LiteON EP1 KB480, startOS za cca 30s...

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

LiteON EP1 KB480, startOS za cca 30s...

Příspěvek od sam_217 »

Pořídil jsem toto M.2 SSD https://www.computerbase.de/2014-10/m.2 ... -1.5-gb-s/
Dle prodejce to má mít TLC buňky, dle CB.de dostali prý info od výrobce přímo, že se jedná o
Marvell 88SS9293 řadič ("Altaplus") v kombinaci s Toshiba A19nm MLC NAND Flash.

Nemáte někdo konkrétní informaci o tomto SSD, nebo lze nějak potvrdit, že toshiba A19nm MLC jsou fakt "2bit MLC" a ne např "3bit" (TLC) ?

Dále jestli je normální, že po cca 60-70% zaplnění disku je výkon zápisu poloviční a přístupová doba 2násobná, viz
https://imgur.com/a/iyD2s4b (1. screen disk po prvním zapnutí, 2.screen...)
Má smysl provádět "SE" na tomto SSD?

Udělal jsem něco, co je trošku extrémnější a to je pokoušel se několikrát překlonovat svoje starší 256 GB SATA SSD s OS na tento disk (chvilku mi trvalo, než jsem přišel na to, jak vyřešit následné BSOD s bootem), takže nárust v TOTAL NAND WRITES je asi z krátkodobého hlediska extrémní (teď nevím, jestli není důležitá spíš ta hodnota TOTAL HOST WRITES, jelikož TRIM, wear leveling atd...nevim...).

Z hlediska čtení bych se domníval, že na načítání OS by to vliv mít nemělo, jenže mě se OS nenačte za těch zázračných 7s jak v recenzích, ale tak za 20-30s. S předchozím SSD to ale nebylo jiné, nicméně přechodem na toto M.2 jsem asi čekal více...
Také nevím, jestli toto SSD jede přes SATA6G nebo NVMe...crystal hlásí sata, spec jsou ale "4 linky PCIE 2.0"...
Jelikož se věnuju teď spíš studiu, budu rád, pokud mě zde můžete někdo objasnit věci jako "Secure Erase = návrat výkonu" a nebo alespoň navést na správné zdroje... co jsem ve svém omezeném čase (ne)dohledal, je akorát to, že leckde se Secure Erase doporučuje jako (šetrná) metoda na obnovení zašlého výkonu SSD a někde se píše, že je to zbytečné, nesmysl a navíc to určitě ubírá z životnosti SSD kvůli zapisováním nul (nebo jedniček) do všech buněk, takže kompletní přepis... Tedy nedopátral jsem se rozumné odpovědi, už jsem totiž jednou přes MiniTool PW laicky provedl Zero fill (quick) ale moc "quick" se to nezdálo a asi jsem si tak akorát ubral z životnosti TBW...
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“