binning AMD Ryzen - Jak na to?

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Odpovědět
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

binning AMD Ryzen - Jak na to?

Příspěvek od flanker »

S výrazem binning procesorů se setkáváme v posledních letech poměrně často. Máme tu výběrové kousky, které jsou ručně vybírané a můžeme si je koupit. A to nejen v zahraničí jako je třeba
Sillicon loterry

...ale i v našich končinách, například Alza. Ovšem cena je relativně vysoká. Můžete mít štěstí aniž musíte kupovat drahý kousek. Zvážení je na vás.
Obrázek
příklad delidu HEDT procesorů a jeho cena na Alze. Delid se zde provádí primárně z důvodu lepších provozních vlastností (teplota a mírně e změní i spotřeba v zátěži).

Obrázek
příklad delidovaných a binovaných procesorů na Alze. 5.3GHz kus patří už často k top 5% čipů a tudíž si za něj i slušně připlatíte...


ÚVOD
Binning provádějí lidé, kteří mají určitou a rychlou metodiku na rozpoznání kvalitního kusu procesoru. Bohužel ruční výběr procesoru je častější na Intel platformě. A tak jsem si řekl, že zkusím takový menší binning na AMD. Přesně však musím poděkovat právě společnosti AMD za možnost do něčeho takového jít.

Obrázek
Pro výběr se podíváme na pár procesorů Ryzen 5 2600X a Ryzen 7 2700X. Mějte však na paměti, že jsem si dával trochu na čas a měření dělal ve volném čase a v poklidu (vše by šlo v případě potřeby udělat mnohem rychleji), a následně otestoval i procesor pod tekutým dusíkem, kde ne vždy platí "ten nejlepší na vzduchu bude nejlepší také pod dusíkem".

Kdo binuje procesory?
Binování procesorů je doménou hlavně nadšenců a overclockerů, hlavně těch z profi scény. Světový lídři přetaktování vybírají kvalitní procesory z desítek až několika stovek kusů! Desítky kusů je reálné binovat za své peníze, ale stovky, na to už je často třeba spolupráce s vendory Intel či AMD. Častý stav je, že před uvedením nové čipsetové řady a s tím spojených procesorů se vendoři snaží dosáhnout v rámci marketingové kampaně nějakého rekordu v přetaktování. Celý proces začíná už klidně měsíc před uvedením a tým lidí vybírá nejlepší kousky. V drtivé většině jsou to tzv. engineering samply procesorů (ES). Klasické prodejní se totiž dostávají na koncový trh a ESka bývají i na taktování většinou lepší. Tak vznikne například rekord na Asus ROG Z370 a Coffee Lake i7-8700K. Některé rekordy se časem překonají, ale první "wow" efekt je na místě. A stejně tak marketingový tah. Dnes se o rekordy tahají Asus, MSI a Gigabyte. Většinu z nich drží ROG, ale například při uvedení nového AMD Threadripperu Asus trochu zaspal a Gigabyte zde získal prvenství na platformě AMD X399 s Threadripper 2990WX. Velmi brzy nás čeká souboj o Intel Z390 leadera s Core i9.
Ruční výběr procesorů pokračuje i po uvedení z prodejních kusů a i zde nacházíme zlaté kousky, které mají pro své majitele pak mnohem vyšší cenu. Sám jsem binoval v několika kusech procesory Kaby Lake i7-7700K (cca 10-12 kusů), několik Ryzenů 7 1800X a nyní nové Ryzeny Pinnacle Ridge.

Jaký je/jsou možné postupy?
Při binování procesorů můžete využít několik strategických metod. Jednou z nich je koupit zaráz třeba 10ks procesorů, rychle odzkoušet a ze zákona máte právo je vrátit v lhůtě jako rozbalené. Jiná možnost je, že jste nadšenec a všech 10 kusů si necháte a nebo ty horší prodáte pod cenou. Jiná možnost je kupovat po 1-2ks a sledovat v zahraničních fórech informace o výrobních sériích (batch), která je lepší a která horší. A následně koupit další třeba 2-3ks z lepší série a dělat postupný binning (můj případ v případě Kaby Lake procesorů). Aby vás to zcela finančně nevycucalo, pokud nejste milionář, můžete "horší" kousky pak postupně prodat. Sice na nich proděláte, ale nemusí to být nijak extrémní. Ponechal jsem si všeho všudy pak 3 nejlepší kusy.
U AMD je to však těžší, neboť databáze batchů je velmi omezená a tak je lepší skutečně nakupovat na náhodu.

