Použití SSD na SWAP

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Použití SSD na SWAP

Příspěvek od crashPC »

Je to moc hloupý a překombinovaný nápad, vzít staré 60GB SSD, které se už nikam nehodí, zapojit ho do PC, a vytěžovat ho pouze stránkovacím souborem? PC by si jistě pošušňalo s tak velkým prostorem, a hlavnímu disku by to ulehčilo, v mém případě "zadarmo".
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od zsdx »

Klidne ho na to pouzij, jen si nech maly swap i na systemovem disku kvuli BSOD dumpu.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od killerek »

Pouzit ho muzes, ale krome uvolněného mista na systémovém disku tím nic jineho nezískáš.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od crashPC »

zsdx: Neměl by "nebýt" problém s BSOD dumpem, když SWAP pořád někde je? Zajímá mě vůbec BSOD dump?
Dodnes jsem neměl tu potřebu...

killerek: Ano, rozdíl v opotřebení asi bude úplně směšnej, to si umím představit. Jelikož moc dat nemám, to už mě možná vyjde lépe zakoupit 256GB, a dělat na něm nejen SWAP, ale i zálohy nejdůležitějších dat. Do 200G se musím vejít jak nic. Už teď Tera je pro mě skoro jako nekonečno. V datech to bude trochu hudby (do 80GB), trochu dat (do 80GB),a tím jsem skončil. :-)
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od zombux »

pokud je ti RAM malá a potřebuješ pagefile dát jinam, tak je ti to řešení stejně k prdu, protože SSD bude vždycky řádově pomalejší než RAM.
a pokud ti RAM malá není, tak je to taky blbost, protože ten systémový disk bude jako pagefile vždycky rychlejší.
tak jako tak mi to přijde jako hodně zcestná myšlenka.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od crashPC »

zombux: a ještě si naložím: "týraný" SWAPovaný disk je přesně to, co na zálohujícím disku člověk vysloveně potřebuje!

Taknějak bych čekal, že pokud člověk trpí nedostatkem RAM s omezeným budgetem, tak zas tak moc nevadí, že SWAP bude pomalej. Hlavně že aplikace nespadne. To je můj myšlenkovej pochod.
S 32GB zatím nemám problém, a k mému překvapení, desítky se k RAM chovají mnohem slušněji než sedmičky, takže zbývá znatelně více. Nemám zatím ani ambice stříhat něco velkého ve 4k/60, takže v tom to taky nevězí.

Jak tak čtu ty názory, čím víc mi akorát přijde, že se k tomu chovám moc pózérsky a vymejšlim extravagantnosti jak německej autotuňák se svým Golfem. Úplně zbytečně.

Páni, kašlu na to, balím to. Externí 1TB HDD na zálohy taky stačí, tak nic nebude.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od zsdx »

crashPC píše:Neměl by "nebýt" problém s BSOD dumpem, když SWAP pořád někde je? Zajímá mě vůbec BSOD dump?
Dodnes jsem neměl tu potřebu...
Vsechno je jednou poprve, to k tomu zajmu.
A k problemu ti ted presne nereknu, nemam po ruce desitky, ale W7 ti i primo reknou minimalni velikost.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od python.p »

Počkat, fakt si myslíš, že je lepší dát SWAP na staré pomalé SATA SSD, než je nechat klidně na systémovém mnohem rychlejším NVME disku?

Sorry, ale ta myšlenka je úplně mimo. Né tím, že rozložíš zátěž, ale tím, že to umístíš kam to umístíš.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od crashPC »

Svým způsobem ano. Záleží co člověk dělá, a jakou rychlost od SWAPu očekává. Neočekávám žádnou závratnou. Proč taky... To obvykle nebývá místo, kde se chruje hodně dat hodně rychle. Na to je dostatečná RAM...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od python.p »

Tak jasný, ale proč to dávat na nejpomalejší disk ;)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nedělej to, je to zbytečnost. Jakmile začneš swap aktivně používat je čas pro více RAM a ne odkládací staré SSD které bylo odesláno na smrtelnou výrpavu.

Radši ho tam zapoj jako další disk a dej na něj třeba hru nebo dvě ala něco co z něj ještě může benefitovat.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od zombux »

podle mě tam není vůbec žádný důvod proč by to SSD mělo vůbec jakkoliv čemukoliv pomoct. i ty hry z něj nebudou "benefitovat", když se přesunou z NVMe SSD. snad jedině jako stopgap řešení, kdyby na NVMe nebylo místo.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Použití SSD na SWAP

Příspěvek od crashPC »

Python: protože to veskutečnosti ničemu neuškodí? Nejpomalejší je pořád násobně rychlejší než SSD, s kterym se taky nějak dalo žít...

DOC_ZENITH: No, k mému zděšení je docela problém kombinovat rychlost a velikost RAMm. Zdá se, že 32G je dnes strop, a nad tím přicházejí jistá omezení. V současnosti to vypadá, že na Win10 by mi 16 stačilo, takže 32 je na pohodu.

To už je jen taková teoretická argumentace, od toho nápadu upouštím, jak jsem psal již včera...
Viz Zombux.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“