FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Odpovědět
pavel.minarik
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

FAQ: Jak instalovat 2 operační systémy na jeden disk

Příspěvek od pavel.minarik »

Popíšu velmi stručně a jasně nejlepší postup:

1. rozmyslet si jaké OS, předpokládejme zde pro jednoduchost, že jeden bude 9x nebo ME a druhý 2K nebo XP (což odpovídá většině případů)

2. vytvořit si primární oddíl na disku pomocí FDISKu nebo jiného vhodného nástroje

3. kompletně nainstalovat 9x nebo ME

4. spustit instalaci 2K nebo XP, při ní vytvořit pro tento systém oddíl no a to je celé, 2K nebo XP detekují starší OS (jiný), vytvoří BOOT menu a umožní pří startu počítače zvolit, který systém bootovat


Pokud chcete instalovat Windows (libovolnou verzi) a Linux, nahraďte si ve výše uvedených bodech řetězec "9x nebo ME" řetězcem "Windows" a řetězec "2K nebo XP" řetězcem "Linux" a návod platí.

(kdo to chce vhodně doplnit, může, ovšem pouze seriózní podnětné myšlenky)
Naposledy upravil(a) pavel.minarik dne ned 21. bře 2004, 08:08, celkem upraveno 2 x.
Pavel Minarik @ Dell Latitude 7300 (bohužel moc topí, nedoporučuju)
JanoF
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. led 2004
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JanoF »

len taka mala otazka zaujimalo by ma kebyze chces mat nie dvoje wokna ani win a linux ale co tak mat os2warp a win alebo linux co potom ako to riesit ale bez pomoci boot managera :? :? :?
pavel.minarik
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavel.minarik »

můj FAQ řeší jen situaci Wokna, Linux

jsou to ty nejčastější, jak se to řeší s jinými systémy jinak než pomocí boot manažerů naprosto netuším
Pavel Minarik @ Dell Latitude 7300 (bohužel moc topí, nedoporučuju)
JanoF
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. led 2004
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JanoF »

no ale bolo by to zaujimave zistit,na buduci vykend to asi vyskusam dam tam linux win a os2 som zvedavy co to bude robit :roll:
random
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. led 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od random »

OS2 ma vlastny zavadzac systemu ( boot manager... podobne ako win nt/2000/xp ).... takze sa vpohode da pouzivat naraz z windowsom... ( ale trochu zabavi pri instalacii clovek preca zazije... ) ..... skusal som ho spolu s win 98/me ( bez problemu... ) ale s win 2000/xp som zatial nemal tu moznost.... ( a s linuxom je to podobne... )
Sempron 2800@2160MHz ( 270x8 ), 1024MB GoodRam, MSI K8N Neo-FSR, Radeon 9800SE@8 pip 128MB 128b 378/290, 200GB HD Maxtor Pata, DVD RW LG4163
JanoF
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. led 2004
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JanoF »

random píše:OS2 ma vlastny zavadzac systemu ( boot manager... podobne ako win nt/2000/xp ).... takze sa vpohode da pouzivat naraz z windowsom... ( ale trochu zabavi pri instalacii clovek preca zazije... ) ..... skusal som ho spolu s win 98/me ( bez problemu... ) ale s win 2000/xp som zatial nemal tu moznost.... ( a s linuxom je to podobne... )
no ja typujem ze asi bude pouzity linuxacky zavadzat, na winxp alebo win2k sa moc nespolieham ten jeho zavadza je naprd tak akurat ked chce clovek mat win9x a 2k alebo xp a to os2 to tiez typujem ze neuvidi linux win sa my zda ze dokaze videiet ale linuxx pochybujem takze to asi prenecham na GRUB z linux lilo je naprd take onicom GRUB ma lebsiu grafiku :roll:
Krevety
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2003
Bydliště: u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krevety »

mam dotaz cu si kupit 120GB SATA HD a druhej budu mit 10GB PATA
jak mam vytvorit oddily ... chtel bych asi 98ky na te SATE ale to asi nepude :(
a jeste mam si dat systemovemu disku XP NTFS a datovemu take nebi muzu nechat FAT32 ??? diky
NB: ---
PC: AMD Ryzen 7 3700X, AMD Radeon RX 6800, ASUS X470-PRO, 32GB DDR4-3400, Samsung 960 PRO 2TB, Kingston NV2 4TB, Win10 x64 Pro
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Příspěvek od zombux »

YELNATS-STANLEY píše:mam si dat systemovemu disku XP NTFS a datovemu take nebi muzu nechat FAT32 ??? diky
datovému je to jedno, ale pokud na něj chceš přistupovat z Win98 tak musí bejt FAT32. tím si zase znemožníš pracovat s velkými soubory, image z DVD na FAT32 přece jen neuděláš...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
king137
Nováček
Nováček
Registrován: 04. črc 2003

Příspěvek od king137 »

Měl bych dotaz. Dejme tomu, že mám notebook na kterém je hdd rozdělený na 2 části. Na první části jsou již winXP s programy. Můžu nějakým způsobem přiinstalovat na druhou část disku např. windows ME? (Např. pomocí nějakého programu)???
Dzin
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2004
Bydliště: Zeměpisná šířka 48.76° Délka 14.03°
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzin »

Jde to, ale lepší je to obráceně :-D První Me a pak XP detekujou Me a vytvoří boot meny.Jde to obejít a hlavně zazálohovat Ghostem.Zkus nainstalovat Me a pak u XP nabutuj z Instal CD a spusť opravnou konsol.
Ne vždy se to tak podaří!!!
Asus X555L Přes SZ mě kvůli PC nekontaktujte, proto tu je naše fórum;-)
Obrázek ...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
qwas
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2004
Bydliště: Kolín

jak se zbavit boot mng.XP ?

