Bezdrátový headset ASUS ROG STRIX FUSION 700 – poprvé BT

Vše kolem srovnání a rad s nákupem zvukových zařízení.

Moderátor: CageJ

Odpovědět
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Bezdrátový headset ASUS ROG STRIX FUSION 700 – poprvé BT

Příspěvek od winycz »

Připravil jsem si pro vás menší recenzi, ve které se podíváme na nedávno vydaný bezdrátový headset FUSION 700 výrobce ASUS z rodiny ROG STRIX. Jedná se o nejvyšší a nejdražší model z řady FUSION, který cílí zejména na trh mobilních zařízení a to díky bluetooth bezdrátovému připojení a kompatibilitou s mobilními zařízeními a konzolema.

Obrázek

POPIS

Obrázek

ASUS ROG STRIX FUSION 700 je herní headset, který se zaměřuje zejména na trh mobilních zařízení (notebooky, konzole, smartphone / tablet) neboť jako jediný z řady Fusion nabízí bezdrátový přenos skrze bluetooth 4.2, díky kterému se hodí pro hraní PC her, chatování přes VOIP či jiné telefonní hovory, ale také pro poslech hudby.

Headset nabízí hned dvě možnosti připojení a to skrze USB kabel, přes který se i nabíjí a bezdrátově pomocí technologie bluetooth verze 4.2 .

Obrázek

Ve sluchátkách se ukrývají dva 50 mm zvukové měniče (reproduktory) s neodymovými magnety série ASUS Essence s impedancí 32 ohm a frekvenčním rozsahem od 20 Hz do 20 kHz. Zvukové měniče vybuzuje zesilovač SABRE9601K od výrobce ESS Technology.

Obrázek

Zesilovač je zásobován signálem od 32-bit, osmi kanálového DAC převodníku ES9018 rovněž od výrobce ESS Technology.

Obrázek

Náušníky tvoří „vzduchotěsnou“ komoru, to znamená, že sluchátka skvěle tlumí okolní hluk a uživatel tak může nerušeně poslouchat přehrávaný obsah. Stejně tak je i zvuk ze sluchátek skvěle odstíněný a nasazená sluchátka na hlavě jsou i pro okolí téměř neslyšná.

Obrázek

Sluchátka disponují technologií virtuálního prostorového zvuku 7.1, která je vyvinuta v kooperaci s Bongiovi Acoustic. Aktivace / Deaktivace prostorového zvuku je velmi jednoduchá stiskem tlačítka 7.1 na sluchátkách. Hned pod ním se na sluchátkách nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí bluetooth a tím bezdrátového příjmu.

Obrázek

Ve stejném náušníku je integrován výklopný mikrofon, který se aktivuje až po jeho úplném vyklopení. Digitální mikrofon je umístěn na gumovém ohebném krku a při manipulaci drží tvar a vyznačuje se citlivostí 39 dB ± 3 dB.

Obrázek

Na vnějším krytu levého náušníku je umístěn dotykový ovládací panel, díky kterému lze gesty ovládat hlasitost, přehrávání hudby nebo i přijímat hovory. Dotykem lze aktivovat či deaktivovat RGB podsvícení sluchátek v případě bezdrátového připojení.

Obrázek

Design sluchátek se opravdu povedl. Krytky náušníků jsou sice plastové ale s nápadnou lesklou zlatavou povrchovou úpravou, která sluchátkám dává ten správný šmrnc. Nechybí ani prolisy s průhledným plastem pod kterým se nachází RGB podsvícení na každém náušníku.

Obrázek

Oválné náušníky jsou opravdu velké, tudiž by se do nich mělo schovat jakékoli ucho. Headset je dodáván rovnou se dvěma pěnovými polštáři. Jeden v koženém provedení a druhý ze sítě, který je mnohem prodyšnější. Kožený polštář perfektně odstíní okolní hluk a zvukový projev sluchátek je s ním lepší, zejména pak hlubší basy. Na druhou stranu může být ve sluchátkách slušné horko a obzvlášť přes letní dny. Tento problém řeší druhá dvojice hadrových/síťových polštářů, které odstíní okolní hluk o něco méně a nepatrně zhorší i zvukové vlastnosti, ovšem jsou již mnohem vhodnější do letních dnů či pro ty, kterým se potí uši a jejich okolí.

