Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

gonsa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. úno 2005

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od gonsa »

Tak jsem desku vrátil a vzal si Asus Prime X470-Pro. Tentokrát jsem nainstaloval nejdříve veškeré aktualizace včetně toho dubnového update a chvíli jsem používal PC bez ovladačů. Vypadalo vše OK a já si říkal, že výměna desky pomohla..Poté jsem však nainstaloval ze stránek AMD nejnovější ovladače na chipset: AMD chipset driver 18.10.0830 no a PC začal být opět nestabilní včetně toho, že nedošlo k vypnutí zdroje, větráčků apod. po vypnutí systému.

Z toho dedukuji, že se nakonec možná nebude jednat o HW chybu, ale o systémovou chybu v kompatibilitě AMD chipsetu s Windows 10. Zkusil jsem změnit AMD Ryzen napájecí schéma, které se s ovladači nainstalovalo (navíc v systému se hlásí jako "Tryb zrownowazony AMD Ryzen") změnit na rovnováhu a zatím klid. Trochu mě překvapuje, že zatím nemůžu najít na internetu nikoho s takovým problémem, dočítám se jen, jak je to napájecí schéma ryzen skvělé a úžasné..


Proto by mě zajímalo, zda se s tím někdo setkal, hlavně uživatel mlrs, který má v podpise stejnou desku jako teď já. Ty 10 byl fakt čert dlužen. Znovu píší, že mám originálky.

Jo a ještě jedna zajímavá věc, nejde mi internet v opeře a chromu, pouze v Edge prohlížeči. Drivery od síťovky už mám nainstalovány...
Intel Core i5-3570K, Gelid Solution Tranquillo rev.2, ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5, ASUS P8Z77-V LE, Kingston 8GB (kit 2x 4GB) 1333MHz, Seasonic SS-500ET F3, Fractal Design Define R4 Black Pearl, Dell U2415M
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od AllowedCry »

Nechápu to. Disk je určitě v pořádku? Co říká smart?
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od Leon_ »

Jedno je nad nebo jasné,... tohto týpka už nikto za boha nikdy nepresvedčí na budúcu zostavu postavenú na AMD :D ... nech už je chyba na strane AMD alebo nie :D
.
gonsa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. úno 2005

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od gonsa »

Nemám na to už náladu, protože opět systém zamrzává. Pro jistotu jsem zkusil ještě spustit PC s každou pamětí zvlášť, abych vyloučil alespoň částečně paměti, ale bez úspěchu..

No nejblbější je, že jsem v jeden čas přešel na Windows 10 a AMD. Teď budu mít strach, že jak teď přejdu na Intel, tak může být problém ještě ve Windows 10.
Všechny komponenty vrátím a nechám si poskládat PC na Intelu a do budoucna už nedám na recenze :-) Přece jen spolehlivost a kompatibilita je mnohem důležitější než údajně lepší výsledky Ryzenu oproti AMD. Kdybych měl ještě čas, tak bych zkusil nějak dostat na to AMD Windows 7, protože by mě zajímalo, zda by to pomohlo anebo ne. Jenže zboží už můžu vrátit pouze zítra :-( Pomlouvat AMD nehodlám, jen prostě pro mě ze dvou pokusů s AMD vždy problém, asi špatná karma :-) To samé radeon grafiky. No ještě jsem překecával známého, že bych si od něho odkoupil zpět můj PC (co mám ještě v podpisu :-), ale marně jelikož si chrochtá blahem a je spokojený. Prostě do věcí, které fungují se nerýpe... Měl jsem chuť si složit po 6 letech PC a dopadl jsem jak spráskaný pes :-) Ještě jsem uvažoval, že dalekého známého IT za úplatu požádám ať se mi na to mrkne, ale už mě tlačil čas...
Intel Core i5-3570K, Gelid Solution Tranquillo rev.2, ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5, ASUS P8Z77-V LE, Kingston 8GB (kit 2x 4GB) 1333MHz, Seasonic SS-500ET F3, Fractal Design Define R4 Black Pearl, Dell U2415M
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od Atapi »

No a když to nainstaluješ a ten jeden ovladač tam nedáš? Jde to nebo ne? Jako nevím já mám doma W10 na 4 strojích a problémy to nedělá, všechno teda ty intely jestli tě to zajímá.
Obrázek
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od Baneshee »

