Ryzen a rovnání pinů :)

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Odpovědět
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Ryzen a rovnání pinů :)

Příspěvek od flanker »

Dnes, jelikož máme již volnější dny před státními svátky a dovolenými, tak se pochlubím svojí nešikovností :-) O víkendu jsem taktoval procesory AMD Ryzen s Crosshair VI Extreme pod tekutým dusíkem. Večer jsem sestavu sušil, demontoval a s tím přichází i pořádně očistit procesor od zbytků pasty. Jelikož jsem většinou pečlivý, tak prvně jsme setřel hlavní nános zeshora IHS. Používám papírové utěrky/kapesníčky a technický líh. Pak vyndám CPU z patice a chtěl jsem očistit i hrany IHS, přeci jen, aby se člověk při držení procesoru neumatlal prsty. No a při mé šikovnosti mi najednou procesor vyklouzl z ruky a šup na zem :-)

Obrázek

Mám již zkušenost s rovnáním pinů AMD Phenom II, zde to bylo lehké, piny byly masivnější a mezery řidší, protože jejich počet byl něco přes 930.
AM4 procesor má 1331 pinů a to je slušné číslo, navíc uprostřed je prázdný čtverec, takže denzita pinů je o to vyšší. Samotná velikost osazení je identická jako u starších AMD socketů.

Piny se ohnuly asi ve dvou částech procesoru. Jedna pouze velmi decentně a druhá část byla větší oříšek. Většinu jsem narovnal pomocí kombinace mikrotužky a velmi tenké plastové karty světlé barvy.
Obrázek

Největší problém znamenala část pinů, které byly ohlé naproti sobě, klasická metoda mikrotužky se použít nedala
Obrázek
Obrázek

Zde už jsem potřeboval jiné náčiní a trpělivost.
Obrázek
Na pomoc jsem si vzal lupu, malou svítílnu, znovu tenkou plastovou kartičku a delší tenký hrot kružítka (můžete použít i jehlu).
Člověk musel opatrně narovnávat a vždy kontrolovat rovinnost, poté vyzkoušet zda CPU dosedne do patice navolno a nebo nikoliv. Samozřejmě nedosedl na daných místech a tak znovu lehce dorovnávat. Nakonec se povedlo a procesor s lehkou vůli do patice zapadl.
Obrázek

Poté jsme se musel ujistit, že bdue vše ještě samozřejmě fungovat. A v Crosshair VI Hero došlo na spuštění a pak pár testů. Ve videu je ono spuštění "sedmnáctistovky" X Ryzenu.

video:
https://youtu.be/6NM_o_l9sFI
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Ryzen a rovnání pinů :)

Příspěvek od ArgCZ »

tohle je v poho, já rovnal s1156 jehlou a to jsem teda nevěřil že to ještě někdy pojede, ale taky se povedlo... ale jako upustit CPU na zem........bych chtěl vidět tvůj výraz když padal :lol:
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Ryzen a rovnání pinů :)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jde o to jak se to ohne, AM4 už je tak jemnej že je kolikrát lehčí rovnat LGA. Záleží na tom jak se to ohne samo sebou, pin ohnutej je easy, pin totat zdrcenej až dolu (ala po ohnutí se CPU někdo snažil narvat do socketu) s tim bych fakt u AM4 nechtěl zápasit.

Jinak k pádům CPU, teď aspoň přežijou, v nejhoršim to odnesou piny, ale bývaly časy, kdy CPU nebyl na svůj substrát přidělanej stylem BGA, ale byl ve své izolované vzduchové komůrce kde z boků čipů vedly tenoulinké drátečky, obecně dobrej indikátor tohodle jsou CPU co maj zlatej či hliněnej povrch, třeba 486DX:

https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_804 ... -large.jpg

Ten když ti padne na zem z vysoký vejšky, tak hrozí že se ony spoje uvnitř pohnou. Sám jsem na to jednou v minulosti dopaltil když mi spadla AMD DX4 a nebyla jen KO, odpalovala boardy a stálo mně to 2 boardy...
Jan Olšan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. lis 2016

Re: Ryzen a rovnání pinů :)

Příspěvek od Jan Olšan »

Pořád je IMHO velká výhoda, že ty piny jdou pravoúhle nahoru. Člověk nemusí moc vymýšlet, do jaký přesně polohy to má ohnout, což by bylo u toho LGA (což jsem teda nikdy nezkoušel, se přiznám). Navíc tam je to ve vzduchu, takže není ta pomůcka, že zkusím, jestli mi to do socketu leze nebo ne.
AMD Ryzen 9 5950X @EfficiencyModeEn=Enabled, Gigabyte A520 Aorus Elite, 2*16GB DDR4-3600 SiliconPower XPower, Gigabyte Radeon RX 5500 XT Gaming OC 8GB, SiliconPower P32A80 256GB + Patriot P200 1TB + Samsung HD502J 500GB, Be Quiet! Straight Power 11 400W, SilentiumPC Fera 2 / Noctua NH-D9L
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen a rovnání pinů :)

Příspěvek od havli »

U LGA neni problem ani tak smer ohnuti (das to +/- stejne jako tech dalsich 1000 okolo :)), ale obecne krehkost tech kontaktu. Jakmile se to nekomu povede zprasit hodne, uz se to tezko opravuje, protoze se pin jednoduse ulomi pri pokusu o narovnani. Na socketu 775 jsem dokonce dva zalomene nahradil kouskem specialniho pruzneho plechu a deska chodi dodes. Ale u tech modernejsich LGA uz je vsechno hodne male a asi by to neslo.

Co se tyce PGA socketu - tam jsem mel nejradsi stare CPU od Pentia po Athlon XP - tam piny byly silne a hodne vydrzely. A kdyz uz to nekdo dokazal ohnout, vetsinou nebyl problem srovnat. Od nastupu mPGA (socket 478 a u AMD od K8 nahoru) uz to nic nevydrzi a snadno se pin ulomi. Pokud se zadari ohnuti ciste o 90°, mnohdy se pri narovnani ulomi.

Ten Ryzen na fotkach je jeste sranda, je jich ohnutych jen par a malo. Uz jsem mel v rukach i AMD CPU, kde byly komplet sikmo cele ty vnejsi rady - asi jako tady, ale az dozadu http://cdn.overclock.net/2/28/500x1000p ... 02016.jpeg
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“