D ). Nevěřím ale, že je přínos Conductonauta tak markantní, aby vyváži trojnásobnou cenu. Kolikrát je to spíš o tom, že pastu naneseš správně.

Jinak ano takhle jak to máš to bude nejsnadnější a bude to OK. Ale za ty prachy by se na to osobně mohl.... Dnes se to moc řeší a zbytečně hrotí. Některým na to stačí i kladivo a kousek dřívka :-D .
Dá se to udělat s přehledem za 3 kila.... Navíc nevíš jestli budou do toho kitu pasovat další generace IHS a nebude ti to za chvíli k ničemu....
Home PC1: CPU Core i5 3570K @4,6Ghz 1,36V + Noctua NH-U12P SE2 ; RAM Corsair Vengeance DDR3 8GB 1600MHz CL8 ; MB ASRock Z77 EXTREME 6 ; GPU MSI GTX970 + Alpenföhn Peter 2 Cooler ; SSD OCZ Vertex 4 120GB; HDD 2TB WD Green ; PSU Seasonic M12II-620 ; Case Fractal Design Define R4

Home PC2: CPU Phenom II X6 1055T 2,8GHz@3,3GHz stock voltage + Gelid Solutions SlimHero ; RAM 8GB DDR3 1333MHz ; MB Gigabyte GA-78LMT-S2P ; GPU MSI nVidia GTX 960 4GB ; SSD Patriot Burst 240GB ; PSU Seasonic SS-400ET T3 400W ; Case CoolerMaster MasterBox Q300L

Home PC3: ASRock N3150B-ITX - Intel N3150 ; 4GB DDR3 SODIMM 1600MHz ; SSD Patriot Blast 120GB ; PSU Fortron FSP250-60GHT TFX ; Case Eurocase WT-02

PC in Work: CPU Core i5 8400 Box ; RAM 16GB Crucial Ballistix Sport LT 2400MHz CL16 stock ; MB MSI H310M PRO-VDH ; GPU MSI nVidia GF210 ; SSD KINGSTON A400 240GB ; HDD WD 500GB Blue ; PSU Seasonic SS-350ET T3 350W ; Case EVOLVEO M1
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od icebosss »

jo ale u skylake a kaby lake je trošku problém s tloušťkou pcb, u tvého Ivy bridge či haswellu to šlo přes dřevo, hadru a svěrák, ale tady si tímhle způsobem můžeš pěkně srolovat pcb :D
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Arm0r! »

Rád bych přidal své zkušenosti k tématu. Delidoval jsem si svůj Haswell co mám v podpisu (i5 4670k) - přes metodu svěrákem a vše v cajku. CPU jsem očistil (komplet zrušil původní silikon), vyčistil isopropylem a poté slepil zpátky IHS k CPU tímto silikonem -> https://www.gme.cz/silikonovy-tmel-s-dc ... white-90ml . Použití vystačí asi tak na 30x. Je toho opravdu hodně a stačí opravdu trošičku jenom použít. Pak po přilepení a nanesení CLU na jádro CPU, jsem vložil CPU do socketu a 12h nechal zatvrdnout v socketu. Pak na druhý den MX-4 na cpu a chladič a jel jsem. Teploty mi spadly o 18°C. Bohužel mě pak začla limitovat buďto má deska anebo špatný kousek CPU, takže jsem skončil na stable 4.1Ghz při 1.110vcore. Dále už bylo opravdu hodně potřeba krmit CPU voltáží.
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
vlado.sk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. srp 2010

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od vlado.sk »

Aká je trvácnosť CLU,nebude ju treba meniť po roku kvôli vyschnutiu a zhoršenia teplôt?
Case NZXTS340.MB ASUS RAMPAGE V EXTREME,CPU Intel Core i7-5960X,RAM Corsair 16GB KIT DDR4 3200MHz CL15,VGA MSI 1080GTX Z.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od PKBO »

naopak je to s časem lepší, tedy alespon u Conductonauta po roce provozu teploty nižší než po samotném delidu.. jak to je třeba po dalším roce, to teda nevím :)
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Arm0r! »

Na Haswellu (který jsem doteď měl), jel přes 15 měsíců CLU a furt teploty jsou stejný. Takže výkon CLU nedegraduje ani neschne. Jestli jsou teploty jakoby lepší po tom provozu po nějaký době (než hned po delidu) to jsem tak nějak nezjišťoval, ale určitě není horší. Maximálně stejný.:)
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Arm0r! »

Zdravím. Tak přidávám další delid zkušenost. Nyní s i5 7600k. Nechal sem si vytisknout na 3D tiskárně tento delid tool -> https://www.youmagine.com/designs/intel ... delid-tool . Hodil do něj CPU, pak do svěráku a za pár minut bylo hotovo. Žádný prohnutí PCB, křupnutí nebo něco podobného se nestalo. Hodil jsem na CPU - CLU a pak zpátky zalepil tímto silikonem -> http://www.gme.cz/silikonovy-tmel-s-dc- ... l-p742-006 nechal zatvrdnout v patici přes noc a pak na CPU (už IHS) hodil MX-4 a na něj můj Scytne Ninja 4. Prozatím teploty se mi zdají být pouze o krapec nižší (cca 4-5°C), ale je fakt, že jsem pořádně ještě netaktoval, do čehož se teprve až teď chystám. Chtěl jsem si první udělat delid CPU a pak až teprve OC. O výsledku OC se pak podělím zvlášť ve vlákně tomu určenému.
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Aiworry
Nováček
Nováček
Registrován: 10. led 2005

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Aiworry »

Tak můj první delid 4670k nozovou technikou dopadl úmrtím cpu :-).


