Neustále se mi ničí pc

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Neustále se mi ničí pc

Příspěvek od TwoSeconds »

Měl jsem starý počítač(i5-4590,seasonic S12G-650W,MSI B85-G43,Zalman Z11 Plus,MSI R9 280 3 GB a DDR3 1333 MHz 2x4 GB), který se po 2 letech z ničeho nic pokazil(nejdřív se zhoršila kvalita zvuku, musel jsem přidat volume cca +10 než normálně ve windowsu na to, abych měl volume na které jsem zvyklý), za par dní mi naskočila screen corruption ve hrách(někdy stačilo dát alt-tab, aby to zmizelo, někdy jsem musel restartovat celou hru), počítač se nechtěl vypnout po vypnutí ve windowsu(monitor, klávesnice,myš, HDD LEDka zhasli, ale počítač stále jel(asi špatný zdroj). Za měsíc mi poprvé odešel starý počítač při hraní hry PUBG, vypnul se mi monitor(to jsem asi aspoň myslel, do té doby, než jsem zjistil, že v monitoru něco prasklo, musel jsem si koupit nový monitor), ale slyšel jsem zvuky a ještě jsem kecal s kamarády na Teamspeaku. Restartoval jsem počítač a ten se ihned po stisknutí reset tlačítka vypnul a nechtěl se zapnout, zdroj strašně pískal i s přepěťovou ochranou. Na reklamačním mi reklamovali desku a procesor s tím, že neví co se stalo. Tohle se po reklamaci opakovalo 2x tak jsem zažádal o vrácení pěněz, a koupil jsem si Ryzen 1600, Corsair Vengeance LPX 2x4 GB 3000 MHz, Asus Prime B350 Plus,EVGA GQ 650W a disk Toshiba P300 1TB. Case a grafiku jsem si nechal ze starého počítače.
Po asi třech týdnech jsem zaznamenal, že se zhoršil zase zvuk a pár dní na to naskočily znova artefakty. Přesne na den po měsíci od koupení komponentů se při hraní Dota 2 vypnul monitor a neslyšel jsem už ale žádné zvuky. Počítač jsem restartoval, jelikož pořád jel, ale hned se vypl. Zdroj to naštěstí ustál a PC šel pustit, ale měl jsem černou obrazovku a nic co bylo v desce zapojené nejelo(klávesnice myš). Deska svítila červeně takže do ní šel proud, větráky se točily, HDD jelo.

Komponenty jsou momentálně na reklamaci, ale chtěl bych zjistit co by mohlo být příčinou. Může za to grafická karta? Jsem opravdový smolař, že dostanu vadný zdroj nebo desku? Může za to přepěťová ochrana?(už ji mám asi 8 let a testoval jsem ji multimetrem a měla 230-236 V, ale kdo ví jestli to je takhle stále). Může za to case?

Opravdu bych chtěl slyšet názor od lidí. Jestli za to můžu já nebo jestli mám prostě naprosté neštěstí nebo co to může dělat.


//edit Wilik - presun z desek + prejmenovano
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od spajdr »

Co elektricke rozvody, nemas je 20 - 30 let stare? :)
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od TwoSeconds »

spajdr píše:Co elektricke rozvody, nemas je 20 - 30 let stare? :)
Tak jako tento činžák byl vybudován za komunistů, takže :D
Momentálně neustále kontroluju prodlužku pod stolem, jestli tam náhodou není vyšší napětí, ale zatím nic.
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od morke »

Nemusí jít o dlouhodobé vyšší napětí, ale časově proměnné přepětí. Může jít o náhlé výkyvy v síti a tím může docházet k uvedeným poruchám. Nejlépe kontaktovat distributora elektřiny.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od ifkopifko »

Neupresnil si, ako máš zapojený zvuk (aký výstup z PC používaš a kam je zapojený).

Inak mi to pripadá ako umierajúca grafická karta. Mám na mysli to artefaktenie a vypínanie monitora. Ak bol monitor nejakým spôsobom poškodený.

Škoda, že si na tom starom PC neskúsil po poruche spustiť PC len s integrovanou grafickou...
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od TwoSeconds »

ifkopifko píše:Neupresnil si, ako máš zapojený zvuk (aký výstup z PC používaš a kam je zapojený).

Inak mi to pripadá ako umierajúca grafická karta. Mám na mysli to artefaktenie a vypínanie monitora. Ak bol monitor nejakým spôsobom poškodený.

Škoda, že si na tom starom PC neskúsil po poruche spustiť PC len s integrovanou grafickou...
Používal jsem nejdřív zadní jacky na sluchátka a mikrofón a jak mi začal blbnout zvuk tak jsem to přehazoval na přední a zadní podle kvality. Někdy přední měl lepší, někdy zadní jack měl lepší. Někdy mi prostě vypadl mikrák celkově a nešel v zadním ani v předním. Mikrák mimochodem funguje zcela bezchybně.

Umírající GPU to nemůže být. Ze začátku kdy jsem měl úplně nový počítač to nedělalo(mám na mysli když jsem kupoval Ryzen). Neměl jsem žádné artefakty a nebylo s ní nic. Co přesně myslíš tím vypínaním monitoru. Monitor se nevypnul tak jak myslíš. Možná jsem to špatně napsal. Monitor ztratí signál a nezobrazuje nic než černou obrazovku. A to ne kvůli tomu, že je poškozená GPU, ale protože odešla deska. Jenom starý monitor poprvé kdy se mi zničil PC se vypnul se slyšitelným puknutím a už nejel. A to pochybuju, že by způsobila grafická karta.

