PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
evencze
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2012

PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od evencze »

Zdravím všechny,

mám takový specifický problém :)

Pokaždé když zapínám power buttonem PC, tak se PC po cca vždy 2-3 sekundách restartuje, tenhle cyklus se opakuje cca 20-30krát, než se vůbec objeví bios obrazovka s možnostmi a poté začné pc s bootováním OS.

Vše jde potom už bez problémů, PC funguje naprosto stabilně a není s ním žádný problém ani v zátěži.

Sestavu mám už nějakou dobu (2015 - CPU a MB), GPU byla měněna na novější plus další upgrady HDD apod. OC mám od pořízení CPU a nikdy jsem problém s nestabilitou díky OC neměl.

Poslední rok se mi začalo PC dělat tenhle "restartovací cyklus" po zapnutí, ale jen cca max 5x a ještě ne po každém spuštení PC, bylo to jen sporadicky 2-3 do měsíce.

V současné době, poslední měsíc, dva, je to již pokaždém spuštění a cyklus restartů je již cca na čísle 20-30. Takže už mě to dost sere, proto bych potřeboval rady, co by to mohlo být.

Díky moc za vaše rady.
CPU : i7 8700k@4,8GHz (delidded by elkim)| CPU Cooler : Noctua NH-DH15 | VGA : Gigabyte 2070 Super Gaming OC| MB : ASRock Taichi Z370| PSU : 850W Seasonic Prime Ultra Titanium - SSR-850TR | RAM : 4x8 GB G.Skill Trident Z, CL 16, DDR4 3600MHz | HDD : 3x 10TB WD RED, SATA 3 | SSD : Crucial MX300, 525GB, SATA 3, Crucial MX500, 1TB, SATA 3 | Case : Antec P280 | KB :Genius Imperator Pro GX Gaming | Myš : Logitech G600 MMO Gaming Mouse | LCD : LG 32", 2560x1440, G-Sync, 165 Mhz, VA, LED OS :Win10 64bit Pro
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od python.p »

HW? Konkrétně a podrobně.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
evencze
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2012

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od evencze »

python.p píše:HW? Konkrétně a podrobně.
Mám v podpise, ale dobře uvedu:

CPU: Intel i5 4690K@4,5GHz
Cooler: Noctua NH-U12P SE2
MB:Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK
RAM: 4x8GB Kingston DDR3 1866MHz
GPU: Gainward GeForce GTX1070 GS
SSD: Crucial MX300 525GB
HDD: 2xWD RED 2TB, 4xWD RED 3TB
PSU: Enermax Rev87+, 650W Gold
OS: Win7 Ultimate 64bit
CPU : i7 8700k@4,8GHz (delidded by elkim)| CPU Cooler : Noctua NH-DH15 | VGA : Gigabyte 2070 Super Gaming OC| MB : ASRock Taichi Z370| PSU : 850W Seasonic Prime Ultra Titanium - SSR-850TR | RAM : 4x8 GB G.Skill Trident Z, CL 16, DDR4 3600MHz | HDD : 3x 10TB WD RED, SATA 3 | SSD : Crucial MX300, 525GB, SATA 3, Crucial MX500, 1TB, SATA 3 | Case : Antec P280 | KB :Genius Imperator Pro GX Gaming | Myš : Logitech G600 MMO Gaming Mouse | LCD : LG 32", 2560x1440, G-Sync, 165 Mhz, VA, LED OS :Win10 64bit Pro
shipo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. pro 2007

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od shipo »

Jestli to vypadá nějak takhle: https://www.youtube.com/watch?v=zSsgFGL8M2Y
Tak to mi dělala GIGABYTE Z97M-D3H, reklamaci desky mi sice na Alze několikrát neuznali(=nic tam už nikomu nekoupím) ale po výměně bokem za ASUS B85M-E je vše v pohodě(není to zdrojem, pamětí nebo CPU).
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od fmx rider »

Přesně tak, na 99% je to deska. Jestli ale chceš "jistotu", tak všechno odpoj (gpu, 3 ramky) a vyzkoušej integrovanou grafiku + jednu ramku, klidně víc slotů a uvidíš jestli to bude pořád dělat (bude).

1% dávám vadnému spínači na bedně, takže ho můžeš zkusit zapnout šroubovákem, pro jistotu vypoj i všechno další co je zapojené ze skříně do desky.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od PET5 »

Já bych nejprve vyzkoušel, zda se to nezlepší nastavením defaultních taktů procesoru.

