!!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Pokud máš zaplý S1 režim, tak ano. Ale já jsem myslel plnohodnotný spánek, kdy se práce uloží do paměti a počítač spí.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
svk_sadgat
Nováček
Nováček
Registrován: 28. bře 2011

Porovnanie vykonu msahci.sys vs amdsata.sys

Příspěvek od svk_sadgat »

Zdravím, všeobecne čítam že pre systém založený na platforme AMD sa odporúča používať ovládač radiča msahci.sys . Od poskladania pc som používal ovládač amdsata.sys. Skúsil som porovnať obidva ovládače a výsledok je takmer rovnaký, čo ma pri zatracovanom ovladači od amd prekvapilo, taktiež latencie sú v prospech AMD. Tak teraz nevim na ktorom z nich mam ostať, kedže ovladač od amd uz mám overený ako stabilný.
Obsahuje už najnovší ovladač od amd podporu TRIMu? Je výkon disku primeraný svojmu veku? Používam ho 10 mesiacov ako systemový.
Doska ASUS Crosshair IV Formula (AMD 890FX + SB850)
SSD Patriot Inferno 200GB
Dakujem za reakcie :)

//-HoNY-: prosím o doplNění verze ovladače, vypadá to dobře 8-)
- verzia ovládača je amdsata.sys 1.2.0.164, cez catalyst píše že ovládač je aktuálny
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) svk_sadgat dne stř 13. dub 2011, 00:56, celkem upraveno 1 x.
AMD Phenom X6 1090T, ASUS 5870 Matrix, ASUS Crosshair IV Formula, Kingston 8GB 1333Mhz, SSD Patriot Inferno 200GB, Corsair HX650
Zamek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. lis 2006
Bydliště: Trmice
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od Zamek »

Zdravim, mám se obávat vykřičníku u Retired Block Count ? Nebo si toho nemám všímat? (Firmware ma 1.11)

http://img825.imageshack.us/img825/1742/smart.png

Jinak u tohoto Vertexu 2 mi AIDA64 - senzory nic neukazuji. Druhy Vertex2 (bohuzel 25nm, fw 1.28) je vse v poradku.
OCZ toolbox (posledni i predesla ver) mi ssd take nedetekuje, jen ten 25nm. Zkouseno na jinem PC (Asus P5Q Deluxe, IRST 9.6.0.1014).

Ze by byl z casti poskozen ci co?

Momentalne mi tyto Vertexy2 bezi v Raid 0 (IRST V10.1.2.1004, 9.6 nelze na mou konfiguraci nainstalovat, vypise ze nesplnuji minimalni pozadavky).

Diky za rady.
CPU: Ryzen 9 5900X H2O MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO+ EK Monoblock RAM: G.Skill 2x16GB DDR4 3200@3600MHz 16-16-16-34, TridentZ VGA: Asus RTX 4080 Strix 16GB H2O , SSD: Samsung 990 Pro 1TB, Samsung 970 Pro 512GB, Samsung 870 EVO 2TB CASE: Lian Li PC-O11 Dynamic XL ROG + EK-Quantum Reflection PC-O11D XL D5 PWM D-RGB - Plexi Zdroj: Corsair RM750X Monitor/TV: 32" ASUS ROG Swift PG329Q, LG OLED B9 55" OS: Windows 11
Roger001
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. pro 2009

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od Roger001 »

*MB ASUS P8Z77-V|CPU Intel Core i5-3570K@4.5GHz|chlazení CPU Corsair H100|GPU MSI HD7870 2GB Twin FrozrIII|RAM Kingston HyperX DDR3 1600MHz 4x2GB|SSD OCZ Vertex 2 60GB + HDD WD Caviar Black 500GB|PSU CoolerMaster RealPower 620W|Audio Asus Xonar D1|Case Corsair 500R Carbide Series|OS Windows 7 Home Premium x64|Periferie sluchátka Roccat Kave 5.1, klávesnice Microsoft Sidewinder X6, myš Logitech G9x, monitor Samsung SyncMaster 24" FullHD* //Battlefield 3 Roger001CZ//
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Zamek píše:...
Jedná se o chybu firmwaru - píše to haluze, opraveno od v1.15 nahoru.

Ad ovladače. Deska má ICH9R nebo ICH10R, že ano? Na ICH10R jsem bez potíží nainstaloval jako RST v9.6, tak v10.1 s disky Kingston.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
jtabp
Nováček
Nováček
Registrován: 13. dub 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od jtabp »

Pročetl sem si celé vlákno se spoustou užitečných info. Jedna věc mi není jasná. Mám desku Asus P8H67-V

(http://www.overclock.co.uk/product/Asus ... 39594.html)

Mám dát staré ovladače 9.6 nebo 10.01 s tím, že nepůjde OCZ toolbox. V případě, že chci nahodit ručně 9.6 tak musím ručně zvolit ICH7/8/9/10 + varianty s písmen a nevím co zvolit. Podle http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_chipsets u těchto nových chipsetů žádné ICH nejsou, takže se mě tooto netýká a mám nahodit klasický ovladač co je dodáván s deskou tj. 10.01. Ten se nainstaluje sám a žádné ICH volit nemusím.

