Rychlost SSD při hrách

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
prihlasjmeno
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. lis 2020

Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od prihlasjmeno »

Má rychlost SSD nějaký vliv na hraní her? Někdo psal, že s diskem s rychlostí čtení 2 GB/s nevyužije ani 10 % té rychlosti při hraní. Je to tak?

//morke - přesun z disků
Na práci: Asus ROG Strix GL503V (i5-7300HQ / GTX 1050) ||| Na hraní:
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od python.p »

Google jsi zkoušel? Youtube taky nic?
Jaký hry? Jaký rozlišení? Jaký disky? Hm?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
prihlasjmeno
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. lis 2020

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od prihlasjmeno »

Pardon, špatně položená otázka. Ale odpověď už mám:

when it comes to gaming PCs, the difference will be too small to notice whether you have an M.2 NVMe PCIe SSD or a less expensive SATA SSD in core loading times

Zajímal mě rozdíl v rychlosti mezi jednotlivými SSD, jestli má smysl to nějak řešit. Nemá. :)
Na práci: Asus ROG Strix GL503V (i5-7300HQ / GTX 1050) ||| Na hraní:
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od python.p »

Ani ses nemusel obtěžovat zakládat dotaz, angličtině vládneš, takže YT a UTFG a měl bys odpověď během půl minuty....
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od pilarius »

Z vlastní zkušenosti nemá. Osobně to nepoznám ani při loadingu. :)
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Odpověď je ne, vesměs nemá, ale může, pokud budeš mít extra shit SSD co je třeba DRAMless a během onoho hraní se něco pokusí zapisovat může ti to zkriplit i loading té hry. Jinak ale moc rozdíl mezi typy SSD nepoznáš. Testy si najdi sám, zkoumala to spousta redakcí.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od AllowedCry »

Já dal valhallu na nvme disk a mám 3x víc fps :mrgreen: :roll:
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
prihlasjmeno
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. lis 2020

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od prihlasjmeno »

A cos měl předtím za disk? Z jakého jsi přecházel?
python.p píše:Ani ses nemusel obtěžovat zakládat dotaz, angličtině vládneš, takže YT a UTFG a měl bys odpověď během půl minuty....
Jo, no, máš pravdu. Ale spíš než testy mě zajímaly praktické zkušenosti.
(Jinak mě zajímají hry jako GTA, CSGO, Fortnite.)
Na práci: Asus ROG Strix GL503V (i5-7300HQ / GTX 1050) ||| Na hraní:
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od AllowedCry »

Ne, není tam žádný rozdíl. Načítání se zkrátí dle hry, někde je rozdíl i mezi nvme a klasikou ssd. SSD je na dnešní hry základ právě kvůli načítání.

Na FPS nemá disk žádný vliv.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od Ripper6 »

Take jsem nad tim premyslel, ale dnes uz ta cena neni mozna az tolik rozdila napr Crucial MX500 2TB vs ADATA XPG GAMMIX S11 Pro PCIe 2TB :)

Crucial cca 4900 - 5400czk

NVMEe 2TB disk za cca 5900 - 6200czk s tim ze
Crucial da IOPS nekde 90 000

NVMEe 2TB disk v te cene da uz IOPS 750 000 a to uz pusobi zajmave za ten rozdil.
Dal NVMe dle podle me pozdeji i vyndat z ramecku a pouzit treba do PC / konzole a nebo i jako externi porad ma sanci fungovat jako rychla flashka pro 4k soubory, u sekvencniho cteni kde to neni uplne prim ale stale dat muze vykon treba 900Mb/s v ramecku (ty zakladni levnejsi do 1000czk)

Takze take nad tim dnes vaham, ale do noveho PC to podle me patri NVMe, jako externi disk mozna pokud nebude az tolik rozdil v cene.
Otazka je pak zivnost, ale zda se mi ze u SATA SSD vidim bezne tak TBW 300h ale u NVMe klidne TBW 1200
:)
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od Alfajk »

AllowedCry píše:Ne, není tam žádný rozdíl. Načítání se zkrátí dle hry, někde je rozdíl i mezi nvme a klasikou ssd. SSD je na dnešní hry základ právě kvůli načítání.

