Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Odpovědět
Zeschlan
Nováček
Nováček
Registrován: 13. dub 2021

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Zeschlan »

nou píše:Je safe prevadzkovat Ryzen 1700X s 1,3V SoC volatge? Inak mam totiz nestabilny system.
Podľa AMD je safe pri OC začať pri 1.3625V, ak máš chladenie vzduchom tak kludne 1.4V a ak AiO s dvomi fanmi tak si môžeš dovoliť 1.45V takže ho máš pri 1.3 v podstate podvoltovaný, no ak ho prevádzkuješ pri stock frekvencii tak kludne nechaj najnižšiu hodnotu pri ktorej je stabilný.
CPU: AMD RYZEN 5 3600@ 4400Mhz| Cooler: Silverstone PF240W PermaFrost | MoBo: ASUS TUF Gaming B-550 Plus | RAM: Patriot Viper Steel Series 16 GB KIT DDR4 3733 Mhz CL17 | GPU: ASUS EXPEDITION RX570 OC 4GB | PSU: Seasonic Focus GX 650 W Gold | SSD1: ADATA XPG SX8200 Pro 1TB | SSD2: Kingston A400 240 GB | HDD: Samsung 1TB | Mouse: Logitech G3 | Case: Phanteks Eclipse P400A
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Baneshee »

K čemu reaguješ na půl roku staré příspěvky? K tomu očividně nevíš, co je to napětí SoC a pleteš si to s napětím samotnýho CPU.
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
Zeschlan
Nováček
Nováček
Registrován: 13. dub 2021

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Zeschlan »

Baneshee píše:K čemu reaguješ na půl roku staré příspěvky? K tomu očividně nevíš, co je to napětí SoC a plateš si to s napětím samotnýho CPU.
Prepáč že som si nevšimol dátum pridania príspevkov, ale pri tom prvom som až takú blbosť snáď nenapísal a niekomu to môže byť nápomocné vedieť že aj pri manuálnom OC fungujú šetriace funkcie, pri tom druhom som samozrejme trepol blbosť a už som si znalosti ohľadom SoC voltáže doplnil, 1.3V je samozrejme zbytočne veľa ... Za chybu na mojej strane sa ospravedlňujem, môžeš to tu premazať
CPU: AMD RYZEN 5 3600@ 4400Mhz| Cooler: Silverstone PF240W PermaFrost | MoBo: ASUS TUF Gaming B-550 Plus | RAM: Patriot Viper Steel Series 16 GB KIT DDR4 3733 Mhz CL17 | GPU: ASUS EXPEDITION RX570 OC 4GB | PSU: Seasonic Focus GX 650 W Gold | SSD1: ADATA XPG SX8200 Pro 1TB | SSD2: Kingston A400 240 GB | HDD: Samsung 1TB | Mouse: Logitech G3 | Case: Phanteks Eclipse P400A
Baseginner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. led 2016

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Baseginner »

Zdravim,

nedavno jsem poridil novy pc, prebuilt, ale z nejakeho duvodu se mi spravne neboostuje muj procesor.

Zkousel jsem PBO pres bios, i pres AMD Master, zkousel jsem update biosu, ale stale kdyz zapnu benchmark (konkretne 3dmark - fire strike) tak takt procesoru zustava locknuty na 3,6ghz. Tuhle hodnotu mi ukazuje i cpu-z pri zatezi, taktez je uvedena v biosu. Pri zatezi se procesor neboostuje na 4.6ghz, jak by melo.

Prosim o radu, uz jsem vyzkousel snad vse, co jsem na internetu nasel ale bohuzel bez uspechu :D

zakladni deska TUF GAMING B550-PLUS WIFI II BIOS 3002

P.S. nikdy jsem se o taktovani nezajimal, takze jestli pisu ptakoviny, budu rad kdyz me opravite a zkusite poradit. diky a cus 8-)
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od AllowedCry »

Dost možná to jen špatně monitoruješ. Spusť benchmark v cpu z a hoď nám sem výsledky.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Baseginner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. led 2016

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Baseginner »

Posilam screen z cpu z benchmarku


https://prnt.sc/o4eHyVmjK7Ue
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od AllowedCry »

hm, skutečně to neboostuje. Zkontroloval bych teploty a případně aktualizoval bios pokud není aktuální a samozřejmě provedl jeho reset.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Baseginner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. led 2016

