Oculus Rift a ostatní VR

Klávesnice, myši, volanty, tablet, joysticky, podložky, pedály, řadící páky, atp.
Odpovědět
Awee
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2013
Bydliště: Praha

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od Awee »

Ahoj, mám oculus quest 2, tak ti můžu říct dojmy. Určitě bych ho volil místo Oculus Rift S, protože ten už nebude podporovaný. Výhoda questu je fakt standalone, na kravinky typu beatsaber nemusíš řešit PC a prostě to můžeš kamkoliv vzít třeba na návštěvu k někomu a zapařit. Kvalita obrazu mi přijde super (měl jsem jenom původní oculus rift a PSVR takže nemám moc porovnání) a teď k tvojí otázce. Na forech to hodně lidí řeší tím že kupují 2M kabel od ankeru a k tomu 3M aktivní prodlužku. Jen tak nějaký obyčejný kabel NESTAČÍ, na to pozor. Každopádně já osobně hraju PCVR hry pomocí Virtual Desktop (Na 5Ghz Wifi6 to šlape krásně, prý stačí i 5Ghz Wifi 5 pokud je kvalitní), určitě dost informací najdeš jinak na různých fórech, tohle řeší dost lidí.
MB: Asus Crosshair VI HERO, CPU: AMD Ryzen 5 3600 + Dark Rock Pro 4, RAM: Kingston Fury 2x32GB DDR4 3200MHz CL16, VGA: Asus ROG Strix Vega 64 8GB HBM2, SSD: Sillicon Power P34A80 512GB, Sillicon Power P34A80 1TB, HDD: Seagate 1TB, CASE: NZXT H440, PSU: Corsair RMx 1000W
fiLL-kiLL
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od fiLL-kiLL »

Díky moc za postřehy. Já jsem si nedávno koupil na Aukru Pimax 4k, tak mě VR docela chytlo. Byť Pimax i přes slušné rozlišení jsou poměrně chabé brýle (nízké FOV, frekvence, nemám ovládače). Mám tedy chuť jít do lepších brýlí a zahrát si konečně Half Life Alyx.

Takže kabel myslíš USB-C tento? https://www.alfapower.cz/usb-kabely/ank ... sb-c-kabel

Ohledně hraní přes Wifi jsem také něco slyšel. Ale jaký je třeba router?

Díky
Intel Core i3 - 4,2 ghz, GIGABYTE GA-Z87-HD3, 16 GB DDR3, GeForce RTX 4060 8 GB, HDD Samsung 1 TB SATAII, Fractal Design Core 3000, Logitech MX400, LG 23", Win 10 Pro
pre.vit
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. zář 2010
Bydliště: Jihlava

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od pre.vit »

garde píše:Hodlám k MSFS 2020 zakoupit nějaký VR set, někde jsem četl, že je zatím podporován pouze VR od HP. Máte s tím prosím někdo už nějakou zkušenost? Díky.
Mám HP G2 a při porovnání s Vive Elite zatím můžu doporučit.

Výhody - super obraz, tracking brýlí mi přijde bez problémů, nejsou potřeba base stations, lehčí jak Vive, mnohem levnější jak Vive
Nevýhody - tracking ovladačů trošku pokulhává (např. u Beat Sabers to občas nějaký pohyb prostě nezaregistruje), je potřeba trochu světlo v místnosti (jakmile člověk v noci kompletně zhasne tak je bez trackingu.. :)), napoprvé problém s připojením přes USB-C (vyřešeno připojením na USB-A přes dodanou redukci)
Nějvětší chybou člověka je, že má spoustu malých chyb..
.
PC: AMD Ryzen 9 5900x, Fractal Design Celsius S36, MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI, Manli GeForce RTX 3080 10GB , 2x16GB Kingston FURY DDR4 3600MHz CL18 Beast Black, Solidigm P44 PRO 2TB + Samsung 970 PRO 1TB (a Samsung 960 EVO 1TB v záloze), Corsair RM850i 850W, Fractal Design Define R6, 32" Asus ProArt PA328CGV, Asus DRW-24F1ST
Mediacentrum: Raspberry Pi2 model B, Onkyo TX-SR605, Philips 65OLED806 65", NAS QNAP TS-453D-4G
dark_stuff
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. bře 2006
Bydliště: Bruntál / Olomouc