S těma Win10 a AMD žádnej problém není, sám mám poslední build Win10 (v1803) a nikdy mi nic nezamrzlo ani nic podobnýho. A to jsem win10 ani po upgradu z Intelu (2500k@4,5GHz, P67A-GD65, 2x8GB) nereinstaloval, jen jsem před upgradem odinstaloval starý ovladače od čipsetu, síťovky atp. Systém byl asi jen 2 měsíce starej, přešel jsem z Win7 předem, abych si je vyzkoušel před plánovaným upgradem. Když jsem nahodil Ryzen, tak jsem měl ještě starší build 1709, kde taky nebyl problém, pár týdnu potom se to aktualizovalo na 1803. Nedávno jsem dokonce starej Corsair HX620 zdroj vyměnil za zmiňovanej Seasonic Focus (ale 650W verze) a taky vše v pohodě. Odezva systému je výborná i při spuštěných 10 programech a 20GB zabrané RAM, rozhodně není systém v ničem pomalejší než stará sestava s Intelem. Sestava ani jednou nezamrzla, nespadla do BSoD, nezčernala obrazovka ani nic podobnýho. Buď máš v tom PC něco hodně špatně, něco si posral při montáži nebo je to problém mezi klávesnicí a židlí :razz:
Rád bych ti poradil něco konkrétního, protože máš dost podobnou sestavu, ale s ničím z toho co jsi popisoval jsem se nesetkal. Ovladače mám asi starší než ty, nevím přesně verzi, ale jsou z webu Asusu někdy z konce dubna. To ale prevděpodobně nebude mít na nic vliv.
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od flanker »

1. formát C:
2: instalace Win10 - 64 bit z flashky (stáhni si poslední build přes media creation tool, originál klíč Windows ti to vezme)
3. instalace driverů LAN/USB3.1 (na realtek se vyprdni, dělá to občas blbosti) z webu Asus a GPU driveru
4. X470 čipset z webu AMD

Poté - jak máš nastvanené RAM v BIOSu, jaký model, frekvence, časování? Zdroj atd jsou stále z podpisu? Instaloval si i nějaký další software desky jako AI Suite apod?
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od killerek »

Za posledního pul roku sem instaloval tri sestavy na Ryzenu a ani s jednou není problem. At ten PC radeji odnese do servisu na diagnostiku ...
milis07
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2018

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od milis07 »

Taky jsem teď stavěl na Ryzenu společně s aktuálními Windows 10, vše absolutně bez problémů. Naopak jsem nad očekávání spokojen.
Když neumíš s windows 10 ani s AMD a vezmeš si to zaráz je to težké :D ... Jinak instalace Win7 na nové desky s usb 3 není problém, stačí tam přidat ovladače a jde to úplně v pohodě ;) Gygabyte na to má dokonce i nástroj, že ti to přidá přímo do instalace samo.
CPU:Ryzen 5 2600 MB:MSI X370 GAMING PRO CARBON GPU:Gainward GeForce GTX 1070 Phoenix GS GLH, 8GB GDDR5 RAM:Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3200 HDD: Samsung SSD 850 EVO - 250GB + 1TB WD PSU: FSP Fortron Raider S 750W OS: W10 PRO 64bit Monitor: Philips 246E7QDSW Case: SilentiumPC Armis AR3 TG Pure
gonsa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. úno 2005

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od gonsa »

milis07 píše:T
Když neumíš s windows 10 ani s AMD a vezmeš si to zaráz je to težké :D ...
To, že je evidentní, že je něco společně nekompatibilního, neznamená, že neumím s windows 10 a AMD. Jak jsem psal, tak problémy začaly po aktualizace z dubna + instalaci ovladače chipsetu. Mám podezření, že v tom mohlo mít prsty to napájecí schéma, co si ryzen "vkrade" těmi ovladači do systému. Sice poté jsem používal režim rovnováha a problémy to způsobovalo taky, těžko říct. Každopádně jsem se toho zbavil a teď čekám na Intel sestavu předpokládám, respektive doufám, že ta již bude bez problémů. Kdyby se náhodou objevil stejný problém, tak už je jednoznačné, jelikož jsem si sestavil PC z úplně nových komponent (včetně SSD a grafiky), že jediný problém by byl v tom samotném systému Windows 10.
Kdyby mě netlačil čas na vrácení komponent, anebo bych neprodal starý PC, tak bych zkusil s tím Ryzenem laborovat dále, popřípadě bych to tedy dal na nějakou diagnostiku, protože mě vážně zajímá, kde byl problém, navíc, když se s tím nikdo na fóru nesetkal..
Intel Core i5-3570K, Gelid Solution Tranquillo rev.2, ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5, ASUS P8Z77-V LE, Kingston 8GB (kit 2x 4GB) 1333MHz, Seasonic SS-500ET F3, Fractal Design Define R4 Black Pearl, Dell U2415M
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od Natural »

S win10 je spousta problémů, ale rozhodně ne s kompatibilitou u dnešních sestav. Nechceš si jen připustit problém mezi klávesnicí a židlí.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od Atapi »

