Pomalé SSD v Serveru

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od LukášST »

Zdravím,

Do firemního serveru jsem, kvůli centrální síťové aplikaci (přistupuje k ní 8 uživatelů současně), pořídil 2x Samsung 860 EVO 250GB v RAID 1.
Bohužel se mi zdá, že je celková odezva nyní pomalejší než když byla aplikace na systémovém RAIDu 1 které je tvořené z HDD.

Server DELL T100
CPU: Xeon X3220
RAM: 2x2GB DDR2 ECC
HW řadič: DELL SAS 6/iR Adapter
HDD: 2x WD RE RAID Edition 500GB
SSD: Samsung 860 EVO 250GB
OS: Windows server 2008 Standard 32bit

Zapojení HDD a SSD je na jednom kabelu pro 4 disky. Mám ještě jeden kabel pro 2 disky. Myslíte, že by pomohlo přepojení SSD na samostatný kabel?

Napadá někoho proč tomu tak je? Moje tušení je, že SSD jsou pro server moc moderní a nedovolí využít plný potenciál, nicméně, že to je pomalejší než HDD mě překvapuje.

Než jsem vytvořil RAID pole, tak jsem místo DVD mechaniky připojil SSD Crucial M4, zda to server vůbec přijme. Crucial dle testů v AS SSD rychlejší než výsledné RAID pole, což mě opět překvapilo..

FW biosu i HW řadiče jsou nejaktuálnější.

Díky za každý názor.
Lukáš


//morke - přesun z disků
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od zsdx »

Moje tušení je, že SSD jsou pro server moc moderní
Tvoje tuseni je spravne. TLC+ mala cache do serveru opravdu nepatri! Kdyz uz Samsung, tak Pro.

Jestli nechces utracet, tak po sesynchronizovani pole se to trosku zlepsi.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od LukášST »

Výhledově vím, že koncem roku pořídím server nový, už kvůli OS. Takže velké investice opravdu nechci, leda takové, které by se daly přenést do nového serveru.

Kromě sesynchronizování pole navrhuješ jaké další řešení? :)

EDIT: mezi 860 PRO a EVO moc rozdíl nevidím, nebo mu nerozumím ? :) tu cache mají oba 512MB, oba jsou V-NAND MLC 2bit pro/3bit evo.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od zsdx »

Na smajliky se u serveru nehraje...

2,5" SATA SSD v pohode prendas i do noveho serveru.
Dat tam M4 bez RAIDu.
Prave to 2 proti 3.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od Zivan »

MLC 3bit = TLC :D
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od LukášST »

zsdx: na jaké smajlíky? Jakou M4 a k tomu jaký řadič? Díky!
Zivan: asi hodinu po svém příspěvku jsem to s těma 3bit a TLC vyčetl taky :(
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od fmx rider »

Sám jsi psal o M4:
"Než jsem vytvořil RAID pole, tak jsem místo DVD mechaniky připojil SSD Crucial M4, zda to server vůbec přijme. Crucial dle testů v AS SSD rychlejší než výsledné RAID pole, což mě opět překvapilo..
"
M4 je neošizený MLC disk, proto je i přes stáří rychlejší jak "benchmark only" SSD jako 860 EVO.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od python.p »

M4 nebo M500 rozseká to EVO na hadry. Mít tak Intel 320 s 50 na 50 jsi happy jak 2 grepy.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od LukášST »

Tu M4ku mám starší a jen jednu ale..
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od python.p »

Kolik a jaké SSD potřebuješ?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od LukášST »

To se snazim zjistit jake koupit.

Situace jak to vypada ve firme je vysse uvedena.. ale kdyztak to rozepisuju trosku vic.
Data na SSD zabiraji do 50GB, je to ale cca 100k souboru.
Denne je online 8 lidi kteri na stanici spusti program ktery pracuje prave s temito daty ze serveru.
Stanice ma namapovane to ssd ze serveru klasicky pres SMB.
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od keistown »

WS2008 (bez R2) jsou Visty, a SMB samotna limituje tezce IOPSy, vyhoda ssd oproti dvoum serverovym (10k+) plotnam bude hlavne v iopsech a tak ti stejne moc SSD nepomuze pokud te smb nepusti, neresis nahodou problemy dva? Jednak ze novy Raid ma z nejakyho duvodu mensi vykony nez jedno lepsi SSD, a taky problem s tim, ze to mas pomaly, protoze se snazis cpat hodne iops z nekolika stanic po sambe?
Ja tohle resil a musel jsem prejit na iscsi, SMB dokonce V3 me tezce omezovala, ale mam tam zas jednoho klienta, ted z hlavy nevim, jestli by se vic klientu mohlo pripojovat na jeden disk pres iscsi.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pomalé SSD v Serveru

Příspěvek od LukášST »

keistown: tys na to kápnul, rychlost přes SMB je peklo od začátku! ale nějak razím názor, že pokud věci fungují nehrabu do toho :) a zahrabal jsem do toho teď těmi SSD a už mám zas starost navíc..

No, mě by bohatě stačilo rozjet třeba remoteapp, jenže k tomu je třeba terminálovej server a ten nemáme a nemá smysl kvůli roku ho řešit, možná pořídím novej server dřív, uvidím :)

Co se týká nastavení SMB vs iscsi, tak SMB protokol a tak jak to vlastně celé máme nastavené je přímo od TEASu (dodavatel SW) doporučené, v W10 doporučují provést nějaké úpravy na síťové kartě pro lepší běh atd. ale žádný změny jsem nikdy nezaznamenal. ISCSI co jsem zkoušel kdysi já tak jen jedno připojení.. aspoň to tak bylo do QNAPu na kterej zálohuju server právě přes iscsi. Chtěl jsem tak zálohovat ještě dva důležité PC ve firmě a přes iscsi jsem to nerozchodil - ale to te trochu OT..

Závěrem k tomu všemu, že jsem si teda těma SSD nepomohl, zkusím dneska večer nahodit místo Samsung raidu ten Crucial M4 samostatně a uvidím zítra co to udělá.

Uvítám stále ale další názory, nápady apod :)
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“