Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows XP, Windows 2000 a Windows NT.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
Smolař
Nováček
Nováček
Registrován: 29. črc 2009

Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Příspěvek od Smolař »

Dobrý den,

mám odnedávna problém s vypínáním PC. Pokaždé při stisknutí tlačítka "Vypnout počítač" v nabídce Start se počítač zatuhne. Musím ho vypnout "natvrdo". Při krátkém stisknutí tlačítka pro vypnutí se počítač začne vypínat, ale opět zatuhne na obrazovce loga Windows s nápisem "vypínání". Takže ho musím vypnout úplně natvrdo podržením tlačítka. Už jsem se zkoušel odhlásit a pak až vypnout. To poprvé zafungovalo, pak už taky ne.

Prosím o radu, co s tím.
CZDaywalker
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 14. pro 2007
Bydliště: Far, far, away

Re: Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Příspěvek od CZDaywalker »

Kdy to začalo dělat? Instalovalo se něco? Nebyla nějaká aktualizace?
V nouzovém režimu to normálně funguje?
Smolař
Nováček
Nováček
Registrován: 29. črc 2009

Re: Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Příspěvek od Smolař »

Myslím, že jsem tehdy nic neinstaloval ani neaktualizoval. Normálně se to jednoho dne začalo zatuhávat. Ale tuším, že se to začalo stávat po tom, co jsem odendal kryt case (plechové), abych očistil HW od prachu (pozn. suchým kapesníkem). Pak jsem case opět přiklopil a najednou začal komp nějak divně hučet, jako by se o něco drhnul větráček (nevím, zda na zdroji, nebo na MB, odednal jsem case znova a vrčelo to pořád, po vypnutí PC to přestalo a po zapnutí už to běželo normálně.) Což ale není poprvé, co se to začalo takhle drhnout, jednou to začlo i samovolně. Napadlo mě, že rezonovala case, ale je divný, že to nepřestalo, když jsem odendal kryt a přestalo to po restartu.

V nouzáku vypnutí funguje normálně.
CZDaywalker
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 14. pro 2007
Bydliště: Far, far, away

Re: Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Příspěvek od CZDaywalker »

Jestli to v nouzovém režimu funguje, může to být něco, co buď spouští při zapnutí systému nebo zkusit obnovení systému do doby, kdy to fungovalo normálně.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Příspěvek od killerek »

Otestuj si system, jestli tam nemas nejakou havet. Kdysi na jednom PC mi to take delalo, ale ja problem nehledal a provedl cistou instalaci (stejne na ni uz byl cas) a pak to bylo OK.
Smolař
Nováček
Nováček
Registrován: 29. črc 2009

Re: Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Příspěvek od Smolař »

Obnovení systému pomohlo zdánlivě zpočátku, hned po obnovení šel počítač vypnout normálně. Ale když jsem na něm pak obvykle pracoval, večer už zase nešel. Před pár dny jsem měnil RAM paměti, což však na problému taktéž pranic nezměnilo.

Co byste mi doporučili jako test na havěť? Nutno podotknout, že již snad rok mám s počítačem onen problém, že můj placený AVG 8.5 nachází při pravidelném testu po každém zapnutí PC pravidelně jeden rootkit (začalo se to stávat dávno předtím, než zatuhávání při vypnutí). Jeho adresa a název je následující: C:\WINDOWS\System32\Drivers\*pokaždé jiná osmimístná změť čísel a písmen*.SYS. Zatím jsem s tím neregistroval problémy, resp. občas mám s PC jen drobnější problémy, které nepovažuji za s tímto rootkitem související. Odstranění přes AVG samozřejmě nepomáhá, soubory s inkriminovanými názvy jsou v adresáři zjevně skryté a několikrát jsem již počítač projel např. Combofixem, ale pokaždé se rootkit objevil dříve či později znovu.

Jaké doporučujete spolehlivé programy na odhalování havěti? Popřípadě, co mohu kombinovat s čím, aniž by došlo ke konfliktu. Vycházejme z toho, že momentálně mám kromě toho AVGčka Spybot Search & Destroy (ten jsem nainstaloval někdy poté, co se objevil rootkit) a používám standardní Windows Firewall. Není možné, že jde o hardwarový problém?
twinky
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2008
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Příspěvek od twinky »

... v HW problém nevidím , pokud Ti jde vše dobře v "nouzáku" a v normálním režimu ne ... tak to vypadá na nějakou větší chybu v samotném SW jádru toho OS XP. Jediné co můžu doporučit je zálohovat si data a udělat celkovou očistu systému tím , že ho přeinstaluješ , jak už tady radil killerek... 8-)
ThinkPad T460 || i5-6300U Skylake | 8GB RAM | 256GB SSD | HD520 | W10 Pro
Shit
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2003
Bydliště: Hradec Králové

Re: Windows XP HE SP3 zatuhne při pokusu o vypnutí

Příspěvek od Shit »

Smolař píše:..že můj placený AVG 8.5...
Ne že bych chtěl AVG nějak pomlouvat, ale zlé jazyky tvrdí (a já s tím souhlasím), že než AVG je lepší nemít "nic" - natož verzi 8.5. Je to jen zdrojem problémů... :blee:
Smolař píše:..po každém zapnutí PC pravidelně jeden rootkit (začalo se to stávat dávno předtím, než zatuhávání při vypnutí). Jeho adresa a název je následující: C:\WINDOWS\System32\Drivers\*pokaždé jiná osmimístná změť čísel a písmen*.SYS....
Holt si s tím AVG neumí poradit..
Smolař píše:Co byste mi doporučili jako test na havěť?
Proscanovat to "kloudným" AV - třebas
http://www.eset.sk/domacnosti/produkty/online-scanner/
http://www.kaspersky.com/scanforvirus
http://devbuilds.kaspersky-labs.com/devbuilds/AVPTool/
http://update6.mwti.net/download/tools/mwav.exe
Smolař píše:...Spybot Search & Destroy..
V současné době SW "o ničem". Pryč s ním.


Já osobně bych si vyzálohoval svoje data a udělal čistou instalaci WXP - je to často rychlejší, než "odvšivení". :wink:
Odpovědět

Zpět na „Windows XP, 2000, NT“