Hard restarty PC

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
lexicon
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 09. lis 2007
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Hard restarty PC

Příspěvek od lexicon »

Nevím do jaké sekce hodit dotaz, tak jsem zde snad správně.

Před nějakou dobou jsem postavil nové PC, postupně ho doplnil o custom vodní chlazení a vše vypadalo, že funguje jak má. Radoval jsem se až do doby, kdy jsem začal hrát Ghost Recon Wildlands a hra mi začala hard resetovat PC po každé cca. půl hodině hraní. Žádná chybová hláška, žádná BSOD, prostě zamrzne obraz a PC se po chvíli samo restartuje.

Začal jsem tedy bádat co se děje, teploty jsou OK, zdroj je dostatečně dimenzovaný. Zkoušel jsem zatížení CPU pomocí Prime95, Cinebench, vše OK. Grafickou kartu jsem zkoušel zatěžovat jak hrami (Cyberpunk 2077, Control, Witcher 3), tak power virusem (Kombustor) a taky všecko v pohodě.

Pak jsem zkusil ještě OCCT. Test vestaveným OCCT algoritmem je OK, ale Linpack algoritmus mi začal PC shazovat stejným způsobem jako Wildlands. Nikdy jsem se nedostal přes hranici nějakých 3 minut v testu.

No a nakonec se stala nejzajímavější věc. Po pátečním ohlášení Diabla II: Resurrected jsem se šel přihlásit do alfy na domovskou stránku hry a PC se mi při scrollování stránkou resetuje stejným způsobem jako při hraní Wildlands. Chování jsem natočil a je vidět na níže přiloženém videu:

https://youtu.be/N8vRZUmmkZI

V Prohlížeči událostí Windows vidím v tuto chvíli pouze chybu Kernel-Power 41 (detail níže).

Ještě o víkendu jsem zkoušel otestovat paměti pomocí MemTest86, také bez problému. Disky by měly být taky OK, na SMARTu je vše v zeleném.

Další rady co jsem vyčetl po internetu a provedl jsem:
  • Domáčknutí grafické karty
  • Domáčknutí RAMek
  • Vypnutí ASUS MultiCore Enhancement v BIOSu
  • Zapnutí XMP profilu pamětí v BIOSu (to jsem měl nastavené už od začátku, ale raději zmiňuju)
  • Vypnutí Rychlého spouštění v možnostech napájení
  • Update BIOSu na poslední verzi
Napadá prosím někoho, co může tyto pády způsobovat, než to rozeberu a pošlu desku i procesor na reklamaci? Díky.

Konfigurace PC:
  • CPU: Core i7-10700K
  • Deska: Asus ROG STRIX Z490-I GAMING
  • RAM: 2x 16 GB DDR4 3200MHz CL16 Corsair Vengeance RGB PRO
  • GK: Gainward RTX 3080 Phoenix GS
  • Disky: 512 GB + 1 TB Samsung 970 EVO
  • Zdroj: Corsair SF750 750W
Log z Prohlížeče událostí Windows:

Kód: Vybrat vše

Název protokolu:System
Zdroj:         Microsoft-Windows-Kernel-Power
Datum:         20.02.2021 0:39:58
ID události:   41
Kategorie úlohy:(63)
Úroveň:        Kritická
Klíčová slova: (70368744177664),(2)
Uživatel:      SYSTEM
Počítač:       LenY-PC
Popis:
Systém se znovu restartoval, aniž by se předtím zcela vypnul. Tato chyba mohla být způsobena tím, že systém přestal reagovat, selhal nebo že došlo k neočekávané ztrátě napájení.
Kód XML události:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />
    <EventID>41</EventID>
    <Version>8</Version>
    <Level>1</Level>
    <Task>63</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2021-02-19T23:39:58.6482864Z" />
    <EventRecordID>37310</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>LenY-PC</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-18" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="BugcheckCode">0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
    <Data Name="SleepInProgress">0</Data>
    <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
    <Data Name="BootAppStatus">0</Data>
    <Data Name="Checkpoint">0</Data>
    <Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
    <Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>
    <Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
    <Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
    <Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
    <Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>
    <Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>
  </EventData>
</Event>
//Baneshee - přesun z CPU
Banana
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. led 2004

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od Banana »

mimo té stránky bych tipl napětí, nevím na čem -Windows power management, napětí u cpu při oc
lexicon
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 09. lis 2007
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od lexicon »

Taky mě to napadlo. Ale napětí mám nastavené na auto a nemám zapnutý žádný OC na procesoru. Zatím jedu na default takty...
Banana
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. led 2004

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od Banana »

zkusil bych přidat volty oproti defaultu a windows bud na vysoký profil nebo právě naopak
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od pbjun »

Půjč si někde aspoň 850W seasonica...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
lexicon
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 09. lis 2007
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od lexicon »

Banana píše:zkusil bych přidat volty oproti defaultu a windows bud na vysoký profil nebo právě naopak
Schéma Vysoký výkon mám v možnostech napájení zapnuté od začátku.

Teď jsem zkoušel přidat na Core Voltage a offsety +0,05 V ani +0,1 V nepomohly. Restartuje se to stále stejně. Víc podle mě ani nemá cenu zkoušet.
pbjun píše:Půjč si někde aspoň 850W seasonica...
Zdroj by to měl bez problému utáhnout. V max. zátěži kdy grafickou kartu ždímu Kombustorem a procesor Prime95 je tam dohromady nějakých 490W. Když přičtu ostatní komponenty, tak se dostanu tak na maximum PC 540W. To by měl 750W bez problému utáhnout.

