Nové PC po 10 měs. začalo "zamrzat" a náhodně restartuje?!

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Nové PC po 10 měs. začalo "zamrzat" a náhodně restartuje?!

Příspěvek od ThomasVT »

Ahoj, mám dva dotazy.

První, co může způsobovat několikrát do týdne kritickou chybu v logu "The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly." na googlu jsem se dočetl, že to může být změnou v nastavení napájení nebo aktualizaci ovladačů, ovladače mám aktuální a power settings jsem nezkoušel měnit.

Tohle dělá pc pravidelně už od doby co jsem ho smontoval, až na RAM, které běžěly na 2933MHz (jsou to g.skill 3200MHz, ale 3200 byl nestabilní systém, takže až do teď běžely na 2933).

Ale neprojevuje se to jak by se mohlo zdát, PC se nijak samovolně nerestartuje, nepociťuju žádné zvláštní vypínání při používání, akorát mi občas přijde, když ho zapínám, že bootup trvá dýl, že se zapne a ještě ve fázi než naskočí možnost jít do biosu atd, se restartuje, snad to dává smysl.

A druhej dotaz je, co může po cca 10 měsících fungující sestavy způsobit, že jen tak "zamrzne" ještě jsem se s tim nesetkal tak mě to zaskočilo, ani jsem nic nehrál/nezatěžoval pc, byl jsem v chromu, zhasla myš/klávesnice a obrazovka zaseklá. Klávesové zkratky nefungovaly, takže jsem udělal nejdřív restart - tlačítkem, ale to vedlo jen do řerné obrazovky a pc co sice běželo (větráky atd.) ale nenabootovalo. Takže jsem vypnul switch na PSU, resetoval CMOS na desce a po půl hoďce zkusil znovu zapnout. PC běží, ale teď se mi stalo že náhodně restartoval za chodu, podobný scénář jako předtím, (zásek-přestane svítit myš/klávesnice, ale tentokrát se PC restartoval, po cca 15 vteřinách a znovu se zapl)

Ze začátku sestavování jsem 2x měnil RAM z důvodu crashování v MEMTESTu a skončil jsem u těhle, takže na těch 2933 vím, že proběhly 12 hodin memtest bez chyby, Aida na cpu byla testována taky asi 10 hodin.

Tolik asi k infu co můžu poskytnout, co jsem dělal když jsem pc stavěl. Nikdy žádné crashe ve hrách, blue-death atd.

Má někdo nápad, čim by jedno nebo druhé mohlo být, kde začít s testováním? Díky za rady.


EDIT: ještě odkaz na paměti, kterých jsem neuvedl celej název G.skill FlareX 3200MHz CL14 (https://www.alza.cz/g-skill-16gb-kit-dd ... 948806.htm)
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: Nové PC po 10 měs. začalo "zamrzat" a náhodně restartuje

Příspěvek od certes »

Ta prodleva, případně restart při zapnutí je způsobena nestabilitou (nízké napětí nebo vysoké takty). Často si pak BIOS automaticky upraví některé hodnoty na default. Pokud ale netaktuješ tak těžko říct. Máš flashnutý poslední BIOS ?
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Nové PC po 10 měs. začalo "zamrzat" a náhodně restartuje

Příspěvek od ThomasVT »

Od začátku procesor běží na default takty , jen ty paměti jsem "přetaktoval" oproti defaultu co byly nastavený v biosu, ale jak říkám, testoval jsem stabilitu i procesoru i ram (je teda možný že nedostatečně, nebo i přesto že to blbne)

Nějaká rada jak začít s testováním teď?

Ten hard restart co se udělal v průběhu běžnýho web browsingu teď naposled byl už se vším na default.

A nejdivnější mi je, proč to zamrzlo bez jakýkoliv změny v HW, bez jakýkoliv zátěže atd. takhle mi to běží fakt těch 10 měsíců furt stejně.
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: Nové PC po 10 měs. začalo "zamrzat" a náhodně restartuje

Příspěvek od certes »

Teplota CPU ? Opravdu tam máš novější BIOS ? Vyšlo pár verzí co vylepšuje stabilitu a to nemluvím o AGESA.
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006
Bydliště: Jih

Re: Nové PC po 10 měs. začalo "zamrzat" a náhodně restartuje

Příspěvek od ThomasVT »

CPU to není.. 30-60 dle zátěže, core temp zaplý pořád
BIOS nemám nejnovější, v době pořízení jsem ho aktualizoval 2x, ale co jsem teď koukal tak novejší verze vydaná je, tak zkusím to, ale i tak, je mi divný, že do teď všechno OK a najednou freeze a ještě random restart

EDIT: tak bios updatovaný, ovladače čipsetu a co jsem našel že jsem měl zastaralé ovladače tak taky update tak uvidím jak to bude pokračovat, dám sem za nějakou dobu vědět
Ryzen 5 1600@default,ASUS Expedition GTX 1050Ti 4GB@default, 2x8GB Kingston HyperX 3200MHz,ASUS RoG Strix B350-F, Samsung 850 SSD 250GB, Seasonic Focus plus GOLD 550W
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“