4x msata to Pci-e - prosím o radu

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od Kindergril »

Ahoj přátelé,
vlastním 4ks nových mSATA SSD 24GB Intel, které bych rád použil jako systémový disk.
Co jsem koukal, tak první možností je použít adaptér na klasický sata (např. 2.5" pouzdro), připojit na základní desku a nastavit je všechny do Raid 0, případně JBOD..
To mi ale sežere 4 sata pozice z celkových 6. Spolu s datovým HDD a DVD-RW to vyjde akorát, ale víc se mi líbí taková ta karta do PCI-e slotu, kam se SSD nastrkají a je vystaráno. Našel jsem za rozumnou cenu tyto dva typy:

http://www.ebay.com/itm/PCIe2-0-to-4Por ... SwKytZJUFg

http://www.ebay.com/itm/KingShare-4-Slo ... SwyWZZVlm1

Jen nevím, zda je to vhodná pomůcka a pokud ano, který ze dvou typů vybrat (pokud jsou tam nějaké rozdíly). Nejsem v tomto moc kovaný a rozlišit to moc nesvedu.

Za případné odpovědi předem moc děkuju.

//morke - přesunuto z disků
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od P_V »

Obě ty karty mají podle popisu stejný chipset Marvell 9230. K jedné z nich jsou jako bonus i šroubky a ovladače :D

Jestli to stojí za to, ta karta není zrovna levná a s použitím jako systémový disk bude asi taky problém (na nesystémový disk OK). Ve srovnání s cenou 128 GB SSD.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od zombux »

podle mě to hlavně bude pomalý, ve srovnání třeba s tím 128GB SSD v obyčejném SATA portu.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od Kindergril »

Ahoj, díky za reakci. 4ks 24GB ssd jsem kupoval naprosto záměrně, protože je to SLC z kategorie Enterprise. Pokud se něco nepokazí, tak v normálním, nezátěžovém provozu je to asi doživotní věc. Není to sice cíl, ale i rychlost se v RAID zapojení podstatně zvedne.
Takže pokud jde o volbu, je to záměr - šlo mi spíš o to, že mi ta karta do pci přijde taková praktická a nemám s tímto zkušenosti. Myslel jsi to tak, že vidíš problém ve funkčnosti pro systémový disk, nebo jsi problém myslel jen ve smysluplnosti nákladů - ve srovnání s normál ssd, které jsou k mání?
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od P_V »

Měl jsem pochybnosti o smysluplnosti, že jsi asi za babku získal nějaké SSD z druhé ruky a hledáš jak je využít. Ale když je to záměr, tak do toho, za litr nemálo zábavy a poučení :D

Vidím problémy ve funkčnosti jako systémový disk. Bude to pudová záležitost, buď to pude nebo ne. Aby deska umožnila boot z přídavného řadiče, aby systém na tom našel sám sebe a šlo do něj dotlačit přiložený ovladač pro RAID, aby tomu ovladači vydržela podpora i do budoucích verzí systému (týká se w10)... Možná to půjde nějakou oklikou, že se bude bootovat z HDD na SATA na základní desce, ale dáš tam jen zavaděč, který už ten přídavný řadič uvidí.
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od Kindergril »

P_V: Díky za vysvětlení. SLC SSD jsem koupil na aukru nové, se zárukou 2 roky. Z pohledu slc je to velmi levné, z pohledu MLC a TLC určitě není, ale chtěl jsem to zkusit. Díky za upozornění - že ta karta dokonce nemusí běžet, promyslím to.. Volil bys raději ty adaptéry na sata - a nastrkat je normál do saťáků na základní desce? Myslíš že tam půjde použít 3-4 jednotky v RAIDu jako systémový disk bez větších obtíží? Ani bych 96GB nutně nepotřeboval, 72G by docela stačilo - moje maximum zaplnění disku je už pár let stejné - max. 50G, takže na třech jednotkách - 72G -bych měl poměrně trvale 20G volných. Co si o tom myslíš? Díky.
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
P_V
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. čer 2006

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od P_V »

Myslet znamená @ vědět :D Nevím. S kartou to jako systémový disk může a nemusí fungovat. S RAIDem na desce to nejspíš fungovat bude, ale zase si zaplníš porty, a ty adaptéry jsou buď drahé, nebo nemusí být kvalitní. Takové experimenty jsem ještě nedělal.
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od Kindergril »

P_V: Každopádně díky za reakci, popřemýšlím, asi to zkusím pro začátek s těmi adaptéry. Na ebay se dají koupit všechny čtyři futrálky s redukčním tišťákem uvnitř - za necelé tři stovky (cca 70Kč/ks). Takže to není darda. Mám šest saťáků, dva vezmou DVD a velký disk, čtyři zbydou. Můžu zkusit do raidu 4 kusy, ale myslím že i vystačím kapacitně se třemi a jeden můžu nechat stranou na strejčka Příhodu.
Pokud by měl dodatečně k mému dotazu někdo ještě co říct, budu moc rád. Děkuju všem.
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od dexterav »