Měl jsem podobný problém, kdy po letech měla sestava problém startovat s přetaktovaným procesorem. Musel jsem úroveň přetaktování snížit a pak to šlo. Jenže za nějaký další čas se to opakovalo, takže jsem musel taktování ještě více snížit. Nakonec jsem rezignoval a nechal tam základní takty a vše jelo jak má. Zřejmě se časem zhoršují nějaké součástky základní desky, které mají na taktování vliv.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od Atapi »

Taky jsem se s tím setkal. Jak s tím, že pc už nedává stejné OC (stačilo přidat napětí o dva kroky) a jednou mi to dělala odcházející grafika.
Obrázek
pute
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. bře 2008
Bydliště: Prague

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od pute »

PET5 píše:Já bych nejprve vyzkoušel, zda se to nezlepší nastavením defaultních taktů procesoru.

Měl jsem podobný problém, kdy po letech měla sestava problém startovat s přetaktovaným procesorem. Musel jsem úroveň přetaktování snížit a pak to šlo. Jenže za nějaký další čas se to opakovalo, takže jsem musel taktování ještě více snížit. Nakonec jsem rezignoval a nechal tam základní takty a vše jelo jak má. Zřejmě se časem zhoršují nějaké součástky základní desky, které mají na taktování vliv.
I procesory časem degradujou, zvlášť pokud do nich člověk pouští moc voltíků .. :-)

Může to dělat i zdroj, kondenzátory (a další) součástky stárnou.
Casio SF-4300R, 32kB
evencze
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2012

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od evencze »

Díky všem, že jste se mi k tomu ozvali.
shipo píše:Jestli to vypadá nějak takhle: https://www.youtube.com/watch?v=zSsgFGL8M2Y
Tak to mi dělala GIGABYTE Z97M-D3H, reklamaci desky mi sice na Alze několikrát neuznali(=nic tam už nikomu nekoupím) ale po výměně bokem za ASUS B85M-E je vše v pohodě(není to zdrojem, pamětí nebo CPU).
jj, takhle to nějak vypadá.
PET5 píše:Já bych nejprve vyzkoušel, zda se to nezlepší nastavením defaultních taktů procesoru.

Měl jsem podobný problém, kdy po letech měla sestava problém startovat s přetaktovaným procesorem. Musel jsem úroveň přetaktování snížit a pak to šlo. Jenže za nějaký další čas se to opakovalo, takže jsem musel taktování ještě více snížit. Nakonec jsem rezignoval a nechal tam základní takty a vše jelo jak má. Zřejmě se časem zhoršují nějaké součástky základní desky, které mají na taktování vliv.
Zkoušel jsem si pohrát trochu s OC, dlouho jsem s tím nic nedělal, ale i když jsem dal default, tak to snad bylo ještě horší, dokonce jsem měl problém, aby deska detekovala SSD pro boot, takže jsem to vrátil zpět na OC a ještě něco přidal na napětí. Chová se to teď o něco líp, ale stále se nemůžu po zapnutí PC zbavit těch restartů, i když už jich tolik není.

No moc jste mě nepotěšili pokud je to teda deska, což asi vypadá, že jo (zbývá snad už jen otestovat to, co navhuje fmx rider). To by znamenalo koupě MB+CPU+RAM, jelikož na socket 1150 v současné době už nejde koupit pořádná deska pro OC a dobrá vybavenost portů:-(
Stejně se tomu nevyhnu, protože chci přecházet na 165Hz monitor a tam už asi ten můj CPU a GPU zas takové terno nebude.
CPU : i7 8700k@4,8GHz (delidded by elkim)| CPU Cooler : Noctua NH-DH15 | VGA : Gigabyte 2070 Super Gaming OC| MB : ASRock Taichi Z370| PSU : 850W Seasonic Prime Ultra Titanium - SSR-850TR | RAM : 4x8 GB G.Skill Trident Z, CL 16, DDR4 3600MHz | HDD : 3x 10TB WD RED, SATA 3 | SSD : Crucial MX300, 525GB, SATA 3, Crucial MX500, 1TB, SATA 3 | Case : Antec P280 | KB :Genius Imperator Pro GX Gaming | Myš : Logitech G600 MMO Gaming Mouse | LCD : LG 32", 2560x1440, G-Sync, 165 Mhz, VA, LED OS :Win10 64bit Pro
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: PC se po zapnutí X-krát restartuje než začne bootovat

Příspěvek od werygood »

Jedině sledovat bazar, i tu na fóru se nějaká 1150 občas ukáže. Ale celkový upgrade by byl samozřejmě nejlepší.
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“