SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

usc píše:
python.p píše: To bude tím, že tam žádná SLC cache fyzicky není a je to jen prostor v tom prašivíém QLC kde nezapisuje 4 bity, ale 1 bit. :) No když ten disk dostane nálož. Tak pak logicky potřebuje ty kastlíky s datama přeskládat a to tak aby mohl zase zapisovat do jedné buňky 1 bit místo 4. Protože co je logicky rychlejší? :)

Prostě když je něco pomalé tak to nějaká cache moc nespasí. Pokud pracuješ s nějakými daty, tak 970 PRO bude reálně výkonnější. A vem v potaz, že tam nemusíš lít GB dat, stačí jenom aby se disk nedostal do IDLE states a neměl čas se vydejchat.

Když jsem před lety říkal, že NVME disky potřebují chladit, tak si většina klepala na čelo a dneska? :)
Aha, diky za objasnenie. Kazdopadne 980 sa docela vykupuje pozeram.

Lidi ve velkým kupovali už první EVO disky, bez SA a OP. Protože to vyblilo v CDM hezký výsledky a tím to končí. Protě WOW a konec.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Srandista »

python.p: A co budes odporucat, az dojdu zasoby 970 Pro? Obycajne HDD, lebo vsetky ostatne SSD budu TLC alebo QLC? Ako rozumiem, ze MLC by bolo zlate, ale jeho doba uz je bohuzial davno prec. A tych diskov, co sa este drzia na trhu jaro fakt nespravi...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od zombux »

Srandista píše:python.p: A co budes odporucat, az dojdu zasoby 970 Pro? Obycajne HDD, lebo vsetky ostatne SSD budu TLC alebo QLC? Ako rozumiem, ze MLC by bolo zlate, ale jeho doba uz je bohuzial davno prec. A tych diskov, co sa este drzia na trhu jaro fakt nespravi...
to je bohužel otázka "za milion" :|
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Asi tak...

No bude se holt hledat mezi slepími jednooký král... Pro smrtelníka na tytrubko a ksichtiknihu to bude víceméně jedno. Stejně tak pro hráče. Ale pokud někdo bude chtít výkonný SSD na práci, bude muset nejspíš začít sahat do vod enterprise. A tam bude i cena jinde. MLC se vyrábí, osazují, ale výrobci si za to nechají zaplatit.

Von ať si každej koupí co chce, mě to je celkem buřt, ale nelíbí se mi ten trend. TLC -> QLC na kokot řadič. Jebnem tam 5GB cachce to bude většině stačit do benchmarku typu CDM, Anvil to bude v pohodě tam to vybleje super čísla a lidií šílí a dokonce i někteří recenzenti, dokonce i v zahraničí. Ale když se pak podíváš na výsledky třeba starýho PC marku, tak vidíš, že ty disky mají rozdíly a u některých ne zrovna malé.

Hele vem si QVO, pokud na něj budu kopírovat hry a nebo filmy, tak i to HDD bude rychlejší, protože 80MB/s je fakt bída. Reálný scénář. Nebo na 2TB disky nebudu kopírovat třeba 200GB hru? Nebo nějaký BLuRay film?

Doba kdy byl rozdil mezi výborným diskem a odpadem mil v ceně minimální, ale ve výkonu obrovský je už dávno pryč. Bohužel. Někdě jsem tady dával odkaz ne můj článek na Alze. Kde popisuju rozdíl mezi EVO a Kingston Savage. Kdo chce pochopit jak to je, tak si ho najde. Kdo ne tak ať si koupí SSD podle barvy třeba.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od zombux »

a přesně o tom to je. koupit SSD s rychlým čtením není problém - to je prakticky jedno co člověk koupí, i to QLC je v pohodě.
kámen úrazu nastane, když se začne řešit zápis - to pak ukrutně záleží na tom, na co to člověk používá, jak často, kolik dat a jak intenzivně zapisuje. od toho se pak odvíjí výběr SSD.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Srandista »

python.p: lenze sme zas tam, kde sme boli. Mozes si dnes kupit novy Kingston Savage? No nemozes. Takze je sice pekne, ze v tvojom teste s pred dvoch rokov bol ten rozdiel krasne vidiet, ale realne sa uz k tomu disku dnes stejne nedostanes, takze je to uz len zas taka teoria. Ja z toho tiez nie som nadseny, ale so sebazaprenim holt treba odporucat TLC disky, lebo nic lepsie nie je, a furt su lepsie, ako QLC. A tiez furt plati, ze pokial vyberies dobry TLC NVMe disk, tak aj po vycerpani cache sa vies udrzat nad 600MB/s, takze clovek pri kopirovani z ineho SATA disku nemusi na limity disku vobec narazit. Je to sice mala utecha voci MLC diskom, ktore su vedel cele zapisat maximalnou rychlostou, ale zasa sa vraciame k tomu, ze MLC disky nie su, tak treba pracovat s tym, co mame k dispozicii...
Naposledy upravil(a) Srandista dne pon 26. říj 2020, 10:43, celkem upraveno 1 x.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Však hej.

Nejde o konkrétní disky, ale o tem princip jak to fungovalo a mělo by to fungovat dál.

K těm TLC, pokud vemeš třeba MX500 a necháš mu dost SA, tak bude lítat celkem dobře díky DWA. U WD Blue je ta velikost sice fixní, ale chodí taky dobře.