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od dark_stuff »

Měl bych dotaz: Mám Oculus Quest 2. Je nějaká možnost, jak se pohybovat v menu pomocí PC nebo mobilu? Rád bych tím pobavil starší členy rodiny, ale nedokážu si představit, že bych je navigoval jen pomocí přenášeného obrazu, když je pro ně maximum ovládání televize dálkovým ovladačem.
Lidi jsou různí. Víc nesmím říct.
Černá karta je rasistická!
forestak
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od forestak »

To bohužel nejde. Pouze ten stream do tv/mobilu,...
fiLL-kiLL
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od fiLL-kiLL »

Zdravím, setkal se prosím někdo s problémem s Oculus Quest 2, že mu nelze spustit SteamVR? Celou tuto blbinu jsem si koupil kvuli Half Life Alyx. Mám to s PC propojeno obyčejným USB-C kabelem (OculusLink). Ovšem když spustím SteamVR přes virtuální plochu / nebo přes Oculus aplikaci, tak SteamVR neustále jen načítá.

Jako je pravda, že test OculusLink kabelu to nedokončí, ale OculusLink jinak funguje. Nebudu kupovat přece tu origoš OculusLink prasárnu za 3,5k.

Díky moc
Intel Core i3 - 4,2 ghz, GIGABYTE GA-Z87-HD3, 16 GB DDR3, GeForce RTX 4060 8 GB, HDD Samsung 1 TB SATAII, Fractal Design Core 3000, Logitech MX400, LG 23", Win 10 Pro
forestak
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od forestak »

Se Steam VR jsem nikdy problém neměl. Já teda nehraju přes kabel, ale bezdrátově přes Virtual Desktop. Pokud si chceš užít Alyx, tak bez kabelu je to mnohem lepší. Je teda ještě potřeba 5 GHz Wifi, protože na 2,4 GHz je to o ničem. Ta investice do 5 GHz Wifi (případně Wifi 6) a aplikace Virtual Desktop se dle mého názoru jednoznačně vyplatí. Občas hraju i simulátory, tam jedu logicky přes kabel a žádný problém jsem neměl. Mám nějaký Premium Cord 2m asi za 110 Kč. V Oculus aplikaci dokončí test s výsledkem: USB3, rychlost 2,1 Gbps...
fiLL-kiLL
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od fiLL-kiLL »

forestak píše:Se Steam VR jsem nikdy problém neměl. Já teda nehraju přes kabel, ale bezdrátově přes Virtual Desktop. Pokud si chceš užít Alyx, tak bez kabelu je to mnohem lepší. Je teda ještě potřeba 5 GHz Wifi, protože na 2,4 GHz je to o ničem. Ta investice do 5 GHz Wifi (případně Wifi 6) a aplikace Virtual Desktop se dle mého názoru jednoznačně vyplatí. Občas hraju i simulátory, tam jedu logicky přes kabel a žádný problém jsem neměl. Mám nějaký Premium Cord 2m asi za 110 Kč. V Oculus aplikaci dokončí test s výsledkem: USB3, rychlost 2,1 Gbps...
Díky za postřehy. V prvé řadě zkusím koupit jiný kabel.

Já tedy Virtual Desktop mám, ale nemám ho zakoupený přes aplikaci Oculus, ale z minulosti koupený a nainstalovaný ve Winu. Přes Oculus virtuální plochu jsem Virtual Desktop spustil. Half Life Alyx se mi také spustilo, ale bylo to už v menu tak zasekané. Navíc ovládačem nešlo ani vybrat nějakou položku v menu.

Ještě tedy 2 otázečky:

1. Když si koupím Virtual Desktop přes aplikaci Oculus, tak Half Life Alyx se bude čistě spouštět přes Virtual Desktop? Když mám Alyx v Steam knihovně, nebude třeba zmíněný SteamVR?

2. Máte nějaký tip na dobrou akční hru, kterou mohu zakoupit v Oculus? Hodně známá hra je Arizona Sunsine, byť trochu starší. Včera jsem s headsetem x hodin laboroval, a nic jsem si nezahrál :-( Hlavně ten Alyx mě naštval, proto jsem to kupoval.

