Win98SE retro gamePc nahodne mrzne,jiny WinOS na same HW ok.

Všechny dotazy týkající se Windows Milenium Edition, 98 SE, 98, 95, 3.x, DOS a dalších.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
RuThaN
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. říj 2006
Bydliště: PraGL

Win98SE retro gamePc nahodne mrzne,jiny WinOS na same HW ok.

Příspěvek od RuThaN »

Ahoj,
postavil jsem si retro gaming PC, s tim ze jsem tam chtel narvat ten nejsilnejsi HW, ktery Win98 SE CZ jeste nabootuje, kvuli dual bootu, kde mam jeste Xp, Vistu 64bit a Linux a pouzivam komp se aspon jako zalozni na internet.

Mam problem s tim, ze stroj ve Win98 nahodne mrzne a to casto kazdych 10-30 minut, pod jinym OS na tom samy HW se to nestava (ani kdyz pustim treba 3DMark, CPU stability test) a potreboval bych poradit co s tim, protoze bych si na Win98 rad zahral.
Virtual neni reseni, protoze ani VirtualBox ani Vmware nema poradnej Direct3D driver pro Win98, protoze drivery fungujou jen s WinXP a vejs. A 3D potrebuju, protoze je porad par her, ktery jeste nejsou na Gogu, nefungujou pod WinXp+ plus a potrebuju 3D akcelaraci.

Problem:
Mrzne, to jak ve hrach, tak ve 2D pri surfuvani, instalaci aplikaci a tak, a tam kde to jednou zamrzne, to po restartu je zase ok, takze to nebude periodicka SW, HW chyba. Casto to zamrzne i hned potom, co od kompu proste na par minut odejdu a nic se tam nedeje..

Zjevny zdroje problemu - jsou ok:
Memtest z CD je ok, teploty ok, napeti zdroje taky (je tam pasivni Fotroň Zen, ale jak pisu v ostantich OS a i s nizkou zatezi je komp ok). IDE kabely ok.

HW je nasledujici:
Deska: 4CoreDual-VSTA - http://www.asrock.com/mb/via/4coredual-vsta/
- ano prasacky VIA 880 Ultra chipset, pro dvojadro a Win98 nic moc jinyho neni, jedine nebo s i865 a takovou desku jsem zatim nesehnal
- Blios nejnovejsi oficialni. Deska nema oficialni Win98 podporu, ale nainstaloval jsem je jednou.

CPU : Core 2 Duo - 6600 - 65W - 2,4 Ghz, podtakovat v Biosu jde - frekvence CPU, nastesti nemeni frekvenci DRAM a PCI. Podtaktovani na 2 GHz nic nezmenilo.

GPU AGP 8x - Nvidia 6200 128 MB, pasivne chlazena vyrobce nevim, tusim Gigabyte.
Posledni oficialni drivery 81.98, novejsi Nvidia karty uz nemaj drivery. Deska ma i PCI-E slot, ale na PCI-E pro Win98 nejsou oficialni ovladace.

Mem - 1,5 GB DDR 2 666 (1024+512), single channel - nastaveny horsi casovani. Objednano 2x2 GB. Deska ma i DDR 1 sloty, ale ty jsem nevyuzil.

HDD - IDE Primary Master Seagate 160 GB - 4 partitiony po 20 GB a jedna 70 GB na data.
Sata disk - nejede radic to vubec nenajde a deska, nema prepnuti Sata do IDE resimu
SMART - ok, chybny sektory ok, checkdisk ok, teploty relativne vysoky, ale diky tomu, ze v ostatnich OS, to nemrzne, tak tady bych problem nehledal.

Jinej HDD, ale uplne stejnej typ jsem zkousel, chovalo se to stejne.

Mechna : IDE DVD vypalovacka na jinym IDE kabelu, detaily muzu zjistit.

Zvukovka - Creative SBlive! CT4830 s SB16 emulaci - protoze na integrovanej RealtekHD jsem nenasel Win98 driver, nikde zkousel jich mraky

Sitovka - Via Rhine na desce, asi ok, ze by to mrzlo castejc pri aktivite sitovky jsem si nevsim.