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Baseginner »

praveze bios jsem aktualizoval podle tohohle, teplota pri zatezi okolo 70 stupnu, pc je koupeny prebuilt 14 dni dozadu, nevyznam se v tom, ale prijde mi nesmysl resetovat bios kdyz je to prakticky stock nastaveni po bios updatu
https://www.asus.com/motherboards-compo ... US-WIFI-II

ale vyzkousim a dam vedet
Baseginner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. led 2016

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Baseginner »

Baseginner píše: čtv 6. črc 2023, 14:42 ale vyzkousim a dam vedet
nepomohlo :D
Tvixo
Nováček
Nováček
Registrován: 26. kvě 2023

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Tvixo »

Mám síce tuf B550m a ZEN2, ale keď som skúšal rôzne zmeny v biose, tak podobné chovanie som mal keď som vypol Core Performance Boost v záložke Advanced -> AMD CBS -> Core Performance Boost = Disabled. Procesor bežal len na základnom takte.
Baseginner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. led 2016

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Baseginner »

Tvixo píše: čtv 6. črc 2023, 19:07 Core Performance Boost v záložke Advanced -> AMD CBS -> Core Performance Boost = Disabled. Procesor bežal len na základnom takte.
mam tam na vyber ze dvou moznosti, disabled a auto, pro jistotu jsem vyzkousel obe, a oboje se stejnym vysledkem - procesor neboostuje a drzi frek. 3599.16 Mhz i v zatezi
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od HEAD »

Vyndej na 2minuty baterku.To vyresetuje BIOS a znovu inicializuje cpu.Jestli ani to nepomůže, tak flashnout starší BIOS.A jestli ani to ne, tak vadná MB/CPU.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Baseginner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. led 2016

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Baseginner »

bohuzel, prvni moznost nic, a nemam zkusenosti co se tyce prace s biosem, takze nevim jak se "flashuje" stara verze biosu, ani nevim jakou verzi biosu bych tam mel naflashovat :D Budu rad za rady, nebo aspon odkaz na nejaky clanek / video
GamesPeter
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2011
Bydliště: 393 01

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od GamesPeter »

Ten BIOS 3002 je nejnovější, pokud ani Clear CMOS nepomohl, tak i když je ten BIOS nejnovější, tak není na škodu flashnout starší z listopadu BIOS 2806.
https://www.asus.com/motherboards-compo ... PLUS-WI-FI Návod máš tady https://www.youtube.com/watch?v=wGqNcI5 ... lickFrames , pokud nemáš fyzický manuál, kde to samozřejmě je. Nutné USB flash disk naformátovat, použít BIOSrenamer a pak samotný BIOS zkopírovat na flash disk. Dát do správného slotu na zadním panelu desky, vypnout PC i prodlužovací kabel, aby do PC nešel žádný proud. Chvíli počkat, pak zapnout prodlužku a stisknout tlačítko BIOS Flasback na desce a počkat, až to přestane svítit. Pak PC normálně zapni a nastav základní věci v BIOSU a zpusť nějaký benchmark, jestli to bude už boostovat dle specifikací nebo ne.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D COOLER: Noctua NH-D14, MB: MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI RAM:, 64GB (2X32GB) Kingston Fury Beast Black 6000MHz CL36 GPU: Gainward RTX 4080 Phantom 16GB, 1. SSD: Kingston A2000, M.2 1TB, 2. SSD: Crucial MX500 1TB, PSU: ASUS TUF GAMING 850W, CASE: CoolerMaster Cosmos II, LCD: LG 27GL850 27" 1440p @ 144 Hz OS: Microsoft Windows 11 Home 64bit MOUSE: Logitech G502 Lightspeed + Logitech G240 mouse pad, KEYBOARD: Logitech G915 Lightspeed TKL GL Tactile
Baseginner
Nováček
Nováček
Registrován: 29. led 2016

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od Baseginner »

pro jistotu jsem vyndal baterku ze zakladni desky jeste jednou, pote jsem ji vratil, benchmark stale stejny, nainstaloval bios 2806, v biosu jsem povolil xmp alternativu pro amd a zapl pbo, zapl benchmark - cisla jeste o neco nizsi z nejakeho duvodu :D zacinam byt zoufaly, bude toto na reklamaci? screen z posledniho benchmarku https://prnt.sc/FvL0_WOFniin
unreall17
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2024

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od unreall17 »