Děkuji
Intel Core i3 - 4,2 ghz, GIGABYTE GA-Z87-HD3, 16 GB DDR3, GeForce RTX 4060 8 GB, HDD Samsung 1 TB SATAII, Fractal Design Core 3000, Logitech MX400, LG 23", Win 10 Pro
forestak
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od forestak »

1. Na PC mám nainstalovanou apku Virtual Desktop streamer (ta je free) a v Oculusu koupenou apku Virtual Desktop (tuším za 20$ byla). Alyx spouštím tak, že v headsetu spustím VD a tam buď na ploše ikonou nebo přes zapuštěné tlačítko na levém ovladači vyberu z menu GAMES. Vždy se současně s hrou spustí i SteamVR, myslím, že bez toho to ani nejde.
2. Tip na akční hru... no, pokud začneš s HL: Alyx, tak nic lepšího asi zatím není. Já začal s Quake 1 a Quake 2 a pak Return to Castle Wolfenstein přes sidequest (hry přímo v headsetu, počítač ke hraní není potřeba - pouze na instalaci). Wolfa jsem si užil a pak jsem koupil Alyx. Po dohrání jsem chtěl něco dalšího a zrovna vyšel Doom3 pro Oculus (taky přes sidequest). Koupil jsem, ale zatím nedohrál. Prostě po Alyx je všechno tak nějak slabší odvar. Takže teď jedu různý mody do Alyx, je jich spousta...
fiLL-kiLL
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od fiLL-kiLL »

Díky moc za postřehy. Už jsem se někde posunul a rozjel sidequest, byť takový Wolf se mi seknul v menu, Doom se ani nerozijel.
Bude nejspíš problém v tom kabelu. Test kabelu v Oculusu mi dojel, ale šířka pásma je pouze 1,7 Gbps. Když spustím SteamVR, tak je chvíli headset aktivní dle indikátoru. Ale poté hned blikne, že je v režimu standby - nasaďte si headset.

http://www.nejlevnejsiprotein.cz/user/d ... teamvr.jpg

http://www.nejlevnejsiprotein.cz/user/d ... /steam.jpg

Můžete dát prosím odkaz na Váš USB-C kabel? Mám tento - https://www.alza.cz/premiumcord-kabel-u ... 759061.htm

Ještě mě napadá, že nemám na desce správně nainstalované USB, deska je pár let stará, už ani nevím co tam jsou za drivery. Zkusím ale jiný kabel.

Díky
Intel Core i3 - 4,2 ghz, GIGABYTE GA-Z87-HD3, 16 GB DDR3, GeForce RTX 4060 8 GB, HDD Samsung 1 TB SATAII, Fractal Design Core 3000, Logitech MX400, LG 23", Win 10 Pro
forestak
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od forestak »

Kabel mám ten samý, ale 2m. Doom i Wolf jede přece přímo z headsetu, tam kabel nemá vliv. Jedině snad, že by se nedokončila instalace ze sidequestu, ale to by zahlásilo nějakou chybu. Oba Quaky, Wolfa i Dooma3 jsem ze sidequestu instaloval ještě nějakým jiným kabelem, byl to tuším kabel z nabíječky mobilu. A bez problémů. Toho Wolfa jsi instaloval podle návodu? https://www.rtcwquest.com/
fiLL-kiLL
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od fiLL-kiLL »

A ty hry ze sidequestu spouštíš přes Oculus rozhraní, nebo přes Sidequest appku přes virtuální plochu? Já to spouštěl přes Sidequest appku. Wolf se mi v prostředí Oculus mezi hrami vůbec neobjevil. Hra se rozjela v headsetu, ale po vybrání obtížnosti to zamrzlo. Kuknu ještě na návod.

Co se týče kabelu, tak u mě bude asi fakt problém s těmi USB porty :-( Když mám nižší šířku pásma.
Intel Core i3 - 4,2 ghz, GIGABYTE GA-Z87-HD3, 16 GB DDR3, GeForce RTX 4060 8 GB, HDD Samsung 1 TB SATAII, Fractal Design Core 3000, Logitech MX400, LG 23", Win 10 Pro
forestak
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od forestak »

Hry pouštím přímo v headsetu, je potřeba přehodit na Neznámé zdroje a tam to pustit. Šířka pásma 1,7 Gbps mi nepřijde tak málo, pokud máš 3m kabel. Kabel od nabíječky ukazuje podstatně míň, navíc jen USB 2.0 a v pohodě...
fiLL-kiLL
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od fiLL-kiLL »

V tom případě se ty hry ze Sidequestu špatně nainstalovaly, jelikož Neznáme zdroje mám povoleny.

