Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ThomasVT »

Ahoj, tak necelej tejden nová sestava v provozu a vypadá to, že něco je špatně. Od neděle kdy jsem ho poprvý spustil jsem až dneska hrál, forza horizon 3 a world of tanks, u obou se mi stalo, že hra spadla (zasekla se-chvíli nic, pak do windowsu) a jednou dokonce modrá smrt.

Dotaz tedy, jelikož PC je bez OC, až na RAM (kingston 2x8GB 3200MHz který jsem musel ručně na těch 3200 nastavovat přes bios) je možný, že to dělá tohle? I když by ramky oficiálně měly jet podle XMP (D.O.C.P.) profilu na tohle nastavení, že to prostě "nedaj"?

EDIT: Tak vyzkoušený 2933MHz a pořád stejný, při prohlížení webu mi bez jakýhokoliv varování se hodila černá obrazovka a pc nešel ani manuálně restartovat ani vynout podržením on off tlačítka, po čekání dvouminutovym jsem vypl zdroj, záznam v event logu je jen že pc byl bez řádnyho vypnutí restartovanej viz níž. Tak zkusim zpět na 2400MHz...

Další věc, že když jsem koukal do prohlížeče událostí, už tam za 5 dní mám asi 144 chyb a 5 fatálních chyb (fatály mi to píše, že se PC neočekávaně restartoval bez předchozího řádnýho vypnutí, ale nevím ani o jedný situaci, kdy se to mělo stát), existuje nějakej třeba diagnostickej program co ty chyby vyhodnotí? Jelikož mě ty hlášení nic neřikaji.

Díky za pomoc/radu.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Drillo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. lis 2009

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od Drillo »

Ahoj, já jsem třeba XMP profil musel na tvrdo vypnout pokud jsme ho zapnul pc nenaběhlo totálně zamrzlo a pomohl až restart biosu.
Po sestavení pc jsem měl ramky jen na 2600MHz přes bios jsem je nastavil na 3200Mhz a jede to stabilně, ale bez zapnuteho XMP profilu.
Zkoušel jsi se podívat i na zapojení jednotlivých komponentů popřípadě teploty?
AMD Ryzen 7 1700 Wraith Spire 95W cooler/ MSI Radeon RX 480 GAMING X 8G/ GIGABYTE AB350-Gaming 3/ Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3200/ Crucial MX300 - 275GB/ Crucial MX300 - 128GB/ Seagate BarraCuda - 2TB/ Seasonic S12II-620 620W/ NZXT S340 Elite, okno, matná černo/červená
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ToxicTears »

Máš poslední BIOS? Jaký tam máš teď? Manuální nastavení ram? Nechat klidně základ 2400 nebo 2133 a zkoušet memtest jestli ty ramky jsou vůbec v pořádku. Co teploty u na procáku? OCCT nebo Cinebech kolikrát to projede a jaký máš teploty?
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ThomasVT »

Posledni bios mam to jsem delal jeste pred instalaci win, vsechno ostatni v biosu mam na auto (tak jak to nastavilo automaticky pri prvnim spusteni), teploty podivam az budu doma, prime jsem pustil vcera pred spanim a podle windows logu se pc vypnul po 2.5 hodinach od zapnuti (s 2933mhz pres to DOCP)

Vyzkousim ty stresstest programy, zkouknu teploty a podam info.

Diky vam za odpovedi.

EDIT: jen pro doplnění, už jsm na PC tak, bios mam 0902 což by měl bejt aktuální, teplota v idle stavu chvíli po zapnutí je
PCH (nevím co je) 40
MB 35
CPU 38

RAMky jsou teď v tom základu zpátky na 1.2V a 2400MHz, a předtim jak jste se ptali tak manuálně jsem to nezkoušel, obojí bylo se zaplym DOCP profilem

Zkusim nějakej ten stress test a napíšu.

EDIT2: ještě dotaz, přes co mam kontrolovat, jak se pc chová a jaký má teploty aby mi to udělalo i nějakej log událostí třeba textovej, když by PC spadl abych věděl co tomu předcházelo a třeba i zaznamenávalo to teploty a tak?

EDIT3: tak půl hodiny zaplej PRIME95 a teploty 70 na CPU

EDIT4: teploty pořád 63-71 (test běží 4 hodiny)

EDIT5: tak nechal jsem běžět PRIME95 (blend test - říká "tests some of everything, lots of RAM tested) běžěl po dobu 14 hodin teploty

CPU do 71st
MB do 67st

Dál zkusim přes noc dát testovat memtest
Naposledy upravil(a) ThomasVT dne pát 27. říj 2017, 16:20, celkem upraveno 1 x.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Drillo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. lis 2009

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od Drillo »

Edit 2: dost se používá AIDA 64 ale nevím jestli umí potom co to spadne udělat logy, ještě mě npadá OCCT, ale to už vařím z vody

Edit3 70 na cpu je v poho to máš boxovanej chladič k té 1600? zkoušel jsi s tímto setupem hrát něco? zda to nepadá? Pač pokud by to bylo ok tak bych navýšil frekvence v biosu natvrdo. Postupně bych tu defaultní frekvenci ramek co máš zvedal. Jak řikám u mě prostě ty profily nefungovaly udělal jsem to růčo a mám klid vše šlape.
AMD Ryzen 7 1700 Wraith Spire 95W cooler/ MSI Radeon RX 480 GAMING X 8G/ GIGABYTE AB350-Gaming 3/ Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3200/ Crucial MX300 - 275GB/ Crucial MX300 - 128GB/ Seagate BarraCuda - 2TB/ Seasonic S12II-620 620W/ NZXT S340 Elite, okno, matná černo/červená
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ThomasVT »

Nechal jsem to těch 14 hodin běžět PRIMEm a šlo to OK, dneska zkoušim gaming (mám jen Forzu horizon 3 a WOT tak hraju to, a večer zapnu MEMTEST přes noc)

Chladič na CPU je co boxovej - jo.

