Mŕtva dedikovaná grafika ?

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
Betruger
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. črc 2010

Mŕtva dedikovaná grafika ?

Příspěvek od Betruger »

Zdravím,

mám notebook Dell Vostro 5470 s dedikovanou GPU GeForce GT740M. Mám však podozrenie, že grafika na notebooku odišla. Hral som Far Cry Primal a posledné vypnutie hry bolo sprevádzané v podstate jej zamrznutím. Nie že by zamrzol celý počítač, iba samotná hra, ako keby bol zobrazený screenshot z hry. Toto nezmizlo ani po dhšom čakaní, tak som počítač zapínacím tlačidlom vypol a znovu zapol. Teraz však už Windows začal vykazovať problémy s touto grafikou -> v Device Managerovi sa pri nej zobrazil žltý trojuholník upozorňujúci na nejaký problém. Keď som tam pozrel do Device Statusu, odkazovalo sa na akýsi problém s drivermi s chybovým kódom 43. Skúsil som preto preinštalovať ovládače a grafiku tam tentokrát zobrazilo korektne, rovnako aj Device Status hovoril o správnom fungovaní. Avšak keď chcem spustiť akúkoľvek hru, tak tá sa nespustí a skončí to, buď s chybovou hláškou, že aplikácia prestala fungovať (Far Cry Primal), alebo ak sa aj hra spustí, tak sa zapne na integrovanej Intel GPU, napriek tomu, že je v ovládačoch napevno nastavená GeForce. Takto sa to deje pri Rise of the Tomb Raider, kde dokonca hra vo svojich nastaveniach píše, že beží na GeForce, nie je to však pravda. Nakoniec som skúsil aj diagnostiku od Dellu. Ide tam o sériu grafických testov. Prekvapivo prvý test prešiel, aj keď sa mi zdalo, že s horším výkonom, ako ten istý test na integrovanej Intel GPU. Ďalší test už spadol s hláškou, že aplikácia prestala fungovať.

Je nejaký spôsob, ktorým by som definitívne overil, že tá grafika je mŕtva ? Vďaka.
Lenovo Ideapad Y570
Intel Core i7 2630QM CPU, 8GB DDR3 1333 MHz RAM, Intel HD 3000/NVIDIA GeForce GT555M 1GB VGA, Western Digital Caviar 750GB 5400 RPM HDD , 15.6" LED
BRUCEF
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. dub 2004
Bydliště: Vysocina- Havlickuv Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Mŕtva dedikovaná grafika ?

Příspěvek od BRUCEF »

Vypada to tak. Zkus jeste 3dmark, pripadne preinstalovat system, ale podle me je graficky chip na mb vadny. Nekdy pomuze reball nekdy je lepsi vymenit chip. Priprav si 2 az 2500kc.
Betruger
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. črc 2010

Re: Mŕtva dedikovaná grafika ?

Příspěvek od Betruger »

Tak nakoniec som ešte skúsil vybrať batériu, čo nepomohlo, ale nakoniec aj preinštalovať systém a neviem akým zázrakom, ale grafika žije !!! Zatiaľ mám stále o tom pochybnosti a nazdávam sa, či jej funčnosť nebude len krátkodobá záležitosť, ale žeby tam bol iba softvérový problém ? Tie symptómy to celkom nenaznačovali. Treba však povedať, že keď som spúšťal tie diagnostické testy od Dellu, jeden z nich vždy prešiel, ale bola to iba čisto 2d grafika. Vtedy ma napadlo, či sa neodpiekla iba časť obvodov starajúcich o 3d, ale to je asi blbosť, neviem ako to interne vnútri čipu funguje. Je to každopádne aspoň zatiaľ bezpredmetné. Včera som skúsil iba benchmarky v Rise of the Tomb Rider aj Far Cry Primal a obidva bez problémov prešli. Dnes skúsim na tom hrať nejakú hodinu a uvidím či sa to znovu nezosype.

Čo sa týka ceny opravy, s tým, že to budue veľa rátam :) Už som stihol kontaktovať aj servis a aspoň diagnostiku by vedeli urobiť zadarmo :)
Lenovo Ideapad Y570
Intel Core i7 2630QM CPU, 8GB DDR3 1333 MHz RAM, Intel HD 3000/NVIDIA GeForce GT555M 1GB VGA, Western Digital Caviar 750GB 5400 RPM HDD , 15.6" LED
komancero
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. úno 2008
Bydliště: Holešov

Re: Mŕtva dedikovaná grafika ?

Příspěvek od komancero »

7700k (4,7/4,5 1,296v),noctua nh-d15,asus IX hero,gskill tridentz 3,6 cl16,gigabyte 1080 aorus 2050/12000,samsung 850evo 500gb,toshiba p300 2tb,evga sup. p2 750w,be quiet! pro900,logitech g510s,g500s,logitech z906,hyperx cloud II,msi optix
i5 4690k (4,5ghz 1,165v),noctua nh-d14,asus z97-pro,seasonic platinum 660w,fractal r4,g.skill 2x4gb,intel 530 480gb,3xhdd (9tb),sony bdrw
(ulozenka:i7 3770k (4,6ghz 1,240v),noctua nh-d14,sapphire hd 7950 1050/6300,asus-p8z77-v pro,seasonic platinum 860w,g.skill 1866mhz (2x8gb),cm stacker 830,samsung 840 pro 256gb,plantronics gamecom 777)
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“