Vše o Samsunzích řady F1 (334GB/plotna)

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Caderom
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2005
Bydliště: Beroun

Vše o Samsunzích řady F1 (334GB/plotna)

Příspěvek od Caderom »

Dlouho očekávané Samsungy F1 s plotnami o velikosti 334GB jsou již ve světě dostupné a brzy se dostanou i k nám, proto zakládám tento thread, který by se jim měl věnovat.

EDIT

Produktová řada

Obrázek

Obrázek

Více v produktovém PDF listu


Testy

HD Tach

1. test HD103UJ, výkon je opravdu skvělý
Na systém sice díky vyšší odezvě není nejlepší, ale práci s videem asi hodně usnadní.
Obrázek

HD753LJ už na tom tak dobře není, přenosová rychlost se řadí k průměru
Na zahraničních fórech se vedou spekulace, zda tento disk nemá pouze 250GB plotny. Vzhledem k tomu, že výkon je mezi HD501LJ (3x166GB) a HD103UJ (3x334GB) je to dost možné (oba disky jsou v grafu výše).
Obrázek


FC-Test

HD103UJ
Obrázek


Odkazy na kompletní testy
HD103UJ na hartware.de
HD103UJ na tomshardware.co.uk
Naposledy upravil(a) Caderom dne stř 30. led 2008, 19:23, celkem upraveno 2 x.
Highlander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Highlander »

btw... je ti doufam jasny, ze tento test z HDtachu nerika o rychlosti disku VUBEC NIC ? :wink:
Caderom
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2005
Bydliště: Beroun

Příspěvek od Caderom »

Jak nic? Říká, že ten disk poskytuje velmi rychlé sekvenční čtení a s největší pravděpodobností bude mít i velmi rychlý sekvenční zápis. Do PC na video je tedy ideální, jak si povede jinde teprve ukáží další testy, i když podle přístupové doby se dá ještě usuzovat, že Raptora jako nejlepší systémový disk neporazí.
Caderom
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2005
Bydliště: Beroun

Příspěvek od Caderom »

Kompletní recenze HD103UJ na tomshardware.com DE
německy, ale grafům všichni rozumí :)
Sallow
Nováček
Nováček
Registrován: 21. led 2008

Příspěvek od Sallow »

Tady anglicky: http://www.tomshardware.co.uk/samsung-o ... 29767.html

Takze kdo uz ho ma doma? Jaky jsou zkusenosti? S prehledem nejrychlesi 1TB disk, takze urcite nejsem sam, kdo o nem uvazuje :sigh:
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Příspěvek od P_V »

Nechal bych si líbit dvouplotnový model 640 GB, škoda že se zatím nedodávají. Tří a více plotnové modely jsou podle mě (obecně) hřejivější i hlučnější.
Caderom
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2005
Bydliště: Beroun

Příspěvek od Caderom »

Pozor na to, že 250GB, 500GB a 750GB verze mají zřejmě pouze 250GB plotny.
Každopádně je na tom 750GB v přenosových rychlostech mnohem hůře než 1TB.
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Příspěvek od P_V »

Caderom píše:Pozor na to, že 250GB, 500GB a 750GB verze mají zřejmě pouze 250GB plotny.
Každopádně je na tom 750GB v přenosových rychlostech mnohem hůře než 1TB.
Plotny budou fyzicky tytéž, ale jestli podává nižší výkon, tak asi jsou naformátované řidčeji.
Naivně se domnívám že má smysl kupovat jen ty modely, které mají plotny využity na maximum (a to nejen co se týče Samsungu), tedy 320, 640 nebo 1 GB model. Proč asi jsou plotny naformátované na menší kapacitu? Nejspíš tam byly nějaké lokální defekty, jimž se takto výrobce vyhnul. Chtěli byste plotny s defekty? :D
ElCondor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. lis 2007

Příspěvek od ElCondor »

