Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od python.p »

Nikdo nic? Takových kapacit a nikdo nic. Zvláštní.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od werygood »

Já sem něco plesknu jako nezúčastněný předchozí debaty, nemohlo by to být to jejich "dynamic write acceleration" ?
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od racecar »

python.p píše:(nicméně se můžou projevit i další odborníci zde z tématu.)
jaký je tam rozdíl?
To je uplne jednoduche. Jedno mas skopirovane na 61 a druhe na 69%. 8-)
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od python.p »

werygood píše:Já sem něco plesknu jako nezúčastněný předchozí debaty, nemohlo by to být to jejich "dynamic write acceleration" ?
Přesně tak !
Tohle je naprosto jednoduchá ukázka klamání zákazníka. A to jejich kouzelné "up to". Adata má nCache, Samsung má "SLC" cache.

Naštěstí se najdou ještě disky které tohle nemají. Výborný příklad z minulosti je právě M500 a M550 (a první verze Adata SP920 což je překreslená M550) který prostě ve variantě 480GB zapisoval 400MB/s ať se dělo co se dělo (agresivní GC funkční v LOAD). Se solidním SA neměl problém ani na tvorbu medií a fakt brutální zátěž (Na consumer disk, prostě skvělý). Stejně jako staré dobré Intel 320 / 520. Dnes už se takových disků dělá, docela málo, bohužel. Vím o 300GB Intelu 320, který umřel se zapsanými 1,91PB a umřel na řadič, bohužel.

Poslední ze zástupců těchto "plnokrevníků" nebo disků "V8 - obsah ničím nenahradíš" je málo. A když se objeví, tak jej potom pokazí...

Konkrétně první verze Kingston Savage postavená na Toshiba A19nm TM NAND D2 + PS3110-S10 Qc 64@16 8ch PFM+. Později kastrát s jinými NAND a polovičními kanály, tyhle dobré si Toshiba hlídala do KC400 který je stále dobrý. Stejně jako předchůdce KC300 + jako Vector 180 apod...

Takže EVO nebylo (první verze neměli OP) není (850ka má aspoň 9%OP) a věřím, že nové na tom nebudou lépe.
Ačkoliv musím připustit, že ve variantě 512GB a více, je cache již dostatečně velká ale furt tam je. A nevidím tak důvod proč si kupovat disk u kterého může problém nastat, než ten u kterého to nehrozí.

racecar: to jsem udělal schválně, aby tam aspoň někdo něco našel.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
komar
Nováček
Nováček
Registrován: 30. říj 2014
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od komar »

Tak tenhle týden došlo k vcelku zásadnímu zlevnění u 960 EVO (PRO si ale zároveň cenu drží, hmm, zvláštní). K tomu navíc u 1TB varianty kupón na Far Cry 5 tak hodně zvažuji nákup.

Prakticky jediný důvod, který mne odrazuje je očekávaný příchod nové verze. Je ale duben a nikde ani zmínka o release disků, o kterých se vědělo už v listopadu minulý rok. Nemá někdo nějaké (insider? :twisted: ) info?
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od Leon_ »

O akých diskoch tu vkuse hovoríte ? Vyšli vonku 860ky EVO a PRO a to je všetko. Navyše Far Cry není len ku 1 TB verzii a EVO zdraželo (aspoň čo si pamätám na alze 250 GB verziu) o 8 eur. Si sa trafil ... až s ničím ...
.
komar
Nováček
Nováček
Registrován: 30. říj 2014
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od komar »

ad nástupci:

první zmínky např. zde: https://techreport.com/news/32695/rumor ... on-the-way
česky např. zde: https://www.zive.cz/bleskovky/unikly-pr ... fault.aspx
anglicky už například i review OEM variant zde: https://www.anandtech.com/show/12082/th ... ix-3d-nand

Jinak sleduji dlouhodobě právě 1TB EVO a minulý týden zlevněno o cca 1-2t (což je až nějakých 20% dolů) v závislosti na obchodníkovi a skoro napříč trhem (většinou eshopy, které je aktivně nenabízejí mají ještě staré ceny, takže to lze i hezky porovnat).