Obrázek

Sluchátka působí vcelku mohutně, nesou v sobě nejen zvukové měniče a mikrofon, ale i veškerou elektroniku a Lithium-polymerovou baterii s předepsanou výdrží až 17 hodin. Jejich hmotnost dosahuje 360 g. Ovšem i přes svoji mohutnost a vyšší hmotnost jsou sluchátka dost komfortní i pro delší poslech hudby či maraton hraní počítačových her. Sám jsem při hraní či poslechu hudby sluchátka na hlavě téměř necítil.

Obrázek

Most přes hlavu je plastový, stejně tak výsuvná část náušníků, ale ta je ovšem vyztužena kovovým plátem, který pravděpodobně povede uvnitř celého mostu. Ze spodní strany mostu sluchátek se nachází měkký hadrový/síťový polštář díky kterému sluchátka na hlavě netlačí.

Obrázek

I přes to jak mohutně sluchátka působí, tak při jakékoli manipulaci na mne vrhají pocit křehkosti, ačkoli nikde nic nevrže, tak mají tendenci se značně kroutit a nevím jak moc dokáží byt pružné, před tím než se poškodí.

Obrázek

Sluchátka přichází na trh v krabici, která je umístěna v obalu, na jehož přední straně nalezneme modelové označení, informaci o bluetooth připojení a samozřejmě i logo Republic of Gamers.

Obrázek

Na zadní straně obalu se nachází tzv. Features, kterými se sluchátka vyznačují a informaci o tom co se v balení nachází.

Obrázek

Po sejmutí obalu vidíme hezkou krabici s rozevíráním do stran. V krabici se pak nachází sluchátka, 2 metry dlouhý opletený USB kabel, uživatelská příručka, náhradní polštáře náušníků a hadrový obal pro přenos sluchátek.

Obrázek

Na headset poskytují prodejci standartní záruku 2 roky.

ASUS Aura RGB podsvícení
Jak jsem již zmínil, headset disponuje RGB podsvícením, které lze ovládat drátově v počítači nebo přes bluetooth v chytrém zařízení. V případě bezdrátového připojení se podsvícení nezapíná automaticky a je třeba aktivovat přidržením prstu na dotykové ploše po dobu zhruba tří vteřin. Stejným způsobem lze podsvícení i deaktivovat. Do chytrého zařízení s OS android je pak třeba nainstalovat aplikaci AURA headset, přes kterou lze podsvícení přizpůsobit. V aplikaci je pak třeba pouze spárovaná sluchátka vybrat a přizpůsobit si podsvícení.

Obrázek

Nachází se zde tři možnosti buď deaktivace svícení, statické světlo nebo režim dýchání, o kousek výše je pak možné zvolit si jakoukoli barvu a její kontrast.

Obrázek

Osobně mi zde chybí například ekvalizér a přizpůsobení zvuku.

V případě USB kabelového připojení k počítači máme dostupný software ASUS AURA Peripheral, ve kterém si můžeme nastavit nejen podsvícení, doladit zvuk.

Obrázek

Nachází se zde ekvalizér a posuvníky na boost basů a výšek či zaškrtávátko volume boost, které zvýší hlasitost sluchátek (zesílení). Podsvícení dostává více možností, aplikace přináší navíc Color Cycle či blikání dle hudby s možností nastavení i jasu podsvícení.

Obrázek

HEADSET V PRAXI
Headset jsem vyzkoušel připojený k zařízením oběma způsoby.
Drátově přes USB kabel se automaticky nainstaloval ovladač do všech počítačů s Windows 10, ke kterým jsem sluchátka připojil a mohl jsem je bez dalších nutných kroků začít ihned používat. Skrze USB kabel se sluchátka rovněž i nabíjí a rozsvítí se podsvícení sluchátek. Na stránkách výrobce je ke sluchátkům dodáván ASUS AURA Peripheral software, který přináší ekvalizér a možnosti vybudit více basy či výšky a také slouží pro ovládání RGB podsvícení.
Po delší době používání je nepatrně cítit, jak se levé sluchátko zahřívá a to zejména nabíjením baterie.

