PCI Express SSD

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
regedit
Nováček
Nováček
Registrován: 08. čer 2010

PCI Express SSD

Příspěvek od regedit »

nedávno se na pct v novinkách vyskytla info o OCZ RevoDrive. "http://pctuning.tyden.cz/component/cont ... s-ssd-disk" Vypadá to docela dobře, ale narazil jsem na drobnost ohledne pcie 4x. Moc desek které by se hodily tímto slotem nedisponují.

Neví někdo jestli je nějaká redukce např z 16x na 4x nebo něco v tom smyslu. Nebo že by to bylo možné nacpat do pcxe 16x?

Nebo je nějaké jiné elegantní řešení?


Díky za info
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od zombux »

samozřejmě že zařízení PCIe 4x jde strčit do PCIe 16x nebo 8x slotu, ta sběrnice je tak navržená. pokud to do ní jde strčit, bude to fungovat. čili "delší" kartu do "kratšího" slotu fyzicky strčit nejde, takže to je nekompatibilní, naopak ano. nepředpokládám že by mohly způsobit problémy specifikace PCIe 1.0, 2.0 apod., přece jen ty se týkají hlavně grafických karet.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
regedit
Nováček
Nováček
Registrován: 08. čer 2010

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od regedit »

Takže pokud mám desku Asus maximus II formula "http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=60&t=124362" a jen jednu grafiku, tedy druhý PCIe 16x slot je volny, bude to fachat.

Dik
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od Zivan »

Ona by dokonce mela fungovat i delsi karta v kratsim slotu, pokud ten slot nema "ukonceni" :) Samozrejme muze dojit ke zpomaleni.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od zombux »

Zivan píše:Ona by dokonce mela fungovat i delsi karta v kratsim slotu, pokud ten slot nema "ukonceni" :) Samozrejme muze dojit ke zpomaleni.
to je otázka, nevím, ruku do ohně bych za to nedal :oops: asi bych to nezkoušel...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od Zivan »

Z minulosti si pamatuju MSI desku s neukoncenym pcie 4x slotem, ve kterem fungovala pcie 16x grafika (a behal i SLI rezim), tak predpokladam, ze to obecne funguje. Ale je to spis jen takova perlicka, protoze malokdo to bude zkouset :)

http://www.czechcomputer.cz/art_doc-59F ... 80F3F.html
http://www.diit.cz/clanek/sli-na-nforce ... setu/12756
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
petr_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. led 2006
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od petr_ »

Kamarád výkonově trpěl tím, že měl SLI desku s přepáínačem (takový ten sodimm pcb) v jednom režimu 8x8 ve druhém 16+1. No a on to měl 16+1, akorát kartu strčil do toho slotu nastaveného na 1x. Pomalu, ale chodilo to.
NTB: 13" MacBook Air mid. 2013, Haswell i7-4650U, 8GB LPDDR3, 256GB SSD
PC: Xeon 5550, 6GB DDR3, geforce 8800GTS 640MB
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od Flegy »

to se nedivim...to byla obdoba pci sbernice :-) .

jinak samozrejme funguje to i obracene.

k tomu pci-e ssd. podle me je to reseni vhodne jen do firemniho prostredi.napr. je to perfektni na databaze
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Bacha ta linkovaná deska je s P45 a tam to bohužel na 90% fungovat nebude. Musíte mít desku co umí sloty provozovat nezávisle co se týče prstředků, to P45 bohužel neumí, mě v žádné P45 raid řadič (v podstatě to samé co to PEG SSD) v druhym slotu z NB nešel, až na jedné kde byl další 4x slot ale ten byl z SB.
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od Flegy »

tak to sem asi vyjimka...radic SuperTrak EX16650 na gigabyte mb s P45 chipsetem spolu s radeonem 5450 a beha tam v pohode...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No nevim no, měl jsem P45 Biostara a P45 Asuse a prostě ne, ani ťuk. Když byl řadič ve druhym slotu tak jako by neexistoval, bios jej vůbec neviděl, když jsem je prohodil tak zas grafika ani nepostla. Když jsem dal grafiku do PCI a zůstal tam řadič sám tak fungoval. Když jsem ho zkusil na I975x tak bez problémů, na Nforce 650I ale zase ten samej průser.

V odstatě si myslim to, že ten chipset možná nedovede na jednom slotu (furt je jen jeden, jen se rozdělí na 2x8 místo 1x16) provozovat PCI-E 1 a PCI-E 2 zařízení, protože grafika byla 2.0 a řadič ne, je otázkou jakej standard používá to SSD.
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od Flegy »

ssd do pci-e zpravidla pouzivaji verzi 1 nebo 1.1. 2ku sem zatim videl jen u grafickych karet, coz je skoda, kdyz si vememe teoretickou propustnost nekterych viceportovych radicu, i kdyz jen blazen by mel napr 16 hdd v raidu 0 :)

jinak s tema deskama nevim...ale v serveru nam to slape. osobne ale nechapu, co by vyrobcum udelalo, kdyby pridali v biosu dalsi polozku k nastaveni pci-e linek (jako to meli lepsi mb v dobe s939 napr. od DFI)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jen takový ty velký řadiče Od Arecy třeba, se slotama na paměť atd daj přes 1000Mb/s. Ty klasický ( co se daj sehnat kolem 12 000 kč ) obvykle tak 700Mb /s záleží i dost na FW a CPU toho řadiče. Ale třeba takový ty líný Adaptecy za 8000 končej na 300Mb/s naprosto v klídku, teoretická prostupnost bejvá bohužel na hony vzdálená té reálné. Hodně jsem si naletěl když jsem sháněl raid řadič pro mé SSD, to byl porod. Nakonec jsem skončil u Highpointu 3520 ten dá těch 700M/s. 650 pokud je připojenej na PCI-E 4x.
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od Flegy »

to ano. ale prijde mi, ze pro smrtelnika je zbytecnost ssd v raidu :) . resp. stejne u slozitejsich vypoctu s daty z hdd stejne cpu nedosahne na tu propustnost (resp. nedokaze zpracovat ty data tak rychle)
Karolina
Nováček
Nováček
Registrován: 03. kvě 2009

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od Karolina »

Ahojda,

ráda bych si pořídila nové SSD OCZ Revo Drive X2 ( http://www.ocztechnology.com/products/s ... -ssd-.html ), avšak zajímala by mne jedna věc. Tento disk má připojení PCI Express x4, jak již vím, je možné ho připojit do slotu PCI-E x16.
Není mi ale jasná jedna věc, na desce mám dva x16 sloty, jeden je PCI-E x16 (x16) a druhý je PCI-E x16 (x4). Do prvního jsem si dala grafickou kartu HD5850 a do toho druhého bych chtěla dát ten SSD disk. Nyní otázka - bude nějaký úbytek výkonu když to nebude v PCI-E x16 (x16)? Jde mi o to, abych nekoupila disk s rychlostmi 740/690 MB/s a pak měl disk rychlost třeba jen poloviční jen kvůli použitému slotu.

Děkuju za radu
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: PCI Express SSD

Příspěvek od zombux »

v pohodě, ten disk pokud je x4, tak stejně využije z toho x16 slotu jen 4 linky. krom toho, ty rychlosti jsou jen teoretické, zásadní je výkon v praktických aplikacích (viz testy na netu).
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“