AMD Radeon s Linuxem?

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
CaptainJack3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. úno 2017

AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od CaptainJack3 »

Ahoj, měl bych na vás takový dotaz.

NVIDIA grafiky fungují s Linuxem skvěle... Ale jak je to s grafikami AMD? Vím, že jsou pro ně ovladače, ale někde jsem četl, že jsou prý o polovinu méně výkonnější, než pod Wokny. Co je na tom tedy pravdy?

Děkuji za odpovědi.
Stolní PC: čekám na ryzen 5
Notebook: Dell XPS 15 - i7 7700HQ, 16GB RAM, 512GB SSD, 1050 4GB
Smartphone: Asus ZenFone 3
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od -Vladimir- »

dokud nebude zavedeno jako majoritní API ten Vulkan od konsorcia Khronos Group, tak AMD bude i nadále podstatně ztrácet...
ignorelist: Stratos (již trvale)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Obecnej výkon na linuxu má omezené využití, ale jsou tam prej i jiný problémy, typu nefunkční power-management (vysoká spotřeba v idlu), nefunkční video akcelerace a pod. Ale sám Linux nemam, je to jen co jsem slyšel.
CaptainJack3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. úno 2017

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od CaptainJack3 »

Tak, já mám zatím sestavu s I5-2500K, 16GB RAM a grafikou GTX770, mám openSUSE Thumbleweed - dělám na tom AutoCAD Inventor a i hraju, zatím v pohodě. Na testování jsem dostal PC s 7700K a GTX1070, taky na tom mam openSUSE Thumbleweed a jede to úplně v pohodě. Ale už to chce nové PC, pravděpodobně půjdu do 7600K s 32GB RAM paměti a grafiku vybírám mezi GTX1060, RX480 8GB a GTX1070 - závisí na monitoru... a právě, já jsem nikdy neměl Radeon na zkoušku ani u sebe pod Linuxem. Takže tam absolutně nemam tušení, jaký je výkon. S NVIDIí bych i řekl, že na Linuxu se výkon zvyšuje, protože jsou tam velmi dobré drivery.
Stolní PC: čekám na ryzen 5
Notebook: Dell XPS 15 - i7 7700HQ, 16GB RAM, 512GB SSD, 1050 4GB
Smartphone: Asus ZenFone 3
lumio
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. pro 2006

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od lumio »

Ja prevazkujem Radeon na linuxe (tiež Tumbleweed) a funguje to perfektne aj keď výkonovo je nV s proprietarnymi ovládačmi lepšia (nestíha ale úpdaty kernelu pri rolling distro, waylandu, xorg), určite by som byť tebou išiel do AMD - plne otvorené ovadace, nemusíš recompilovat na nový kernel, podpora waylandu a v budúcnosti len lepší výkon, vývojári AMD ovladacov pribúdajú (aj na základe toho že Intel bude mať v procakoch Amd grafiky).
CaptainJack3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. úno 2017

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od CaptainJack3 »

No jo, jenže to má problém... Uvažuji o QHD monitoru :) A ten AMD jaksi nezvládne...
Stolní PC: čekám na ryzen 5
Notebook: Dell XPS 15 - i7 7700HQ, 16GB RAM, 512GB SSD, 1050 4GB
Smartphone: Asus ZenFone 3
lumio
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. pro 2006

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od lumio »

Prečo by nezvládol. Nemal by byť problém .
CaptainJack3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. úno 2017

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od CaptainJack3 »

No, ale víš co... Abych opravdu to QHD využil. Já totiž na PC nejen pracuji, ale i hraji hry :) No, uvidíme co přinese ryzen a vega...
Stolní PC: čekám na ryzen 5
Notebook: Dell XPS 15 - i7 7700HQ, 16GB RAM, 512GB SSD, 1050 4GB
Smartphone: Asus ZenFone 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Linux je notoricky znám ej pomalou implementací zbrusu novejch technologií, pokud koupíš Zen + Vegu na launchday pro linux tak to počítej s tim že to možná nebude fungovat vůbec (hlavně vega, samotná zen platforma bude OK protože půjde i do serverů). Obvykle trvá měsíce než se ten open driver někam pohne.
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od nou »

Open source ovladace uz prekonavaju v OpenGL uzavrete http://www.phoronix.com/scan.php?page=a ... year&num=1 Vulkan este potrebuje dopilovat.

Potom co dosiahli minuly rok opensource ovladace OpenGL 4.5 tak sa zacali vyvojary zameriavat aj na vykon ktory zacal dotahovat a aj prekonavat. Myslim ze tento rok sa to preklopy a uz si nikto ani nespomenia na uzatvorene ovladace.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od Spring »

Doc Velmi se pleteš, naopak Linux (jádro) prochází rychlou implementací standardů a rozličných novinek. Máš-li Ryzen, tak si buď jistý, že podpora nebude sebemenší problém - Kernel major 4.10-rc8. Na implementaci a opravě se pracuje poměrně dlouhou dobu. Problémem jsou výrobci a jejich neochota dodat potřebné specifikace, nebo se držet standardů. Majoritní verze 4.10 již zahrnuje přípravy pro nástup architektury Vega.

Linux je tedy znám svou flexibilní a rychlou implementací čehokoliv (k čemu se obtěžují výrobci), ale protože po většinu lidí znamená Linux konkrétní distribuci, třeba s Long Term jádrem, tak se vypěstovala živná půda pro fámy a zkreslené představy.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
CaptainJack3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 13. úno 2017

Re: AMD Radeon s Linuxem?

Příspěvek od CaptainJack3 »

Se Spring můžu jedině souhlasit, protože mě úplně v pohodě jede Fedora 25 Workstation na notebooku s novým KabyLake procesorem.
Stolní PC: čekám na ryzen 5
Notebook: Dell XPS 15 - i7 7700HQ, 16GB RAM, 512GB SSD, 1050 4GB
Smartphone: Asus ZenFone 3
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“