Nový PC nejde spustiť

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Hargi »

Tak čakám na novú dosku - mala by prísť zajtra. Ale mám ešte pár otázok:

1. Musím po výmene dosky preinštalovať systém, alebo možem vložiť povodné SSD a nič viac neriešiť ?
2. Ako je to z RAID polom ? Mám 2 disky v RAID 1 - zachovajú sa dáta pri vytváraní nového poľa, alebo sa všetko vymaže ?
3. Budem usieť niečo riešiť v programe RAIDXpert2 ohladom nového poľa ?
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Hargi »

Tak dosku som vymenil za rovnaký typ a robí to isté, na novej dokse sa už ani nedostanem do UEFI. Skúsil som aj iný zdroj, tiež bez zmeny. Myslíte že by to mohol byť procesor ? :bigups:
V podstate som už vymenil a odpojil všetko okrem CPU.
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Trek »

Hargi píše:Tak dosku som vymenil za rovnaký typ a robí to isté, na novej dokse sa už ani nedostanem do UEFI.
Flashnul jsi do desky novej bios? Pochybuju že má bios s podporou pro Ryzeny 5000. Na desce bývají diagnostický led nebo kódy, visí to na CPU?
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Hargi »

Ano do dosky som dal ešte ped inštaláciou do skrine najnovší BIOS - 3201 (pozerám že ten BIOS už nieje na stahnutie na ASUS stránkach, najnovší je 3001)
Na doske sú 4 LED-ky : DRAM, CPU, VGA a BOOT, zostane to visieť na poslednej BOOT led. Občas sa ale stane že zostane svietiť led VGA - hlavne po resete alebo fashnutí BIOS-u - je potrebné 1-3x resetnúť PC (ale karta ide v inom PC s doskou P6X58D-E v pohode, ten počítač sa síce občas sám vypne no to je chyba niekde v tom PC, robí to aj s inou kartou ) potom sa dostane až na BOOT LED kde sa aj zasekne spolu s tým logom.
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od certes »

BIOS 3201 bude asi vadný když jej stáhli, na minulé desce si dával zpětně 2816 ale to je beta, co takhle tam napálit 2802, první BIOS s podporou 5000 (AGESA V2 PI 1.1.0.0 rev.B) ? Tuším že v další AGESA rev.C už dropnuli napětí. Tím pádem by pak ten CPU byl hodně šitózní kousek.
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Trek »

Pokud svítí boot led, pak píšou

1. Please re-connect the SATA cable to the motherboard and the hard disk respectively
2. If an M.2 SSD is installed, please re-connect the M.2 SSD again and confirm that the M.2 screw is locked

Pokud svítí VGA led, tak píšou:

a. Try to re-install Graphics card
b. Check for any dirt on the PCI-E Pin of motherboard or Graphics card Pin as shown in the below image. If so, please clean it and try again

já osobně bych rozebral celou sestavu provedl vizuální inspekci komponent a:

1. dal jen CPU s chladičem a zapnul (měla by svítit RAM led)
2. dal jeden kus paměti a zapnul (měla by svítit VGA)
3. dal grafiku a zapnul (měl by svítit boot)
4. dal flešku s memtestem a spustil to (mělo by nabootovat memtest)
5. dal disk s ok a spustil to (nabootuje se os)
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Hargi »

Tak som skúsil vaše rady:

Nahral som BIOS 2802 + všetko zapojené - nič len zamrznuté ASUS logo

1. - Zapojené len CPU - visí to na DRAM LED
2. - Len CPU + 1 RAM modul (v slote najdalej od CPU podľa návodu) - visí to na VGA LED
3. - CPU + 1 RAM + VGA - najprv to viselo na VGA LED, po 2 resetoch PC už to viselo na BOOT LED + zamrznuté logo ASUS.
4. - CPU + 1 RAM (skúsil som obe po jednom kuse) + VGA + memtest86 - Ledva som sa dostal do UEFI - bolo treba reset BIOS-u a 5x reset PC pre znova svietiacu VGA LED - PC zase visí na BOOT LED a zamrznuté ASUS logo.
V UEFI bolo prednastavené toto - Boot Option #1 - SanDisk Partition 1, Boot Option #2 - SanDisk Partition 2. Skúsil som to aj so zapnutým aj vypnutým CSM, stále to isté.

Teda: RAM aj SSD sme vylúčili, dosku som už skúsal druhú, zostáva CPU a VGA ktorá ale v druhom PC funguje. Mne to vychádza na vadné CPU :?:
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Trek »

V bodě 3 ti to vytuhávalo, pokud systém pracuje správě ukáže se hláška, že není bootable medium. V tomhle bodě už se dalo skončit protože to nepracuje správně a nemá smysl dále pokračovat.

Měl jsi tam:
desku, cpu, paměť, grafiku, zdroj

desku máš druhou, ta to asi nebude, grafika otestovaná, pameť asi taky cajk můžeš zkusit druhej modul ještě pro jistotu, takže zbývají cpu a zdroj
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Hargi »

Zdroj som skúšal vymeniť už skorej a nepomohlo. Tak teda dám CPU na reklamáciu.

Myslíte si že je to výrobná vada alebo to sposobilo PBO ? (teda ak by to to CPU naozaj bolo)
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od StepanPepan »

V zimě je suchý vzduch a člověk se může chůzí po koberci nabít na napětí smrtící pro elektroniku. Za jakých okolností jsi ten procesor vybaloval z krabičky a instaloval?
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od StepanPepan »

Ještě jsem si vzpomněl na jednu věc - nemáš ve skříni pod deskou něco, co by mohlo desku zkratovat? Prohlížel jsi pořádně plech pod deskou? Nemáš někde omylem instalovaný sloupek navíc?

