Disk špatně ukazuje kapacitu

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Erienn
Nováček
Nováček
Registrován: 07. kvě 2011

Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Erienn »

Zdravím, mám teď nově SSD disk, na kterém je win 7, je to samsung EVO 120Gb. K tomu mám WD 750gb. Ovšem na SSD disku mi po instalování winu ukazoval 50Gb zaplněno. Teď po nainstalování aktualizací a základních programů jako Skype, Opera (nic velkýho), to ukazuje už 74Gb zaplněno. Přitom když si prohlédnu celý disk, složku win apod vychází mi, že mám zaplněno cca 30GB. Kde je teda těch zbylých 40GB? Je možné že disk je vadný a ukazuje špatně?


//edit morke - přesun z hlavního tématu.
tmaven
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. kvě 2007
Bydliště: Havířov/Ostrava/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od tmaven »

ASUS ROG STRIX B550-I GAMING ~ AMD Ryzen 7 5800X3D ~ GeForce RTX™ 3070 Ti GAMING OC 8G ~ G.SKill Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL17 ~ Corsair SF750W ~ Samsung 980 PRO 1TB ~ Cooler Master MasterBox NR200P ~ Scythe Fuma 2 ~ Dell S2721DGF + BenQ XL2411Z + Samsung 2233RZ ~ www.flyingbbq.cz - Blog o BBQ!
Erienn
Nováček
Nováček
Registrován: 07. kvě 2011

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Erienn »

Tohle se dělá pokaždý, když instaluju systém na ssd? Já zase nejsem expert přes PC, tak nevím jestli se do toho mám vůbec pouštět. :D
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nemusíš postupovat podle toho gigantického návodu, a ano, měl by jsi se správně ujistit že tam máš správnej driver na řadič (aby fungoval TRIMM), vypnout superfetch, autodefgragmentaci, a hlavně hibernaci + vypnout či ručně nastavit na malej swapák. Pokud máš hodně ram tak default velikost swapáku a hibernáku jsou prakticky jak tvá velikost ram, tzn na disku máš okamžitě zabráno 2x tolik kolik je tvé RAM by default, ala naprostá kravina.
Erienn
Nováček
Nováček
Registrován: 07. kvě 2011

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Erienn »

Ram mám 24gb, ten superfetch a defragmentaci jsem vypl a hibernace jsem viděl že se vypíná v CMD příkazem powercfg -h off, ale píše že nemám opravnění to vypnout nebo zákazat. Počítám, že driver na řadič, je asi myšlen ovladač zakladní desky na SATA, jak tedy poznám že ho mám spravný? U toho nastavení swapáku, mám tam automaticky 24gb ram, kolik mám teda nastavit ručně počáteční a max?
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Shaquille »

cmd spust jako spravce (win+q > cmd > prave tlacitko, spustit jako spravce)
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Erienn
Nováček
Nováček
Registrován: 07. kvě 2011

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Erienn »

Už se to asi podařilo vypnout, když to napíšu do toho řádku, tak to nic nenamítá, tak počítám, že je vyplá :D . Teď tedy ještě nastavení hodnoty toho swap.
Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Xnovic »

Pokud nepoužíváš něco co spotřebuje hodně ram, tak ho s klidem vypni.
Mám 16GB a do teď jsem je nevyužil.. :-)
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Briketa »

Nebo pošli swap na plotnový disk.

http://wintip.cz/408-jak-presunout-stra ... -jiny-disk
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Spring »

Presunout na HDD a slinkovat se necha treba misto zabirajici zalozni installer, ale v zadnem pripade ne pagefile, ktere musi zustat na SSD. Pagefile nevypinej, jsou hry i sw, ktery bez pagefile nespustis, nebo skoncis s BSOD.

robocopy /e /move "%WINDIR%\Installer" "X:\Installer"
mklink /j "%WINDIR%\Installer" "X:\Installer"
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
Erienn
Nováček
Nováček
Registrován: 07. kvě 2011

Re: Disk špatně ukazuje kapacitu

Příspěvek od Erienn »

Já mám teď volného 53Gb na tom disku, v podstatě s tim Swap nemusím dělat nic ne? Já už na ten ssd disk nic instalovat nebudu, takže víc místa nepotřebuju. Příjde mi teda zbytečný, s tím asi ještě něco dělat.
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“