A kupon je u 960 EVO skutečně jen k 1TB verzi, viz promotion details:
Portable SSD T5 — 1 TB, 2 TB
SSD 960 PRO NVMe M.2 — 512 GB, 1 TB, 2 TB
SSD 960 EVO NVMe M.2 — 1 TB
SSD 860 PRO 2.5” SATA III — 1 TB, 2 TB, 4 TB
SSD 860 EVO 2.5” SATA III — 1 TB, 2 TB, 4 TB
SSD 860 EVO M.2 SATA — 1 TB, 2 TB
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od Leon_ »

na alze ho majú ku všetkým no.
.
CZ_viper
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2003
Bydliště: Hodonín

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od CZ_viper »

Zakoupil jsem Intel 760p 2 TB jako sekundární disk do M2_2 pozice na Hero X. V primární pozici mám Samsung 960 EVO 1 TB. Ten Intel má čtení naprosto v pořádku, nicméně zápis dle testů dosahuje pouze 500 MB/s (místo 1625), zápis malých souborů pouze 15 MB/s, což jsou hodnoty horší jako 128 GB SATA SSD.
V BIOSu je slot M2_2 nastaven jako 4x, čemuž odpovídá i to čtení, zkoušel jsem jak ovladač Intel, tak MS, výsledek je víceméně stejný.

Nemůže to nějak blbnout v kombinaci s tím Samsungem?

Může pomoci aktualizace BIOSu?

Díky.
AMD 7950X PBO2e 80°C, 32 GB DDR5 6000 CLK 32, Gigabyte RTX 4090 OC, 4x 2 TB SSD, Acer Predator 43" 4k/120.
CZ_viper
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2003
Bydliště: Hodonín

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od CZ_viper »

Takže si odpovím sám. Problém je v testech, v Crystal disk mark jsou výsledky obou +- stejné, při reálném provozu také. Při kopírování z/do 30 GB souboru je rychlost cca 0,9 - 1,2 GB/s. Takže v pohodě.
AMD 7950X PBO2e 80°C, 32 GB DDR5 6000 CLK 32, Gigabyte RTX 4090 OC, 4x 2 TB SSD, Acer Predator 43" 4k/120.
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od Leon_ »

komar píše:Prakticky jediný důvod, který mne odrazuje je očekávaný příchod nové verze. Je ale duben a nikde ani zmínka o release disků, o kterých se vědělo už v listopadu minulý rok. Nemá někdo nějaké (insider? :twisted: ) info?
tak nakoniec si mal pravdu
https://www.anandtech.com/show/12674/sa ... -nvme-ssds
.
komar
Nováček
Nováček
Registrován: 30. říj 2014
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od komar »

No vida, tak konečně oficiální představení. Dle specifikací to vypadá vcelku pozitivně a jediný podstatný rozdíl mezi EVO a PRO už je "pouze" v použití TLC vs MLC - performance už uvádí Samsung srovnatelnou (zejména co se týče IOPS). 50% nárůst v endurance také není zanedbatelný a hlavně už i u EVO 5 let záruka, takže to vypadá, že si rád ještě chvilku počkám na 970 EVO a nemusím řešit dilema mezi 960 EVO/PRO :twisted:
Naposledy upravil(a) komar dne úte 24. dub 2018, 17:08, celkem upraveno 1 x.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od racecar »

Dilemu medzi 960/970 moze vyriesit 900p. :P
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
komar
Nováček
Nováček
Registrován: 30. říj 2014
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel 760p vs Samsung 960 EVO

Příspěvek od komar »

racecar píše:Dilemu medzi 960/970 moze vyriesit 900p. :P
bohužel to není pro mne varianta v mATX buildu (používám standalone zvukovku v pcie) a pokud hledám kapacitu 1TB+ :P A jsem na sebe hrdý, že ani nemusím prioritně zmiňovat cenu, což je takový 900p diskuzní folklór 8)
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“