Integrovanou grafickou kartu jsem bohužel netestoval, protože mi jela moje R9 280tka a opravdu jsem nečekal, že se to stane znova po pár měsících.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od ifkopifko »

Ja som tiež ešte nevidel, že by grafika poškodila monitor, ale nikdy nehovor nikdy. Ostatne, nikdy som nepočul ani o takej degradácii zvukového výstupu ako popisuješ.

Inak, poškodená grafická karta sa môže prejavovať tak nejako "náhodne". Sám tu jednu takú mám. Spoľahlivo chybovala (artefakty, čierna obrazovka, reštart PC), tak som ju vymenil. Po čase som ju zas použil v inom PC, a pár dní išla bez chyby. Potom sa chyby opakovali... tak som ju podtaktoval, zas išla možno dva týždne bez chyby, a potom zas spoľahlivo chybovala...
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od TwoSeconds »

No ta moje grafika jela bez problému od té doby co jsem měl Ryzen. To až v posledních dnech co počítač už těžce kulhal tak začala blbnout. Opravdu nevím už čím to může být. Špatná přepěťová ochrana? Špatná montáž do skříně?
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od zsdx »

Cim to muze byt? Nechces to slyset, ale starim te R9 280tky.
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od TwoSeconds »

zsdx píše:Cim to muze byt? Nechces to slyset, ale starim te R9 280tky.
Grafika není tak stará.
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od -Vladimir- »

Co třeba studeňák, prej je u těchto žravců dost častej (nj RoHS)...
ignorelist: Stratos (již trvale)
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od zsdx »

Jestli neni v zaruce, tak je stara.
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od TwoSeconds »

Ok a můžeš mi vysvětlit jak může GPU ničit celou desku?
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od killerek »

Treba zavada na PCB grafiky, která premosti napajeni ze zdroje smerem k PCI-e slotu na desce.
Hekl338
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. čer 2009
Bydliště: Loděnice u Berouna

Re: Neustále se mi ničí deska

Příspěvek od Hekl338 »

Jestli dobre ctu, tak 3 x reklamace Intel, vraceni penez a ted znovu AMD na reklamaci. Dle meho, neni co resit, ta grafika je evidentne vadna, ackoliv si to nechces pripustit. Vsechny indicie sis sam napsal, artefakty, cerny obraz...To je u GPU nejcastejsi projev, ze uz davno v PC nema byt. Snad ani sam neveris, ze je to nahoda a mas smulu na vadne komponenty. Ostatne: "Umírající GPU to nemůže být. Ze začátku kdy jsem měl úplně nový počítač to nedělalo(mám na mysli když jsem kupoval Ryzen)." A pritom v prvnim pripspevku pises:"za par dní mi naskočila screen corruption ve hrách(někdy stačilo dát alt-tab, aby to zmizelo, někdy jsem musel restartovat celou hru" . Takze asi ta GPU v poradku nebude. GPU dokaze "odchazet" ruzne, uz se mi stalo, ze mi PC obcas nenabootoval, pomhlo par restartu, az prisel den, kdy nepomohlo nic. Vymena MB, CPU, bez zmeny, ani RAM. Az jsem GPU hodil na synuv PC a ejhle, stejnej problem.
Kingston Fury Renegade DDR4 4 x 8 GB 3800 MHz CL16 ASUS ROG MAXIMUS XII HERO i7 - 10700K EKWB EK-Momentum ROG Maximus XI Hero D-RGB - Plexi Palit GeForce RTX 3080 Gaming Pro 0.806 V 1815 MHz / 20200 Alphacool Eisblock Aurora Plexi GPX-N RTX 3090/3080 Reference + Backplate Seasonic Prime Ultra 750 W Gold THERMALTAKE The Tower 900
TwoSeconds
Nováček
Nováček
Registrován: 05. čer 2018

Re: Neustále se mi ničí pc

Příspěvek od TwoSeconds »

Ja na náhodu určitě nevěřím, ale proč teda grafika fungovala bez jakýchkoliv problémů po dobu 3 týdnů a začala blbnout až poté co se zhoršil zvuk a začala být deska problémová? Výkon grafické karty je pořád stejný tak jako byl ve dni koupi.
Hekl338
Začátečník
Začátečník
Registrován: 19. čer 2009
Bydliště: Loděnice u Berouna

Re: Neustále se mi ničí pc

Příspěvek od Hekl338 »

A nemuze to byt opacne? Co kdyz zvuk zacne blbnout prave proto, ze vadna Gpu zacina poskozovat MB, kterou nakonec odpali komplet. Ja nevim, co chces slyset, ptal si se na nazory, mas je tady. Grafarna to ma za sebou. Jak je stara? Zaruka? Dnes vetsina kompoment umira prave na studenaky, jak tu jiz bylo zmineno. Nekde je tu podobne vlakno, kde resi padajici takty CPU po urcitem case. Menilo se vse, krom RAM, tak kde jeste hledat problem.... Ty mas porad stejnou grafiku, znicene desky, vymeneno vsechno, tak kde muze byt problem? DVD mechanika to asi nebude,ale vzhledem k artefaktum bych favorita mnel.
Kingston Fury Renegade DDR4 4 x 8 GB 3800 MHz CL16 ASUS ROG MAXIMUS XII HERO i7 - 10700K EKWB EK-Momentum ROG Maximus XI Hero D-RGB - Plexi Palit GeForce RTX 3080 Gaming Pro 0.806 V 1815 MHz / 20200 Alphacool Eisblock Aurora Plexi GPX-N RTX 3090/3080 Reference + Backplate Seasonic Prime Ultra 750 W Gold THERMALTAKE The Tower 900
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“