Abych to zhrnul. Jakou zvolit variantu?
1. Nechat driver 10.01 co je přímo k desce.
2. Pajcovat tam 9.6, s tím že tam musím vybrat varianty ICH a kterou tedy zvolit.

Díky za pomoc.
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Disk už jsi koupil, nebo teprve plánuješ?

Starší verze 9.6 tam bohužel nainstalovat nepůjde - je pouze pro P55/ICH10r nebo starší v10.1
je na míru psaná pro P67. :sad:

Já bych to udělal následovně:
  • stáhnul bych poslední Intel Inf
  • úspora energie -> výkon
  • potom bych vesprávci zařízení ručně vnutil msahci
S velkou pravděpodobností ale OCZ SSD toolbox nerozjedeš. Na oficiálním OCZ fóru tvrdí, že na tom pracují.

Bez záruky! Platí pouze pro starší verzi msahci Microsoft AHCI driver v6.1.7600 Rev.16385 !
Tady je jeden neoficiální návod, pro správnou aktivaci trimu u řadiče SandForce pro starší verzi msahci ovladače (já už mám 6.1.7601.1751), kde už tohle sado maso není potřeba:
http://www.renice-tech.com/service.asp? ... =105&id=17
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
jtabp
Nováček
Nováček
Registrován: 13. dub 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od jtabp »

Díky za rychlou reakci. Dísk už je zakoupen. Dokonce se tam ručně podaří nabastlit doporučovaný ovladač 9.6 (zvolil sem ICH10) kdy že podívám po instalaci a restartu na verzi driveru tak tam ta verze 9.6. svítí a dokonce funguje i utilitka od OCZ, ale nevím jestli by to bylo správné řešení. Bohužel to musím dát dohromady za pár dnů a nemám na nějaké třeba 14 dení testovaní žádný prostor. Zřejmě tam tedy zkusím dát driver co je k desce 10.01 (nebo jak je ta verze) pak zkusím mshaci a uvidím jestli bude nějaký rozdíl. Nepochybuji, že pánové z OCZ budou nucení chca nechca napsat toolbox i pro verzce 10 a více.
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Stačí udělat kompletní test v AS SSD benchmarku. Vpravo nahoře má místo pro poznámky (datum, ovladač, etc.) takže bych doporučil udělat teď po nastavení jeden test a za čtrnáct dní jej zopakovat.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
jtabp
Nováček
Nováček
Registrován: 13. dub 2011

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od jtabp »

Takže malé shrnutí:
Deska ASUS P8H67-V (chipset H67).
Disk Vertex 2 (34nm).
Zkoušeno s driverem dodaným výrobcem Intel 10.0.0.1046, doporučovaným driverem 9.6. (i když není oficiálně určen pro tento chipset) a klasickým posledním windows driverem msahci 6.1.7601...

Rozdíly v benchech minimální do 5%, nakonec sem nechal driver dodaný výrobcem desky, byl mírně nejlepší + se mi stalo několikrát, že s MSahci mi někoikrát spadnul HDtune (nebádal sem proč).
CDI.PNG
as-ssd.png
Přes 100 MB sem se na zápisu nedostal nikdy. Viděl sem po diskuzích, že mají třeba i 135, ale co se dá dělat, zkusil sem různé varianty a nahoru to nejde.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pepa1
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 10. srp 2005

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od Pepa1 »

Vzhledem k tomu, že není extra sekce na drivery, tak to dám sem.
Intel Rapid Storage Technology Version 10.5.0.1015
http://www.station-drivers.com/page/intel%20raid.htm
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Super! Koukám, že na OCZ fóru se to objevilo dneska.

Předpokládám, že to má co dělat s Intelem Z68 a jeho podporu SSD cachingu. Obávám se, že u P55/ICH10R/ICH9R nebude mít smysl ho instalovat.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
AgentSmyth
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 16. dub 2011
Bydliště: Kousek od Čáslavi

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od AgentSmyth »

Zdar,
tak sem si koupil SSD OCZ Vertex 2 80GB. AHCI jsem nastavil, ovladače jsem zkoušel msahci i ty od intelu verze 9.6, ale výsledky jsou opravdu bídné :(

Asi jsem s tou 80GB neudělal dobře (podle toho, co tady čtu, tak má jen 6-kanál. řadič), v dalším příspěvku jsem se zase dozvěděl, že jde o 25nm verzi (Die Size:64GB)

Deska Gigabyte p55A-UD3, disk zapojený na SATA port s řadičem od Intelu (2. je Marwell). Firmware u disku i u desky aktualni...

Nějké nápady, rady? Nebo tu mrchu mám vrátit a vzít radši Patriota?

