Notebook + externí monitor = (znatelný) pokles FPS

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
davous267
Nováček
Nováček
Registrován: 17. úno 2013

Notebook + externí monitor = (znatelný) pokles FPS

Příspěvek od davous267 »

Zdravím,

nedávno jsem pořídil nový notebook (Dell 7567 v konfiguraci i7 7700 HQ, Intel HD Graphics 630 + NVIDIA GeForce GTX 1050Ti), na kterém jsem provedl reinstall (na Win10 Education).
Drivery jsem použil oficiální (tj. ze stránek Dellu) a případně aktualizoval na nejnovější verzi (v případě Nvidie).
Vše se zdálo v pořádku až do momentu, kdy jsem připojil externí monitor (se stejným rozlišením [FullHD] a obnovovací frekvencí jako ntb) a začal notebook "používat".
Pak se začaly vyskytovat následující problémy (důvod bych tipoval někde v driverech grafik či obecně Optimusu od Nvidie, ale situaci se mi bohužel nepovedlo vyřešit):

1) Když je víko notebooku zavřené, celý Windows (zejména animace, tj. otevírání oken, ...) je pomalý. V případě, že systém běží na monitoru notebooku, je rychlost v pořádku.
2) Když hraji na externím monitoru (je jedno, zda jsem v režimu duplikovaného, rozšířeného či only-monitor zobrazení), tak mám znatelný FPS drop (trvalý, nejedná se o nic chvilkového) – ve W3 to dělá cca 20 – 30 FPS. Stejná situace u jiných her. Když přepnu na monitor notebooku nebo externí monitor zcela odpojím, FPS jsou v pořádku. Tuto situaci jsem zkoušel řešit změnou driverů na starší, ale to nepomohlo. Když jsem odinstaloval Intel grafiku ve Správci zařízení a pomocí gpedit pro ni zakázal instalaci ovladačů (je tedy stále zobrazena jako neznámé zařízení), tak se situace otočila. Na externím monitoru jsou nyní FPS v pořádku (za předpokladu, že se obraz zobrazuje pouze na externím monitoru), ale čistě na notebooku je počet snímků za sekundu špatný.

V BIOSu jsem nenašel žádné nastavení, které by mohlo tuto situaci způsobovat, taktéž režim baterie je nastaven na maximální výkon. Procesor jede stabilně na 3,4GHz, tj. na maximu a nethrottluje či jinak nesnižuje svou frekvenci.
Zkoušel jsem (intenzivně) googlit, ale žádné řešení prakticky nepomohlo.
Není tu tedy někdo, kdo se s podobnou situací potkal a úspěšně ji vyřešil, případně má alespoň nějaké nápady? Díky.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Notebook + externí monitor = (znatelný) pokles FPS

Příspěvek od werygood »

1) Máš v nastavení napájení, aby to při zavření víka nic nedělalo?

2) Jedou ti ty hry opravdu na externí GK? Já jsem musel občas spouštět aplikace z nabídky "Spustit s grafickým procesorem ..." a tam si vybrat externí.
orgasmic
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. črc 2009

Re: Notebook + externí monitor = (znatelný) pokles FPS

Příspěvek od orgasmic »

Některé notebooky nemají grafický výstup napojený na dedikovaný grafický čip.
Asus Rog Strix G18
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Notebook + externí monitor = (znatelný) pokles FPS

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Bohuzial to nieje tento pripad. Tiez ho mam akurat s w10 pro, sshd 1tb a je to tragedia. Stutter everywhere. To cpu ako ziadne mobilne cpu hry nedava, stutter pritomny everywhere. Gaming laptop bohuzial neexistuje
davous267
Nováček
Nováček
Registrován: 17. úno 2013

Re: Notebook + externí monitor = (znatelný) pokles FPS

Příspěvek od davous267 »

Nazdar,
díky za reakce.

@werygood
Ad 1) Ano, mám.
Ad 2) Ozkoušeno a skutečně jedou.

@orgasmic
Dobrá připomínka, ale domnívám se, že tohle nebude tento případ (viz úvodní příspěvek, povedlo se mi situaci "přehodit", takže dobrá FPS "byla na výstupu").

@Mr_Trollfan
Problém není tak v CPU jako v tom, že ten HDMI output nefunguje korektně (čistě na ntb fajn, přes HDMI bída). Hry pro mne posloužily mimo jiné jako test "schopností notebooku", který bude potřeba na ne-herní činnost (práce s grafikou á la OpenGL apd.) a poněkud mne znervózňuje, že přes HDMI tyto schopnosti nejsou takové, jak by měly.

Update:
1. Zkusil jsem nejnovější non-Dell drivery pro Intel GPU. Nepomohlo, obrazovka ntb navíc skončila po chvíli černá.
2. Jak pro Nvidii, tak Intel, jsem vyzkoušel oficiální drivery od Dellu. Problémy přetrvávají, navíc to vypadá, že FPS jsou obecně lehce nižší (způsobeno nejspíš tím, že drivery poskytované Dellem jsou lehce starší).

Uvítám další rady a tipy. Díky.
orgasmic
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. črc 2009

Re: Notebook + externí monitor = (znatelný) pokles FPS

Příspěvek od orgasmic »

Vrať ho a kup si něco lepšího.
Asus Rog Strix G18
ffooxxik
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. lis 2013
Bydliště: nmnm,zr-vysočina

Re: Notebook + externí monitor = (znatelný) pokles FPS

Příspěvek od ffooxxik »

Zdravím,
viděl jsem tohle na tom Dellu taky, a jaksi nemám náladu a se v tom vrtat, potřeboval bych vědět co např. Acer VX15, nemá takový "problém"?

PS: abych nešířil poplach a možná nesmysly, tak ve WOT klesly fps při zapojení externího monitoru a obrazu na obou (klon nebo rozšířená plocha) např. ze 115 na 100 fps, při pouze jednom aktivním byly fps stejné a třeba WOWs je to úplně jedno, tak asi tak, problém tam v tomto případě asi není. Možné nějaká ta režie s dvěma monitory...
NTB: i7-7700HQ, 24GB, 1060, M.2 Crucial MX300 525GB, HDD 1TB, DVD, W10, MSI GE62VR7RF ApachePro,
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“