Druhý způsob připojení je bezdrátově skrze rozhraní bluetooth. Při krátkodobém stisknutí tlačítka s ikonkou bluetooth se sluchátka aktivují se zvukovým doprovodem a připojí se automaticky ke sprárovanému zařízení. Při delším podržení tohoto tlačítka se sluchátka vypnou a vypínání je taktéž doprovázeno zvukem. Pokud chceme sluchátka přivést do režimu párování pak stačí při vypnutých sluchátkách držet tlačítko s ikonou bluetooth po dobu asi 5 sekund, sluchátka se spustí a přejdou do režimu párování rovněž doprovázeno zvukem.

Dosah bluetooth je dostatečný, s nasazenými sluchátky na hlavě jsem bez problému vstal od notebooku a došel o 2 místnosti dále (cca 8m, 2 zdi) na záchod bez přerušení signálu, což ocení zejména ti, kteří rádi při hraní často navštěvují ledničku a toalety.

Skvělou vlastností je schopnost přehrávat zvuk z více zařízení zároveň. Například sluchátka máme připojené k počítači přes USB kabel a hrajeme PC hry či sledujeme filmy. V tu chvíli začne zvonit telefon, který nemusí být nutně poblíž, ani na viditelném místě. Pokud máme na sluchátkách aktivované bluetooth a jsou spárována s telefonem, začne se přehrávat vyzváněcí tón telefonu paralelně se zvukem, který přichází z počítače. Zároveň lze na ovládacím panelu sluchátek přijmout hovor a současně hovor ze sluchátek vyřídit.

ZVUKOVÝ PROJEV SLUCHÁTEK
Ačkoli se jedná zejména o herní headset, tak zvukový výstup je skvělý i pro poslech hudby. Od takovýchto sluchátek bych čekal například přebuzené výšky pro lepší srozumitelnost hlasových konverzací nebo přebuzené basy jak bylo zvykem u předchozích sérií. Skutečnost je taková, že žádná z částí akustického spektra není nijak zvlášť zvýrazněna či naopak zeslabena. Při poslechu různých žánrů hudby je jasně slyšet každý z instrumentů, který ve skladbě figuruje. Výšky jsou dobře zřetelné, střední tóny čisté a basy mohutné a přesto čisté. Celkový zvukový projev sluchátek bych hodnotil opravdu pozitivně vzhledem k faktu že se jedná o herní headset, ovšem nemám zkušenost se sluchátky určenými přímo k poslechu hudby v takto vysoké cenové úrovni, tedy rozhodně netvrdím, že by se mohlo jednat o sluchátka pro audiofily.

Virtuální prostorový zvuk se aktivuje pouhým stisknutím tlačítka s popisem 7.1 a není k tomu třeba žádný speciální software. Prostorový zvuk je funkční jak na mobilních zařízeních typu smartphone přes bluetooth, tak i na stolním počítači skrze USB kabel. Jedná se opravdu pouze o VIRTUÁLNÍ prostorový zvuk, tedy posluchač si připadá jako kdyby seděl v nějaké místnosti s nepatrnou ozvěnou a pouze se zdá jako kdyby hudba přicházela spíše ze vzdálenějšího okolí než ze sluchátek, které má nasazené na hlavě. Při poslechu hudby mne tento efekt nijak nenadchl, spíše zvukový projev sluchátek kazil.

Podařilo se mi získat i video testující prostorový zvuk 7+1 a to pouštěním šumu do každého z reproduktorů, respektive by měl šum přicházet z různých směrů. Sluchátka mají ovšem pouze 2 reproduktory a prostorový zvuk nedokáží nasimulovat, tedy z videa šlo rozlišit pouze to jestli zvuk přichází z levé či pravé strany a nebo ze středu (z obou sluchátek). Při testu subwooferu (nízko frekvenční šum) sluchátka nevydala ani hlásku. Toto chování bylo naprosto shodné při klasickém režimu i režimu 7.1 .

