PC nenaběhne (asi základní deska)

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
SteveMute
Nováček
Nováček
Registrován: 17. srp 2015
Bydliště: Praha-západ

PC nenaběhne (asi základní deska)

Příspěvek od SteveMute »

Zdravím, zkusím vám odvyprávět celý příběh abych to popsal co nejpodrobněji a dostal nějakou konstruktivní odpověď ( na odpověď: základní deska je v prdely, máš smůlu a koupim od tebe to ssd. se už připravuji)

Pro začátek mám asi 2 roky starou sestavu:

Asus z97-ar
i5 4590k
geforce 750 ti
wifi modul v pci expres

(víc asi neni potřeba popisovat)

Chtěl jsem si udělat na vánoce radost tak jsem si koupil ssd m.2 (samsung 960 evo 250gb) z druhé ruky, Příjdu z diskem domu, abych ho zkusil otevřít. Vypnu počítač strčím ho do m.2 slotu zapnu počítač a disk nikde neukázal se ani v biosu a ni v počítači. Párkrát jsem tedy zapínal a vypínal počítač abych to nějak rozřešil. Pak jsme se dočetl, že u mé základní desky je m.2 slot defaultně vypnutý. Našel jak ho tedy zapnout v biosu a udělal jsme to. Rozběhl jsem počítač a nikde nebylo ani ssd a ani wifi připojení. Pak jsme našel někde na forum, že existují nějaké ovladače k ssd ale bez internetu jsem to nemohl stáhnout takže zase proběhla nějaká serie zapínání a vypínání počítače. (mezitítm jsem se dočetl, že deska neumí podporovat pcie expres a m.2 slot najednou) stáhnul jsem ovladače zase vypnul a dal ssd nainstaloval ovladače a voala jupíí SSD tam mám a funkční. Teď už jen vyřešit ten problém z wifi a krásné vánoční svátky mě čekají. Tak první co mě napadlo bylo přesunout wifi modul do druhého Pcie 16 (do kterého by se teoreticky přidala druhá grafika) a bum velký problém na světě!! ted mi nešel počítač zapnout problikly chyby a nic počítač chvilku běžel pak se vypnul. tak jsem začal zkoušel kombinace jestli je to grafikou ramkou zdrojem atd. jednou to šlo jednou ne dokonce jsem to zase nastartoval bez toho wifi modulu a pak to zase nešlo teď jsem ve fázi kdy to nejde vůbec. Zapnu PC, větráček udělá dvě otočky zdroj zabzučí a je konec (žádná error dioda nezasvítí jen se takhle vypne) tak jsme to chvilku nechal s tím, že je asi problém ve zdroji. jenže ten sem multimetrem přeměřil a ten je v pořádku dokonce to ani nejde i když tam je jiný zdroj. a Pak mi to zase skočilo jen do biosu s tím že "Power supply surges detectet......." psalo to že teplota základní desky je 127° a nějak moc voltu do ní šlo, tak jsme to 3-4 restartoval a vždy tam byla jiná teplota (jednou 80° jednou 107°) i ta voltáž se měnila a pak to zase skočilo do modu: "seru na tebe ani ti neřeknu kde je problém naser si" a teď mám tedy jen základní desku s procesorem a nic to nedělá. Když to chci zapnout musím na zdroji nastavit nulu(talčítkem nechat dosvítit diodu na základní desce (asi zbytkovej proud) zase nastavit jedničku a zkusit zapnout udělá to dvě otáčky a nic a pak už to na tlačítko power neráguje dokud zase nevypojím zdroj.

Nějaké rady co s tím ? Projel jsme google co to šlo různá anglická fora a víc už mě nenadapá přijde mi, že si ze mě dělá ta deska prdel. kdybych tam neměl tu jiskru toho že se to rozjelo do windows tak bych tu desku vyhodil a začal schánět jinou s tímto socketem (na alze jich je jen 7 druhu WTF) ale takhle bych to rád rozjěl.

Díky za rady a za trpělivost při čtení.

čau
//// Železo: Macbook PRO 15', I7, 16gb, Intel HD Graphics 530 1536 MB + Google Stadia ////
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: PC nenaběhne (asi základní deska)

Příspěvek od BubakB »

Je to už síce nejaký týždeň staré, avšak aby to tu nebolo bez žiadnej odozvy.

Keďže moderné základné dosky už majú svoju vlastnú ochranu voči prepätiu, je to oznam týkajúci sa ochrany voči prepätiu (on skôr deteguje posledný nevhodný štart, ktorý ti následne oznamuje, že je niečo v neporiadku). Ak by sa tak doska nesprávala, mohla by si sama odpáliť. Týmto by teda mala byť (preto nejde naštartovať) chrániť pred tým, aby sa mohla poškodiť.

Takže týka sa problémom so zdrojom. Prečo sa to vyskytlo práve po zmene / inštalovaní nového disku? Nuž, prirodzene, niečo si pridal a rovnováhu (pravdepodobne už predtým narušenú, ale je to ako s kondenzátormi, ktoré už netienia. Ide to dovtedy, pokým to tie ostatné dokážu vyvážiť...), zvýšil sa odber a spotreba.

Čo teda spraviť? Najlepšie vyskúšať s iným zdrojom, dosku ešte predtým vyresetovať (CMOS), resp. následne pridávať zariadenia. Teda zažať so funkčným základom (CPU-Doska-RAM-iGPU, resp. GPU...) a pridávať zariadenia (Disky, radiče...atď...)

Môže sa to týkať aj potencionálnej chyby, že sa jedná len o SW problém v BIOSe s dosť, ehm, ako to nazvať, citlivou ochranou voči prepätiu alebo v chybe kódu BIOSu. Ale úprimne ísť s vypnutou ochranou voči prepätiu by som to neprevádzkoval, lebo je to tak potencionálne nepravdepodobná chyba, ktorá aj tak následne vždy značí problém s napájaním, že je vhodnejšie radšej riešiť HW pôvodcu, resp. elektrickú sieť... rieši to tento thread v Asus Fóre... http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id= ... -us&page=2

Môže sa stať, že sa doska odpálila? Áno, možné to je...ale práve od toho je tu Anti-surge, aby sa takej deštruktívnej chybe zabránilo.

Mimochodom, neuviedol si aký máš zdroj...takže subjektívne súdy nemôžem povedať. :)
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“