oprava vrypu na PCB desky

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

oprava vrypu na PCB desky

Příspěvek od Maor »

povedlo se mi sroubovakem udelat rypanec do desky blizko cpu a prerusil jsem tam jeden vodic, je nejaka sance, ze kdyz tam opatrne sundam lak a premostim to kouskem dratku bez letovani a zaliju lepidlem, ze to bude fungovat. je to am3 gigabyte. Nemam vubec tuseni, jak jsou ty potvory citlivy, kdyz se tam trochu zmeni impedance a odpor.
Jeltík
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. říj 2004
Bydliště: HK, /edit-promaz!
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Jeltík »

Tak to ani nezkoušej, byli tady nějaký borci, co se tomuhle věnovali. Behemot a dál nevím.
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Mr Lucas »

Obávám se, že tohle opravit jen tak nepůjde. PCB je vícevrstvé a pokud jsi porušil i nějakou spodní vrstvu, tak jsi nahranej. Já takhle kdysi zničil Radeon 9800SE při sundavání chladiče. Holt se šroubovákem se musí velice opatrně :!:
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Maor »

dik moc, naštěstí to byla deska za 2000,- takže to zas až tak moc nebolí, zkusím se z toho radovat, protože si pořídím maximus V gene a 2500k, šroubovák budu používat plastový :-)
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od janis »

Záleží na rozsahu poškození, můžeš to zkusit zacelit opravným lakem na spoje - v pravěku jsem tím grafitovým úspěšně resuscitoval ECS K7S5A, u které se spona chladiče dotýkala smdéčka (rezistorové pole) a po zapnutí to krásně zablýsklo a tma. Deska po opravě, spočívající v přetření spálené cesty, dodnes šlape.
Ovšem u dráhy v PCB je to složitější - musíš opatrně odkrýt konce přerušené trasy a nanést vrstvu laku (možná opakovaně, po zaschnutí znovu) tak, abys zajistil vodivé spojení. Lak ber ten s nejnižší impedancí, stříbrnej - ale je dražší. Jelikož to úspěch nezaručí, investoval bych, jen pokud by mi na desce záleželo - jinak se na to vybodni a kup tu Asusku.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle jsem už párkrát dělal a pokud jsi dost šikovnej, nezkratuješ to s dalšim vodičem, atd, fungovat to bude, neměl by to bejt velkej problém.

Pokud je to jen malé přerušení a nejde přes více vodičů, tak doporučuji odstranitz lak jen z poškozeného a prostě to cínem spojit nesnažit se tam dávat drát, atd. Chtělo by to fotku.
Highlander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Highlander »

přerušenou jednu cestičku lze opravit naprosto bez problémů. Stačí mít dobré oči (v ideálním případě kvalitní lupu nebo mikroskop), netřepající se ruku... a trochu zkušeností.

Jsou daleko horší věci, co lze opravit než tohle.. ;)
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Maor »

zatim jsem ji poslal na RMA, jak to dopadne, bojím se,že je porušeno i něco hlouběji, ale třeba to bylo zrovna mezi vodivé cesty. Uvidím co se vrátí z RMA, kdyžtak tam dám trochu cínu a kdyby pořád nic, tak stála 2000,- což mě zas tak moc neštve, párkrát nepůjdu do hospody...
petr_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. led 2006
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od petr_ »

Pokud poškození nejde příliš hluboko, dá se to celkem bez problému opravit.
NTB: 13" MacBook Air mid. 2013, Haswell i7-4650U, 8GB LPDDR3, 256GB SSD
PC: Xeon 5550, 6GB DDR3, geforce 8800GTS 640MB
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Maor »

tak další poznatek, měl jsem možnost vyzkoušet sveho Phenoma co byl v desce naposled a ten hloupý vryp ten procesor nejen že odpálil, ale taky ten procesor teď odpálil desku na které jsem ho testoval :) faktnechápu, jak může být deska tak blbě udělaná, že připojením podělanýho CPU se sama odpálí :shock:
takže si mou zkušenost vemte k srdci
Naposledy upravil(a) Maor dne pon 1. říj 2012, 19:55, celkem upraveno 1 x.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano taky se mi jednou stalo, nutno říci že to byla 486 do socketu3, ale princip stejnej. CPU byl death takovym způsobem že ničil MB a ještě ty zničené MB pak ničily jiné procy.

