jak rozumně zálohovat 2003 Server?

Problémy týkající se ostatních systémů, např. Windows Server, atd.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

jak rozumně zálohovat 2003 Server?

Příspěvek od zombux »

jsem v tomhle směru krapet lama, ale zdá se mi že servery které jsem převzal po předchozím správci jsou nastavené úplně blbě, zálohujou se tu prostřednictvím standardního Zálohování a Plánovače úloh jen uživatelské složky a dokumenty, což v případě pádu je stejně na dvě věci - nastavení domény nebo data z databází se nezálohujou vůbec. rozumný návod na netu jsem nenašel, tak to zkouším tady. jak je rozumné to ve W2003 Standard R2 nastavit, aby v případě průšvihu šlo všechno obnovit do výchozího stavu? běží tu klasická windowsí doména, AD, databáze SQL 2008 Express R2 a Intersystems Caché, to je tak všechno. v téhle doméně jsou servery resp. doménové řadiče dva, předpokládám správně že v případě pádu a reinstalace jednoho by se něco zreplikovalo samo od sebe z druhého? pole je RAID5, s tím že tady mám nějaké disky navíc tak bych do serveru dal jeden disk mimo pole a zálohoval na něj, plus na něco můžu použít USB externí disk. ale nevím jak to celé nastavit, co, jak a kdy zálohovat, aby to mělo smysl a v případě havárie serveru obnovit. díky za všechny rady, a nejlíp za odkaz na nějaký dokument vysvětlující tuhle problematiku. našel jsem jen tohle http://www.ilopia.com/Articles/WindowsS ... ackup.aspx a tohle http://www.1u.cz/2009/10/20/zaloha-a-ob ... directory/ ale moc chytrej z toho nejsem :|
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: jak rozumně zálohovat 2003 Server?

Příspěvek od killerek »

Win 2003 R2
- Start\Programs\Acessories\System tools\Backup
- je tam takovej peknej pruvodce, ale nema to myslim vlastni planovac
- daji se tim zazalohovat vsechny data a nastaveni a pote i obnovit (obnovu sem nezkousel, ale mam ji v planu vyzkouset az budu jeden server menit, tak si ten stary necham na hratky)
- cca 8 GB dat na dvou jednotkach ma 7 GB velkou zalohu dle vcerejsiho testu

Win 2008
- backup uz ma i vlastni planovac
- umi i incrementy
- musi se mu jen pridat featura, aby to fungovalo

Co se tyka DC, tak v pripade vypadku jednoho by mel druhy prevzit jeho funkci. Synchronizuji si data mezi sebou prubezne. Pokud jeden obnovis ze zalohy, tak by se zase mezi sebou meli sesynchronizovat.

Zalohu doporucuju na jiny stroj/externi disk. Da se poslat i po siti, takze by to nemel byt problem.

Nevim, jestli ma cenu nejaka pravidelna zaloha u systemu. Me prijde rozumne udelat zalohu pred instalaci vice aktualizaci, pripadne konfiguracnich zmen. Pote udelat zalohu, kdyz vsechny zmeny jsou otestovany a funguji. Tzn tak jednou mesicne.

Se zalohou databaze ti neporadim, protoze ta nase je na oraclu a od dodavatele systemu nad nim bezicim jsou tu udelane scripty spoustene pres planovac. U nas kazdou hodinu increment, jednou denne celkovy rozdil za den a dvakrat tydne plna zaloha.


Snad to nejak pomuze.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: jak rozumně zálohovat 2003 Server?

Příspěvek od zombux »

jo, přes ten standardní Backup tam tasky vytvořené jsou, a pomocí plánovače tam něco funguje, takže asi jen musím poladit co přesně. při výpadku jednoho DC stejně nastane problém, protože oba DC jsou v odlišných sítích (každý na jedné pobočce, propojeno přes VPN - která je z jednoho serveru na druhý, takže pokud jeden nejede, VPN taky nejede). databázi už celkem neřeším, Caché se zálohuje samo, SQL 2008 nějak vyřeším.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Odpovědět

Zpět na „Windows Server a ostatní“