Odkaz na testovací video.

Kvalita mikrofonu je vzhledem k určení více než dostatečná. Skvěle tlumí okolní hluk a mluvené slovo je čisté a dobře srozumitelné. Pro představu přidávám nahrávku, kde jsem četl text z wikipedie v místnosti, ve které produkovala hluk pečící trouba a kompresor lednice.

Odkaz na test mikrofonu

Značným negativem headsetu je způsob, jakým dává na jevo vybíjející se baterii. Ať posloucháte klidnou či hlasitou hudbu, hrajete hru a na něco se soustředíte, tak se ze sluchátek ozve velice hlasitý zvuk indikující vybíjející se baterii. Při nižším stavu baterie se tento jev opakuje zhruba každé 2 minuty. Poprvé, když jsem měl sluchátka nasazené na hlavě, poslouchal večer klidnou hudbu a sluchátka zahoukaly, připadal jsem si jako bych měl dostat zástavu srdce, je to opravdu velmi nepříjemné a bohužel to nelze nijak deaktivovat či zeslabit. Můžeme tedy doufat, že pro sluchátka vyjde nějaký opravný firmware, který tento velmi podstatný neduh vyřeší.

Výdrž baterie je závislá na způsobu použití (hraní her, sledování filmu či poslechu hudby). Výdrž mírně ovlivní i vzdálenost sluchátek od přehravače a RGB podsvícení, které je defaultně vypnuto.
Výdrž jsem testoval s nabitými sluchátky při přehrávání hudebních mixů žánru Drum and Bass a Electro house. Headset ležel na stole v konstantní vzdálenosti od smartphone zhruba 30 cm po celý čas testování s nastavenou hlasitostí na 60 %. Výdrž baterie byla opravdu neuvěřitelná, sluchátka takto vydržela hrát celých 11 hodin v kuse. Co bych naopak sluchátkům vytknul je nemožnost zjištění stavu baterie. Ono hlasité houkání je hezký indikátor vybíjející se baterie ale osobně bych raději například změnou barvy podsvícení indikoval stav baterie a to i při nabíjení.

Design sluchátek mě opravdu zaujal. Sluchátka mají hezký tvar i povrchovou úpravu, tvary nejsou nijak přehnané ani přeplácané a lesklé náušníky na mě sesílají velmi dobrý dojem. S těmito sluchátky se na hlavě člověk zcela určitě nebude muset stydět. Nicméně když sluchátka držím v ruce mám pocit jejich šílené křehkosti. Sluchátka se poměrně dost kroutí a podvědomí mě nutí s nimi zacházet maximálně možno opatrně, jako kdyby byly křehké jako sklo.

ZÁVĚR
Na headsetu mne nadchlo zejména jeho široké využití, za dobu testování jsem nepotřeboval použít jakákoli jiná sluchátka či reproduktory neboť jsem je využíval jak pro hraní her s komunikací skrze integrovaný mikrofon, přehrávání hudby u počítače i na telefonu po cestě nejen do práce, ale také při sledování filmů. Snad pouze do fitness bych si sluchátka nevzal neboť bych se bál o jejich poškození, však i pro tuto činnost jsou vhodná díky bluetooth připojení, pokud člověk oželí že se na něj lidi okolo budou dívat jako na nerda.

Kvalita zvuku je skvělá, samozřejmě ale nemohu říci, že by byla bezkonkurenční neboť jsem nikdy neměl na hlavě hudební sluchátka v takto vysoké cenové hladině. Ovšem jedná se o bezdrátový herní headset, tudiž je zaměřený hlavně na hráče a značnou část ceny tvoří integrovaný mikrofon a celá elektronika s bezdrátovým bluetooth připojením.

S cenovkou kolem 7100 Kč s DPH se jedná o snad nejdražší bezdrátový herní headset, který se na trhu nachází. S cenou 7000 Kč je na trhu už jen Razer s bezdrátovým headsetem Thresher Ultimate, který je určen zejména pro herní konzole.