Koupil jsem 4690k a teploty v Prime95 po cca 5 min 98 stupnu.
Tak přišel na radu svěrák a ultra opatrně jsem otevřel cpu.

Po otevření jsem viděl trochu sedě pasty stvrdle jako kamen.

Tak jsem nanesl liquid pro a uzavřel, na ihs mx4.

A ted teploty v Prime95 po 15 min do 60 stupňů.

Koukal jsem na YouTube, kde ma nejaky borec takto deliktnuty cpu s touto pastou po roce
a chip i ihs beze známek poškození.

Všem mohu doporučit výměnu toho sajrajtu pod ihs. Ale opatrně! At nakupujete nový jako ja.

Jinak chladic mam fera 3.
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Elkim »

No jo no, takhle to dopadá, příště to pošli ke mě :)
Born
Nováček
Nováček
Registrován: 06. bře 2020

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od Born »

Ahoj, potřeboval bych udělat delid 6700K, protože mi nějak začal víc topit a zároveň bych chtěl mít větší prostor pro OC. Nemám úplně odvahu si to dělat sám, byť bych měl možnost si vytisknout delid tool. Vím o Elkimovi a jeho delid.cz, jsou na něho skvělé reference, ale moc se mi nechce zaobírat s posíláním CPU do Olomouce a zpět. Nemáte tip na někoho obdobné kvality kdo by prováděl delid v Praze? Díky za tipy!
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od python.p »

Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
mouldy
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 10. črc 2009

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od mouldy »

Také se na to chystám, objednal jsem obyč, ale myslím dostačující Delid tool z alíku za necelou stovku.

Jaký je nejlepší postup?
Dát na samotný čip Grizzlyho? Už se někdo setkal s tím, že by to vlivem teplot dělalo nějakou neplechu?
SMD součástky kolem čipu zalít lakem na nehty, nebo jen dát pozor - v případě použití vodivého Grizzlyho.
IHS zpátky jen přimlasknout na pastu s čipem, nebo lepit/dát silikon?
Ryzen 9 7900X @ ASUS AI OC || Corsair iCUE H150i RGB PRO XT || ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI || Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36@6200 CL30 || Gigabyte RX 7900 XT up to 3,1Ghz/22Ghz 1,02V PTM7950 || Kingston KC3000 2TB || Toshiba 6TB Surveillance S300 || ROG STRIX 1000W GOLD || Be quiet! Silent Base 802 Airflow mode + iCUE || Dell S3422DWG
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano grizzliho dáš mezi čip a IHS, oboje musíš roztírat až to bude "přilnutý" po celý ploše a pak 2 plochy spojíš. Nemusíš řešit SMD, protože tekutýho kovu tam dáš minimu, ne tun, ne aby tam někde lítala kapka přebytku. S grizzlim dostaneš takovou tenkou jehlu kterou kdyžtak přebytek můžeš zas vysát, je to easy, o SMD se teda nemusíš bát na PCB žádnej tekutej kov ani nebude (pokud to nepoděláš).

Co se IHS týče, tak neni nutné lepit zpět, můžeš ho tam držet tlakem samotné patice, jen musíš pak bejt opatrnej při manipulaci a zavírání socketu aby to nesklouzlo bokem.

Ještě předtim se ale ujisti že tvůj IHS je rovnej či lehce vypnouklej, hlavně ať neni do U s prohlubní uprostřed, to by byl fail při kontaktu a v takovym případě bych doporučil udělat i lapování.
mouldy
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 10. črc 2009

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od mouldy »

Tekutý kov po nějakém čase zaschne, slepí se?

Ze zkušenosti o kolik desítek W bych se mohl dostat dál?

Respektive s nastavením, co teď mám. Udělám 4,91Ghz, běžnou OCCT zátěž to v pohodě ustojí (testováno 2h), takový full load je nějakých 120W (HWiNFO), teploty do 85 stupňů.
Problém je hardcore zátěž OCCT s AVX. Linx, Prime95 na small ffts, bez limitu by to okamžitě vyskočilo někam k 150W a to už je bez delidu neuchladitelny.
Druhá věc, že v 99,9% času v takové zátěži nikdy nebude.

Ještě poslední věc, Grizzly se dá použít i mezi IHS a chladič? Dá se nějak rozumně pak sundat?
Ryzen 9 7900X @ ASUS AI OC || Corsair iCUE H150i RGB PRO XT || ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI || Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36@6200 CL30 || Gigabyte RX 7900 XT up to 3,1Ghz/22Ghz 1,02V PTM7950 || Kingston KC3000 2TB || Toshiba 6TB Surveillance S300 || ROG STRIX 1000W GOLD || Be quiet! Silent Base 802 Airflow mode + iCUE || Dell S3422DWG
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Delid CPU - tipy, triky a jak na to

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Neslibuj si zázraky, zlepší se to max o 15-20 stupňů a 20W. To ale neznamená že nenarazíš na OC strop z jinejch důvodů.

Tekutej kov časem zaschne ano, ale to neni problém, jen bys musel reaplikovat kdyby jsi pohnul s chladičem, po zaschnutí se z toho nestane žádnej kámen, je to pak taková drolivá krusta, jde to stále easy sundat.

Co se týče dát i pod chladič, jde to ale musíš počítat s tim že to může naleptávat určitý kovy, třeba měď to naleptává takže to může znehodnotit povrch základny chladiče.
Odpovědět

Zpět na „Procesory“