A NVME. Tam je to z mého pohledu strašná bída. Protože 95% lidí stačí SATA SSD, prostě stačí. Jenže těch 5% chce pracovat, DB, střih, atd... a dostávájí se do problémů s tím, že poslední slušný NVME je 970 PRO. Všechno ostatní je už jen naleštěná bída.

Upřímně už mě to testování SSD moc nebaví, protože je to jen odpad a horší odpad. Takže si otestuju par disků a ty pak radím a doporučuji. Takový SX8200 Pro celkem předběhl dobu a je stále dobrý dokonce na práci lepší jak některé PCIe 4.0 disky.

Z PCIe 4.0 je dobrý ten Viper a Aourus. Ty mě přišli fajn.

Třeba tvůj MP510 je dobrý disk, ale MP500 byl výborný, fakt že jo. A proč? MLC vs. TLC.

Koncák přijde, vidí jé hele o tom MP500 někdo řekl, že to je fajn disk, tak MP510 bude určitě lepší, je novější a určitě výkonnější. No chyba lávky. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Srandista »

Lenze ja som svoju MP510 kupoval v dobe, kedy ma uz hnalo nie ze "musim kupit MP510, lebo je to vynikajuci disk" ale preto, ze "musim kupit MP510, lebo je to este uchadzajuci TLC disk, a trh zacinaju pomaly ovladat QLC disky". Bola ta taka skor z nudze cnost. Ako som spokojny, pretoze je to fakt len disk na OS a hry, ten PC nie je ziaden workstation a cena bola super. Samozrejme by som bol radsej, keby to bolo MLC, lenze to je uz par rokov uplna utopia, a obhajit si cenu 970 PRO pre normalne PC na hranie je dost nemozna uloha. Inak v druhom notase mam stale Intel 530 a ten tam aj naveky zostane, pretoze ten disk ma jednoducho prezije. A to stejne plati aj o X25-E, ktore teraz cpem do svojich retro strojov. Lenze u novych PC fakt plati, ze normalny clovek bud kupi jakz-takz ok TLC, alebo odpad v podobe QLC. A lepsie uz nebude, cakam ze v ramci nejakeho roku-dvoch sa nam tu zacne rozliezat PLC a to este len bude sranda...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od alienGT »

Ja MP510 1TB mel doma asi mesic a vratil jsem ho. Byl ciste na hry. Rozdil oproti klasickemu SATA SSD jsem nevidel nikde, mimo testu. Sralo me, ze topil prez 50st a dalsi generator tepla ve skrini nepotrebuju. Takze zpatky downgrade na 860EVO.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od dexterav »

asi tak, proste si nevyberieš alebo treba 3DXpoint od michalosa za hubičku :D
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Srandista »

alienGT: Zaujimave, ja som sa prave pozrel do CDI a disk ma 35°C, takze za mna uplne pohoda.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od alienGT »

Srandista:v IDLE jo. Pokud jsem hral, mel cca 52st. Pravda, grafika na nej foukala teply vzduch. Nerikam, ze to byla tragedie, ale prinos jsem nejak nepocitil oproti SATA. Na 22st na SSD se mi tak nejak kouka lip a je jedno jestli hraju nebo PC Idluje.
Uz jsen samotne umisteni M2 slotu je na hlavu. Casem tomu treba prijdu na chut.
Pokud by se delala M2 kabelaz, tak abych mel disk kdekoliv chci ve skrini, nemel bych s tim problem.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Srandista: Hej. Já to nemyslel nějak zle, jenom říkám jak to funguje.

52°C je ještě v cajku, takový Samsungy by mohli vyprávět...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od zombux »

970 Pro s nalepeným chladíčkem má u mě těch 52° standardně. když se na něm něco většího děje, tak nemá problém ani se 70° :mrgreen:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Když jsem testoval nebyl problém s původním FW i 105°C :-D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jds1cz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. lis 2012
Bydliště: Kladensko

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Jds1cz »

Zdravím. Chci se zeptat na názor zdejší odborné společnosti. Nastala doba kdy i já jsem dorostl a zvažuji koupi SSD disku. No na co to budu používat? Samozřejmě chci na to hodit W10 sem tam nějakou hru a používat to jako běžný komp na takové to domácí brouzdání po netu a občasné sledování filmů a to jen okrajově. Přečetl jsem část debaty nade mnou a obávám se že tady budu řešit už věc vyřešenou.Díval jsem se po shopech a cenově a tak nějak po přečtení technických detailů jsem si tipnul že by mi mohl vyhovovat tento
https://m.alza.cz/samsung-860-evo-1000gb-d5258009.htm . Předem děkuji za jasné a stručné vyjádření a doporučení.
Něco jako počítač doma mám!!!!. :)1,2,3,4,5....
normy101
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. říj 2016
Bydliště: Olomouc

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od normy101 »

Určitě samsung mohu doporučit ještě v provedení MLC takže chybu určitě neuděláš
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Srandista »

860 EVO rozhodne nie je MLC...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
normy101
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. říj 2016
Bydliště: Olomouc

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od normy101 »

No dle Samsungu je MLC. Odkud vycházíš ty?
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Srandista »

Podla Samsungu je to 3-bit MLC, cize TLC (kedze MLC je 2-bit)...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“