SSD M.2 výběr (NVMe?)

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od Thellwin »

Potřeboval bych poradit s výběrem SSD.

V PC teď mám Crucial MX200 240 GB a Crucial BX200 480 GB. První OS + další balast, druhej na Hry. Chtěl bych ten menší vyměnit (a posunout ho jinam) za něco nového.

Vzhledem k tomu, že Extreme4 má dva M.2 sloty, tak jsem si řekl, že bych to teda využil, aspoň se zbavím nějakých kabelů.

Otázka 1 zní - jak moc se vyplatí jít už do NVMe? Na PC kromě běžný kancelařiny, her, filmů a internetu nic jiného nedělám, takže jestli ty vyšší rychlosti nějak opravdu poznám.

Otázka 2 zní - jaký konkrétní model NVMe/SATA by jste doporučili? Kapacita mi asi stačí těch 250 GB +/- vzhledem k tomu, že mám ještě jedno SSD k tomu. Snažil jsem se projít nějaké recenze, ale úplně moudrej z toho nejsem, obecně dobře vycházely různé Samsungy, ale taky byly většinou nejdražší. Taky jsem našel zmínky, že některé ty disky dost topí, takže bych nerad řešil ještě nějaké ochalzování navíc. Moje deska má jeden slot nad GK a jeden dole, teoreticky by mělo být lepší to dát dolu, aby to neohřejvala GK ne?

Díyk za rady :)
Goldnoob team proud member!
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od Leon_ »

960 EVO od Samsungu. Ale rozdiel veľmi nepocítiš oproti sata III. Kopírovanie a niektoré hry sa ti načítajú rýchlejšie ale inak užívateľský zážitok +0.
.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od python.p »

EVO ne. Pokud jo, tak 512GB a větší.

Lépe něco co nepotřebuje chladit, optimálně vem 2x větší sata. Na to co píšeš to bude stačit a rozdíl kapacity poznáš určitě a rychlost max v benchmarku...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od racecar »

Nejaky 960PRO bazar + zaruka by bola dobra volba. :D
NVMe je citit pri otvarani programov, loadingu, kopirovani... vsetko je rychlejsie. Rozdiel proste spoznas. Otazne je ci ti stoji cena za to co ponuka.

A ano, ak das disk dole tak ho nebude ohrievat karta a je jedno ci to bude NVMe alebo SATA.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od python.p »

Kopírování ... Myslíš jako na jednom disku?

Loading her, no to nevim, zásadní rozdíl jsem teda nepozoroval. Stejná tak rozdíl mezi SATA a M.2 v RAIDu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od renek1 »

Loading her mezi SATA ssd a M.2 nepoznáš, to mám odzkoušeno, jelikož mam obě varianty. Rozdíl je mezi plotnovým Hdd a ssd v loadingu her, to je bez debat
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od dexterav »

Ja zase mam odskusane ze ked prejdete z nvme späť na sata je to všeobecné peklo
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od Briketa »

Je to tak. Já chtěl prodat svůj PCIe Kingston Predator a dal jsem do PC Intel 535 S-ATA M.2. Ta změna je markantní, rád jsem se vrátil k PCIe disku.
PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od python.p »

Pokud člověk dělá operace náročné na SSD, tak to může být znát, ale pokud má PC na net a hry, tak to jsou vyhozené peníze.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od CageJ »

Po skusenostiach mozem povedat, ze pomer cena / vykon je top u Patriot Hellfire 480GB.

240GB je tiez fajn.
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od racecar »

Citit to vsade kde je nejaky loading.
python.p píše:Kopírování ... Myslíš jako na jednom disku?
Loading her, no to nevim, zásadní rozdíl jsem teda nepozoroval. Stejná tak rozdíl mezi SATA a M.2 v RAIDu.
Na jednom, na dvoch... Logicky medzi NVMe diskami. Ja teda ano. Stale prvy na serveroch a cakanie na ostatnych. Idealne si kupit nejaky lowend NVMe disk a potom sa cudovat ze ziadny rozdiel alebo iba o tom citat. 8-)

Nejake benche 960E: https://youtu.be/S4zdft1HDbY
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od python.p »

Měl jsme na test Lenovo Y920 kde byly dva Samsung SM961... Doma šmejdy jako EVO nemám. Rozdíl je znát u operací náročných na disk, když jsem něco počítal tak ano. Ale jinak je stal lepší 2x větší kapacit. I s ohledem na přehřívání m.2 disků.

Líbí se mi jak si myslíš, že EVO low end není :D

Asi ti to dělá dobře být první na serveru, to chápu, ale přijde mi to dost na hovno, když stejně čekám na ostatní. Mohl by jsi třeba taky zmínit o jakých hrách se bavíme, ať si to taky můžu zkusit. Když už se máme bavit konkrétně a věčně.
Novej Doom, BF1, PUBG jsem zkoušel já :) ok v PUBG je to o něco rychlejší, ale stejně čekám, takže mi to přijde úplně na prd argument.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od CageJ »

GTA V Online napr. NVme ani hovno vyhoda
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od racecar »

python.p píše:Líbí se mi jak si myslíš, že EVO low end není :D
Staci ze je lepsi v beznych veciach ako ostatne v tej cene.
Mohl by jsi třeba taky zmínit o jakých hrách se bavíme, ať si to taky můžu zkusit. Když už se máme bavit konkrétně a věčně.
Arma 3, SW, BF... hore na videu mas aj single hry a rozdiel medzi HDD, SATA, NVMe.
ok v PUBG je to o něco rychlejší, ale stejně čekám, takže mi to přijde úplně na prd argument.
Existuju aj SP hry.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od python.p »

EVO není v ničem lepší, ani v ceně.

Ohledně SP ok, ale stejně budu mít radši 512GB SATA jak 256NVME, které se bude v zátěži přehřívat a throttlovat. To třeba dělá právě ten model co testovalo ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od dexterav »

Mno mam celoročne 40st ci load alebo idle takze trotling nehrozi
Hry som zamerne nespominal
Tak je ta ako vždy aj o takisto, ci sa niekto urazi alebo nie, nemam to je to kravina alebo sa to neoplatí, sak aj ja som taky niekedy :mrgreen:
Tiez dobra poznámka o lw nvme, taky Intel 600p je ako celok pomalší od 850 evo :/
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od Thellwin »

Nakonec to dopadlo (jak jinak u mě) tak, že jsem koupil "bazarovej" novej NVMe Samsung 960Pro 512 GB za lehce přes 5k s normální zárukou 2 roky. Když započtu prodej toho Crucialu MX200 tak to nevyjde nějak extra zle, ale víc už bych za to asi nedal a šel spéš do klasickýho SSD se stejnou kapacitou za nižší cenu.

U některých věcí je ta rychlost unát u některých moc ne, ale to jsem teda tak nějak i čekal.
Goldnoob team proud member!
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD M.2 výběr (NVMe?)

Příspěvek od python.p »

Dexterav: pokud tam máš wokna, 3 excely a 5 wordu a jednu hru tak asi cajk... ale pokud tam máš něco dělat, tak nebude mít 40C ani náhodou.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“