SW pro důkladnou kontrolu SSD

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Fricoolinek
Nováček
Nováček
Registrován: 15. čer 2011

SW pro důkladnou kontrolu SSD

Příspěvek od Fricoolinek »

Zdravím - měl jsem před čtvrt rokem problém s SSD Kingston - viz. https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=127&t=280941

Po backu upu dat a opětovném zformátování mi zase normálně začal běžet. Po asi 6 týdnech mi na něm začalo mrznout Windows 10 a to i po opětovné reinstalaci. Ztratil jsem s ním trpělivost a (možná trochu impulsivně) jsem si koupil nové SSD (od WD). Ovšem když starého Kingstona opět zapojím, tak dle CrystalDiskInfo vše cajk. Trochu začínám být v rozpacích, zda třeba chyba nebyla ve vadném/poškozeném SATA kabelu (toho jsem se raději definitivně zbavil, abych se vyvaroval jeho nechtěnému znovuzapojení v budoucnu).

Rád bych ho chtěl nechat projet nějakou hlubší kontrolou pro diagnostiku. A to i pro účely případné reklamace. Jaký soft (nejlépe freeware) na to lze doporučit?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SW pro důkladnou kontrolu SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Sorry ale žádnej takovej SW neni. SSD si žijou vlastnim životem a SW může kontrolovat tak akorát výkon a momentální konzistenci dat. Interně neusále probíhá garebage collection, přelejvání SLC cache TLC prostor a pod. Ale to že se "ssd jednou za měsíc náhodně podělá a rozsype se celej filesystem" nejde většinou nijak diagnostikovat. Obecně jakmile se to stane (kor více než jednou) tak musí letět, nestojí to za ten risk.

Problém se sata portem nebo kabelem obvykle nekončí hned "všechno v pí**" scénářem, takže tam pravděpodobně problém nebude.
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: SW pro důkladnou kontrolu SSD

Příspěvek od spajdr »

Mamce jsem na vánoce kupoval ADATA SSD SU630 240GB.
Minulý týden jí to začalo padat do modré smrti.
Přijdu se na to podívat a vypadalo to klasicky na zabordelený systém.
Jakmile vše vypadalo OK, restartoval jsem windows a všechny soubory co jsem smazal byly zpět.
CrystalDiskInfo ukazoval 100% stav ale chkdsk /f na daný disk končil chybou, která nešla opravit.
Hledal jsem všemožné software na kontrolu SSD disku ale nic zajímavého jsem nenašel.
Jinak pokud jsem provedl full format nebo quick format, tak data i tak stejně zůstaly na disku, prostě jako kdybych ten format vůbec nedával. Pro příště už vím, že nejlevnější SSD se nevyplatí kupovat.
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“