SW:
Pres msconfig - jsem nastavil omezeni Ramky na 256 a 512 MB, nicmene nepomaha to mrzne to stejne.

Klavesnice a mys - PS2, klavesnice pres DIN na PS/2 redukci

Co jeste neni ok, krome toho zamrzani:
- ve spravci zarizeni mam 2 zarizeni desky, u kterych je vykricnik s tim, ze sdili pametovy range, ale neni tam moznost ty rozsahy zmenit, ani v safe modu, je tam je Zakladni konfigurace 0000, zadny alternativni, taky to neni zarizeni, kde by bylo preruseni, jen 3 pametovy range. V Bliosu neni moznost zapnout PnP na desce a kasle na OS. Dle ostatni OS, jsou tyhle dve nejaky ACPI kramy
- v kompu driv byla jina deska s tim i865, ktera ale chcipla, ale stejnou jsem nesehnal. S tou to nemrznulo, ale taky tam byl jinej procak, zvukarna. Pak jsem desku vymenil a nainstaloval VIA drivery k chipsetu z VIA webu, takze tam urcite jeste zustaly nejaky ty intel drivery - ktery v pripad nebo odebrat programy zadnou polozku nemaj..
- prave jedno z tech zarizeni, ktery hlasi konflikt ma zavedenej nejake Intel driver, ale soucasne to neni zarizeni, ktery by slo zakazat, protoze tam ta ve spraci HW neni
- aby Wokna vubec nabootovali, musim pouzivat nestandartni Himem ovladac, viz popis tady:
http://winpack.org/view.php?cisloclanku=2008040001 Samozrejme i tohle muze byt zdroj problemu.
Pres ten ovladac a jeho parameter omezuju ram na 512 MB.

Dalsi info:
- boot projde vzdycky, zamrzy jsou az po prihlaseni do OS
- zamrz je neni nikdy bluescreen, ale rovnou zatuh celyho kompu
- podporu virtualizace pro CPU jsem vypnul, nic to nezmenilo

Na co se ptam?
- Jak ty zamrzy debugovat, jak zjistit cim to je?
- Jestli se nepletu, tak Win 98 nemaj nic jako event log, kde bylo nejaky info proc komp zamrznul, nebo jo?
- Jak odinstalovat ty stary drivery? Jak vubec ve Win98 najit jaky drivery jsou zavedeny?
- Je nejaky driver uninstaller SW, nebo driver detektor SW, ktery jeste podporuje Win98SE ?
- V biosu snad muzu vynutit, aby se procak choval jako jednojadro pomuze to - nejakej LimitCPU parameter nebo tak neco?

Log z elaborovani na zaklade vasich rad:
- TBD
Všechno jedno je, hlavně když to fajruje.. S popelnicí machrujou akorát (de)mentální chudáci, maximálně ještě beru nějaký dobrý přetočení, kterým se chcete pochlubit, jinak je to jen o penězích- no skill.
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Win98SE retro gamePc nahodne mrzne,jiny WinOS na same HW

Příspěvek od pbjun »

Nechej jen 512MB RAM a zkus to. Tuším, že kdysi když jsem měl Win milenium tak když jsem dal 1GB RAM tak začaly podobné potíže...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Win98SE retro gamePc nahodne mrzne,jiny WinOS na same HW

Příspěvek od zombux »

já bych to rozšlapal, neznám hru která by nešla rozchodit pod NT OS. Win9x jsou nestabilní shit by default.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
RaZZoR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. kvě 2004
Bydliště: Soběslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Win98SE retro gamePc nahodne mrzne,jiny WinOS na same HW

Příspěvek od RaZZoR »

Na starý w98 + hry bych postavil stroj adekvátní tý době, něco jako Celeron 400A, Asus p2b, 128mb ram a TNT2, nebo první geforce. Na vykopávky, který choděj jen pod w98 to bude stačit. Tipuju, že relativně novej hw + starej os a bez ofic ovladačů to prostě nekousne. W98 nepoberou všechny funkce, který ten hw má.
Odpovědět

Zpět na „Windows ME, 98, starší a DOS“