Nemáte niekto skúsenosti s PBO a Curve Optimizer na generácii Ryzen 5000? Správa sa to totiž celkom zvláštne, alebo mi len niečo uniká, ale išiel som nato klasicky:

5700G, Msi B450 itx, 32GB 4400Mt/s
Nastavil som boost clock pre CPU - positive + 200Mhz
V Curve Optimizer som išiel postupne od prvého jádra a nastavil voltáž na negative -30 a takto postupoval až po piate jádro.
Niektoré zhodili systém a tak som ubral, čiže 5 jadier mi beží na -30, -29, -29, -29, -30.
Zatial mi beží aj šieste jádro na -25, ale na - 28 ešte hádzalo reštart.
Ked som posledné tri jádra hodil všetky na - 20, tak to tiež hádzalo resety.

Toto by som ešte chápal a postupoval dalej bežnou procedúrou, ale ked všetky ostatne jadra hodím do deffaultu, čiže - 0, tak posledné tri, teda tie, ktoré mi nebežia ani na -20, zrazu bez problémov bežia na -30. Ako keby sa im uvolnil nejaký priestor, či čo. Nerozumiem prečo sa to deje, či by pomohla nejaká LLC kalibrácia a pod, ale do tohto som zasahovať už nechcel. Nejde mi vyložene o OC, ale skôr o nižšie teploty a zároveň vyšší boost,.

Ked som bežal ešte na iGPU, tak som musel nastaviť SoC na 1.27V, aby sa IF udržal na aspoň 2133Mhz. Ked som iGPU vypol, tak už som mohol bežat dokonca aj na 2300Mhz pre IF, ale bežím na 2200Mhz s tým, že SoC som znížil na stabilnú hodnotu 1.15V. Pred týmto znížením napätia SoC, mi jádra na cpu bežali len na hodnote - 19 pre najsilnejšie jádro a -7 pre najslabšie.

Takže zníženim SoC došlo k menšiemu stresovaniu vnútornych obvodov a tak si môžem dovoliť nižšie stabilné napätia pre CPU. Nerozumiem ale prečo mi tie posledné tri padajú hned prakticky po spustení systému a naopak, nepadajú, ak znížim len hodnotu týchto troch... V čom mi mohol byť problém? Všetko ostatné som ponechal na auto.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od AllowedCry »

Ladit CO na základě restartu je solidní šílenost :-D

Stáhni si ryzen master, ten dokáže otestovat a doporučit relativně stabilní výsledek pro jednotlivá jádra.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od python.p »

Šel jsi na to přesně naopak a tak trošku blbě, studuj dál. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
unreall17
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2024

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od unreall17 »

??? Ked nastavím nižšiu max. hodnotu pre voltáž nejakého jádra, tak je reštart celkom očakavatelný, nemyslíte? :D Ak pri operácii dostane menej mV, ako požaduje, nastane crash a prave to je dôkaz nestability, čiže hodnoty sú nestabilné a musí sa pridať. Je to všeobecny postup aj na stránkach AMD. Ryze Master je úplne mimo s tým doporučením a riadiť sa tým môže naozaj len profík :D

Možno by ale tuto python.p (príde mi úsmevne dávať si prezývku podla programovacieho jazyka, ale ok), namiesto prínosnej odpovede mohol napísať svoj postup, pretože je to tak účelom fora všeobecne.

Inak povedané, účelom per core možnosti, je postupne zistiť, ktoré jádro je pri akom nastavení ešte stabilné. To je tak nejak podstata celého procesu. V opačnom prípade sa nedá zistiť, ktoré jádro vyvolalo pád, pretože niektoré budu mať menšiu rezervu, iné vyššiu. Presne z tohot dôvodu možnosť per core aj existuje. Možnosť all core je vlastne trochu zbytočná, pretože vždy bude cely výsledok ovplyvnený najslaším členom.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy, rady a tipy při přetaktování AMD CPU

Příspěvek od python.p »

Přezdívka není podle programovacího jazyka, to je jen shoda. Navíc vznikla ještě dřív než to začalo být populární a to jen pár let po vzniku jazyka samotného o kterém v té době tady nikdo nevěděl, protože tady jel Pascal, pak postupně Deplhi a dále...

PS: svůj postup jsem tu několikrát už psal, stačí hledat.
PS2: psal jsem, že tvůj postup je naopak, tak se zkus zamyslet.
PS3: hlavně nás poučovat... :D :D :D

Na dnes registrovaného uživatele máš nějaký "ramena". :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“