Registrace  •  FAQ  •  Pravidla fóra  •  Uživatelské blogy  •  PCTuning.cz  •  Hledat  • Přihlášení
 • Funkce report, slouží pro upozornění na porušení pravidel, ne vzkazy moderátorům.

Právě je ne 28. únor 2021, 13:25

Zobrazit příspěvky bez odpovědiZobrazit aktivní témataČas je uváděn v UTC + 1 hodina


Toto téma je zamknuté, nemůžete editovat nebo odpovídat na příspěvky.  [ 1 příspěvek ] 
Autor Zpráva
 Předmět: FAQ: Jak postupovat při upgradu firmware
PříspěvekZaslal v: ne 2. květen 2004, 19:25 
Čestný člen
Čestný člen
Obrázek uživatele

Založen: 28. únor 2004
Bydliště: BlackworlD
Nahoru
Jak postupovat a čeho se vyvarovat při změně firmware u optických mechanik.
********************************************************************

Úvodem upozorňuji na to, že tento článek není zákon a tak se jím nemusíte řídit. Jakoukoliv změnu firmware provádíte na vlastní riziko. Tímto popisem vám chci celý proces pouze více přiblížit a hlavně upozornit na věci, kterých je dobře se vyvarovat.
Uvědomte si, že i změnou oficiálně vydaného firmware od výrobce, můžete mechaniku zničit a stačí k tomu málo, např. přerušení dodávky elektrického proudu. Ona vůbec jakákoli chyba při flashingu, má zpravidla za následek zmrtvení mechaniky. Taky výrobců je celá řada a s každým novým typem mechaniky přichází nový firmware, takže je nemožné dělat popis pro každou zvlášť. Proto vždy pozorně čtěte README či jiný info soubor, který je součástí firmware.


Začínáme
*********

1) První věc, kterou musíte udělat, je zjistit stávající verzi firmware vaší mechaniky.
Dá se to udělat mnoha způsoby. Třeba při startu počítače, se vypisují všechny připojené disky i mechaniky a za jejich označením je napsána verze firmware ( např. PIONEER 106s v1.22.). Další možnosti jsou přímo v OS, stačí spustit SYSTÉMOVÉ INFORMACE a v SOUČÁSTECH klepnout na JEDNOTKY CD-ROM, nebo ve vlastnostech ovladače. Pokud chcete přesný popis pro jednotlivé systémy, tak zde najdete vše do podrobna: http://www.cdr.cz/a/1291

2) Zjistěte, jak je mechanika připojená k IDE. S největší pravděpodobností, ji nebudete mít na PRIMARY-MASTER, ale v úvahu
přicházejí varianty PRIMARY-SLAVE, SECONDARY-MASTER, SECONDARY-SLAVE. Asi nejspolehlivější bude, se podívat v BIOSu. Taky se podívejte, jaké písmeno je jednotce přiřazeno.

3) Stáhněte z internetu nový firmware. Dobře si přečtěte, co se o něm kde píše a hlavně stáhněte ten správný. Nové firmwary dávají pravidelně výrobci k dispozici na svých stránkách. Můžete také navštívit stránky:
http://www.cdr.cz/a/cdr/hledat?hledat=f ... &x=31&y=10 kde získáte i stručný popis, případně upozornění, na nějaké špeky při flashingu a nebo zde: http://forum.rpc1.org/dl_all.php .
POZOR: U některých mechanik musíte updatovat firmware postupně, tzn. pokud máte např. v1.1 a chcete použít v1.4, tak začnete u v1.2, v1.3 a až nakonec v1.4.

4) Stáhněte z internetu, nebo si připravte z instal. CD stávající firmware, který tam právě máte (pro případ, že by se něco nepovedlo)

5) Přečtěte si pořádně README nebo jiný info soubor, který je v adresáři nového firmware vždy přiložen. Ten kdo neumí anglicky, ať požádá kamaráda. Nedoporučuji používat různé překladače jazyků, o jejichž (ne)dokonalých překladech se už pár lidí přesvědčilo a pomohli si tak rychle k nové mechanice.

a) V readme se znovu ujistěte, že stažené soubory jsou skutečně pro vaši mechaniku, je to tam napsaný.
b) Že je to pro počítače IBM-Compatible PC.
c) V kterém OS ovladač pracuje.
d) V jakém OS se bude nebo může změna firmware provést. Hodně se používá DOS, takže bacha na to.
e) Měl by tu taky být seznam všech souborů potřebných k upgradu. Zkontrolujte, jestli nějaký nechybí. Pokud ano, tak stáhněte jiný firmware.
f) Jestliže je výslovně napsáno, jak musí být mechanika pro upgrade připojena k IDE (PRIMARY/SECONDARY - MASTER-SLAVE) a vy to máte jinak, rozdělejte PC a přehoďte kabely nebo pomocí jumperů vzadu na mechanice upravte pozici.


6a) UPGRADE VE WINDOWS.
------------------------------------------

Pokud jste zjistili, že tento firmware se instaluje z Windows a vaše verze OS je s ním ve shodě, tak:

1) restartujte počítač

2) vypněte všechny virtuální mechaniky

3) vypněte nebo zablokujte síť

4) vypněte všechny programy běžící na pozadí (antivir, firewall, atd.)

