BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 7.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: BSOD při hrách

Příspěvek od Barnews »

Netaktuju. Jen sem nakoupil komponenty a sestavil známým PC. Vše běhá normál až na to, že když chtěj zahrát nějakou hru tak je BSOD. Tak sem to zkoušel zatížit. při PC marku i 3D marku to alespon jedno taky spadlo.

Zkoušel sem vyndat jednu ramku, abych zkusil jestli nejsou v nejakym konfliktu, ale taky nic. Když jsem projel windows test na RAMky, tak vse probehlo vporadku. Kazdopadne zkusim jeste treba ten GoldMemory. Memtestu neverim. Co jsem procital, tak spoustu zavad nenajde a tohle vypada na hur objevitelnejsi zavadu.

Pak sem dam vedet jak dopadl test.
MiliNess
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. úno 2010

Re: BSOD při hrách

Příspěvek od MiliNess »

Jako jeden z nejlepších testů považuji thorough test v GoldMemory. Bohužel je možný pouze v placené verzi. Nemusí se jednat přímo o poškozený paměťový modul, ale např. o nekompatibilitu s deskou, chybně nastavené časování, napájecí napětí a pod.
V první řadě se podívej, zda náš na desce poslední verzi BIOSu. Pokud ne, tak ho nahraj.
Když vyjde test negativně, zkusíme ověřovat ovladače pomocí Verifieru.
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: BSOD při hrách

Příspěvek od Barnews »

Deska podporuje až 1600 Mhz a paměti taky. Jenže co sem mrkl do biosu tak tam bylo nastavenejch 1333. Nechal sem to být. Nic sem neměnil. vše sem nechal defaultně. Takže kompatabilita nevím nevím.

Možnost otestovat to budu mít v příštích dnech, to se k tomu dostanu, takže zatím můžem jen spekulovat.
petrlupan
Nováček
Nováček
Registrován: 24. říj 2012

Re: časté zamrzání win7

Příspěvek od petrlupan »

čau, jak přesně se projevuje to zamrzání? :)
MiliNess
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. úno 2010

Re: časté zamrzání win7

Příspěvek od MiliNess »

1) Stáhni CrystalDiskInfo, v nabídce Úpravy zvol Kopírovat a obsah schránky sem vlož pomocí Ctrl+V.
2) V Ovládací panely->Nástroje pro správu->Prohlížeč událostí->klikni pravým myšítkem na protokol Systém, vyber Uložit všechny události jako, ulož to jako .evt soubor a ten upni na http://www.leteckaposta.cz
beton115
Nováček
Nováček
Registrován: 22. říj 2012

Re: časté zamrzání win7

Příspěvek od beton115 »

no od doby co sem defragmentoval hdd tak zatim nezamrzlo, zamrzalo to jakoby postupně že co sem mel na panelu sem eště rozklikl ale pak to zmrzlo komplet :D
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: BSOD při hrách

Příspěvek od Barnews »

Právě testuju paměti pomocí Normal testu gold memory a už tam skáčou chyby bitů.

Chyby tam skákaly od 9% do 10%

Jaká je jistota že to je vážně ramkama a ne třeba něčím vadným na desce nebo třeba procesoru? Nebo něco jiného?
MiliNess
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. úno 2010

Re: BSOD při hrách

Příspěvek od MiliNess »

Žádná. Pokud by se ale jednalo o závadu procesoru, s velkou pravděpodobností by sám CPU takovou chybu objevil, pak bys v BSOD obdržel chybový kód 0x124 WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR s tím, že je vadný třeba TLB.
Jestli by byla takto zachycena i vada paměťového řadiče, které jsou dnes integrované v CPU, nevím.
Pokud rozsah adres na kterých se vyskytly chyby odpovídá pouze jednomu paměťovému modulu, bude vadný pouze ten. To bývá nejčastější příčina. Vytáhni jeden pamě'tový modul a spusť test, pokud bude OK, udělej to samé s druhým. Oba testuj ve stejném slotu. Pokud budou chyby vykazovat oba, testuj je v jiném slotu.

Ověř také, jakou verzi BIOSu používáš. Pokud je dostupná čerstvější, tak ji nahraj.
Nová verze BIOSu často rozšiřuje kompatibilitu na nové moduly.
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: BSOD při hrách

Příspěvek od Barnews »

jeden sem uz vytahlej mel a PC furt házelo BSOD. Druhou sem nezkoušel a raděj jsem to vzal rovnou k sobě domů. Test s dvouma ramka hned na 9 % testu objevil hromadu chyb na 6 a 7 bitu.

