OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuje

Patice LGA 1150, 1151, 1155, 1156 a 1167, 1200, 1366, 1700 a 2011 pro Intel Celeron, Pentium, Core i3, i5, i7 a z nich odvozené Xeony.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
Overlord
Nováček
Nováček
Registrován: 15. pro 2011

OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuje

Příspěvek od Overlord »

Zdravím všechny v roce 2017

Nenechte se prosím zmást předmětem, jedná se opravdu o BIOS problém Ale chtěl bych napsat celý příběh od začátku.

Mám i5 2500k a tuhle desku http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3852#ov

1. Po 5 spokojených letech, jsem se rozhodl přetaktovat svůj starý i5-2500K (alespoň trochu). I když je to můj první OC počin, tak jsem strávil hodiny čtením článků a sledováním videí atp. Připadám si tedy připraven.
Narazil jsem ale na několik problémů. Mám prapůvodní BIOS verzi F1 (poslední aktuální je F13) rozhodl jsem se tedy (ač nerad k flash BIOSU). Proběhla "úspěšně" BIOS opravdu byl F13 a hodil defaultní nastavení, ale s pamětmi RAM Kingston HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR3 1866 se počítač snažil o zapnutí a vypnul se během 3 vteřin, takhle to dělal pořád dokola. Nepomohlo nic. Spouštěl jsem počítač bez pamětí, s 1 pamětí umístěnou kdekoli, odebral jsem baterii, abych resetoval CMOS, ale nic nevedlo k úspěchu. Vložil jsem tam tedy původní RAM na kterých PC běžel do letošního září, byly to 4x 2GB moduly též od Kingstonu akorát 1600, počítač naskočil a normálně fungoval. Tak jsem vlezl do BIOSU, nastavil tam manuálně frekvenci na 1600 a vypnul. Vyměnil jsem paměti za ty nové 1866 a bylo to tady zase, prostě pc se snažil, ale po zapnutí se rychle vypnul (svítilo zlostné světlo vedle pamětí RAM - velmi zářivé). Tak jsem to vzdal, dal tam staré paměti, reflashnul BIOS z F13 na F1 vložil nové ramky 1866 a počítač opět jede.
Kde jsem udělal chybu a co jsem udělal špatně? Proč to nefungovalo?


2. Dotaz se váže k napětí Vcore a opět se mi zdá, že to má co dočinění s BIOSEM. Defaultní napětí je 1,260V, dokázal jsem přetaktovat na 4,1 GHz aniž bych toho napětí musel měnit. Chtěl jsem jít trochu dál a tak jsem zkusil 4,2 GHz a 1,280. Dostal jsem BSOD, tak jsem zkontroloval BIOS, bylo zde napětí 1,280, ale ve Windowsech mi program CPU-Z konstantně ukazuje 1,260V někdy to spadne i na 1,248V. Zkusil jsem nastavit různá čísla v BIOSU a je to pořád stejné. Co jsem vypozoroval, tak čím více se moje jádra namáhají, tím více voltage klesá. Příklad ve Windows mi CPU-Z říká 1,260 nebo 1,272 ale pokud zapnu GTA V tak to padá na 1,248V někdy dokonce i na 1,236V. Nastavení BIOSU je na mé desce poněkud strohé. Není tam toho moc a nevím jaké nastavení by tohle mohlo způsobovat, popř. jestli je to normální, že se takhle napětí chová?
Tohle je moje nastavení (doporučené většinou zdrojů pro tatkování daného procesoru). Nemám zde žádná nastavení LLC nebo offset voltage, o kterých se některé návody zmiňují.
C1E-DISABLED
EIST-DISABLED
C3, C6 States-DISABLED
CPU Thermal Monitor-DISABLED
Turboboost - DISABLED
Internal PLL CPU overvoltage - DISABLED


Kdybych to měl zjednodušit ohledně Voltage, tak ve Windowsu, kdy jádra jsou málo vytížená dosahuji nejvyšší V dle CPU-Z (1,280 nebo 1,272) při zapínáni prohlížeče to jde na 1,260V. V GTA V je to 1,260 v maximu, spíše to jde dolů až na 1,236V. - Je to normální? Nemělo by to dělat naopak?

Děkuji za Vám za pomoc a případné postřehy.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuj

Příspěvek od AllowedCry »

C1E-DISABLED
EIST-DISABLED
C3, C6 States-DISABLED
CPU Thermal Monitor-DISABLED
Turboboost - DISABLED
Internal PLL CPU overvoltage - DISABLED
To si vše dej do normálu.

Pokud ti nešel poslední bios, můžeš zkusit předposlední :D Co se týče napětí CPU, tak jeho kolísání je v pořádku, můžeš si dovolit jít k 1.35V, pokud to uchladíš do cca 80st.

E// A taktuje se turbem, napevno nastavený násobič je kontraproduktivní, zbytečně ti to pojede furt na plno, někde v biosu máš možnost nastavení turba na každé jádro, tak to najdi a pracuj s tím
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Overlord
Nováček
Nováček
Registrován: 15. pro 2011

Re: OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuj

Příspěvek od Overlord »

AllowedCry píše:
C1E-DISABLED
EIST-DISABLED
C3, C6 States-DISABLED
CPU Thermal Monitor-DISABLED
Turboboost - DISABLED
Internal PLL CPU overvoltage - DISABLED
To si vše dej do normálu.

Pokud ti nešel poslední bios, můžeš zkusit předposlední :D Co se týče napětí CPU, tak jeho kolísání je v pořádku, můžeš si dovolit jít k 1.35V, pokud to uchladíš do cca 80st.

