W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 7.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
Overlord
Nováček
Nováček
Registrován: 15. pro 2011

W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Příspěvek od Overlord »

Zdravím. Mám dotaz ohledně reinstalace W7 a možnosti mít dočasně 2 systémy v 1 chvíli na dvou různých discích. Osobně velmi nerad reinstaluji OS. Mám cca 6 let staré PC a stejně stará je i má instalace OS (já vím hanba). Nicméně rád bych si PC trošku vylepšil a tak jsem se rozhodl si koupit SSD 850 od Samsungu. Můj nynější PC má 1TB Samsung HDD (zde je operační systém) a další 2 disky pro data (filmy, hry, videa, fotky atp.) Rád bych provedl reinstalaci OS, ale nechci si smazat obsah všech disků a nechci ani smazat obsah nyní systémového disku Samsung. Jakým způsobem toho nejlépe docílit?
Můj plán je takový, že bych rád nainstaloval znovu W7 na nové SSD a postupně se na nový systém přesouval s tím, že bych si ale chtěl na pár dní zachovat stávající OS na systémovém disku Samsung do té doby, než nový OS plně nastavím. Je to možné to takto udělat?
Pamatuji si, že kdysi dávno jsem na druhém PC reinstaloval OS a po instalaci na jiný disk nedošlo k naformátování systémového, pouze se složka windows přejmenovala na old.windows (nebo nějak takhle podobně). Nicméně ten systém nešel už používat, takže poté, co jsem z daného disku zazálohoval vše, co jsem potřeboval jsem ho naformátoval. Já bych, ale chtěl dočasně používat oba systémy.
Díky za rady
normy101
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. říj 2016
Bydliště: Olomouc

Re: W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Příspěvek od normy101 »

Záloha?
S.h.I.t.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. čer 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Příspěvek od S.h.I.t. »

1) 6 let stara instalace neni hanba, ale naprosto standardni vec. Myslenka, ze OS se musi pravidelne preinstalovavat je kravina a je to pouze berlicka pro idioty, co system za 2 mesice zaserou kazdym bordelem, co kde najdou

2) Pokud budes davat novu systemovy SSD, tak proste udelej novou instalaci na SSD a druhu HDD tim zustane nedotcen. Winwows.old se dela jen pripade reinstalace na stejnem disku. Pri instalaci na novy neni duvod aby se delal. Udela se proste dualboot.

3) i tak doporucuju zalohu predem.
Overlord
Nováček
Nováček
Registrován: 15. pro 2011

Re: W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Příspěvek od Overlord »

S.h.I.t. píše:1) 6 let stara instalace neni hanba, ale naprosto standardni vec. Myslenka, ze OS se musi pravidelne preinstalovavat je kravina a je to pouze berlicka pro idioty, co system za 2 mesice zaserou kazdym bordelem, co kde najdou

2) Pokud budes davat novu systemovy SSD, tak proste udelej novou instalaci na SSD a druhu HDD tim zustane nedotcen. Winwows.old se dela jen pripade reinstalace na stejnem disku. Pri instalaci na novy neni duvod aby se delal. Udela se proste dualboot.

3) i tak doporucuju zalohu predem.
Díky. Je tu něco dalšího co musím udělat po připojení toho SSD do PC? Předpokládám, že budu muset někde v biosu nastavit možnost dual boot nebo dát tomu ssd prioritu? Nikdy jsem 2 operační systémy neměl na 1 PC. Je to už dávno, ale když jsem chtěl instalovat OS znovu, tak myslím, že jsem musel dát prioritu dvd mechanice, pak naběhla možnost instalovat nový OS. Předpokládám, že to mám udělat tímto způsobem a neinstalovat to až v systému Windows (pokud to tedy vůbec lze).
S.h.I.t.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. čer 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Příspěvek od S.h.I.t. »

Nahodis DVD jako primar boot a je to. SSD pak bude na druhem miste, HDD na tretim... Instalace si sama sjisti, ze na tom druhem HDD jsou taky Win a podle toho vytvori spravne zavadec, ktery ti pak da pri startu vybrat ktere ze Win to chces spustit
Durman
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. led 2017

Re: W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Příspěvek od Durman »

Zrovna budu řešit to stejný, ale u notebooku. A mám v plánu normálně vyndat HDD a dát místo něj SSD a nainstalovat systém. Pak si místo DVD dám do rámečku ten původní HDD.
Kama
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. čer 2006
Bydliště: Střední Čechy

Re: W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Příspěvek od Kama »

No já bych pro jistotu ten starý sys. disk před instalací nového odpojil. Sice nebude dualboot a bootování budeš muset měnit v biosu, ale pak se určitě nestane to, že když starý disk odpojíš nebo zformátuješ, tak ti to z toho nového nenabootuje. Je to bezpečnější, systémy budou zcela oddělené a v každém z nich si potom druhý sys. disk můžeš skrýt, aby se ti nezobrazoval v průzkumníku jako několik dalších disků.
Core i7-13700K | ASUS Z790 Hero | G.SKILL Trident 2x16GB DDR5 6000MHz CL36 | Samsung 990 Pro 1TB | Samsung 850 Pro 256GB | Samsung 870 EVO 1TB | WD Blue 6TB
Asus ROG Strix RTX 4080 O16G | Seasonic Vertex GX-850W | FD Define R5 | DELL Ultrasharp U2515H | Windows 11 Pro 64bit
Overlord
Nováček
Nováček
Registrován: 15. pro 2011

Re: W7 64b Ultimate - Reinstal/Možnost mít dočasně 2 OS?

Příspěvek od Overlord »

Kama píše:No já bych pro jistotu ten starý sys. disk před instalací nového odpojil. Sice nebude dualboot a bootování budeš muset měnit v biosu, ale pak se určitě nestane to, že když starý disk odpojíš nebo zformátuješ, tak ti to z toho nového nenabootuje. Je to bezpečnější, systémy budou zcela oddělené a v každém z nich si potom druhý sys. disk můžeš skrýt, aby se ti nezobrazoval v průzkumníku jako několik dalších disků.
Díky za jiný přístup k řešení mého problému, popřemýšlím o tom.
Odpovědět

Zpět na „Windows 7“