Tak já už nevím, čím může být ten problém se SteamVR. Prostě headset se neustále ztrácí, potom zase objeví. Jinak jede OculusLink v pořádku. Zkusím reinstal těch USB portů na desce.
Intel Core i3 - 4,2 ghz, GIGABYTE GA-Z87-HD3, 16 GB DDR3, GeForce RTX 4060 8 GB, HDD Samsung 1 TB SATAII, Fractal Design Core 3000, Logitech MX400, LG 23", Win 10 Pro
forestak
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od forestak »

A vidíš toho Wolfa, případně Dooma v seznamu aplikací z neznámých zdrojů přímo v headsetu?
fiLL-kiLL
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od fiLL-kiLL »

Hry ze sidequest opravdu nainstalovány v headsetu nemám, ale zase tak moc to prozatím nevadí, jelikož jsem konečně rozjel SteamVR. Bylo ho třeba preinstalovat, a hlavně smazat celou složku. Měl jsem tam nejaky bordel z předchozích brýlí Pimax4k, a proto to nejelo.
Half mě hlavně zpočátku uzemnil - stará dobra tísnivá atmosféra z HL2, totalitní combine, postavy, humor, zkoumání všech lokací, super střelba, gravity ruce. Scéna na začátku ve výtahu, když zajmou otce, ani jsem nedýchal. Tohle je prostě jiné hraní. Po Cyberpunku další vizuál, z kterého padá huba. Jaký byl třeba Cyberpunk ve VR 4K čistě VR zpracování? Ani nechci pomyslet. I přes Vorpx je to ale slušné, byť velmi náročné.

Blízké předměty, postavy, interiéry velmi slušně detailní v Alyx. V dálce to je již více rozmazané, to je škoda. Ten obraz musí být asi o něco máznutější, než na klasických PCVR jako Rift S, o Vive Pro / Index nemluvě že? Ostatně ten chybějící výstup z grafiky u Quest se musí projevit. Nemáš ale prosím tě nějaké finty, jak obraz vylepšit? Nejspíš asi jen zvýšit systémově rozlišení. Chápu to dobře, že když hraju na 72 hz, tak grafice stačí méně snímku pro plynulost? Nemám žádný highend. Nastavení ve hře nejde vůbec poznat na vizuálu, zato na ultra už to docela trhá.
Úplně mám chuť pořídit si lepší brýle, a vytřískat z toho max. Kdyby to bylo ostřejší, tak je to ultimátní zážitek. Uvidime co časem na lepších brýlí, high grafiky by už snad utáhli 4K na oko.
Musím taky říct, že hraní extrémně unavuje. Dnes po 3h jsem se cítil jak po flámu - únava a nevolnost od žaludku. Kamarádi to samé po pul hodince hraní Warhammer 40k přes Oculus. Je to moc na mozek, prý efekt “chybějícího” nosu. Smooth pohyb obrazu už vůbec nejde zvládat, extrémní točák. Lze hrát jen trhaný pohyb o určitý počet stupňů.
No uvidime co třeba časem Oculus 3, ta možnost ale hrát někde venku, na návštěvě bez PC je k nezaplacení. Lidi co nikdy nehráli VR z toho byli docela v šoku :-)
Intel Core i3 - 4,2 ghz, GIGABYTE GA-Z87-HD3, 16 GB DDR3, GeForce RTX 4060 8 GB, HDD Samsung 1 TB SATAII, Fractal Design Core 3000, Logitech MX400, LG 23", Win 10 Pro
forestak
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od forestak »