No jako to co popisuje... nevím jak by toho dosáhnul i kdyby byl úplně blbej. Kdyby to blbě zapojil, tak se to spíš ani nezapne a windows je od 7 celkem stabilní na to aby to někdo opakovaně rozesral nastavením plánu napájení, instalací nějakýho SW nebo špatnýho ovladače, tak jako to bylo v XP. A to že není rozenej ajťák se zkušenostma jako maj lidi tady na fóru neznamená, že to je "problém mezi klávesnicí a židlí", já bych vás s tím už poslal do pr**. :lol: Dnešní PC jsou jak lego a instalace OS je dělaná pro opice, buď to pasuje a funguje, nebo je podle mě něco vadný.
Obrázek
gonsa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. úno 2005

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od gonsa »

Natural píše:Nechceš si jen připustit problém mezi klávesnicí a židlí.
Pochop, že PC se rozjel, fungoval relativně dobře několik hodin, možná den či dva, už si nepamatuji (včetně hry Far Cry 5 bez jediného záškubu) a problém nastal po zmíněných aktualizacích + oinstalaci chipsetu (schválně jsem sledoval, kdy se začne PC takto chovat). Sice nejsem IT, ale když si nainstaluji SPRÁVNÉ ovladače a pak se začne něco srát, tak je to můj problém ? Možná pochopíš, až někdy budeš mít problém S PC, který si nezpůsobíš, že ne vše si zaslouží okamžitý ortel.
Kdybych byl taková lama, tak se mi předchozích 5 PC také sere, ale já měl předtím problém jen jednou a shodou okolností prostě taky s AMD + Ati grafikou.
Bavil jsem se se známým, popisoval jsem mu svůj problém a on mi sdělil, že jsem udělal dobře, že jdu do Intelu, že co si četl na zahraničních fórech, co mají lidi problémy s Ryzenem a třeba kompatibilitou pamětí, tak že to až pěkné nebylo.
Já neodsuzuji AMD, v žádném případě, prostě já měl ze dvou pokusů dvě špatné zkušenosti, ale to neznamená, že je AMD na nic, prostě já měl asi smůlu, pravda nejdříve jsem reagoval naštvaně, protože jsem si s chutí po X letech chtěl postavit PC a dopadlo to takto, prostě jsem byl natěšený a pak přišlo zklamání. Fakt škoda, že jsem si ten PC nenechal a nedal někde na test, protože jsem si vážně jistý, že problém mezi klávesnici a židlí nebyl. Pokud tedy připustíte, že prostě uživatel nemůže za to, jak se začne chovat PC po nainstalování oficiálních ovladačů. Kolikrát si stačí přečíst v různých diskuzích, co mají uživatelé za problémy s PC a někdy fakt hodně záludné s tím, že se s tím taky nikdo nesetkal a neznamená to, že jsou všichni neschopní. Prostě s PC jsou prostě problémy. Navíc myslím si, že např. v době po příchodu Windows 10 na trh a automatických aktualizacích se nejednomu uživateli stalo, že si windows SÁM nainstaloval nějaký ovladač a uživateli se pak začalo na PC něco srát, než to zase Windows opravil..
Intel Core i5-3570K, Gelid Solution Tranquillo rev.2, ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5, ASUS P8Z77-V LE, Kingston 8GB (kit 2x 4GB) 1333MHz, Seasonic SS-500ET F3, Fractal Design Define R4 Black Pearl, Dell U2415M
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od Natural »

No nevím, ale mít problém se dvěma deskama je už trochu extrémní.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od AllowedCry »

Teď jsem skládal asrock 450bm pro4 + ryzen 3 2200g, rozjelo se to jen s jednou ramkou (patriot 4g 2666) a to i tak nestabilně.

V pátek je vrátím a beru crucial 2400. Snad bude vše ok.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od certes »

Díval ses do QVL od výrobce desky a nebo ty moduly vybíráš náhodně ? Dávat 2400MHz RAM na APU je tak trochu úlet.
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Jasne ze nedival.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od AllowedCry »

S ryzenem jsem poskládal už pár sestav a nikdy to nevadilo. Co je úlet na 2400Mhz :? To APU běžně zvládne 3Ghz+ (samozřejmě se pojede na iGPU).
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od Baneshee »

Spíš je to málo, při použití iGPU by člověk čekal aspoň 3GHz RAMky, jinak jde výkon dolů. Osobně taky na QVL moc nekoukám, pokud prodávaj mizerný paměti se špatnou kompatibilitou, tak jim je prostě do 14 dnů vrátím a koupím jiný. S Crucialama problém nebývá (Micron čipy), do Patriotů apod nikdy nevíš co nacpou, obvykle nejlevnější Hynix šrot :-|
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové PC na Ryzenu, různé problémy

Příspěvek od AllowedCry »

Jasný, vzal jsem tyto https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sp ... 52/produkt už jsem je jednou bral a bez problémů.

Ten takt tu iGPU už tak moc nevytrhne, ale předpokládám, že 3Ghz dají.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“