PCTuning
http://pctforum.tyden.cz/

Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !
http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=120&t=193750
Stránka 1 z 1

Autor:  PaleCZ2010 [ po 28. leden 2013, 12:24 ]
Předmět:  Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

A tím pádem i naše firma + dalších 3000 lidí co od něj koupili klíče k OS v dobré víře, že budou mít systémi legální. Nejedná se jen o http://www.zlegalizuj.cz/, ale i o http://www.benjicz.cz/, která je defakto skoro stejná (provozovatel: Jakub Končinský). Podle policie autor jezdil do polska a v tamních eko dvorech odlepoval štítky ze starých počítačů a dále je u nás prodával. My jsme od něj nakoupili 4x Win XP, které přišli jako OEM verze k novým počítačům Dell - nainstaloval jsem je na nové počítače bez OS a nyní sou podle policie o5 nelegální. Nevim co dál protože Win xp se už nedají normálně sehnat. Pokud by mě mohl někdo poradit kde sehnat legální klíče k OS byl bych moc vděčný. Win XP máme ve firmě kvůli podpoře MS-DOSu - naše stařičké aplikace (ekonomický systém) na Win 7 nefungují.

Autor:  Exp [ po 28. leden 2013, 12:29 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

Windows 7 Professional v sobě mají tzv. Windows XP mode, respektive lze to jednoduše doinstalovat z webu Microsoftu. Jedná se o virtuální stroj, kam se velice jednoduše nainstaluje Windows XP (licence je v rámci licence na Windows 7). To by mohlo být řešení.

Autor:  PaleCZ2010 [ po 28. leden 2013, 12:59 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

2 Exp: Díky moc za radu určitě vyzkouším :)
Nicméně na jednom počítači win 7 určitě nepojede bo budou pomalé skrz zastaralý hw (co se dá dělat nejspíš budem muset koupit nové PC), co by mě ale zajímalo tak jak naložit třebas s ms office 2010 (licence: 1 uživatel/1 nový počítač, nepřenositelná licence) - zakoupeno před 14ti dny za 5 tisíc. Pokud OS změním z XP na W7 tak "nové" Office nejspíš aktivovat nepůjdou že :-/

Autor:  Bez_n1ck [ po 28. leden 2013, 13:13 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

Taktéž můžeš používat na spuštění prehistorických aplikací DosBox. Jinak podobné problémy řeším s kolegou, ale ten si alespoň uvědomil, že kupovat nepřenosné licence na SW, když mám ve firmě samý šroty, co můžou ze dne na den zdechnout je totální nesmysl.

Autor:  pilarius [ po 28. leden 2013, 13:15 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

http://www.microsoft.com/OEM/en/licensing/sblicensing/Pages/downgrade_rights.aspx#fbid=Y0Xvoszuz0N
Existuje taky možnost downgrade, ale týká se to pouze verzí Professional a Ultimate a možná je to pouze pro OEM, kdyžtak se na to mrkni, na mě je toho teď moc.

Autor:  pavelec [ po 28. leden 2013, 13:33 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

OEM lze prodat samostatně a je jedno, jak je software označen.

http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=124564&doclang=CS&mode=req
http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094cs.pdf

1. Vyplývá to i z rozhodnutí ESD tak ono omezení, že OEM SW je možno distribuovat pouze s novým HW se netýká prodeje již použitého OEM SW, který je bez ohledu na omezení prodeje uvedené v licenci již možno dále prodat i bez HW. Nový nabyvatel instalace takto koupeného SW již není vázán omezením použít ho s původně prodaným HW a může si ho tedy nainstalovat bez tohoto omezení.

2. Je lhostejné, že původně to bylo licencováno pro Dell. Běžně se ve světě stává, že různé firmy aktualizují své počítačové vybavení včetně SW a tak se uvolňuje i větší množství jednotlivých instalací na různý SW, který může být nabídnut do prodeje jako použitý. Pokud původní vlastník instalace SW, který měl mnoho jednotlivých instalací a počítače odepsal/zrušil a nebo přeinstaloval jiným SW a původní SW prodal nějakému prodejci, který je pak nabízí ve svém eshopu tak na tom není z hlediska zmíněného rozhodnutí ESD nic nelegálního.

Autor:  PaleCZ2010 [ po 28. leden 2013, 14:01 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

2 Bez_n1ck: DOSBOX znám ale v našem případě by nejspíš nestačil nebo by to bylo moc složité např. z hlediska komunikace se servrem kde je ekonomický systém puštěn bo skrz tisk - ale úplně zatim nezavrhuji a ještě vyzkouším

2 pilarius: bylo by to ideální řešení, ale "V případě systému Windows 7 je downgrade na systém Windows XP Professional časově omezen, a to buď na dobu 18 měsíců od obecné dostupnosti produktu, tedy do 22. dubna 2011, nebo do vydání aktualizace Service Pack 1 pro systém Windows 7, podle toho, která varianta nastane dříve"

2 pavelec: takže myslíš že bych se na to mohl úplně vykašlat, protože ve své podstatě legální OS máme ?