5) zablokujte spouštění šetřiče obrazovky (to platí hlavně pro ty, co mají nastaveno spouštění po 1 minutě)

6) zkontrolujte jestli se nemůžou spustit naplánované úlohy v systému, aktualizace atd., prostě cokoliv, co by se mohlo samovolně spustit během upgradu

7) vyndejte CD z mechaniky

8.) udělejte další věci, které jsou napsány v README souboru (pamatuji na jeden firmware, který vyžadoval přepnout mechaniku z DMA na PIO, takže čtěte opravdu pozorně)

9) pomodlete se a spusťte upgradovací *.exe soubor (může se stát, že po vás bude chtít potvrdit písmeno nebo název mechaniky, jinak ale během tohoto procesu nemačkejte žádný klávesy (obzvláště na multimediální klávesnici), nehýbejte s myší, prostě na nic nešahat), celý upgrade může trvat od pár sekund až do řekněme 2 minut

10a) pokud vše proběhlo bez problémů, tak resetujte systém a během startu zkontrolujte, jestli se firmware přepsal

10b) jestli se ani po půl hodině evidentně nic neděje, počítač je kouslej, nereaguje, neobjeví se zpráva o úspěšném upgradu, tak gratuluji, právě jste úspěšně umrtvili svoji mechaniku a očekáváme vaši zoufalou žádost o pomoc na fóru, takže restartujte počítač a modlete se aby BIOS mechaniku našel, pokud nenajde, tak je smrt 100%, pokud ji najde (máte tak 0,5% šanci), tak začněte od bodu 2 s tím rozdílem, že tam vrátíte původní firmware


6b) UPGRADE V DOSu.
--------------------------------

Pokud jste zjistili, že tento firmware se instaluje z DOSu, tak se musíte rozhodnout, v jakým prostředí to uděláte. U Win95-98/SE (možná i ME, to nevím jistě), můžete přímo z Windows přepnout do DOSu. U některého firmwaru lze upgradovat i z příkazové řádky Win2000/NT/XP, takže čtěte řádně README. Silně ovšem doporučuji buď pravý DOS (kdo ho ale dnes má, že), nebo použít systémovou či záchrannou disketu z Win 95-98.
Přečtěte si pořádně soubor README a někam si napište sled příkazů, které pak budete v DOSu zadávat. Záleží na firmware, někdy stačí napsat (jméno exe souboru).exe a dát ENTER, jindy je příkaz kombinovaný např.:
(jméno exe souboru)/(číslo mechaniky dle připojení k IDE) (jméno firmware).HEX.
Když jsem nedávno upgradoval firmware u svého PIONEERA, byl příkaz takovýto: UPG5A /2 rpc1122.HEX. Nepamatuji se, že by to někdy bylo v README špatně napsaný, ale často se lidem stává, že zadají chybný příkaz, takže pozor a počítají se i mezery mezi jednotlivými znaky !!!
Pokud je nutné zadávat číslo mechaniky dle připojení k IDE, tak PRIMARY-SLAVE=1, SECONDARY-MASTER=2, SECONDARY-SLAVE=3, tady ale záleží na firmware a může to být klidně jinak, prostě čtěte README!

1) nový firmware rozbalte do nového adresáře, nejlépe na C: a nezapomeňte na to, že může mít maximálně 8 znaků a bez diakritiky

2) buď se přepnete do DOSu a nebo (doporučuji) restartujete počítač, v BIOSu přehodíte bootování na floppy disk, použijete disketu z Win 95-98 a dostaňte se do DOSu takto

3) pomocí příkazu C: se přehodíte na disk C a potom zadáte CD\(název adresáře, do kterého jste rozbalili firmware)

4) vyndejte CD z mechaniky

5) zadejte sled příkazů dle README, pomodlete se a ENTER (může se stát, že po vás bude chtít potvrdit písmeno nebo název mechaniky, jinak ale během tohoto procesu nemačkejte žádný klávesy, nehýbejte s myší, prostě na nic nešahat), celý upgrade může trvat od pár sekund až do řekněme 2 minut

6a) pokud vše proběhlo bez problémů, tak resetujte systém, (pokud jste použili disketu z Win 95-98 tak se v BIOSu vraťte z floppy disku na systémový a během startu zkontrolujte, jestli se firmware přepsal

6b) jestli se ani po půl hodině evidentně nic neděje, počítač je kouslej, nereaguje, neobjeví se zpráva o úspěšném upgradu, tak gratuluji, právě jste úspěšně umrtvili svoji mechaniku a očekáváme vaši zoufalou žádost o pomoc na fóru PC Tuning, takže restartujte počítač a modlete se aby BIOS našel mechaniku, pokud nenajde, tak je smrt 100%, pokud ji najde (máte tak 0,5% šanci), tak na disk C rozbalte původní firmware a začněte znovu od bodu 1.


Hodně úspěšných upgradů vám přeje Bathory.

Ps: Napsáno dne 30.4.04, čímž chci říct, že za x let na nových a ještě lepších Windows, se upgrade firmware třeba bude dělat jinak.


 Profil  
Zobrazit příspěvky za poslední:  Řadit podle  
Toto téma je zamknuté, nemůžete editovat nebo odpovídat na příspěvky.  [ 1 příspěvek ] 


Čas je uváděn v UTC + 1 hodina


Přejít do sekce:
  

Kdo je přihlášený

Uživatelé procházející si tuto sekci: Žádní registrovaní uživatelé a 2 anonymních


Nemůžete zakládat nová témata v této sekci
Nemůžete odpovídat na příspěvky v této sekci
Nemůžete upravovat své příspěvky v této sekci
Nemůžete mazat své příspěvky v této sekci
Nemůžete připojit přílohy v této sekci

 
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - PCT fórum, Zásady ochrany osobních údajů.