Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru - VYŘEŠENO

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
bobe_q
Nováček
Nováček
Registrován: 04. říj 2017

Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru - VYŘEŠENO

Příspěvek od bobe_q »

Zdravím,

obracím se sem pro radu s problémem, co řeším už takřka půl roku. Na jaře tohoto roku jsem nadvakrát reklamoval svůj notebook Acer Aspire V15 Nitro VN7-591G-76L9. Problémem bylo nebootování systému, malá výdrž na baterii atd. Poprvé se notebook vrátil s tím, že byl uklepaný nějaký kontakt na desce, tak se odpojoval HDD - dali novou desku. Ihned po převzetí nefungovalo HDMI, takže následovala druhá reklamace asi týden před koncem záruky, která byla prý vyřešena opět novou deskou.

Krátce na to (samozřejmě už po záruce) jsem si začal všímat malého výkonu počítače. Měl jsem problém i se psaním ve Wordu. Zjistil jsem, že procesor je neustále podtaktovaný na cca 0,8 GHz. Prolezl jsem komplet nastavení napájení a vše je nastaveno tak, že by nemělo šetřit energii. V BIOSU jsem nenašel skoro žádné nastavení kromě pořadí bootování, atd.. Podotýkám, že se jedná o provoz v síti. Včera jsem ještě přeinstaloval kompletně Windows jako čistou instalaci, při které jsem naformátoval oba disky. Od včera do teď počítač běžel normálně na takt kolem 0,8Ghz v klidu a 2,5 GHz, někdy i více kvůli Turbo boostu (nebo jak se to jmenuje..) v zátěži.

Teď už se ale frekvence za boha nezvýší při jakékoli zátěží (hra, dokonce ani Prime 95). Větráky nehučí, takže to nenaznačuje ani tomu, že by se hřál a nechtěl zvýšit takt.

Už fakt nevím kudy kam, notebook už potřebuji, protože začal další semestr. Takhle se s tím nedá fungovat. Nemáte nějaké nápady čím by to mohlo být?

Předem díky za každou radu
Naposledy upravil(a) bobe_q dne čtv 5. říj 2017, 11:47, celkem upraveno 1 x.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru

Příspěvek od Shaquille »

Tohle bohuzel nevypada na SW problem... Zkus v rizeni spotreby prepnnout na vysok vykon, ale po reinstalu systemu to bude pravdepodobne jinde.
Zaruka se prodluzje o dodu, kdy byl notebook v reklamaci... nevim, kdy presne jsi kupoval, ale mozna se vlezes jeste s klasickou reklamaci.
Rovnez bych se s problemem a jeho popisem (opakujici se) obratil primo na Acer... Muzes zminit medializaci pripadu, dost to pomaha...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
bobe_q
Nováček
Nováček
Registrován: 04. říj 2017

Re: Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru

Příspěvek od bobe_q »

Všechna tyhle nastavení jsem už zkoušel nespočetně měnit a nepomáhá to... Chtěl jsem dát starší BIOS, ale jejich program co mají na webu nedovolí nahrát starší verzi...
Se zárukou se bohužel nevejdu, na jaře jsem byl rád, že jsem dostal "funkční" pc zpět, protože jsem psal bakalářku...
Zkusím se ozvat Aceru jak píšeš.

díky
bobe_q
Nováček
Nováček
Registrován: 04. říj 2017

Re: Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru

Příspěvek od bobe_q »

Ještě jsem si všiml, že procesor po startu běží na svůj max. takt i výkon, ale po jednom podtaktovaní na těch 0,78 GHz už se ten tak prostě zpět nezvedne.

těch konstantních 30% už je při běžícím Prime95...
Bez názvu.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
orgasmic
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. črc 2009

Re: Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru

Příspěvek od orgasmic »

Ahoj, občas se to na některých noteboocích děje, když je chyba v power managementu.
Ty máš nainstalované vše ze stránek Aceru, i ty jejich utility na řízení profilů výkonu?

Ještě můžeš vyzkoušet ve správě napájení Windows změnit minimální takty CPU na 0 % a maximální na 100 %.
Asus Rog Strix G18
bobe_q
Nováček
Nováček
Registrován: 04. říj 2017

Re: Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru

Příspěvek od bobe_q »

Ahoj, už jsem zkoušel postahovat všechny jejich aplikace a pak zase fungovat bez nich, ale je to pořád stejné.

Dnes jsem vypozoroval, že když ihned po startu pc, které je studené, pustím Prime95, tak procesor cca minutu běží naplno a rychle stoupá teplota. Nezvyšují se ale otáčky ventilátoru a procesor se zahřeje na 90 stupňů. V tu chvíli začne sám snižovat takt až na 0,8Ghz, kdy klesne teplota v zátěži na cca 60 stupňů.

Myslíte, že by to mohlo být tím, že se nějak špatně chladí? Na internetu jsem našel, že má dost zákazníků problémy s chlazením tohoto NTB a bývá to způsobeno špatně nanesenou teplovodivou pastou mezi CPU, případně GPU a chladičem.

Zkusím ještě jako poslední věc vyměnit pastu.
bobe_q
Nováček
Nováček
Registrován: 04. říj 2017

Re: Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru

Příspěvek od bobe_q »

Vyřešeno.... Vypadá to, že při výměně desky použili starý chladič a jenom tam plácli další pastu bez očištění, takže tam toho byla asi tuna a všude okolo cpu a gpu zapatláno jak od prasat...

Nanesl jsem novou a vše už funguje jak má, teploty o 10 stupňů nižší a bezproblémově se sám taktuje.

Acer už nikdy víc... Ne kvůli notebooku, ale jejich servisu..
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Acer V15 Nitro - nízký takt procesoru - VYŘEŠENO

Příspěvek od spajdr »

Jeste bych napsal na ten jejich servis, at se tomu priste poradne venuji, jinak je das do novin :twisted:
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“