Obrázek

Tímto bych chtěl poděkovat českému zastoupení společnosti ASUS za zapůjčení produktu na recenzi.
drumfil
Nováček
Nováček
Registrován: 20. zář 2012

Re: Bezdrátový headset ASUS ROG STRIX FUSION 700 – poprvé BT

Příspěvek od drumfil »

Ahoj. Prosímte, jak jsou sluchátka hlasitý? Hodně přemejšlim o koupi těhlech "nových" bazarových sluchátek za hodně dobrou cenu a v jedný recenzi (myslim španělský) psali, že hrajou potichu, ale překládal jsem to google překladačem, tak si nejsem jistej a ptám se teda tebe. Hrajou dost nahlas? Jinak děkuju za pěknou recenzi a kdyžtak předem děkuju za odpověď :)
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Re: Bezdrátový headset ASUS ROG STRIX FUSION 700 – poprvé BT

Příspěvek od winycz »

drumfil píše:Ahoj. Prosímte, jak jsou sluchátka hlasitý? Hodně přemejšlim o koupi těhlech "nových" bazarových sluchátek za hodně dobrou cenu a v jedný recenzi (myslim španělský) psali, že hrajou potichu, ale překládal jsem to google překladačem, tak si nejsem jistej a ptám se teda tebe. Hrajou dost nahlas? Jinak děkuju za pěknou recenzi a kdyžtak předem děkuju za odpověď :)
I přesto, že mají vlastní zesilovač, tak to závisí hodně na zařízení. Přes bluetooth na telefonu (Samsung Galaxy A5 2017) doopravdy nijak hlasité nejsou ani při maximálním zesílení. Na notebooku přes bluetooth jsou o něco hlasitější. Při připojení přes USB k PC jsou již hlasité podstatně více a navíc v software ASUS AURA Peripheral jde jejich zesílení ještě zvýšit tak, že při plné hlasitosti je těžké s nima na hlavě vydržet.
drumfil
Nováček
Nováček
Registrován: 20. zář 2012

Re: Bezdrátový headset ASUS ROG STRIX FUSION 700 – poprvé BT

Příspěvek od drumfil »

Takže v ASUS AURA Peripheral volume naplno a přes bluetooth by to mělo bejt na pc dostačující? Je to pro mě docela důležitý, jako pro posluchače hudby a her dost nahlas :D Mám zvukovku Asus Xonar D2X.
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Re: Bezdrátový headset ASUS ROG STRIX FUSION 700 – poprvé BT

Příspěvek od winycz »

drumfil píše:Takže v ASUS AURA Peripheral volume naplno a přes bluetooth by to mělo bejt na pc dostačující? Je to pro mě docela důležitý, jako pro posluchače hudby a her dost nahlas :D Mám zvukovku Asus Xonar D2X.
Tak teď abych pravdu řekl, tak jsi mě dostal. Netuším jestli je schopný ASUS AURA Peripheral schopný ovládat sluchátka přes bluetooth, jestli není vázaný pouze na kabelové připojení. Jinak zvuková karta ničemu nepomůže tu mají sluchátka svoji vlastní a tedy ta Xonarka D2X bude nečinná.
drumfil
Nováček
Nováček
Registrován: 20. zář 2012

Re: Bezdrátový headset ASUS ROG STRIX FUSION 700 – poprvé BT

Příspěvek od drumfil »

Nakonec sem si teda headset koupil, se zvukem sem spokojenej (přes usb) ale zjistil sem, že v balení nebyl bluetooth příjmač do pc. Takže Asus spolíhá na to, že už nějakej v pc máme jo? :D Součástí balení teda není? Koukal sem i na unboxingy a neviděl jsem ho u nikoho. Kdyžtak předem děkuju za reakci :)
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Bezdrátový headset ASUS ROG STRIX FUSION 700 – poprvé BT

Příspěvek od Shaquille »

neni. mas to v 1. postu... je to uvedeno i v manualu (ale kdo by se dostal az na str 4...)
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/Mult ... 1534267330
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“