Zatim doladim ať vim, že je to stabilní takhle a dál budu kdyžtak experimentovat potom.

Co mi přišlo zvláštní, jak jel ten CPU furt na 100%, že mu kolísala rychlost otáček chladiče, bylo to "slyšitelný" chápal bych, kdyby se měnilo zatížení, že si to reguluje tu rychlost, ale nerozumněl jsem tomu, když byl pořád zatíženej na plno, možná nějaká BIOS funkce? Každopádně sice to kolísalo, ale chladilo, jen, že to bylo rušivý na poslech.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od spajdr »

To se nejspíš řídí podle teploty CPU, pokud to klesne pod určitou teplotu, tak se otáčky větráku sníží.
A nebo to dělá větrák od zdroje :-D
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ArgCZ »

no kolik to může takhle žrát? 150-180W při nějaký hře? Ale chtadič CPU by bejt slyšet neměl, mě chladí ten BOX Ryzen 7 1700 v rozmezí 58-65 stupňů na 900-1100rpm podle toho jak je hra na CPU náročná
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ThomasVT »

no tak to já měl při těch 70 st a tedy 100% zatížení CPU podle HWMonitor aplikace nad 2400rpm a mění se (2350-2450rpm) - teploty v tu chvílí pořád stejný, takže to, že se mění rychlost větráku podle teploty nesedí. A ta změna hučení je v rozmezí sekund, 5 vteřin jede nějak, další dvě je slyšet že se točí rychlejc, a pak zas zpátky. A na 100% je to CPU větrák, protože když PRIME vypnu a otáčky větráku klesnou, slyšet zas neni nic. V Idle to jede nějakých 900rpm+-


I teď v rychlosti když jsem zapl core temp a hwmonitor, 66 st, a 2300-2350 a to se mění co pár sekund (ale nemůžu to spárovat s tim zvukem, asi to má trochu delay než to ten program přečte?)

Čím bych moh v reálnym čase sledovat větráky nejlíp?

Jen dodám, že tohle dělá při 100% zatížení v PRIME programu, né ve hrách, to slyšet neni.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ArgCZ »

aha tak to bych neřešil pokud bych nedělal často nějakou činnost co vytěžuje 100% to CPU, jinak já používám HWmonitor a ukazuje +- to co BIOS takže bude asi v pohodě
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Nerdis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. čer 2011

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od Nerdis »

To bych asi neřešil nějak. Pokud tě to nějak štve, tak bych zkusil kdyžtak nastavit vlastní fan curve.
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ThomasVT »

Tak jasný, původně jsem tohle vůbec neřešil to byl jen doplňující dotaz k tý nestabilitě, když už jsem tu měl rozjetý vlákno, zatím to vypadá, že těch 2400Mhz pojede, memtest zatím 1 pass bez chyby, další přes noc
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od ThomasVT »

Tak pro doplnění, nechal jsem přes noc běžet MEMTEST, ještě ráno když jsem kontroloval, bylo to u 6týho passu a bez chyb, pak jsem šel kouknout u konce 7mýho a 371848 chyb.)

EDIT: chyby byly při testu č.3

Lowest error adress: 0x380000 (3MB)
Highest error adress: 0x4BFFFC (4MB
Bits in error mask : 00000000FFFFFFFF
Bits in error-total: 32 Min:0 max: 32 Avg:32
Max contiguous errors: 2

Jak to vyhodnotit? Má smysl nějak výsledek řešit, nebo když jsou ještě ve 14 denní lhůtě tak vrátit? (jelikož to vypsalo chybu u testu, kterej neni jednoznačně spojenej jen s pamětmi - podle passmark administrátora co jsem četl podobný příady na jejich fóru s touhle chybou) Ale už nemám čas testovat ty paměti tak dlouho abych mohl buď jednoznačně určit nebo vyvrátit chybu asi bude nejjednodušší je vrátit a objednat paměti jiný.

Kdyžtak mam i soubor logu co vypsal memtest.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Drillo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. lis 2009

Re: Nová sestava /Ryzen 5/NESTABILITA (bez OC-jen XMP RAM)

Příspěvek od Drillo »

tak pokud jsou v záruce vůbec bych to netestoval a okamžitě vrátil
AMD Ryzen 7 1700 Wraith Spire 95W cooler/ MSI Radeon RX 480 GAMING X 8G/ GIGABYTE AB350-Gaming 3/ Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3200/ Crucial MX300 - 275GB/ Crucial MX300 - 128GB/ Seagate BarraCuda - 2TB/ Seasonic S12II-620 620W/ NZXT S340 Elite, okno, matná černo/červená
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“