E// A taktuje se turbem, napevno nastavený násobič je kontraproduktivní, zbytečně ti to pojede furt na plno, někde v biosu máš možnost nastavení turba na každé jádro, tak to najdi a pracuj s tím
Normal mode tam myslím nemám, je tam jen Disabled/enabled/auto (to bylo myslím defaultní). Na všech těch nastaveních panuje v taktovacích "návodech" drtivá shoda, že mají být disable. Jediné na co se hodně liší je názor na PLL CPU Overvoltage a Turboboost, některý návod říká auto, některý enable a některý disable. U toho PLL CPU jsem nejčastější názor vyčetl, že zapnout jen pokud jdu nad 4,5 GHz.
Takže čeho bych měl docílit, pokud vše nastavím zpět na auto, tak jak jsi doporučil?

Otázka k Turbu, stačí abych nastavil enabled i intel turbo boost (bylo defaultně) nebo musím něco vybrat u každého jádra zvlášť? A jaký je v tom rozdíl, pokud vyberu enabled pro CPU jako celek nebo u každého jádra zvlášť?

EDIT Jsem si vědom co dělá turboboost, ale já pokud jsem na PC, vždy tam je zapnutý prohlížeč, nějaký program, hra nebo film. Nenechám ho běžet jen tak => co si pamatuji, tak i když jsem měl turbo mode enabled tak jsem měl těch 1600MHz jen asi 30vteřin po zapnutí PC, pak stejně celý den ten procesor jel na defaultních 3,3GHz, takže osobně v tom Turboboostu nevidím žádný rozdíl.

Díky
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuj

Příspěvek od AllowedCry »

Na všech těch nastaveních panuje v taktovacích "návodech" drtivá shoda, že mají být disable
Co je to přesně za funkce (šetřící atp) si vygoogli, každopádně tahle shoda platí jen když se snažíš z procesoru vymáčknout maximum, v praxi není důvod, aby si tyhle funkce vypínal.
Otázka k Turbu, stačí abych nastavil enabled i intel turbo boost (bylo defaultně) nebo musím něco vybrat u každého jádra zvlášť? A jaký je v tom rozdíl, pokud vyberu enabled pro CPU jako celek nebo u každého jádra zvlášť?
Násobič nastav na každém jádře zvlášť např na 4Ghz, enabled/disablet u turba znamená, jestli se to tím turbem bude řídit.

Zkrátka, udělej reset biosu a soustřeď se jen na turbo, případně i napětí, stabilitu taktů a teploty monitoruj a můžeš sem pak napsat výsledky.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuj

Příspěvek od CageJ »

Takže to skratim .. táto generácia dosiek trpela na Bootloop ... Skúšať biosy
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
Overlord
Nováček
Nováček
Registrován: 15. pro 2011

Re: OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuj

Příspěvek od Overlord »

CageJ píše:Takže to skratim .. táto generácia dosiek trpela na Bootloop ... Skúšať biosy
Díky zkusím, ty co jsou k mání, zkusím 12 11 a 9, když to nepůjde nechám F1 :)
MrFann
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2004
Bydliště: Prerov

Re: OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuj

Příspěvek od MrFann »

Ctrl+F1 odemyka Advanced menu, potvrzuju ze posledni BIOS neni vzdy nejlepsi. Multi-Steps Load-Line kompenzuje to snizovani napeti. Mam podobnou desku viz podpis, ale uz nemam K procik OC s 2500K jsem dostal 4,5GHz a s lepsim kouskem i 4,8GHz oba jsou uz davno prodane.
i3 6100 4,66GHz 1,35V, Xigmatek Æegir, MSI Z170 Tomahawk, 16GB RAM Micron 3190MHz, PowerColor Red Devil RX 470 4GB
Overlord
Nováček
Nováček
Registrován: 15. pro 2011

Re: OC i5 2500K - problém s BIOSEM a pamětí RAM - nenabootuj

Příspěvek od Overlord »

MrFann píše:Ctrl+F1 odemyka Advanced menu, potvrzuju ze posledni BIOS neni vzdy nejlepsi. Multi-Steps Load-Line kompenzuje to snizovani napeti. Mam podobnou desku viz podpis, ale uz nemam K procik OC s 2500K jsem dostal 4,5GHz a s lepsim kouskem i 4,8GHz oba jsou uz davno prodane.
Tak MSLL - jsem našel, ale je nastaveno na disabled, a přesto to mění ty volty :) Jinak dle doporučení @AllowedCry jsem nastavil to turbo na enabled a na každém jádru hodnotu zvlášť, ale procesor stejně pořád jede na 4,1GHz i když jsem jen na ploše.
Je to obrovský rozdíl, když jsem se ptal kamaráda, jak se chová jeho nový procesor myslím i7-4790K tak samozřejmě, nejen, že tento procesor je xxkrát výkonnější, ale na ploše si bere 0,750V a dává tam nižší frekvence (i když má turbo boost disabled) a pak dle zatížení to zvedá frekvenci nebo volty.
Rozhodl jsem se teda, že to nechám tak jak to je, sice ten procesor jede na 4,1 GHz pořád, ale věřím, že to pro něj není tak smrtelné, obzvláště, když jsem byl schopen toho dosáhnout na 0,10V + od základního 1,260V. Chtěl jsem dosáhnout i více (4,3GHz), ale tak nějak jsem došel k závěru, že to asi stačí. Můj hlavní cíl bylo to, abych dosáhl ve hrách jako je x-plane nebo FSX či P3D více FPS to se podařilo. Teď akorát přemýšlím nad přístupem jestli nechat 4,1GHZ a zkoušet snižovat napětí dolů nebo naopak tam hodit 4,2Ghz zkusit 1,280V a pokud to pojede tak to nechat být :)
Odpovědět

Zpět na „Socket H1 až H6, B a R (LGA 1150/1/5/6, 1200, 1366, 1700 a 2011)“