Caderom píše:Jak nic? Říká, že ten disk poskytuje velmi rychlé sekvenční čtení a s největší pravděpodobností bude mít i velmi rychlý sekvenční zápis. Do PC na video je tedy ideální, jak si povede jinde teprve ukáží další testy, i když podle přístupové doby se dá ještě usuzovat, že Raptora jako nejlepší systémový disk neporazí.
Ale porazí. Když budeš mít partition, řekněme 36 GB na začátku, při tak obrovské hustotě dat a velké kapacitě to bude skutečně pidi oblast. Získáš tak přístupovou dobu podobnou Raptorovi. Na zbytku si uděláš třeba skladiště. Důležité je, aby tam OS nepřistupoval. :wink:
Intel C2D E4500@3,025GHz, Gigabyte P35-DS3, 4GB RAM A-Data@880MHz, ASUS EN8600GT, Seagate 7200.10 ST3250410AS 250GB, WD5000AAKS, Samsung SH-203B, Fortron 500W, OpenSUSE 10.3 x86-64
madPav3L
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2005
Bydliště: Středočeský kraj

Příspěvek od madPav3L »

Tak už ho mám doma a musím říct jedním slovem PARÁDA :)
Tichý a chladný jako starší modely, ale rychlostně úplně jinde.
CPU: i7-12700KF MB: ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4 RAM: T-FORCE XTREEM 2x16GB DDR4 3600 MHz@CL14 GPU: Palit RTX 4090 GameRock FAN: Noctua NH-D15S SSD: 1x Samsung 960 Pro M.2 512GB, 1x Samsung 960 Pro M.2 1TB, 1x Samsung 840 Pro 256GB, 1x Samsung 850 EVO 1TB HDD: 3x Seagate Barracuda 7200 3TB Display: Dell AW3423DWF 3440x1440 165 Hz OLED PSU: Seasonic Prime SSR-750PD 750W Mouse: Logitech G602 Keyboard: Cherry MX-Board 6.0 UPS: CyberPower Professional Tower 1000VA/900W CASE: Fractal Design Meshify 2 XL Audio: Creative Sound Blaster Z + Logitech Z906
godlike
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 30. čer 2004

Příspěvek od godlike »

Oddil pro win je vzdy na zacatku disku.Mel jsem sys. jak na 25GB part. 750GB tak na 74GB Raptoru.Raptor je rychlejsi...
jbel
Nováček
Nováček
Registrován: 20. čer 2006

Příspěvek od jbel »

Koupil jsem si ten 750GB a mám s ním ve Windows problém. Úplný formát prošel v pohodě, ale když na něj začnu kopírovat data z jiného disku nebo třeba i ze sítě tak vždy po pár minutách vytuhne nejprve Total commander, kterým kopíruju, a pak postupně i další aplikace až nakonec celé windows. Dioda aktivity disku zhasne.

Mám desku ASUS M2N-E (nForce 570 Ultra). Systémový disk je Seagate 320GB zapojený na 3. SATA. Pak tam mám ještě na IDE Maxtora 200GB. Tento samsung jsem měl nejprve v 4. SATA, ale zkoušel jsem ho přepojit i na 5.SATA a furt to stejné ...

Zatím jsem zkoušel pouze aktualizovat bios, ale asi ještě zkusím drivery a pak i v jiném počítači.

Doplnění: Tak jsem zkoušel i poslední drivery na nForce 570 Ultra i jiný kabel a furt se to seká. Přes Správce zařízení jsem se díval a mám tam viditelné tři SATA řadiče nForce a na nich jsou vidět záložky připojených disků včetně přenosového režimu. U prvního disku mám režim SATA 150 a u tohoto Samsungu je tam režim SATA 300, zkoušel jsem ho přepnout na 150, ale i po restartu stále zůstával ten 300 (???)
Zkoušel jsem disk na P4 s i845PE a tam fungoval a pak jsem na dalším počítačí ze stejnou deskou jako je moje ta taky fungoval. Všiml jsem si ale u obou odlišnosti ve Správci zařízení, kdy byly všechny SATA řadiče i disky pak prezentovány jako IDE. (???)
Muad'Dib
Červená karta
Červená karta
Registrován: 19. črc 2004
Bydliště: Sobôtka 98/6, Rimavská Sobota, 97901, Slovenská republika, EÚ

Příspěvek od Muad'Dib »