Autor:  pavelec [ po 28. leden 2013, 14:28 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

Jsem si jist, že je to naprosto legální prodej "použitého" software (i když jde o OEM a případně DELL - je to jedno), navíc, pokud policie sama tvrdí, že jde o slouplé certifikáty z pc (tedy žádné padělky) doporučuji si přečíst bod 77 rozsudku (podle mě mluví zcela jasně ve prospěch prodejce, problém vidím pouze v tom, že problematika v Česku není vůbec známa a navíc se nikdy nic podobného u nás neřešilo, oproti EU viz UsedSoft.de - prodává zcela totožné zboží a vyhrál všechny soudy, které vedl s výrobci...nenechal se zastrašovat a proto tu máme i inteligentní rozsudek ESD)

Podle mě tu řešíte dávno jasnou věc...software z druhé ruky je legální (i když výrobce tvrdí opak - aktivovat Vám jej musí, protože zákony a rozsudky musí respektovat, ale dále bude o problematice mlžit a říkat, že OEM software nelze prodat samostatně - opět doporučuji ještě jednou přečíst bod 77 rozsudku pro odvážlivce, kteří to chtějí zpochybnit).

http://probyznysinfo.ihned.cz/provoz-firmy-it-a-software/c1-58938910-nemusite-jit-vzdy-s-dobou-legalni-software-si-poridte-z-druhe-ruky-uspora-muze-byt-vyrazna

http://www.lupa.cz/clanky/software-z-druhe-ruky-muzete-legalne-koupit-nebo-prodat/

Autor:  PaleCZ2010 [ po 28. leden 2013, 14:37 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

Výborně moc děkuji za odpověď. Je sice fakt že nám policie řekla, abychom se nakoupených XP zbavili, ale mimo to dodali že pan Končinský má velmi schopného advokáta, který nejspíš celý proces zahraje do autu. Kdyby to byla snadná záležitost ve stylu koupím klíč přímo od Microsoftu tzn. mám jistotu že je vše v pořádku tak to udělám, ale není to tak a už mě to přestává bavit řešit, když je to tak zbytečně složité a neprůhledné.

Autor:  pavelec [ po 28. leden 2013, 15:25 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

Jak Vám může policie sdělit, abyste se nakoupených XP zbavili? To je poněkud divné nemyslíte?

http://www.cnews.cz/clanky/zlom-u-soudniho-dvora-eu-pouzity-software-lze-dale-legalne-prodavat

Autor:  PaleCZ2010 [ po 28. leden 2013, 15:49 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

Je to divné ale po přečtení tohoto článku se nedivím vbec ničemu:
http://notebookblog.cz/ostatni/ze-zivota/jak-se-krade-po-cesku-1-nelegalni-software/
prostě využívají toho že lidé o dané problematice ví málo nebo vůbec a tak si defakto můžou dělat co chcou. Stačí jen pohrozit a pokud dotyčný vyměkne tak maj vyhráno.
V mém případě je tu taky dezinformace na jedné straně jste vy se svými články a na druhé např.:

"Je pro mě legální oem operační systém, pokud ho nekoupím spolu s novým počítačem ?

Bohužel nikoli. Není-li koupen v souladu s licenčními podmínkami (se kterými souhlasíte při instalaci) je pro vás takovýto software bezcenný a vy používáte nelegální software, přestože jste za něho zaplatil..

Více zde: http://www.spimklidne.cz/otazky-a-odpovedi/

Autor:  pavelec [ po 28. leden 2013, 17:01 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

Vámi zaslaný článěk je zkopírován od výrobce, takže bych se k tomu ani raději nevyjadřoval.

Důležité je zmínit, že nákup softwaru z druhé ruky opravdu není v souladu s licenčními podmínkami výrobce, ale opět se budeme opírat o ESD rozdudek, který řekl:

"Z toho vyplývá, že podle tohoto ustanovení a nehledě na existenci smluvních ujednání zakazujících následný převod již nemůže nositel dotčeného práva bránit dalšímu prodeji této rozmnoženiny"

Z toho tedy vyplívá, že body v licenčních smlouvách výrobců, které zakazují následný prodej (OEM a td.) jsou v ramci EU neplatné (ESD je závazné pro všechny členské státy EU).

Jednoduše řečeno, licenční smlouva není nad Evropským právem a body, které jsou s ním v rozporu, jsou neplatné.

Vše je jen o znalosti problematiky, což je v ČR asi velký problém, osobně jsem řadu let podnikal s PC a vím, co je pravda a co je merketingový tah výrobců software.

Prodejci držím palce a doufám, že nepodlehne tlaku jako ostatní a protlačí nekalé praktiky gigantů na světlo světa.

Autor:  PaleCZ2010 [ po 28. leden 2013, 18:39 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

Dobrá mně to takhle stačí. Je vidět že se v této oblasti dobře orientujete. Operační systémy nechám v původním stavu a dále to řešit nebudu. Ještě jednou Vám za tyto informace moc děkuji.

Autor:  CZDaywalker [ út 29. leden 2013, 12:46 ]
Předmět:  Re: Pozor autor stránek zlegalizuj.cz má problémi s policií !

On ten prodej byl v minulosti možný, prostě se OEM licence s PC normálně prodávaly a nebyl s tím problém. (OEM licence je vázaná na počítač, ale né na uživatele).

Taktéž přeji hodně síly v tomto boji, je to hnus, že se to pořád děje a navíc, pokud se to dostane i před soud, tak není nikyd nic jasné.

Dle licenční politiky MS je oprávněný uživatel ten, který prokáže, že OEM licenci nabyl společně s PC, má COA štítek a doklad o zakoupení. (Detaily potom přesně by měly specifikovat, co jste koupil apod.).
Ale vždy je dobré sleodvat ceny, za které se to prodává + si to ověřit např. přes Infolinkuk MS. Je pravda, že od nich úplné a detailní informace neostanete, ale řeknou Vám, jak se pohybují ceny apod.
Když se tak dívám na heuréku, tak tam všichni hodnotitelé mají problém...

Ale OEM vždy prodat šlo a nebyl s tím problém.

Stránka 1 z 1 Čas je uváděn v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/