Asynchronní mirroring

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
John008
Nováček
Nováček
Registrován: 14. čer 2015

Asynchronní mirroring

Příspěvek od John008 »

Ahoj,
Chtěl jsem se zeptat jak řešit dilema. Chci rychlý disk, například M.2 patice, brutální svistot, data jedou jak namydelný blesk. Rozdělím bootovací a datovou partition. C: D:

Ale teď zároveň řeším, jak udělat mirroring.
Jenže u klasickejch SSDček jsem ještě prostě koupil druhej kus a nechal Intel řadič aby svojí práci udělal. Už ale tam mohl vzniknout problém
1. Trim nevím jestli to dělá těm diskům dobře je mirrorovat [deska ASUS MAXIMUS VII HERO], ale má to obecnej řadič od Intela
2. Opotřebování. Tj. fobie z toho že když dám dva stejný disky ze stejný série, stejně starý a nechám je dělat zrcadlově stejnou práci, že na rozdíl od mechanicky se pohybujících částí tady daleko víc riskuju že mi tak nějak chcípnou oba dva svorně.
3. No a když bych dal dva SSD dvou různých výrobců tak zase tam můžou bejt šachy v tom že každej je jinak rychlej a můžou ta vznikat nějaký záhadný prodlevy apod.

Teď se chystám ale na ten M.2 disk a to je ještě jiný kafe. Znamená to mimo jiné že se nechci vůbec pouštět do zrcadlení protože i kdyby to snad deska uměla, nemám proachy na dva takový disky, 1+2+3 platí stejně jako u klasickejch a navíc narazím na ovladače do Windows, BIOS to nepodporuje a hlavně mirror nebude asi ani podporovat ten Intel, to už tady na fóru kdosi zmiňoval, že bych musel mít nějaký nový čipset.

Jenže proč píšu. Protože tenhle problém na kterejk narážim už muselo sakryš řešit mnoho lidí přede mnou. Aby měl počítač a jeho rychlost smysl, musejí přece i živá data být uložená na tom rychlým disku. No a nejde teď o zálohování, to je jiný kafe. Jde o více či méně synchronní zrcadlo v reálným čase. Tak trochu mi jde i o tu bootovací partition. No dobře tam si teda udělám jednou za čas image.

Ale zajímalo mě už dlouho jestli existuje něco jako pomalej asynchronní mirror.
Tj. udělat mirror typu že veškerá práce čtení a zápis probíhá na rychlým disku. Tam si představuju že by se hned ukládal nějakej transakční log. No a z něj by pomalu dobublávaly data na nějakou třeba i točivou pomalou asynchronní kopii z důvodu chcípnutí.

Já vím že spatlanin existuje spousty. Ale já hledám něco dlouyhodobýho, spolehlivýho, ověřenýcho, robustního, čemu se dá věřit.

Příklad, vygooglil jsme třeba projekt "Create Synchronicity". Na úrovni adresářů. No dobrý. Geniální. Ale pořád mi to přijde málo robustní, závislý na scheduleru, furt hlídat atd atd. Zkrátka to má daleko k tomu mirroru dvou disků, kde se na úrovni systému souborů o nic nestarám.

Dělat mirroring přímo ve Windows 7 nevím, nemám zkušenosti. Nevím jak z hlediska té asynchronnosti. Tj. Abych neskončil u toho, že ten ďábelsky rychlej disk bude prostě čekat na ten pomalej, to bych tím pohřbil.

Je to dotaz na pomezí hardware software ale mám za to že sem patří a uvítám jakoukoli zkušenost kterou v dané oblasti máte.
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: Asynchronní mirroring

Příspěvek od keistown »

Imho by byl problem taky v tom, ze by to nebylo konzistentni. Pokud by to nebylo synchronni a necekalo na potvrzeni od radice (respektive obou disku) tak by ti to umrelo behem prelivani dat.
I velky diskovy pole jako 3pary atd. resi asynchronni repliky formou snapshotu volumu a pak inkrement k minulymu snapshotu posilaji nekam na pasivni cast repliky.
Ale pokud to ma byt aktiv-aktiv s nejakym failoverem, at uz s vypadkem nebo bez tak je potreba synchronni replika, tedy v tvojem pripade raid 1, ale na to jak pises potrebujes idealne dva stejne rychle disky nebo si ten rychly zabijes tim pomalym.

e: Napsal jsem to asi trochu zmatene ale prakticky jsem nevidel jiny nez tyhle dve varianty:
Bud aktiv-aktiv coz je treba raid 1 nebo nejaka jina forma mirrorovani, kde se ale ceka na ack z druhe casti mirroru (takze "nejde" pouzit mezi rychlym a pomalym diskem)
Nebo postupne prenaseni na druhou stranu, ale formou snapshotu a inkrementu k predchozimu stavu. To ti muze udelat treba Veeam. Ale neni to neustaly proces, proste jendou za x casu udela snapshot a odlije nekam kde mas inkrementy a full backup.

Protoze kdyz se nad tim zamyslis, tak i to SQL to dela s transakcnima logama stejne. Drzi si je u sebe a pak ti je vyblije v jednom baliku, kterej obsahuje vsechny zmeny mezi dvouma bodama v case. Pri kazdym bliti logu musi vycistit buffery a vsechno zapsat tak, aby stav byl konzistentni a vsechno co melo byt zapsano bylo zapsano. Stejne jak VSS writer kdyz delas ten snapshot a stejne jak to dela raid radic.
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Asynchronní mirroring

Příspěvek od pbjun »

Řešil sem to a dopadl takto: systém na SSD, data na raid 5 poli. Tímto mám zajištěnu rychlost a spolehlivost. Z SSD mám udělanou image čisté instalace a k tomu jednu image, která je s komplet SW atd. Jednou za čas udělám aktuální image a mám pokoj. Aktuálně jsem dospěl k tomu, že mi stačí mít raid 5 pole na synology v racku a gigovou síť po baráku a rychlost bohatě stačí...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
John008
Nováček
Nováček
Registrován: 14. čer 2015

Re: Asynchronní mirroring

Příspěvek od John008 »

pbjun,

díky

no až sem to právě vymyšlené mám, resp. je řešení zřejmé

Vtip ale spočívá právě ve skutečnosti, že je naprosto k prdu urychlovat systémovou část a s daty pracovat na pomalé části. Moje otázka resp. téma právě směřuje k tomu, jak získat rychlé uložení dat a co nejrobustnější nejbezstarostnější nejstandardnější odlévání/synchro dat v tomto případě jednosměrné.

Tak třeba jsem si uvědomil že Microsoft má SyncToy. Koukám, že už na to několik let nikdo nešáhl, což je přesně to co potřebuju. Tj. může to znamenat že to je spolehlivý nebo že se na to naopak vyprdli. Nevím. Tady nic co bych životností přirovnal k technologii mirroringu nevidím.

Nechci skončit u toho že si budu dělat svůj powershell skript nebo psát .bat s xcopy. i když bych to uměl ale nechi geekovské řešení..... slepenec... něco spolehlivýho jsem myslel

To by prostě za rok chcíplo nebo nějak nefungovalo....atd
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“