Pokud desku nemáš upevněnou, na čem jí máš položenou? Nemáš jí položenou na pytli, ve kterém byla?
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od StepanPepan »

Poslední možnost - nemontuješ to někde v bezprostřední blízkosti zdroje RF záření - wifiny a podobně? Máš skříň s oknem nebo celokovovou?
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Hargi »

Ja sa snažím dávať si na statickú elektrinu pozor, pri inštalácii procesora som sa snažil mať ruky na uzemnenej skrini (napájací kábel v zásuvke no zdroj vypnutý), koberce v dome nemáme. Procesor som držal vždy len za IHS, pinov som sa vobec nedotýkal. Chyba sa vyskytla až po 2 týždnoch používania, deň po zapnutí PBO.

Na doske mám 9 stĺpikov, všetky sú na správnych miestach, to som tiež kontroloval, dosky som skúšal len klasicky uchytené v skrini.

Na statiku som trochu pozabudol len keď som utieral CPU od pasty klasickou papierovou vreckovkou, neviem či to mohlo vadiť, no chladič som dával dole až keď sa vyskytol tento problém tak príčina to byť nemože.

Skriňu mám Fractal Design Vector RS dark TG - vrch a jednu bočnicu má sklenenú. Asi 10 cm pod PC mám WiFinu. Predchádzajúci PC som mal ale na rovnakom mieste a úplne bez bočníc :D
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Trek »

Hargi píše:Myslíte si že je to výrobná vada alebo to sposobilo PBO ? (teda ak by to to CPU naozaj bolo)
Při reklamaci bych nezmiňoval, že jsi zapínal PBO. Nevíš, neznáš co je to PBO. Ani XMP, nevíš neznáš co je XMP.

PBO to mohlo zničit, protože jsem někde zahlíd, že Asus měl nějaký problémy s Biosama, jestli jsi zvyšoval pbo scalar apod.
Já radši již v PBO všechny limity píšu ručně zvýšené např. o 30%, deska tam jinak napálí bomby.
Naposledy upravil(a) Trek dne ned 3. led 2021, 19:42, celkem upraveno 1 x.
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od StepanPepan »

Nechceš zkusit to wifinu vypnout nebo přemístit?

A to hlavně kvůli svému zdraví. Sedět pár desítek cm od wifiny není zdravé.
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Hargi »

Ano pri reklamácii neviem čo je to PBO a PC som si nechal zostaviť :-D
PBO už radšej nechám tak, za tých pár % to nestálo.

Asus stiahol dosť novších BIOS-ov, možno tam bola nejaká chyba čo mi ho odrovnala. A wifi skúsim vypnút, ale nemám to kam inam na trvalo premiestniť :)

Zatial ďakujem za rady :)
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Trek »

Zřejmě bude problém v EDC, kterej ničil Ryzeny 3000 a pravděpodobně ničí i Ryzeny 5000.

Když zapneš PBO a nic jinýho tak se nastaví limity na maximum.
Já ho zapínám na "Advanced" volbu co má Gigabyte v Biosu a vyplní se věci ručně. Limity mám Auto což je default co má být a používám jen curve optimizer.
Měl jsem zvýšený EDC ale když tě tak vidím tak jsem to hodil zas na defaulty, těch pár procent výkonu v multithreadu je mi jedno.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Trek »

Jinak koukám, že velice podobnej problém tu řešil někdo jinej

https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... 9#p9728359

nějak ty Asus desky jsou problémový + kompatibilta s paměťma = bylo by dobrý při problémech vzít desku od jinýho výrobce

Jestli ten Asus nastavuje moc nízký napětí CPU tak to bude chyba desky/biosu a RMA neprojde.
Jinak pokud je deska ok, tak je to příznak poškození přetaktem, že CPU nejede na tom napětí co má jet a musí se přidat.
Hargi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2017
Bydliště: SK - Trnava

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Hargi »

CPU dnes posielam na reklamáciu, uvidíme či je to naozaj on. Ak by potreboval vyššie napatie, na RMA by to mali zistiť a uznať ako závadu :)

Pri probléme s RAM mu svietila DRAM LED na doske ihneď po zložení PC, teda ak som to správne pochopil. Mne DRAM LED nikdy nesvietila a myslím si že nekompatibilita by sa asi prejavila ihneď po prvom spustení po zostavení PC. Moje RAM-ky by mali byť s doskou kompatibilné.

RAM-ky PBO zničiť nemohlo že ? :)
PC1:CPU: AMD Ryzen 9 5900X + NH-D14 MB: ASUS ROG STRIX X570-F Gaming AM4 RAM: 64GB G.Skill GPU: MSI GTX 1080 OC PSU: Corsair HX750i CASE: Fractal Design Vector RS
PC2:CPU: Intel Xeon X5690 + CM 212+ MB: ASUS P6X58D-E LGA1366 RAM: 36GB HyperX DDR3 GPU: Sapphire TOXIC R9 270X PSU: Corsair TX850 V2 CASE: Cooler Master HAF 922
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Nový PC nejde spustiť

Příspěvek od Trek »

RAMky ty snesou hodně. Podle specifikace DDR4 by měly přežít špičky do 2.5V. U toho Asuse s těma jejich BIOSama si teda nejsem jistej ničím. Podle mě něco doprasil Asus, ty jsi určitě v tom nevinně, čili i ta reklamace je si myslím oprávněná. Nebo je možný, že ten procesor byl nějakej horší kousek.
Ono i když se podíváš na AMD a jejich videa na youtube i na PBO2, tak to tam prostě povolí PBO max limity, scalar 10x a jedou bomby.
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“