Ten vryp samotnej, přerušení spoje, nic neprovede. V tvém případě ale asi došlo ke spojení datového a napájecího vodiče a tudiž byl CPU instant death, a z napětím poškozeného polovodiče se velice rád stává vodič.... zbytek už si každý domylí sám.
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Maor »

tak za blbost se platí :-) ještě že to nebylo něco kolem sc2011, to by mě už ty tisíce mrzely
Jen se divím, že nejsou ty desky trochu bezpečnější, testnout cpu, jestli je OK by ale asi moz zvyšovalo náklady
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty desky toho ustojí více než by jeden čekal. Když je CPU death / ve zkratu, atd, většinou to ustojí bez poškození, vypne zdroj, atd. Ale deska nemůže zabránit destrukci pokud do datovejch pinů přijde voltáž z napájecího. Bylo by extrémě složité a nákladné všechny piny checkovat jestli je v nich korektní voltáž než se připojí NB a začne komunikace nedovedu si to v praxi moc představit.
Mastodont
Černá karta
Černá karta
Registrován: 04. bře 2008
Bydliště: Praha

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Mastodont »

Tu desku bych si skoval, hodí se potom na reklamace/dobropisy starých cpu. :roll:

/ikeed :wink:
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: oprava vrypu u patice

Příspěvek od Maor »

tak mi z alzy napsali, ze jim mam donest prislusenstvi, aby mi to vyplatili, tomu říkám náš zákazník náš pán, jen to nemuselo trvat 30dní
Hadeso
Nováček
Nováček
Registrován: 23. úno 2010

skrabanec na MB

Příspěvek od Hadeso »

Dobrý den,
"Povedlo" se mi na mb (asus p5q deluxe) udělat škrábanec přes "cesty". Že jsem idiot vím, ale nedá mi to abych se nezeptal, zda se to nedá nějak "propojit", nebo se mám rovnou dívat po jiné desce. PC se zapne, ale na monitoru se nic nezobrazí, ani bios.
Děkuji
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: skrabanec na MB

Příspěvek od PKBO »

možná plácnu blbost, později mě určitě někdo opraví, ale zkusil bych obyčejnou tužkou ten kontakt projet. Dřív se tak odemkli procesory od AMD. Na desce asi budou větší proudy, jde o to kde tak to fungovat taky nemusí.... Nebo to v tom místě foukat fénem, ten cín by se mohl znovu rostéct tak jako při zapejkání MB v troubě. Ale taky už to může být vyzkratovaný.

-- upozorňuju že to sou takový hodně nouzový nápady který bych udělal kdybych neměl s kym se poradit, takže bych být tebou radši počkal na relevantnější rady :)
leonin
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 17. lis 2009
Bydliště: Brno

Re: skrabanec na MB

Příspěvek od leonin »

Pokud je to možne tak bych to zkusil nějakou micro pajkou spojit.
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: skrabanec na MB

Příspěvek od Alfajk »

pajkou urcite ne,je to nekolikavrstvej spoj,zkus to precmarat tuzkou,pokud to nepomuze,deska je na vyhozeni...jak ze se ti to povedlo?
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: skrabanec na MB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud je škrábanec tak hlubokej že šel pod vrstvy PCB tak je to konec. Pokud projel jen povrchově a škrtnul vodiče tam, tak stačí sundat ten lak z cest a mikropájkou se to dá opravit, už jsem to mnohokrát dělal. Kdyby jich bylo příliš mnoho příliš blízko tak že by se to nedalo easy opravit (při letování by se vždy spojilo více cest dohromady) tak by se to řešilo přemostěnim drátama.

Nicméně tohle je obyčejnej starej LGA775, nevim jsetli by to vůbec stálo za tu práci.
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“