Výpočet potřebného výkonu zdroje

Problémy, rady a vše ostatní k PC zdrojům, UPS, napájení a voltážím, wattmetrům i počítání spotřeby.
Odpovědět
TomV
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. lis 2003
Bydliště: Jihočeská Metropole (tm) ... lol
Kontaktovat uživatele:

Výpočet potřebného výkonu zdroje

Příspěvek od TomV »

Myslím, že miho dneska šikovně vyřešil otázku, kolikawattový zdroj je potřeba na jakou sestavu. :

-------------------

Tady: http://takaman.jp/psu_calc.html?english

je skvela stranka, kde si spocitate uplne vse. Jaky potrebujete celkovy vykon, kolik amperu na jednotlivych vetvich atd.

Pro Intelaky a AMDckare, kteri maji na desce dodatecny konektor se 4mi piny neni prilis dulezity vykon na 3.3V + 5V ale spise na 12V vetvi protoze v takovem pripade se procesor napaji prave z 12V.

Mne (hlavne kvuli ctyrem diskum) vyslo, ze potrebuju 16A na 12V vetvi (z velke casti kvuli ctyrem diskum) coz nemam (Fortron 400W ma 15A 12V vetev... ale hlavne ze zvladne 28A na 3.3V vetvi, ze ktere potrebuju necele 4A :roll: ).

Jeste tady jsem nasel nejakou kalkulacku ale neni tak vychytana:
http://www.adecy.com/psu/


//edit Jája: další kalkulačka THX Max Casper http://www.extreme.outervision.com/index.jsp
The problem has been eaten.Obrázek
Vanilkovou do velkýho kornoutu bych prosil... hodně velkýho... hodně vanilkovou
JirkaH
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaH »

Jůůů, to je vychytávka.
Tak přesně tohle bylo třeba.
No jo, ale budu potřebovat na +12V 20,4A, můj Fortron 350W má jen 16A. To jsou teda věci. A ty ceny lepších zdrojů, fuj. Zkusím Q-TEC 550W, dává trvale 16A, špičkově až 20A, asi někde ušetřím.
Miho, díky!!! :-D
TomV
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. lis 2003
Bydliště: Jihočeská Metropole (tm) ... lol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomV »

JirkaH píše:Jůůů, to je vychytávka.
Tak přesně tohle bylo třeba.
No jo, ale budu potřebovat na +12V 20,4A, můj Fortron 350W má jen 16A. To jsou teda věci. A ty ceny lepších zdrojů, fuj. Zkusím Q-TEC 550W, dává trvale 16A, špičkově až 20A, asi někde ušetřím.
Miho, díky!!! :-D
Páni... Co ti sežere 20A na 12V ?
The problem has been eaten.Obrázek
Vanilkovou do velkýho kornoutu bych prosil... hodně velkýho... hodně vanilkovou
martin_CZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. pro 2003
Bydliště: 4. pilir Karlova mostu od Maly Strany..je tu nejake wifi, nez se zeptate :)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od martin_CZ »

no nevim.. nic moc tam nemaj, ale spocetlo mi to za mi chybi 20W :) .. to je ale zajimavy ze vono to nespadne i kdyz pridam 1 HDD, nabijim mobil pres USB,... :)
JirkaH
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaH »

TomV píše: Páni... Co ti sežere 20A na 12V ? :oops:
CPU AMD Barton2500@3200 při 1,75V, FX5900oc(počítána pro sichr 5800), 3+1HDD, 3*CDRW/DVD/DVDRW, 10 větráků, různá bižuterie... Jistá rezerva je žádoucí. A hlavně, kritickým okamžikem je start PC, to je ten nejhorší okamžik, pak už to tak kritické nebude.
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Jája »

JirkaH píše:
TomV píše: Páni... Co ti sežere 20A na 12V ? :oops:
CPU AMD Barton2500@3200 při 1,75V, FX5900oc(počítána pro sichr 5800), 3+1HDD, 3*CDRW/DVD/DVDRW, 10 větráků, různá bižuterie... Jistá rezerva je žádoucí. A hlavně, kritickým okamžikem je start PC, to je ten nejhorší okamžik, pak už to tak kritické nebude.
To je pěkný, ale já bych si z toho hlavu nedělal - už jsi někdy pálil na všech třech vypalkách zároveň a ktomu to tahal z image ze třech disku a k tomu ještě hrál nějakou hru? Asi ne. :wink:
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
JirkaH
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaH »

Hlavu dělal - nedělal...
Na třech jednotkách samo nepálíš najednou. Ale je dobré vědět, jak na tom jsi. Když jsem zkoušel přetaktovat CPU a GK, mašina stabilní, ale byly problémy se startem studeného PC. Prostě ten okamžik zapnutí je kritický. A třeba HDD při startu berou podstatně více, než za provozu. Dost záleží i na typech disků, zkus si do té kalkulačky zadat různé disky nebo i jiné komponenty a uvidíš. A zdroj je třeba nadimenzovat tak, aby měl jistou rezervu, pokud pojedeš trvale na 100% nebo i výš, tak to moc dobře není.
miho
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 29. kvě 2003
Bydliště: Orlová-Lutyně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miho »

Jeste jedno doplneni - jsou tam pomerne nadsazene (resp. maximalni tedy v dobe, kdy se roztaci) odbery disku na 12V vetvi. Doporucuju opsat primo z disku hodnoty pro "seek". Treba WD 120JB 12V = 0.9A kdezto pri roztaceni az 2A.
JirkaH
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaH »

miho píše:Jeste jedno doplneni - jsou tam pomerne nadsazene (resp. maximalni tedy v dobe, kdy se roztaci) odbery disku na 12V vetvi. Doporucuju opsat primo z disku hodnoty pro "seek". Treba WD 120JB 12V = 0.9A kdezto pri roztaceni az 2A.
No díky za doplnění. Nedávno kdesi na webu byla informace, že HDD při startu bere cca 30W.
A ještě něco - pulsní zdroje mají v okamžiku zapnutí dost značnou odběrovou špičku - většina MB si dnes např. napětí pro CPU dělá právě z +12V.
Jde mi tedy o zjištění potřeb napájení PC a rozumné dimenzování zdroje. Kvalitní značkové zdroje vyšších výkonů jsou taky patřičně drahé. Stačí kouknout do ceníků. Co však uváděno není, kolik je zdroj schopen dát při zapnutí. Kvalitní zdroje na tom asi budou o něco lépe.
A další poznatek - řada obchodníků a prodejců o prodávaných zdrojích není schopna říci vůbec nic, jen výkon zdroje. A sehnat informace na webu je u řady "neznačkových výrobců" nemožné.
Slezman
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2004
Bydliště: u lesa

Příspěvek od Slezman »

mě to vyšlo přesně 299.9 (+- něco jsem mírně nadsadil, třeba CPU fan a G4Ti4600),
hmm, jetě že pro větroně chystám special input :-)))))

hlavně +12V mám 15 A místo 10 A (Eurocase 300 W), PC Health mám indikované napětí cca 11,5 - 11,7 V, tak doufám, že to není nic, co bych musel řešit...

díky za super link !!!
Doma: i5-10600K, 32GB RAM, RTX 3060 Ti ********* Chalupa: i7 920, 24GB RAM, RTX 3060 ********* Děti: Q6600, 8 GB RAM, GTX 1050Ti
*Jose*
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. bře 2004
Bydliště: Praha, Přelouč
Kontaktovat uživatele:

Oléé, tak to je ten kámen úrazu...

Příspěvek od *Jose* »

Čauky, tak původně jsem se trošku zlobil na "Draka", že mě vykopl ze sekce AMD, kde jsem si chtěl ověřit, jaký zdroj na přetaktovaného Bartona, ale tady jsem fakt našel přesně to, co jsem potřeboval vědět. :D