Obrázek
Fekální závodník
GIGABYTE GA-P55A-UD3, Intel Core i7​-860 3.4 GHz, Kingston 4x2GB DDR3 1600 MHz HyperX CL8, Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X, 2x 500GB WD - RAID0...
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Bohužel to není 6kanál, ale 3 kanál (25nm má ve Vertexu 2 téměř vždy poloviční počet čipů) :(

Zkusil bych se s obchodem domluvit, za co je možnost to vyměnit. Do stolního počítače bych osobně bral Corsair F90, Patiot Inferno Signature 100 GB nebo Intel X25-M 80 GB G2 (bude doprodej?) nebo Intel 320 Series 80 GB. jaký máš limit?

http://pctuning.tyden.cz/component/cont ... z-vertex-2
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
AgentSmyth
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 16. dub 2011
Bydliště: Kousek od Čáslavi

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od AgentSmyth »

HoNy: Proč já blbec, tohle forum neobjevil před koupí, měl jsem za to, že právě 80GB OCZ s 25nm se ani nedělají, jinak bych koupil něco jiného :(

Kupoval jsem to na alfacompu. Patriot bohužel v nabídce nemají a 90GB Corsair force není skladem.
Tak uvažuju mezi Intel 320 series High Performance 2.5" 80GB a Corsair Force Series 80GB.
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 2AN35T14PC
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 2AN35T15L3

Co bys doporučoval? Cena do 4000kč.
Fekální závodník
GIGABYTE GA-P55A-UD3, Intel Core i7​-860 3.4 GHz, Kingston 4x2GB DDR3 1600 MHz HyperX CL8, Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X, 2x 500GB WD - RAID0...
Lukes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. zář 2004
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od Lukes »

priplatit 500 a koupit intel 320 120GB

//nechapu, ale proc maji u 120GB zaruku jen 2roky a u 80Gb 3roky
-HoNY-
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2004
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od -HoNY- »

Ta krátká záruka bude věc Alfy - jejich dodavatel 100Mega Brno dává na SSD/flash paměti záruku 5 let. Podobně to bude i u disků Intel. Prostě bych se být tebou před koupí Intelu zeptal.

Ten 80GB Corsair Force je F80-A => nebrat, 25 nm; F90 bez "A" je 34 nm a je, byť má 6 kanálů, v pohodě.

Navíc je docela škoda, že se neprodává Kingston SSD Now V+100 96 GB, v plánu byl, recenze na něj jsou, ale podle oficiálních stránkek neexistuje.
Já bych všechny ty pisálky, co se opravdové práce bojí, nahnal do Mišelinky tahat gumy.
AgentSmyth
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 16. dub 2011
Bydliště: Kousek od Čáslavi

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od AgentSmyth »

Ten intel vypadá velmi zajímavě, co jsem koukal, tak i v testech si vede víc než solidně. Tak mám asi favorita. OCZ jima vrátíkm a beru intel. Díky moc za rady.
Fekální závodník
GIGABYTE GA-P55A-UD3, Intel Core i7​-860 3.4 GHz, Kingston 4x2GB DDR3 1600 MHz HyperX CL8, Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X, 2x 500GB WD - RAID0...
Zamek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. lis 2006
Bydliště: Trmice
Kontaktovat uživatele:

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od Zamek »

AgentSmyth píše:HoNy: Proč já blbec, tohle forum neobjevil před koupí.
To teda, HoNy se tady vsem a vsemu krasne venuje a toho si vazim (no ono snad v kazde sekci je tu pro nas nejaky ten machr ze).

Take jsem nedavno kupoval druhy Vertex 2 do Raidu a po necelych trech tydnech :( zjistil ze uz to neni ten puvodni Vertex 2, ale trochu zmrzaceny. No rozhodne rychlost Vertex 2 SSD v RAID 0 je porad uzasna (i kdyz se urcite ten vykonnejsi podrizuje tomu novemu mrzackovi). Samo ze diky HoNymu je vse o neco lepsi diky jeho radam :wink:
CPU: Ryzen 9 5900X H2O MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO+ EK Monoblock RAM: G.Skill 2x16GB DDR4 3200@3600MHz 16-16-16-34, TridentZ VGA: Asus RTX 4080 Strix 16GB H2O , SSD: Samsung 990 Pro 1TB, Samsung 970 Pro 512GB, Samsung 870 EVO 2TB CASE: Lian Li PC-O11 Dynamic XL ROG + EK-Quantum Reflection PC-O11D XL D5 PWM D-RGB - Plexi Zdroj: Corsair RM750X Monitor/TV: 32" ASUS ROG Swift PG329Q, LG OLED B9 55" OS: Windows 11
AgentSmyth
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 16. dub 2011
Bydliště: Kousek od Čáslavi

Re: !!! SSD s řadiči SandForce – optimalizace výkonu a problémy

Příspěvek od AgentSmyth »

Tak jsem si místo toho OCZ vybral intel 320 120GB. Včera jsem koukal na http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky ... t-na-25-nm a milě mě to překvapilo, teď už se jen nemůžu dočkat, až přijde... Jinak díky moc za rady.
Fekální závodník
GIGABYTE GA-P55A-UD3, Intel Core i7​-860 3.4 GHz, Kingston 4x2GB DDR3 1600 MHz HyperX CL8, Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X, 2x 500GB WD - RAID0...
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“