Jaká je nomální tolerance výst. napětí zdroje?

Problémy, rady a vše ostatní k PC zdrojům, UPS, napájení a voltážím, wattmetrům i počítání spotřeby.
Odpovědět
Broncek
Nováček
Nováček
Registrován: 28. dub 2004

Jaká je nomální tolerance výst. napětí zdroje?

Příspěvek od Broncek »

:( Mám problémy s PC(občas chvilkově vytuhne, 2x poškozený soubor windows/system32/config/system) a přičítám to kolísajícímu napětí +12 a +5V - po zapnutí vypínačem na zdroji cca +11,9 a +4,9V, při normálním provozu +11,4 a +4,6V, při problémech jsem zahlédl i +10,9 a +4,35V.Deska ASUS A78X-N,Radeon9200,DVD,CDRW,SEAGATE 80GB-2M.
V jakém rozmezí mohou napětí zdroje kolísat?
johny128
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. úno 2004

Re: Jaká je nomální tolerance výst. napětí zdroje?

Příspěvek od johny128 »

Broncek píše::( Mám problémy s PC(občas chvilkově vytuhne, 2x poškozený soubor windows/system32/config/system) a přičítám to kolísajícímu napětí +12 a +5V - po zapnutí vypínačem na zdroji cca +11,9 a +4,9V, při normálním provozu +11,4 a +4,6V, při problémech jsem zahlédl i +10,9 a +4,35V.Deska ASUS A78X-N,Radeon9200,DVD,CDRW,SEAGATE 80GB-2M.
V jakém rozmezí mohou napětí zdroje kolísat?
:shock:
napetie zdroja na 12V a 5V moze koliat tak +- 0.8V, viac by uz nemal!
To co tu pises je fakt extrem(hlavne tych 10.9), kolko W je ten zdroj?Inac, ta doska myslim ze(ASUS) zvykne ukazovat cudnejsie hodnoty, ale az takto cudne :?.Napis kolko W je ten zdroj
random
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. led 2004
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od random »

Skus vyskusat iny zarucene funkcni zdroj a potom budes mudrejsi !!!!
Sempron 2800@2160MHz ( 270x8 ), 1024MB GoodRam, MSI K8N Neo-FSR, Radeon 9800SE@8 pip 128MB 128b 378/290, 200GB HD Maxtor Pata, DVD RW LG4163
sovicka
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2003
Bydliště: východní prágl
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sovicka »

nenapsal jsi jaký máš zdroj ... na tvoji sestavu by to chtělo tak pro jistotu 350W noname nebo 300W značka ...

(no, možná je to trochu moc ... ) :wink:
Francie ... sladká Francie
JirkaH
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaH »

Na http://www.svethardware.cz/art_doc-8D4A ... 449B3.html je dost dobrý článek pojednávající o zdrojích, hoď tam oko
eraser007
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. úno 2004
Bydliště: SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eraser007 »

ja sa chcem opýtať to isté

+12V je OK = + 12,41 - + 12,52 V
ale +5V je iba 4,78V - 4,81V a pri zátazi som mal raz + 4,68V

stroj sa mi väcsinou restatruje - iba prie Vietcongu a po dlhom case
NB : Asus A6Km Q-0010
HID : Logitech DFP SOUND : Logitech Z-2300, Sennheisers PX 100, Creative SB 5.1 Surround USB
TomV
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. lis 2003
Bydliště: Jihočeská Metropole (tm) ... lol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomV »

eraser007 píše:ja sa chcem opýtať to isté

+12V je OK = + 12,41 - + 12,52 V
ale +5V je iba 4,78V - 4,81V a pri zátazi som mal raz + 4,68V

stroj sa mi väcsinou restatruje - iba prie Vietcongu a po dlhom case
V první řadě se vykašli na všechno, co komp ukazuje, vem multimetr a změř si to ručně. Pak budeš mít jistotu.
The problem has been eaten.Obrázek
Vanilkovou do velkýho kornoutu bych prosil... hodně velkýho... hodně vanilkovou
eraser007
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. úno 2004
Bydliště: SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eraser007 »

ale ja nemám voltmeter :sad:
NB : Asus A6Km Q-0010
HID : Logitech DFP SOUND : Logitech Z-2300, Sennheisers PX 100, Creative SB 5.1 Surround USB
TomV
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. lis 2003
Bydliště: Jihočeská Metropole (tm) ... lol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomV »

eraser007 píše:ale ja nemám voltmeter :sad:
A je velkej problém si ho půjčit od někoho, kdo ho má ?
The problem has been eaten.Obrázek
Vanilkovou do velkýho kornoutu bych prosil... hodně velkýho... hodně vanilkovou
Jafido
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. čer 2003
Bydliště: Brno,Přerov,Podhoří