Kindergril píše:Ahoj, díky za reakci. 4ks 24GB ssd jsem kupoval naprosto záměrně, protože je to SLC z kategorie Enterprise. Pokud se něco nepokazí, tak v normálním, nezátěžovém provozu je to asi doživotní věc. Není to sice cíl, ale i rychlost se v RAID zapojení podstatně zvedne.
Takže pokud jde o volbu, je to záměr - šlo mi spíš o to, že mi ta karta do pci přijde taková praktická a nemám s tímto zkušenosti. Myslel jsi to tak, že vidíš problém ve funkčnosti pro systémový disk, nebo jsi problém myslel jen ve smysluplnosti nákladů - ve srovnání s normál ssd, které jsou k mání?
reálne ak to nebolo zadarmo moc dobrá kúpa to zase nebola :)
to že to je SLC moc na to nemení
ako na hranie ok ale zmyslupnosť inak 0
výkon slabý, plno trablov, dalšia kúpa pcie karty , a už tam je to cenovo mimo

neni to náhodou SSD cache? irst či ako to intel volal? 2 sekundy to bolo populárne a potom to umrelo
lrebo origo cahe od intelu bola drahá, a ani iný výrobcovia to nedávali zadarmo kedže 60GB kapacita bola reálne 120GB kôli životnosti
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od Ripper6 »

Prosim poradil by me nekdo zdejsi, mohl bych tenhle typ SSD nacpat do stareho PC?
Napadlo me to proto, ze vidim ze je to do PCI Express. Lisi se to necim, ze musim tam mit nekde to M.2?
a nebo by to slo misto jako druhe grafiky?
Ja mel problem, ze na dve grafiky to moc ok neni ta moje deska, ale pokud by to slo vyuzit grafika + nejaky super rychly disk bylo by to idealni :)

Sestavu mam v popisu.
Chtel jsem tam neco takovyho
https://www.czc.cz/samsung-ssd-960-evo- ... 00/produkt

moje deska
https://www.czc.cz/asus-p7p55d-e-pro-in ... 13/produkt

Pripadne zda uzit nejakou redukci.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od dexterav »

tam je problém že to nemusí bootovať...
ako dátový ano ako boot nie
dá sa to upraviť ale či aj na tak staručkej platforme fakt neviem
ono narovinu staré dobre sata2/3 ti hanbu neurobí tiež
myslím že treba UEFI, 64b, apodporu NVME aby to išlo priamo čo sa ofiko netýka všetkého od z87 a nižšie
a už aj na z87 to nieje vždy ono
píšem ofiko, minimálne na z87/97 sa to dá obísť
samsung by mal mať FW ktoré to dokáže obísť, ale do akej miery netuším

btw a poochybujem aj že máš pcie ktorý by rýchloste to ssd využil, celá P55 má málo pcie liniek už na sata3/usb3 pospolu
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od Kindergril »

dexterav: Je to toto:
http://aukro.cz/ShowItem2.php?item=6887 ... ommend-box
Ještě prodávali to samé v 2.5" case, jako klasické ssd, ten mám 1ks na jednom offline počítači s XP (určený jen pro speciální sw na měření atd). Ten funguje parádně. Tohle je identické, jen v provedení mSATA. Chtěl jsem to dát do raidu jako systémový disk na můj hlavní počítač. Zkusím to přes ty adaptéry myslím.... Když se to nepodaří, do budoucna na ně nějaké využití najdu, třeba pro další počítače určené jen k měření.
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od dexterav »

jop smart cache :D
tie 4xssd podľa mňa moc lepšie nejdú ako 1 normálny sata3 ssd :D
a pokiaľ si za to dal 4x500czk+ adaptér...
mno za 70e máš 256GB ssd korý je na to daleko lepšie a neterba ti adaptér
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od Kindergril »

No, už se stalo no :)
Zkusím to nějak rozjet, aby to aspoň fungovalo...
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od Zivan »

Taky je otazka, jestli ty cache SSD resi vubec rovnomerne opotrebeni nebo se pocita s tim, ze pri pouziti jako cache je malo zapisu a tak je pouzit nejaky levnejsi radic a se systemem moc dlouho nevydrzi.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: 4x msata to Pci-e - prosím o radu

Příspěvek od dexterav »

Slc vydrží dlho a uz som pisal kapcita realna bola x2
Preto casto staly skoro ako bezne ssd z 2 nasobnou kspacitou
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“