GPU v procesoru + GPU na grafice - které právě používám?

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Skrew
Nováček
Nováček
Registrován: 30. črc 2006
Kontaktovat uživatele:

GPU v procesoru + GPU na grafice - které právě používám?

Příspěvek od Skrew »

Zdravím, mám takovej dotaz.

Pokud mám integrované grafické jádro v procesoru (Intel HD4600 Haswell) i klasickou grafickou kartu nVidia Quadro K600 1GB, jak poznám které GPU se aktuálně používá.
Nikde jsem nenašel článek, kde by bylo vysvětleno jak to funguje.
Např. jestli spolu obě GPU spolupracují (rozdělují si zátěž) nebo funguje jen jedna či druhá, např. na nenáročné prohlížení internetu 2D jede jen GPU v procesoru s skrz grafiku prochází jen do monitoru a při zatížení se aktivuje GPU čip na grafické kartě? A zároveň jak by v tomto případě byla řešena situace, že by najednou data z operační paměti musela být náhle přenesena do pamětí na grafické kartě atd.
Docela by mě zajímalo jak to celé funguje, pokud je někde napsán nějaký pěkný článek, sem s ním,
nebo to tu prosím zkuste někdo aspoň stručně vysvětlit.
Jinak já hry nehraji, takže u herních PC to bude asi podstatnější, já používám spíše grafické progamy jako AutoCAD nebo Inventor, proto jsem si koupil grafiku Quadro a zajímalo by mě jestli ji vůbec využívám nebo jedu jen na GPU v procesoru. Možná je na to i program, GPU-z to myslím zjistit neumí.

Díky za odpovědi
tielka
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. kvě 2008
Bydliště: čulak

Re: GPU v procesoru + GPU na grafice - které právě používám?

Příspěvek od tielka »

jednoduše gpu-z to zjistí ...ale od začátku v biosu desky máš nastaveno GPU auto....dále někam musíš zapojit kabel DisplayPort třeba do grafiky nVidia Quadro K600 1GB tím je jasné která grafika funguje... pokud zapojíš kabel HDMI do desky funguje grafika v CPU... aby fungovali společně musíš nainstalovat lucid virtu http://lucidlogix.com/product-virtu-gpu.html ... :) a mít to zapojené do desky..
Skrew
Nováček
Nováček
Registrován: 30. črc 2006
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU v procesoru + GPU na grafice - které právě používám?

Příspěvek od Skrew »

Tak to mě trochu zklamalo. Má tedy cenu připlácet si za procesor s lepším grafickým jádrem,když vím, že stejně budu používat samostatnou grafickou kartu?
V tom případě by byl lepší procesor s žádným grafickým jádrem a ušetřené peníze dát do lepší grafické karty.
Já vím že když AMD představovalo Trinity, tak právě avizovalo na něco takového, že by obě GPU měli spolupracovat a to jak v rámci úspory energie tak zvýšení výkonu.
Takže výhoda výkonných integrovaných GPU spočívá spíše v tom, že pokud nejsem příliš náročný, nemusím kupovat grafickou kartu (dále pak asi pro notebooky a mobilní zařízení).
Ten lucid virtu je tedy taky možnost, ale připadá mi to ještě takové neprofláklé a moc v tom žádnou výhodu nevidím, už jen z toho jak málo desek to podporuje. Čekal bych spíš přímo oficiální hardwarové řešení než toto.
Ale uvidíme jak se to bude vyvíjet dál, jinak díky za vysvětlení.
cameroncz
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. pro 2012

Re: GPU v procesoru + GPU na grafice - které právě používám?

Příspěvek od cameroncz »

Má tedy cenu připlácet si za procesor s lepším grafickým jádrem,když vím, že stejně budu používat samostatnou grafickou kartu?
ne :-D

iGPU se využívá v případě, že ti zdechne normální grafika tak pokud máš odpovýdající základní desku tak přepojíš monitor na iGPU než koupíš novou grafiku, nebo v kancelářských/nenáročných počítačích kde s přehledem všechno zvládá.
CPU: 9900k @ 5Ghz @ D15 GPU: EVGA 980ti SC+ MB:ASUS ROG STRIX Z390-H RAM: 32GB HDD: WD Red 2TB SSD: 970 EVO 500GB, 850 PRO 1TB CASE: CM Storm Stryker Monitor: 27" PG279Q PSU: Corsair RM750i
Trady
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. led 2013
Bydliště: Kopřivnice
Kontaktovat uživatele:

Re: GPU v procesoru + GPU na grafice - které právě používám?

Příspěvek od Trady »

Tak tak jak pise kolega vyse. iGK je jen na preckavaci dobu nez dojde druha GK a nebo jen na brozdani na netu, sledovani videa a hrani starych her.
CPU: i5-3570K@4,2Ghz (4,4ghz max air) | CPUcooler: GELID Tranquillo rev.2 | MB: Gigabyte Z77X-D3H (rev 1.1) | GPU: Gigabyte GTX 660 OC| RAM: DDR3 Kingston HyperX PnP 2x4Gb@1600Mhz CL9| HDD: SATA 6Gb/s WD Caviar Blue 1TB| SSD: Crucial M4-128Gb | CASE: Fractal Design Define R4 - Black Pearl | PSU: Seasonic S12II-520 | SYSTEM: Windows 10 Profesional
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“