ElCondor píše:
Caderom píše:Jak nic? Říká, že ten disk poskytuje velmi rychlé sekvenční čtení a s největší pravděpodobností bude mít i velmi rychlý sekvenční zápis. Do PC na video je tedy ideální, jak si povede jinde teprve ukáží další testy, i když podle přístupové doby se dá ještě usuzovat, že Raptora jako nejlepší systémový disk neporazí.
Ale porazí. Když budeš mít partition, řekněme 36 GB na začátku, při tak obrovské hustotě dat a velké kapacitě to bude skutečně pidi oblast. Získáš tak přístupovou dobu podobnou Raptorovi. Na zbytku si uděláš třeba skladiště. Důležité je, aby tam OS nepřistupoval. :wink:
A přesto ho neporáží, alespoň v přístupové době nikoliv.
Proč?
Protože Raptor má nižší hustotu záznamu a větší rotační rychlost záznamových ploten. Ve srovnání s ním mají disky s vysokou hustotou záznamu (jako třeba Samsung řady F1) mnohem vyšší nároky na přesnost vystavení ramínka se čtecí hlavou, což si vybírá jistou daň na délce přístupové doby.

Nechtěl jsem zde polemizovat nad pojmem "systémový disk" a problematiky "rychlosti" takového disku, pouze jsem se chtěl dotknout problematiky přístupové doby.
bober
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2005
Bydliště: Bohuslavice u Hlučína
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bober »

kdy má přijít na trh ta 640GB verze?
Caderom
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2005
Bydliště: Beroun

Příspěvek od Caderom »

Snad brzy, Němci teď měli na testech 320GB
výsledky kopírují výsledky 1TB verze

http://www.hartware.de/review_791_1.html
bober
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. úno 2005
Bydliště: Bohuslavice u Hlučína
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bober »

To zní dobře. Jen aby tady byl co nejdříve. Už mi pomalu nestačí 320GB samsung. Doufám, že do měsíce by se mohl prodávat. Tak uvidíme
racz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2007
Bydliště: Pezinok

Příspěvek od racz »

bober píše:To zní dobře. Jen aby tady byl co nejdříve. Už mi pomalu nestačí 320GB samsung. Doufám, že do měsíce by se mohl prodávat. Tak uvidíme
tak si kup este jeden, jak ja :D
AMD Ryzen7 5700X - Zalman WB4 Gold | Gigabyte B450M DS3H | Kingstone Fury BEAST 3600MHz 32GB
MSI RX6700XT MECH | ADATA XPG SX8200 Pro 512GB | OCZ Vertex 460A 240GB | Seagate Barracuda 1TB | Seasonic Focus GX 550W (80gold) | ASUS TUF VB259Q
----
Zalman WB4 Gold | Alphacool Eisblock Aurora Acryl GPX-A | Alphacool NexXxoS Xtreme 2 | Laing DDC 18W | 2x NF-P12-1300
viewtopic.php?t=107883
Tomco
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 01. zář 2007
Bydliště: Žilina, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomco »

Tak sem prave otestoval Samsung 640GB.... omluvte prosim zhorsenou kvalitu obrazu, ale proste mi to nefoti a Frapsem mi v oknech nechce udelat screen. Jen tak mimochodem... je jeste niaky programek na foceni i ve woknech?

A ted ten bench:

Obrázek

Jen doplnim: Minimum: 36.2 MB/s
Maximum: 111MB/s
Average: 86.2 MB/s
A jeste neni videt Cpu usage a to je 2.8%

HDD je jinak dost slyset a velmi brzo pude do Silentmaxxu. ( HDD cage je vlastne plech a umela hmota, takze vibrace se prenasi do skrine) Teplota je jinak paradni a cini 22 stupnu. Primo ho ofukuje 140mm vetrak. Pocitam, ze v Silentmaxxu to pude o par stupnu nahoru. ( vetracek ho prestane ofukovat :oops: )

Ve Win indexu ma skore 5,9.... takze vcelku slusni disk a v Silentmaxxu bude uplne perfektni:)
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Příspěvek od Holda »

traba Printscreen + malovani? :)
.
Tomco
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 01. zář 2007
Bydliště: Žilina, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomco »

Uz sem to vyresil nejnovejsimi beta driverama :wink:
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“