Příspěvek od Jafido »

Jak pise TomV, je potreba to zmerit rucne, namerene hodnoty se od tech zobrazovanych deskou nekdy docela propastne lisi. Pokud by hodnoty neodpovidali tomu co maji,neni problem zdroji trosku pridat, aby daval vetsi napeti. Pokud ale nemas ani multimetr predpokladam ze se v elektrice moc nevrtas, takze to radeji prenech nekomu kdo tomu rozumi a ma odpovidajici nastroje.
Prescott 650@17x200/1,4V,Intel i915 GAG,3072MB DDR400 ( 2.5-3-3-8 ),WD 320GB,MSI 6600 500/600 s VM-101
Barton 2500+@11x200/1,7V,Asus A7N8X Deluxe,2x1024MB DDR400 ( 2.5-3-3-11 ),Maxtor 400GB,ATI R9550@R9600 485/500 s VHC-L61
miho
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 29. kvě 2003
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miho »

JirkaH píše:Na http://www.svethardware.cz/art_doc-8D4A ... 449B3.html je dost dobrý článek pojednávající o zdrojích, hoď tam oko
No dobry jak dobry. Treba o PFC autor nema ani paru a popisuje stylem "ja si myslim, ze by to tak mohlo fungovat tak to tak asi bude" :wink:
Take tam bylo napsano neco ve smyslu, ze ucinnost zdroje je nejvetsi pri maximalnim odberu a jeste nekolik hlodu.
127.0.0.1, sweet 127.0.0.1
Jiri Drak
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Č.K.

Příspěvek od Jiri Drak »

miho píše:No dobry jak dobry. Treba o PFC autor nema ani paru a popisuje stylem "ja si myslim, ze by to tak mohlo fungovat tak to tak asi bude" :wink:
Take tam bylo napsano neco ve smyslu, ze ucinnost zdroje je nejvetsi pri maximalnim odberu a jeste nekolik hlodu.
Je to trochu OT, ale treba to PFC me celkem zajima, takze ja to s nim vlastne je ? :)
MB Asus P7P55D-E, CPU Core i5-750@3700MHz, RAM 16GB, VGA Radeon RX Vega 56
miho
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 29. kvě 2003
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miho »

Jiri Drak píše:
miho píše:No dobry jak dobry. Treba o PFC autor nema ani paru a popisuje stylem "ja si myslim, ze by to tak mohlo fungovat tak to tak asi bude" :wink:
Take tam bylo napsano neco ve smyslu, ze ucinnost zdroje je nejvetsi pri maximalnim odberu a jeste nekolik hlodu.
Je to trochu OT, ale treba to PFC me celkem zajima, takze ja to s nim vlastne je ? :)
Jde o snizeni jaloveho vykonu zdroje. Uvazujme harmonicky ustaleny stav. Pokud mame ciste odporovou zatez je vse OK, zadny jalovy vykon neni. To ale v praxi neni moc casty jev. Zatez byva nejcasteji indukcni a pak se zmeni uhel mezi fazorem napeti a proudu, jinymi slovy sinusovka nepeti se posune vuci sinusovce proudu dopredu (dle zname poucky - civka je jako divka- nejdrive napeti potom proud :wink: ). Vznikne jalova slozka vykonu o velikosti P*sin(alfa) alfa- uhel mezi I^ a U^ (^ znaci fazor). Casto se pocita v HUSu s imaginarnimi cisly pak je jalovy vykon spjat s imaginarni casti cisla a cinny s realnou. Tento nepriznivy jev lze kompenzovat a opet uhel alfa snizit. Napr. pripojenim umele zateze s ciste kapacitnim charakterem (pasivni PFC) ci pomoci zarizeni na principu giratoru (aktivni PFC).