[highlight=yellow]A nyní, jak na změření kvality procesoru :-) .[/highlight]
1.používejte stejný hardware (CPU, chlazení, RAM, zdroj, GPU)
2.používejte stejnou verzi BIOSu a OS (bez dalších novějších aktualizací)
3.vždy před výměnou CPU doporučuji CLR CMOS
4.po vložení CPU jděte do BIOSu a zkontrolujte si tzv VID, čili nominální napětí. Čím nižší, tím větší pravděpodobnost lepšího kusu.
5.Po zapečení teplovodivé pasty používejte určitou a stejnou metodiku testování (například určitý benchmark, případně test stability) a stejné nastavení BIOSu (napětí pro CPU, pro RAM, pro napájení desky a to tak, aby vás nelimitovali power limity atd.)
PS:pozor i na podobné podmínky v místnosti, jiné výsledky maximálního OC budete mít v 30 stupňových vedrech a jiné při běžné pokojové teplotě kolem 20 C. Rozdíly v případě Ryzenů mohou být třeba pouze 25 MHz, ale je to již měřitelný výsledek!

Jak jsem měřil já? Fotky procesorů :)
Obrázek

K testování jsem použil 6 kusů procesorů Ryzen 5 2600X, ze dvou batchů. Metodika byla jasná. Kolik dosáhnu maximální stabilní Cinebench R15 s napětím nastaveným na 1.45V a vyladěném přes co nejpřesnější kalibraci napětí v zátěží (LLC3). Zároveň RAM musí běžet alespoň na 3200 MHz a nebo více.
Batche procesorů byly 1808SUS (čili ranný batch) a 1823SUS.

Na čem jsem testoval.
U mě byla základem sestava postavená na základní desce ROG Croshair VII Hero, čili to nejlepší pro AM4 a taktování. Dále chlazení Alphacool Eisbaer 240, teplovodivá pasta Thermal Grizzly Hydronaut, zdroj Corsair AX1200 a grafická karta ROG Strix GTX1050 O2G. Paměti pak HOF 4000 MHz od Galaxy (2x 8GB).
Operačním systémem Windows 7 64-bit s USB drivery a ovladačem čipsetu X470.

ukázka BIOSu, čeho si všimnout
Obrázek
Jakmile vstoupíte do BIOSu, vidíta určitá napětí pro procesor, u Ryzenu se však nejedná o základní napětí procesoru VID, ale o napětí pro stav určitého P-State (boostu). Abyste mohli zjistit skutečné VID čipu je třeba jít na položku CPU Performance Boost

Obrázek
A tu změnit z AUTO na DISBALED

Obrázek
A nyní už vidíte reálnou hodnotu VID procesoru pro svou základní frekvenci (3600 MHz v případě Ryzen 7 2600X)

Podobný výsledek vám ve Windows ukáže následně i software, například AIDA.
Namátkově jsem jeden obrázek uložil:
Obrázek
Pozor, zde v AIDĚ je to CPU Core napětí, ne VID, to je totiž podle tohoto sensoru u všech kusů stejné, což je blbost :-)


výsledky max Cinebench
Nejlepší kousek byl zrovna ten můj, co jsem zakoupil před X měsíci, hned první batch [highlight=yellow]1808SUS - SN 0783[/highlight]. Ten projel Cinebench na hranici 4300 MHz
Obrázek

Pro ukázku tu mám také nejhorší kus [highlight=yellow]1823SUS SN0041[/highlight] :) (i IMC byl horší)
Obrázek

Celý souhrn je v tabulce
Obrázek

LN2 výsledky a poznatky
S pomocí tekutého dusíku jsem zkusil pouze (zatím) jeden kus. V plánu mám ještě vyzkoušet další dva, článek pak doplním odpovědí o další poznatek. Nicméně, Superpi je schopen první kus projet na velmi vysoké frekvenci 5670 MHz, což není na Ryzen vůbec zlé
Obrázek

Ne všechny kousky musejí být povedené, jeden kus se neukázal jako žádný přeborník v přetaktování a ani jeho paměťový řadič nebyl žádná sláva
Obrázek
-neprojet Superpi 32M s RAM na 3466 MHz CL15 znamená spíše horší paměťový řadič u X-kových procesorů Pinnacle Ridge.

Dle tabulky o kapitolku nahoře můžeme konstatovat, že tu máme dva lehce nadprůměrné kousky, celkem tři průměrné a jeden podprůměrný. Překvapivě se ale potvrdilo, že nižší hodnota VID znamenala lepší možnosti taktování až na jednu výjimku.

Obrázek

Na závěr bych chtěl poděkovat i společnosti AMD, za support binningu.
Obrázek
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“