Začátkem letošního roku ASUS odstartoval prodej populární herní myši ASUS Gladius. Jedná se o již třetí "revizi" této myši, která nese označení Gladius II Origin. O co se tedy jedná?
ÚVODASUS Gladius II Origin vychází z modelu Gladius II a velikou část z této myši i podědila. Gladius II Origin dostala osvědčený špičkový optický snímač
PMW3360 od výrobce
Pixart s rozlišením až
12 000 DPI, který najdeme například v myších
Genesis Krypton 770, Cooler Master MM530 nebo SteelSeries Rival 700. Nejedná se ovšem o žádnou novinku, neboť tento stejný snímač se nalezneme i v původní Gladius II. Skvělé vlastnosti senzoru potvrzuje i rychlost snímání
250 IPS a schopnost zaznamenat zrychlení až do
50 G.
V případě spínačů dal ASUS taktéž na ověřené
japonské Omrony z předchůdce Gladius II. V myši nalezneme spínače
Omron D2FC-F-K a
Omron D2F-01F, které se vyznačují životností až 50 milionů kliknutí. Pokud spínače dospínají, tak není nic jednoduššího, než je vyměnit, neboť jsou osazeny v patici, ze které je lze jednoduše vyjmout a nahradit za nové, či jiné ze seznamu kompatibilních spínačů. Na myši pak nalezneme celkově 6 tlačítek.
Myš je takřka plně programovatelná, o řízení myši se stará 32-bit ARM procesor
NXP LPC11U37F, který umožňuje rychlost komunikace neboli
Polling Rate 125 - 1000 Hz. Možnosti konfigurace myši jsou opravdu bohaté v aplikaci
ASUS Armoury II.
DESIGN A PROVEDENÍ MYŠIMyška ASUS Gladius II Origin je defakto vším shodná s původní Gladius II a rozdílů je těžké si všimnout. Šasí myši je plastové hladké ve tmavě šedé barvě.

Po bocích se nachází gumové úchyty, díky kterým myš přes svoji hladkost v ruce neklouže a je s ní možno dělat rychlé a přesné pohyby.
Na levém boku pod palcem se nachází dvě tlačítka, která jsou programovatelná a zde se nachází rozdíl oproti předchůdci, který měl pod těmito dvěma tlačítky osazené ještě jedno, sloužící zpravidla pro nastavení předem definovaného rozlišení DPI.
Ve spodní části se pak nachází čtyři poměrně malé kluzáky a 4 zakryté šrouby. Umístění šroubů v jiných místech, než pod kluzáky je značnou výhodou, zejména pak při výměně spínačů či důkladnějším čistění myši.
Pro řadu Gladius již tradičně je myš tvarována pro praváky a je poměrně velká a padne výborně i do větší ruky. Na délku měří 126 mm, do šířky 67 mm a výška pak dosahuje 45 mm. Hmotnost myší je 110 g bez kabelu a na této váze i zůstane, neboť nemá výměnné závaží.

Kabel je odepínatelný, ale bez něj myš fungovat nebude. Ze spodu myši se nachází přepínač pro uvolnění kabelu, který je po správném zastrčení dostatečně zajištěný, aby z myši samovolně nevypadl.
Samozřejmě nechybí ani RGB podsvícení myši, které zůstalo naprosto shodné s předchůdcem. Podsvícené je logo RoG na zádi myši a rovněž a spodek myši po téměř celém obvodu. Podsvícení je typu „running light“ neboli běžící světlo a je kompatibilní s technologií AURA Sync, tedy i plně programovatelné.
Tvar myši bych hodnotil velmi pozitivně, neboť myš se drží opravdu pohodlně v rukách neklouže a má hladké oblé tvary těla, které skvěle padnou do ruky a nikde netlačí.
BALENÍ MYŠIMyš je zabalená v obalu s dvířkami na suchý zip, po jejich otevření je vidět přes plastový obal samotnou myš a případně si i vyzkoušet její tvar ještě před samotným rozbalením.
Na zadní straně balení jsou vyobrazeny klíčové vlastnosti, funkce a součásti balení myši.
Myš se ke mně bohužel nedostala v kompletním balení. Nicméně součástí balení, které lze běžně zakoupit je myš, 2 m opletený USB kabel, 1 m kabel bez opletení, 2 náhradní Omron spínače, ROG vak pro přenos, ROG nálepky a náhradní kluzníky.
SENZORSenzor
Pixart PMW 3360 není žádnou novinkou a dle již několika recenzí o něm víme, že patří mezi opravdu
špičkové senzory. Není tedy divu, že jej ASUS použil i u druhé revize této myši.
Vlastnosti senzoru otestujeme na kvalitnější
látkové podložce na několika různých rozlišení DPI. Pro otestování myši využiji aplikace
Enotus Mouse Test v0.1.4.
Nejprve se podíváme na výsledky s maximálním rozlišení
12 000 DPI, kterým myš disponuje. Při prvním pokusu jsem se opravdu přesvědčil, že senzor takto vysokým rozlišení opravdu disponuje.
Největšími problémy se kterým se senzory setkávají je akcelerace a přichytávání k osám X/Y (Angle Snapping). Ani jeden z těchto neduhů senzorů není z pokusů patrný.