Poznamka na zaver - jalovy vykon elektromer nezmeri. A jelikoz PFC ma jistou rezii tak se muze paradoxne projevit... zvysenim poplatku za elektrinu. Proc tedy dle norem EU musi byt ve zdrojich PFC? Protoze jalovy vykon ktery bezucelne lita mezi spotrebicem a elektrarnou zpusobuje problemy rozvodne siti.
127.0.0.1, sweet 127.0.0.1
Jiri Drak
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Č.K.

Příspěvek od Jiri Drak »

Diky miho, i kdyz pro me schopnosti chapani by stacilo i to zaverecne shrnuti :roll:
PS: neni to tak davno, co jsem si myslel, ze PFC je Power Fan Control a svuj prvni PFC zdroj jsem si koupil, protoze jsem myslel, ze bude tissi :oops:
MB Asus P7P55D-E, CPU Core i5-750@3700MHz, RAM 16GB, VGA Radeon RX Vega 56
eraser007
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. úno 2004
Bydliště: SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eraser007 »

to by bol problém

mám jednho kamaráta, ale ten má len ten starý ručičkový :razz:
NB : Asus A6Km Q-0010
HID : Logitech DFP SOUND : Logitech Z-2300, Sennheisers PX 100, Creative SB 5.1 Surround USB
TomV
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. lis 2003
Bydliště: Jihočeská Metropole (tm) ... lol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomV »

Jiri Drak píše:Diky miho, i kdyz pro me schopnosti chapani by stacilo i to zaverecne shrnuti :roll:
PS: neni to tak davno, co jsem si myslel, ze PFC je Power Fan Control a svuj prvni PFC zdroj jsem si koupil, protoze jsem myslel, ze bude tissi :oops:
PFC = Power Factor Correction :)

2 eraser007 : No a ? To je má snad taky voltmetr, ne ? :-) Nebo jste se ve škole neučili, jak zacházet s ručičkovým voltmetrem ? :wink:
The problem has been eaten.Obrázek
Vanilkovou do velkýho kornoutu bych prosil... hodně velkýho... hodně vanilkovou
sovicka
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2003
Bydliště: východní prágl
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sovicka »

TomV píše:2 eraser007 : No a ? To je má snad taky voltmetr, ne ? :-) Nebo jste se ve škole neučili, jak zacházet s ručičkovým voltmetrem ? :wink:
né každý studuje takové elitní školy jako ty :wink:
(mmch. nebýt na gymplu, tak mi to nikdo neřek ... ještě že jsem začínat s elektřinou ve dvanácti letech a vlastními [otcovými] silami jsem na to přišel ...)

jinak ten článek co tu na něj byl link je docela dobrej ... jen k některým pasážím mám výhrady... ale to tady nebudem rozebírat :wink:
Francie ... sladká Francie
Jiri Drak
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Č.K.

Příspěvek od Jiri Drak »

Jsem dneska premeroval ty napeti pri fullloadu, protoze mi deska ukazuje 11.31V a 4.89V, coz by byla celkem bida. Ve skutecnosti tam bylo 11,64V a 5.05V, coz uz je o dost lepsi :)
MB Asus P7P55D-E, CPU Core i5-750@3700MHz, RAM 16GB, VGA Radeon RX Vega 56
Broncek
Nováček
Nováček
Registrován: 28. dub 2004

Tolerance napětí zdroje

Příspěvek od Broncek »

8) Takže pánové, zde předkládám výsledek mých peripetií se zdrojem: PC vytuhl na závěr pořádně,vzhledem k tomu že byl v záruce (zakoupen 10/2003 ) tak jsem ho poslal na opravu.Byl vyměněn zdroj( 350W ) i HDD, který odešel do věčných lovišť.Je jen otázkou, zda padající zdroj odrovnal HDD, nebo naopak-vkaždém případě teď monitoring napětí ukazuje stabilní hodnoty a vše je OK. Jinak díky za rady-Broncek
Odpovědět

Zpět na „Počítačové a záložní zdroje“