Ted jsem tam nechal jen ramku jednu, tu co byla předtím vytažená, je ve stejným slotu jako byla předtím sama ta druhá, abych vyloučil chybu měření :-D. Zatím sem na 65% a žádná chyba.
MiliNess
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. úno 2010

Re: BSOD při hrách

Příspěvek od MiliNess »

Tak bude vadný pouze první modul (jestli to dojede bez chyb)
V4L1
Nováček
Nováček
Registrován: 29. zář 2011

BSoD při každém startu Windows 7

Příspěvek od V4L1 »

Zdravím,

už nějakou dobu mě trápí modrá smrt na stolním PC. Začalo to dělat bez nějaké změny HW nebo tak něco, respektive, ničeho si nejsem vědom. Spoléhal jsem na to, že po reinstal Windows 7 x64 bude vše ok, ale není. Dříve se modrá smrt vyskytovala náhodně, po reinstal, je to však pravidlem a to při každém zapnutí PC:
Zapnu PC -> chvilku trvá, než se zapne monitor -> objeví se načítání Windows -> pak, když by se měla obrazovka přepnout na login, zčerná -> modrá smrt -> restart -> bez problémů naběhnou Windows a už nikdy do modré smrti nespadne, ani po restaru PC, jen při opětovném zapnutí PC.

Ovladače ke grafické kartě mám aktuální, zkontroloval jsem kabeláž i pročistil slot.

Modrou smrt způsobuje ovladač atikmpag.sys, kód chyby 0x00000116.

Neví někdo, prosím, jak zjistit, oč jde ?
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: BSOD při hrách

Příspěvek od Barnews »

Děkuji ti za pomoc při řešení problému MiliNess. Pravděpodobně je vadný ten jeden modul. Pár hodin po GoldMemory jsem to ještě testoval na ostro s jednou RAM a žádné BSOD. Uvidím ještě jak se to bude chovat v následujících dnech a pak tu RAMku vyreklamuju.
MiliNess
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. úno 2010

Re: BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Příspěvek od MiliNess »

To V4L1:
Chyba 0x116 znamená, že po problémech při grafických operacích (timeouty, hungy) se video plánovač (část systému) rozhodne prostřednictvím grafického ovladače pro reset GPU. Při pokusu o to, to ale vytuhne nadobro. Laicky řečeno.
Pokud k tomu dochází hned při startu Windows, bude to závada grafického adaptéru nebo grafického ovladače. Vzácněji by se mohlo jednat o závadu MB, v případě íček od Intelu, které mají integrovaný řadič PCIe sběrnice i závadu CPU. Nejdříve bych šel po grafickém ovladači (vždy pouze WHQL verze), pak po grafickém adaptéru. (nejprve vytáhnout, očistit a znovu usadit do slotu)
Snad nic nepřetaktováváš.
To Barnews: Nemáš zač
tielka
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. kvě 2008
Bydliště: čulak

Re: BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Příspěvek od tielka »

čus dvakrát na mě vyskočila modrá smrt přikládám nahraný soubor http://files.uloziste.com/a1af996d1563c482/ co by to mohlo být. díky .. :)
MiliNess
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. úno 2010

Re: BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Příspěvek od MiliNess »

1) Nemáš ještě ten druhý minidump?
2) Přetaktováváš? Jestli platí to, že ti jede íčko na 4,4GHz, tak bych se ani nedivil, že to padá.
Na frekvenci operační paměti se raději neptám.
3) Ovládací panely->Nástroje pro správu->Prohlížeč událostí->Protokoly systému Windows->klikni pravým myšítkem na protokol Systém, vyber Uložit všechny události jako, ulož to jako
.evtx soubor a ten upni na http://www.leteckaposta.cz
4) Ten USB WiFi adaptér jsi měl připojený v obou případech pádu? Co je to zač?
tielka
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. kvě 2008
Bydliště: čulak

Re: BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Příspěvek od tielka »

http://leteckaposta.cz/183190601

wifi TP-LINK WN722N ano v případě obou pádů připojené

Podle mě je něco s USB..

Ty takty vypadají na 99% OK
MiliNess
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. úno 2010

Re: BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Příspěvek od MiliNess »

Ty takty vypadají na 99% OK
Já vím, že vy taktéři to nemáte rádi, ale můžu tě ubezpečit o tom, že CPU nebo základní deska to taktování nezvládá.
Podívej se do protokolu událostí, na události od WHEA loggeru. Je jich tam požehnaně.
(WHEA události považuji za jedny z nejdůležitějších, protože se týkají přímo hardwaru)
Došlo k opravené chybě hardwaru.
Ohlášeno součástí: Jádro procesoru
Zdroj chyby: Opravený test počítače
Typ chyby: Interní chyba parity
ID procesoru: 0
Tyto chyby se sice podařilo opravit, špatný už je ale jejich výskyt. Úplně v pohodě tam může docházet k dalším chybám např. při překladu adres, k poškození dat v paměti a pod.