Po vyměně procáku Duron 1300Mhz za Bartona 2500+@3200+ (1,775Vcore) jsem při resetu a pádu Win XP a celého PC dostal podezření na zdroj EMKO 300W. Jenže asi nejde o značku, ale i o sílu. Z kalkulačky mi vyšlo, že potřebuju 365W!!! No,zvažoval jsem tichý Fortron 350W, ale ani ten to asi do budoucna nejistí :sad: Tak půjdu výš - díky za super link!!! :wink: V normáním prodeji je to v tomhle segmentu bída, tak asi nakoupím tady na PCshopu.
CPU: XP-M 2600+@2,3Ghz (11,5*200Mhz)/1,575V, Chladič: Zalman 7000B AlCu, MB: ASUS A7N8X-E Deluxe nForce2 400 Ultra + MCP-T, BIOS v. 1012 2T Moded RAM: CorsairTwinXC2 Dual Channel Kit 2x512MB DDR400 11-2-2-CL2@2,7V, HDD1: 400GB WD Caviar SE (AAKS) SATAII@SATAI, HDD2: 300GB Maxtor DiamondMax10 SATAI, Grafika: LeadTek WinFast A350XT-TDH (FX5900XT@Ultra) 390/700@450/850, TV/FM: LeadTek WinFast 2000XP-Deluxe, DVD-RW: NEC 3500, DVD: Teac DV-516E, Power: Nexus NX3500 (350W/idle 19,2dB), Case: Evercase ECE 4252 + 2x case fan Nexus 17,6dB - Reinstalace WinXP :) 2004: 6x, 2005-2006: 0x, 2007: 2x
TomV
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. lis 2003
Bydliště: Jihočeská Metropole (tm) ... lol
Kontaktovat uživatele:

Re: Oléé, tak to je ten kámen úrazu...

Příspěvek od TomV »

*Jose* píše:Čauky, tak původně jsem se trošku zlobil na "Draka", že mě vykopl ze sekce AMD, kde jsem si chtěl ověřit, jaký zdroj na přetaktovaného Bartona, ale tady jsem fakt našel přesně to, co jsem potřeboval vědět. :D
Nemáš důvod se na Jirku zlobit. On tě odnikud nevykopl, jen přesunul tvůj dotaz do vhodnější sekce - zdroje se řeší tady. Podobné přesouvání je tady na denním pořádku. A jelikož 99% uživatelů na DF čte všechny sekce, o pozornost tvůj dotaz rozhodně nepřišel...

Pokud bys k tomu měl ještě nějaké připomínky, tak prosím na SZ. :-)
The problem has been eaten.Obrázek
Vanilkovou do velkýho kornoutu bych prosil... hodně velkýho... hodně vanilkovou
*Jose*
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. bře 2004
Bydliště: Praha, Přelouč
Kontaktovat uživatele:

Re: Oléé, tak to je ten kámen úrazu...

Příspěvek od *Jose* »

TomV píše:Nemáš důvod se na Jirku zlobit. On tě odnikud nevykopl, jen přesunul tvůj dotaz do vhodnější sekce - zdroje se řeší tady. Podobné přesouvání je tady na denním pořádku. A jelikož 99% uživatelů na DF čte všechny sekce, o pozornost tvůj dotaz rozhodně nepřišel...

Pokud bys k tomu měl ještě nějaké připomínky, tak prosím na SZ. :-)
Tome ,necituj jen dva řádky, ale celé!!!

Myslím to opravdu jako velké poděkování!!! Marně jsem hledal jakýkoli comment ke zdrojům a v sekci ostatní hardware mě to hledat nenapadlo :oops: A pak jsem zase chvíli hledal, kam zmizel můj dotaz...
No a zmizel sem, kam mě Drak správně PŘESUNUL :) a tím mi pomohl vyřešit můj problém - potvrzení, že je slabý zdroj (viz podpis + řada věcí na USB). Toť vše. Ještě jednou díky! :wink:
CPU: XP-M 2600+@2,3Ghz (11,5*200Mhz)/1,575V, Chladič: Zalman 7000B AlCu, MB: ASUS A7N8X-E Deluxe nForce2 400 Ultra + MCP-T, BIOS v. 1012 2T Moded RAM: CorsairTwinXC2 Dual Channel Kit 2x512MB DDR400 11-2-2-CL2@2,7V, HDD1: 400GB WD Caviar SE (AAKS) SATAII@SATAI, HDD2: 300GB Maxtor DiamondMax10 SATAI, Grafika: LeadTek WinFast A350XT-TDH (FX5900XT@Ultra) 390/700@450/850, TV/FM: LeadTek WinFast 2000XP-Deluxe, DVD-RW: NEC 3500, DVD: Teac DV-516E, Power: Nexus NX3500 (350W/idle 19,2dB), Case: Evercase ECE 4252 + 2x case fan Nexus 17,6dB - Reinstalace WinXP :) 2004: 6x, 2005-2006: 0x, 2007: 2x
Buddha
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. srp 2003
Bydliště: Světlá n.S.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Buddha »