Druhý pokus proběhne na mnohem využívanějším rozlišení
1600 DPI.
Ani při tomto rozlišení se akcelerace či angle snapping neprojevily.

Perfektní vlastnosti snímače se projevily i při mnohem nižších rozlišeních
400 DPI a dokonce i
100 DPI.
Mezi klíčové vlastnosti perfektních senzorů patří schopnost reagovat při vysokých rychlostech. Maximální rychlost, kterou se mi podařilo zaznamenat bylo vysokých 5 m/s při rozlišení 400 DPI a více, senzor je schopen reagovat i při vyšších rychlostech, strop mých rukou byla právě hodnota mírně
přes 5 m/s.
U myši lze nastavit rychlost komunikace (
Polling rate) od 125 Hz až po 1000 Hz. Při nastavení 1000 Hz se mi podařilo naměřit nejvyšší rychlost
965 Hz, s nižším rozlišením rychlost komunikace klesla až ke 941 Hz, což jsou stále perfektní hodnoty.
V testovací aplikaci jsem otestoval i přesnost senzoru (precision), která je udávána v procentech, ale je z velké části závislá na lidském faktoru. Jedná se o posun myši o 2 m a pak zpátky do startovací polohy.
Přesnost senzoru jsem naměřil téměř ve všech případech
přes 99 %.
SOFTWARE A PODSVÍCENÍVýrobce k myši dodává software
ASUS ARMOURY II, kterým lze konfigurovat vlastnosti myši, programovat tlačítka a přizpůsobit její podsvícení.
Do myši lze nahrát 3 různé profily, které lze pak měnit přímo v aplikaci. Každý profil pak umožňuje individuální nastavení funkcí tlačítek myši, rozlišení DPI či podsvícení. Tlačítko pro změnu DPI umožňuje volit mezi dvěma rozlišení.
V aplikaci lze dále nastavit rychlost komunikace (polling rate), odezvu tlačítek, akceleraci a deceleraci myši nebo aktivovat angle snapping. Na obrázku níže jsou 3 vrchní pruhy s aktivovanou funkcí angle snapping a pod nimi 3 pruhy s deaktivovanou.

Záložka podsvícení je téma samo o sobě. Myš umožňuje konfiguraci podsvícení kolečka, loga či spodku myši zvlášť či jednotně. Ve výběru zde máme klasické jednobarevné podsvícení, režim dýchání, cyklus barev, vlna (běžící světlo), kometa nebo podsvícení, které se aktivuje stiskem jakéhokoli tlačítka myši, rovněž lze nastavit i jas podsvícení.
V neposlední řadě je možné nastavit kalibraci senzoru podle povrchu například podložky myši. V rozšížených možnostech je předdefinováno hned několik povrchů mezi které patří i několik známých podložek pod myši ASUS. V případě že uživatel nevybere z několika přednastavených profilů se zde nachází i možnost manuální kalibrace senzoru.
Aplikace nabízí i možnost tvorby (záznamu) vlastního makra, synchronizace podsvícení s dalšími zařízeními nebo zaznamenat uraženou vzdálenost či počet stisků tlačítek myši.
ZÁVĚRS myší ASUS Gladius II Origin jsem byl po celou dobu testování velmi spokojen a horko těžko bych na ni hledal nějakou nevýhodu a to je co říct vzhledem k tomu, že jsem levák a myš je tvarována pro praváky. Kupodivu mi i do levé ruky skvěle padla a byl jsem schopný tuto myš téměř bez omezení používat (samozřejmě bez bočních tlačítek). Toto je ale pouze můj subjektivní pocit, který je pro každého individuální.
Ke snímači nemám sebemenší výhrady, sám jsem poznal rozdíl mezi tímto a méně kvalitnější senzorem myši A4Tech Bloody R80. Ostatně o kvalitách senzoru nás přesvědčily i jeho testy.
Těsně před vydáním tohoto článku mě známý upozornil na pískání pravděpodobně cívek, které napájí podsvícení myši. Pískotu jsem si dříve nevšiml neboť jsem se na něj nikdy nesoustředil. Pískání je možné slyšet pouze při naprostém tichu večer, ale není nijak rušivé a zcela úplně zmizí při deaktivaci podsvícení.
Jako nevýhodu může někdo považovat cenovku kolem 2200 Kč s DPH, která je aktuální k datu 23. 9. 2018, neboť se stejným snímačem lze pořídit myš i výrazně levněji, ovšem za cenu nižší kvality.