BSOD ke kterým došlo mají různé chybové kódy:
MEMORY_MANAGEMENT (chyba v rutině správce paměti, poškození interní datové struktury správce paměti)
INTERRUPT_EXCEPTION_NOT_HANDLED (neošetřená vyjímka v ISR rutině, kde je zpracováváno přerušení od některého zařízení)
INTERNAL_POWER_ERROR (vnitřní chyba správce napájení)
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (jedna z HW chyb, kterou se nepodařilo opravit - zde to byla chyba vnitřního časovače)
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (vysoká HW priorita, při některé operaci prováděné ovladačem)
BUGCODE_USB_DRIVER (chyba USB ovladače - zde došlo k poškození interní datové struktury USB ovladače)
ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY (pokus o zápis do paměti označené "jen pro čtení")

To všechno jsou chyby které naznačují, že dochází k chybám v paměťovém subsystému. Pravděpodobně následkem přetaktování nebo zavády CPU či základní desky. Vzhledem k integrovaným řadičům paměti v CPU bych to viděl na ten vysoký takt CPU, vysoký takt FSB, či taktu paměti.

Jo a navíc u tebe dochází k vytuhnutí GPU při grafické operaci na víc jak 2 sec, což vede k tomu, že video plánovač restartuje GPU a grafický ovladač. To taky často bývá způsobeno přetaktováváním nebo přehříváním.
Jelikož v íčku je integrovaný i PCIe controller řídící linky, ke kterým je většinou připojen grafický adaptér, může to mít také souvislost.

Závěr: Buď to máš rozbitý nebo to moc tůruješ
tielka
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. kvě 2008
Bydliště: čulak

Re: BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Příspěvek od tielka »

Dobře co se týče CPU tak jsem ho ted testnul v Linxu což je brutalita 40 min teplota cpu 46 C přiřadil jsem k tomu 3 G paměti test OK... :) O grafice vím že nesnáší všechny ovladače ale tyto 310.70 ji sedí ve hrách je teplota do 65 C což není žádné přehřívání.... :) Podle mého za všechno může flashka je špatná a já ji před dvěma dny připojil a zapoměl jsem na to.Takže udělám toto pár dní nechám puštěný PC přesně tak jak při výskytu BSOD pokud nastanou budu se tím zabývat.Vysledek postnu... 8-)
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Příspěvek od Mr Lucas »

Já jen dodám, že 40 minut v LinXu je úplný prd, z toho se žádná stabilita nezjistí. Dle mých zkušeností je minimum 3 hoďky. Každopádně pokud problém přetrvá i po odpojení flashky, tak bych volil klasickej postup. Vše vrátit na default a pak taktovat jen jednotlivé komponenty.
... Don't give the noise a chance ...
ULN PC: MB: Asus P8P67 B3 CPU:Core i5 2500K / 4,5GHz@1,3V - passive cooled by Phanteks PH-TC14PERAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB 1600MHz GPU: Sapphire HD 6850 775/4000MHz@0,975V cooled by Accelero S1 + 2x Noiseblocker PL1 (380-700rpm) SSD,HDD: Crucial M4 64GB + WD Green WD20EARS in Silentmaxx HDD Silencer PSU: Enermax PRO82+ 385W cooled by Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) CASE: Cooler Master Cosmos II - Silent mod with two exhaust fans - rear Noctua NF-A14 ULN (400-700rpm), top Noctua NF-S12-800 (390-700rpm) + 2,5-5cm soundproofing material Gumex Type 500, Type 503, Type 505 AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PCI -> Yamaha RX V559 -> Eagle Cable Silverline -> Yamaha NS 777, NS 444, NS 333 + Velodyne EQ-Max 12 LCD: 27" Asus VE278Q + 50" Philips 50PFL5008K/12 with Ambilight
MiliNess
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. úno 2010

Re: BSOD - vše kolem nestabilních Windows 7

Příspěvek od MiliNess »

Tam ale nejde o žádné přehřívání, ale o stabilitu. Ty komponenty prostě nesnesou takový takt. Procesor může mít 30°C a nebude takt zvládat.
Fleška těžko způsobí ty chyby, které se u tebe objevují. Události od WHEA loggeru jsou zcela jasné.
Já vím, že to nechceš slyšet, ale je to prostě fakt.
Naprosto souhlasím s Mr Lucasem.
Odpovědět

Zpět na „Windows 7“