Na FPS nemá disk žádný vliv.
zkus si zahrat star citizen na plotnovym disku, nedostanes se pres 20 fps, pri prechodu na ssd se fps vyrazne zvedly a taky stabilizovaly - plotna proste nestihala
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od python.p »

Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá... :)

HDD -> SSD - je kurnik znát.
SATA SSD -> NVME SSD - okem nepoznáš.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od Ripper6 »

python.p píše:Jedna vlaštovka ještě jaro nedělá... :)

HDD -> SSD - je kurnik znát.
SATA SSD -> NVME SSD - okem nepoznáš.
A ma to smysl priplatit si dle tveho nazoru?
Rozdil u me 1200czk za priplaceni za to ze budu mit NVMe ale nejak se nemohu rozhodnout.
Zatim ke konzoli jako externi ale skoncit muze pozdeji i jako interni v pc nebo prave i v konzoli (pokud to umozni)
:)
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od python.p »

To si musí zvážit každej sám. V toweru mám SATA disky, v MiniITX buildu mám NVME - bo méně kabelů. Ale že bych v tom nějak vnímal rozdíl? To se říct nedá.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od zombux »

hlavní přínos NVMe je v "peak" momentech, kdy je třeba rychle a opakovaně číst/zapsat data. jinak je to ve srovnání i s nejobyčejnějším SATA SSD celkem stejný zážitek.
zrovna jsem si říkal - OK, mám fotky na mid-tier NVMe SSD (XPG Gammix 11 Pro, díky pythonovi za dva roky staré doporučení) a vedle toho mám superrychlý 970 Pro a na "tempy" Crucial MX500. když otevřu složku s fotkama, chvilku trvá než se načtou thumbnaily, tak jsem zkusil tu složku zkopírovat na 970, co to bude dělat. a rychlost načtení thumbnailů je úplně stejná jako na XPG. a docela bych řekl, že na tom Crucialu to bude celkem stejná písnička. takže konkrétně pro moje použití to je jedno. ale bude se to nepochybně lišit případ od případu.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od python.p »

Hele podívej se na IOPS a čtení vs zápis. Většina dnešních disků bude mít mnohem lepší zápis, proč asi? Takže to získávání dat OK, ale u her mi to nepřijde nějak kritické. Bych si tipnul, že u náhledu bude mít co říct i CPU. :)

NZ.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od dexterav »

Alfajk píše:
AllowedCry píše:Ne, není tam žádný rozdíl. Načítání se zkrátí dle hry, někde je rozdíl i mezi nvme a klasikou ssd. SSD je na dnešní hry základ právě kvůli načítání.

Na FPS nemá disk žádný vliv.
zkus si zahrat star citizen na plotnovym disku, nedostanes se pres 20 fps, pri prechodu na ssd se fps vyrazne zvedly a taky stabilizovaly - plotna proste nestihala
jop budeš mať 30 fps :D
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od Alfajk »

presne tak, ale ziskat 50% fps jen za ssd? to si pri upgradu graficky karty muzes nechat jen zdat :)
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od Ripper6 »

zombux píše:a rychlost načtení thumbnailů je úplně stejná jako na XPG. a docela bych řekl, že na tom Crucialu to bude celkem stejná písnička. takže konkrétně pro moje použití to je jedno. ale bude se to nepochybně lišit případ od případu.
Kdyz ted tu ctu info, tak asi do ramecku s 10Gb/s ale i casem mozna 20Gb/s to asi bude skutecne zbytecnych navic 1200czk ktere bych zaplatil za Adata... :(

pozn. ale cilene to je na IOPS, loading ve hrach kdy nebyva limit rozhrani nez na sekvencni rychlosti

Jestli to tem lidem jen tak jede....
Upřímně řečeno se mi nikde nedaří najít generaci toho vstupu. Je to vstup označený prostě jen Type-C (ten malý, oboustranný konektor, stejný jako na tom boxu) vzadu na desce ASUS Rog Strix Z370 i Gaming (píšu malé i záměrně, aby to bylo zřetelné, že jde o písmeno i). Reálné rychlosti čtení i zápisu mezi tímto boxem (se Samsungem 970 EVO uvnitř) a interním NVMe SSD stejných parametrů nepřesahují 360, vzácně 390 MB/s, což je hluboko pod těmi 1000, které bych očekával :( Že to nebudou 3GB/s mi nevadí, ale takhle to je na úrovni horšího SATA SSD :( Deska bohužel nemá jediný další PCIe slot, kromě toho pro grafiku, takže jiná možnost jak přidat třetí M2 NVMe SSD bohužel není :(
zdroj: https://www.czc.cz/externi-box-axagon-e ... ms3d4eo247

pozn. netusim jestli je to jen znackou Axagon ci jina znacka byse dotycnemu chovala lepsi
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Rychlost SSD při hrách

Příspěvek od zombux »

do USB rámečku je to fuk, tam to vždycky zabije overhead toho převodníku. tam bude suepr i jen to obyč SATA SSD.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“