Příspěvek od qwas »

Nevíte někdo jak se zbavit boot mang. XP. V současnosti požívám tuto knfiguraci : 1 x W98 + 2 x XP + 1 x data.
Boot manager používám od Boot magic od powerquestu. Při volbě W98 je vše tak jak má být, ale pokud si vyberu jedno z XP, tak se mi tam vecpe ještě jeich boot mng. Jak to provést ??? :(
Dony
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. říj 2003
Bydliště: okr. Mělník

Příspěvek od Dony »

zkrať si interval zobrazení menu v souboru boot.ini na 0 a máš po problému
Obrázek Avatar tancuje, nechce se mu na záchod... :) Windows Vista je tady, řekněte "WTF" :D
qwas
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2004
Bydliště: Kolín

boot XP to dony

Příspěvek od qwas »

díky, sice to funguje, ale pořád to není ono - choděj jenom jedny XP, ty druhý se mi neznámo proč zasmyčkujou s nějakou hláškou že nemůžou provést autocheck. problém XP kontra W98 se mi vyřešil, ale problém XP kontra XP zůstává. Co vlastně znamenají všechny řádky v boot.ini - pokud jsem změnil něco jiného než čas, třeba ( snad ) pořadové číslo partition, tak se XP opět kously. A to i přesto že byly na dvou partition ( tedy bráno od začátku 2. a 3.) dvě identické instalace.
Začínám v tom mít chaos.
Podle toho co jsem se zatím dozvěděl, tak se boot mng. XP aktivuje automaticky jakmile je při instalaci zjištěn jiny OS. Jak tuto funkci vypnout ?
YohanN
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2004
Bydliště: Trutnov

Příspěvek od YohanN »

Jednoduše: ovládací panel-sytém-upřesnit-spuštění a zotavení systému - z nabídky výchozích systémů prostě odmázni co nepotřebuješ - bacha nevyhoď si ten co používáš (jako jednou já) - jsou tam v tom pořadí jako v seznamu na bootscreenu 8)
hasta la vista
Mefule
Nováček
Nováček
Registrován: 12. říj 2004

Příspěvek od Mefule »

Nainstalovat 2xWIN(ME a Oem XPHome) se mi nepodařilo.Bod 4 mi neprobíhal tak, jak je popsáno.XP detekovaly ME, ale nenabídly žádné BOOT menu, poze oznamily,že nedopoučují na starší verzi WIN ME instalaci XP.Návrat ale nebyl mproveditelný a tak nainstalované XP jsou nestabilní(mnohem víc než ME) a ME zmizely, i když v adresáři na HDD jsou. Má někdo radu, co je špatně??
Dzin
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2004
Bydliště: Zeměpisná šířka 48.76° Délka 14.03°
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzin »

Mefule píše:Nainstalovat 2xWIN(ME a Oem XPHome) se mi nepodařilo.Bod 4 mi neprobíhal tak, jak je popsáno.XP detekovaly ME, ale nenabídly žádné BOOT menu, poze oznamily,že nedopoučují na starší verzi WIN ME instalaci XP.Návrat ale nebyl mproveditelný a tak nainstalované XP jsou nestabilní(mnohem víc než ME) a ME zmizely, i když v adresáři na HDD jsou. Má někdo radu, co je špatně??

Máš na disku jen jednu partition? Udělej 2. a jednu naformátuj jako NTFS a tam dej XP, bude to lepší, stačí 5GB, mělo by to jet...... :)
Asus X555L Přes SZ mě kvůli PC nekontaktujte, proto tu je naše fórum;-)
Obrázek ...web o čaji, čajování, motorkách, kaligrafii...
Mefule
Nováček
Nováček
Registrován: 12. říj 2004

Příspěvek od Mefule »

Jakým programem mám partition udělat - partition magic myslím není free a když dám NTFS, tak nebude oboustraně kompatibilní s ME.
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

Stačí wokenní soft :) Jeden oddíl (bootovací) na FAT32 (WMe) a druhý oddíl na NTFS (WXP).
Mefule
Nováček
Nováček
Registrován: 12. říj 2004

Příspěvek od Mefule »

Dobře, ale jak se k němu dostanu, při instalaci XP žádná taková nabídka nebyla, naopak hláška, že MS nedoporučuje k ME nainstalovat XP(možná proto, že mám OEM XP Home).
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Shit »

Nejdřív nainstaluješ W9x (na FAT32) a pak novou instalaci WXP do druhýho oddílu, kterej si zformátuješ z WXP na NTFS.
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“