Počet "zapnutých hodin" u SSD

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Arm0r! »

Ahoj.

Před pár dny jsem si konečně dopřál SSD Disk. Přesněji Crucial M550 128GB. Vše jede na jedničku zatím, klape tak jak má, svižně načítá, žádný BSOD, ale vrtá mě hlavou jedna věc.

Při zběžném kontrolování SSD v HD Tune, tak i Crystal Disk Info jsem zjistil, že neodpovídá hodnota jak dlouho je disk v provozu, tzn mám ho 3 dny , ale i tak uvádí oba zmíněné programy, že běžel pouhých 6 hodin, což je samozřejmě nesmysl. Měl by mít tak odhadem už víc než 20 hodin alespoň.

Otázka tedy zní co s tím ? Mám to ignorovat ? Nebo je to nějaká známka závady ?

( PC mám staré 3 měsíce, viz podpis, nastaveno AHCI, čistá instalace Win 7 SP1 + nejnovější aktualizace, jen pro případ, kdyby se někdo ptal

Zde jsou kdyžtak screenshoty z HD Tune a Crystal Disk Info :

Obrázek

Obrázek
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Bez_n1ck »

To by mně spíš znepokojovaly ty reallocated eventy.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Spring »

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Tip: Styles can be applied quickly to selected text.

Proc? Tomu disku naprosto nic neni a protoze ten clovek nema firmware MU05, ktery opravuje polozku 183 a 196 = C4 Reallocated_Event_Count znacene HDTune. Cely problem spociva laxnim pristupu a duvere HDTune, ktere se zeleznou pravidelnosti neni schopne radne interpretovat hodnoty SMART a nelze jej chapat jako validni zdroj informaci. To jest uzivatel reklamuje zbytecne jen proto, ze veri nejakemu SW, ktery neumi pracovat se surovym RAW SMART. Stejne je to s chybou v pameti, ktera vznika, neco spadlo a ty jdes debugovat a lovit neco, co davno neexistuje.

Pro overeni UBCD/Ubuntu/Slax bootni z USB
# smartctl -x /dev/sda >> /cesta_na_usb/smart.txt
# smartctl -t long /dev/sda >> /cesta_na_usb/muj_velky_a_dlouhy_log.txt

[doplneni]
Na celou udrzbu i testovani SSD staci nekolik radku v PowerShell a kdyz pridam dalsich 5 radku navic, tak mi bude hledat a stahovat update, aniz bych to musel kontrolovat. Proste a o spousteni se postara sam planovac, ktery je soucasti Windows peknych par let.
Naposledy upravil(a) Spring dne ned 3. srp 2014, 14:39, celkem upraveno 1 x.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Bez_n1ck »

To že disk neumí poslat přes SMART správnou hodnotu pak znepokojení uklidňuje. Ale nejsem takovej znalec, abych tohle z hlavy věděl.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Arm0r! »

Takže tedy není potřeba toto nějak řešit ? Je to tedy v pořádku ? Co se týče Reallocated Event Count něco jsem o tom již četl a problém by byl kdyby hodnota narůstala, ale nejsem si zcela jist s tím počtem zapnutí hodin. Ano vím, že pro někoho maličkost, ale pokud by se jednalo o nějaký problém, který může ve výhledu do budoucnosti způsobit nějaký problémy tak ať jej vyřeším za včas, než abych pak přišel třeba o data. Neberte to nějak zle, ale je to pro mě záhada.

EDIT :

Re Spring : Tady u tohoto SSD není žádný nový firmware, je to novinka od Crucialu pár měsíců stará, MU05 je pouze pro M500 SSD, tady se jedná o M550.
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Spring »

Ach ano, ja jsem se prehledl, avsak ono to nema zadny dopad, jak by se mohlo na prvni pohled zdat. Zastaraly HDTune je znam svou neschopnosti spravne interpretovat nektere polozky a vyrobci na to casto reaguji (chteji mit klid) zmenou ve firmware, ale tim se opravdu netrap. Sam se podivej na dva vysledky interpretovane naprosto odlisne HDTune polozka SMART Nr. 196 = ID C4, kterou interpretuje novejsi CDI.

Crucial M550 disponuje OP (zaozni bunky) i technologii RAIN (Redudance), avsak ani to nezabrani prijit o data, pokud ten disk odejde. Jedinou jistotou stale zustava viceprvkove zalohovani, ktere bez ohledu na technologii budes delat at chces nebo ne. Kdyby ne, nejsou data dulezita. Navis i myslim, ze si pletes Reallocated_Sector_Count a Reallocated_Event_Count, ktere znaci dve odlisne veci.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Arm0r! »

Dobře rozumím. Co se týče "features" u M550 vím a taky i o tom, že HD Tune není vzorový pro zjišťování informací o SSD z SMARTu, ale stále jsem se nedobral odpovědi na mojí původní otázku, což je, mám mít nějaké obavy co se týče toho "pomalého" nárustu zapnutých hodin ?
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Spring »

Ne, bojis se naprosto zbytecne.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Arm0r!
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Arm0r! »

Ok tedy. V tom případě díky za veškeré info. Předpokládám, jestli je tohle jen nějaký bug, tak budoucí verze firmwaru toto spraví.
Musicmaker - Arm0r! http://www.youtube.com/user/Rapkix CPU: i9 14900KF, CPU Cooler Arctic Liquid Freezer 360, MB: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI GPU: Inno3D iChill X3 4080 Super RAM: 2x48 GB Corsair Vengeance Storage: M.2 1x Samsung 990 Pro 2 TB),PSU: Be quiet! PURE POWER 12 M 1000W
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od dexterav »

tie hodiny pri SSD sú ti na 2 veci :)
jediné čo treba riešiť, ked už, je počet zapísaných dát
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Počet "zapnutých hodin" u SSD

Příspěvek od Spring »

Problem by mohl nastat u vyrobcu jako Apple nebo Samsung, kteri sve chyby zasadne neuznavaji u SSD, TV (podsviceni) nebo praskajicich telefonu.

Samsung totiz udava svou limitovanou zaruku na 5 let a 73TBW, to by nebylo nic zvlastniho, kdyby nebyla v zaruce takova mala poznamka, ze workload prekrocici 40GB/den neni kryty zarukou. Prave workload se vypocitava z casu a zapisu na SSD. Prvni reklamace 18 dni stareho 840 Pro byla zamitnutna Samsungem pro prekroceni maximalniho denniho limitu a disk byl podle nich poskozen nespravnym, velice intenzivnim pouzivam mimo zaruku. Az na podruhe ho konecne vyreklamovali. U Crucial, Micron nebo Intel jsem nic takove v zarucnich podminkach nevidel. Western Digital, Hitachi i Seagate uvadeji pro serverove disky maximalni pripustne limity rozpocitane na rok.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“