no to jsem teda na tom jeste dobre. Vyslo mi 286,9W na 300W zdroji. Jen me zarazi, ze gdyz zapnu za behu zesilovac (ten v podpise) napajenej z 12V vetve, tak mi poc vytuhne. Nechce se mi verit, ze by zral 3A, dyt je tam jen jeden integrak a 2x TDA 2030 nebo tak nejak. A se starou deskou mi to nedelalo.
CPU:AMD Barton2500+,chladič PrimeCooler HyperCooling II+, MB: Soltek 75-FRN2-L, RAM: 512MB DDR400 VM dual (11:3:3:2), HDD:Hitachi Deskstar 120GB/8MB + Segate Barracuda 80GB + IBM 40GB (rámeček), GK: GeForce 4 Ti4200 Abit Siluro 128MB DDR + modded Titan D3TB, SB Audigy ES Player, DVD±R/RW LG 4163B, CD-RW Samsung 24x10x48x, IBM P260 21" flat trinitron, homemade: stereo zesik do 5 1/4, regul. 3x fan + osvetleni R/G/B do 5 1/4, big tower mod 350W
TomV
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. lis 2003
Bydliště: Jihočeská Metropole (tm) ... lol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomV »

Buddha píše:no to jsem teda na tom jeste dobre. Vyslo mi 286,9W na 300W zdroji. Jen me zarazi, ze gdyz zapnu za behu zesilovac (ten v podpise) napajenej z 12V vetve, tak mi poc vytuhne. Nechce se mi verit, ze by zral 3A, dyt je tam jen jeden integrak a 2x TDA 2030 nebo tak nejak. A se starou deskou mi to nedelalo.
To přece nemůžeš, napájet takovýhle věci z kompu a ještě s 300W zdrojem... :shock: Při zapnutí toho zesilovače vznikne proudovej ráz, kterej může opravdu krátkodobě přetížit zdroj a způsobit podlětí na skoro všech větvích, které pak rozhodí elektroniku a vytuhne to...

Takže buď udělej zesíku separátní napájení, nebo ho zapni ještě před startem kompu, to by měl ten zdroj po zapnutí rozdejchat... A nebo kup silnější (a tvrdší - noname zdroje jsou strašně měkký) zdroj.
The problem has been eaten.Obrázek
Vanilkovou do velkýho kornoutu bych prosil... hodně velkýho... hodně vanilkovou
mailer
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2003

Příspěvek od mailer »

ja som si to ratal tak s mojou P4 2.4 a 300W zdroj to mam tak na knap, ale zas nikdy nehram narocne hry a zaroven napalujem RW a naraz kopirujem medzi HDD takze tych 270W co mi vyratalo nikdy nevyuzivam, typujem tak max 230-250W, mimochodom neviete kolko v skutocnosti ma spotrebu zakl doska MSI s chipol 865?
Slezman
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2004
Bydliště: u lesa

Příspěvek od Slezman »

odkaz nefachčí, přesměrovává se to někam do riti...
Doma: i5-10600K, 32GB RAM, RTX 3060 Ti ********* Chalupa: i7 920, 24GB RAM, RTX 3060 ********* Děti: Q6600, 8 GB RAM, GTX 1050Ti
JirkaH
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaH »

Slezman(CZE) píše:odkaz nefachčí, přesměrovává se to někam do riti...
A napsal jsi ho správně? http://takaman.jp/D/?english
Já jsem to teď zkoušel a funguje.
Slezman
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2004
Bydliště: u lesa

Příspěvek od Slezman »

JirkaH píše:A napsal jsi ho správně? http://takaman.jp/D/?english
Já jsem to teď zkoušel a funguje.
no mě to zobrazí toto (klikám na odkaz v úvodu toho threadu:

http://www.squadraneggra.wz.cz/takaman.jpg
Doma: i5-10600K, 32GB RAM, RTX 3060 Ti ********* Chalupa: i7 920, 24GB RAM, RTX 3060 ********* Děti: Q6600, 8 GB RAM, GTX 1050Ti
JirkaH
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaH »

Zkus to, co jsem ti napsal, mám pocit, že tvůj odkaz je na obrázek stránky a ne na vlastní stránku.
Ještě můžeš zkusit http://takaman.jp/psu_calc.html?english
Je to funkční.
Odpovědět

Zpět na „Počítačové a záložní zdroje“