Žádný tipy, jak vylepšit obraz bohužel nemám. Přiznám se, že jsem Alyx vůbec neladil. Taky nemám high end (GTX 1080), byl jsem spokojen, jak to vypadá a běží - ano v dálce je to trochu mázlý, ale to jsem vůbec neřešil. Osobně nemám zkušenost s jiným VR, než s OQ2, takže by mě taky zajímaly zkušenosti někoho, kdo může porovnat Alyx přes OQ2 a třeba Reverb G2 nebo HTC Vive. Na nějaký FB stránce jsem četl názor někoho, že OQ2 je levná sračka pro socky, že se to nedá s Rift S vůbec srovnat. Pak jsem si prošel pár youtube recenzí a testů, kde naopak říkali, že Rift S už dnes nedává smysl. Je teda fakt, že software v OQ2 se pořád vyvíjí, takže kvalita streamu her jde nahoru. Zvlášť jeden youtuber, který se věnuje hodně i simracingu zpočátku říkal, že na sim race je OQ2 příšerný a s dalšími updaty, kde se rapidně zvedla kvalita přes Oculus link svůj názor změnil a Quest 2 doporučil. Pokud jde o tu nevolnost, tak to časem přejde. Já byl prvně po 20 minutách hraní Wolfa taky na odpis, málem jsem se poblil. Po čase hraju Alyx až do vybití baterie a nic mi není. Prý na zvyknutí si pomáhá Beat Saber a ten jsem zpočátku hrával denně...
niemand
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2009
Kontaktovat uživatele:

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od niemand »

Nemám porovnání s Oculusem, ale mám porovnání HTC Vive a Index. Na starém Vive je to poloviční zážitek. Nejsou vidět jemné detaily, menší fov atd. Na Indexu je to uplně něco jiného, takže hádám, že na Reverbu to bude ještě o chlup lepší.

Na locomotion pohyb si člověk musí postupně zvyknout. První průchod hrou jsem měl s teleportací, druhý už jen locomotion, který mi teď i připadá lepší. Kdybych neměl problém se zády, tak bych vydržel hrát déle, bohužel mě to dost omezuje a zvládám max hodinku a půl.

Jen nevim, která grafika by třeba HL zvládla na vyšší rozlišení aby to bylo plynulé. I s 3080 a 9700k mám v pár místěch ve hře jasné fps dropy a hra snižuje rozlišení. Při hraní to člověk moc nepozná, ale když pak přestanu hrát a procházim screeny, vidim že je několik screenů v menším rozlišení než ostatní :D
Intel Core i7-9700K + Be quiet! Dark Rock Advanced; MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC; MSI GTX Gigabyte RTX 3080 Aorus Master 10G; Corsair Vengeance LPX Black 32GB DDR4 2666MHz; Crucial M4 128GB; Crucial BX100 1TB; Samsung 860 EVO 1TB; Kingston A400 240GB; Be quiet! Dark Power Pro 10 750W; 49" Samsung C49RG90; Asus GX1000; Valve Index; HyperX Alloy Elite; Cougar Conquer; Creative Sound Blaster ZX; Logitech Z623; Audio-Technica ATH-T500 + Antlion Audio ModMic 4.0
fiLL-kiLL
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. zář 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od fiLL-kiLL »

Díky za postřehy. Myslím, že nevolnost po víkendové herní náloži není už tak velká. Záleží taky, zda člověk hraje večer po pracovním dni, nebo ráno odpočatý.

Ještě bych se zeptal, jak to je prosím s rozlíšením hry. Když mám systém ve starém dobrém 1920x1080, tak se hra bude renderovat v tomto rozlišení do brýlí? Nebo se to přepne na rozlišení brýlí 1920 x 1832 px?

Hráli jsme Alyx u kamaráda s výkonnějším PC / se 4K rozlišením v systému, a hra prostě u něho vypadá lépe. Nebo to je tím automatickým snižováním rozlišení, když výkon nestíhá? Potřeboval bych ve hře spustit přes konzoli nějaký graf s infem o rozlišení.

Díky
Intel Core i3 - 4,2 ghz, GIGABYTE GA-Z87-HD3, 16 GB DDR3, GeForce RTX 4060 8 GB, HDD Samsung 1 TB SATAII, Fractal Design Core 3000, Logitech MX400, LG 23", Win 10 Pro
forestak
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2007

Re: Oculus Rift a ostatní VR

Příspěvek od forestak »

Pokud hraješ přes kabel, tak s vysvětlením, jak je to s rozlišením by ti mohly pomoci tyto videa, pokud jsi ještě neviděl:

https://www.youtube.com/watch?v=TTUp6Qy69x8
https://www.youtube.com/watch?v=EUYgONjVUAo&t

Případně si projdi celý jeho kanál, Oculusu Quest 2 se celkem dost věnuje
Odpovědět

Zpět na „Vstupní zařízení“