Leda že by byl vadný. Už mám dohodnutou zápůjčku jiného, tak se uvidí.
macmanar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. zář 2010

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od macmanar »

Divné.
1. Zkusil bych ještě jednou memtest.
2. Zkus chování s jedním modulem RAM (může být chyba i v cpu-řadiči)
3. Zkus jiný zdroj
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od pbjun »

No vzhledem k tomu, že ten zdroj má na 12V větvi JEN 600W a ty se bavíš o loadu a já o Peaku tak ten Tvůj load je v peak klidně o 100W víc. Takže prostě může zabrat pojistka proti přetížení. Začal bych tím, že zkusíš silnější zdroj dobré značky. Kdybys byl tady z okolí tak bych Ti řekl ať si dojedeš pro platinum 850W seasonica.
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od GaGy »

Protože se to děje mimo zátěž ,ale při scrolovaní na internetu tak bych se zaměřil na Ampere. Dost karet mělo problém s pády ve windows. Akcelerace videa ?
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
lexicon
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 09. lis 2007
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od lexicon »

macmanar píše:Divné.
1. Zkusil bych ještě jednou memtest.
2. Zkus chování s jedním modulem RAM (může být chyba i v cpu-řadiči)
3. Zkus jiný zdroj
Díky, zkusím až to budu mít rozebrané. Nemám v case dobrý přístup k pamětem, ale dobrá rada. Na nějaký problém s CPU to také odhaduji.
pbjun píše:No vzhledem k tomu, že ten zdroj má na 12V větvi JEN 600W a ty se bavíš o loadu a já o Peaku tak ten Tvůj load je v peak klidně o 100W víc. Takže prostě může zabrat pojistka proti přetížení. Začal bych tím, že zkusíš silnější zdroj dobré značky. Kdybys byl tady z okolí tak bych Ti řekl ať si dojedeš pro platinum 850W seasonica.
Díky za upřesnění. Ten jiný zdroj určitě zkusím. Trochu problém je, že jsem limitován SFX velikostí. Corsair zdroje jsem měl do teď a nikdy jsem s nimi neměl problém. Ten SF750 byl nejvýkonnější, který jsem v době nákupu našel, má Platinum certifikaci, tak že po načtení recenzí jsem ho hned koupil. Co jsem koukal na Seasonic, tak má v nabídce v SFX velikosti pouze FOCUS SGX 650W. Myslíš, že by to byla lepší volby než ten Corsair SF750 a utálh by mojí sestavu? Díky.
GaGy píše:Protože se to děje mimo zátěž ,ale při scrolovaní na internetu tak bych se zaměřil na Ampere. Dost karet mělo problém s pády ve windows. Akcelerace videa ?
Nemyslím si, že by byl problém v grafické kartě. Jakékoli trápení vždy zvládla bez problémů. Neviděl jsem za celou dobu co jí mám jediný artefakt, probliknutí, restart nVidia driveru nebo podobně. Videa jak ze streamů, tak lokálně H.264/H.265 zvládá bez problémů.
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od pbjun »

Prostě si půjč normální zdroj a připoj ho mimo bednu... Ten procák má v peaku hodně velký odběr a ta grafika ještě větší. To, že to pak dělalo i v systému už může být cokoliv vč. již poškozeného zdroje...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
lexicon
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 09. lis 2007
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od lexicon »

Jasný. Takovej je zatím plán, snad to příští týden klapne.
Orbithek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2003
Bydliště: Fulnek
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od Orbithek »

Updatni ovladač síťové karty :) viz zde
CASE/ Corsair Obsidian 1000D,ZDROJ/ Corsair RM850x, 850W,CPU/ Intel Core i9 - 13900KS@deafult,MB/ Asus ROG Z690 Hero, RAM/ G.SKILL 32GB KIT DDR5 6600MHz CL34 Trident Z5 RGB,VGA/ GIGABYTE GeForce RTX 4090 GAMING OC 24G, HDD/ Samsung 990 PRO 2TB ,WIN/ Win 11 Enterprise 64bit,REPRO/ KRK Rokit 7G4 Mouse/Logitech G Pro Wireless, CHLAZENÍ/ Watercooled, MONITOR/ 49" Odyssey OLED G9 Smart
lexicon
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 09. lis 2007
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od lexicon »

O tomhle problému vím. Už jsem nahrál poslední verzi ovladačů i updatoval firmware síťovky na verzi 1.45 a nepomohlo...
g-ice
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. led 2019

Re: Hard restarty PC

Příspěvek od g-ice »

Mám podobný problém s jinou sestavou, viz podpis... měnil jsem teď cpu za 5800x3d ale pc stále padá(padal i před změnou cpu). Bohužel nemám moc času zkoumat čím to je, ale začnu asi reinstallem windowsu.
PC - Ryzen 5800x3D@Arctic freezer 360 II - Asus x570 gaming-e - Gskill tridentZ Neo 3600@CL14- SX8200 pro 1TB - Sapphire Nitro+ 7900XTX - Soundblaster X3 + Mackie CR4 - Define 7 - Supernova G3 850w - Asus MG278Q
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“