T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Cokoli k tichým Home Theatre nebo mini-ITX počítačům.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
JiRo
Nováček
Nováček
Registrován: 31. bře 2011

T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od JiRo »

Rád bych se s vámi podělil o mé zkušenosti s tématem HTPC a Mini-ITX. Po celé řadě různých audio/video koncepcí jsem nakonec zakotvil u HTPC. Zpočátku jsem neměl jasnou představu, ale po pročtení řady fór a vyzkoušení několika, hlavně open source aplikací, jsem se nakonec rozhodl pro MediaPortal. Dal jsem se tedy do stavby mého prvního HTPC. Zpočátku jsem si stanovil několi základích kritérií:
  • - Klient/Server konfigurace s možností provozovat i více klientů (čím více, tím lépe)
  • - Open Source SW
  • - Windows prostředí
  • - Live TV s možností sledování a nahrávání i více než jednoho pořadu (čím více, tím lépe)
  • - Přehrávání HD obsahu
  • - Stabilní funkce (v rozumné míře - sem tam nějaký restart snesu)
  • - Maximální WAF - Wife Acceptance Factor
  • - Možnost menších či větších zásahů - úpravy skinů, označení funkcí, apod.
  • - Ovládání přes standardní MCE Remote, čím méně nutných zásahů z klávesnice či myši, tím lépe
První testy MediaPortalu a jeho budoucí konfigurace jsem prováděl na mém PC. Tam jsem si vyzkoušel i klient/server funkce, kdy jsem využil počítače dcery a manželky. Měli jsme v provozu domácí server s FreeNAS software a tak jsem začal s úpravami tam. Rozšířil jsem paměť, přidal nějaké disky (pro záznam TV a timeshift funkce) a samozřejmě i kartu s dvěma DVB-T přijímači. Vyměnil OS, zpočátku na tři měsíce (trial) WHS (ten mě mimochodem nadchl) a po skončení free period pak obyčejný W XP Pro. Ten na serveru zůstal dodnes. V příloze uvádím pár obrázků serveru a v závěru článku jeho HW i SW konfiguraci.

Klienty MediaPortalu jsem plánoval jednak provozovat na standarních PC (moje, manželky a dcery) a pak na dedikovaných HTPC. V první řadě jsem se rozhodl pro HTPC v obývacím pokoji. Později snad přijde na řadu kuchyň s jídelnou a pak (ale zatím se tomu bráním) i ložnice. Když jsem začal vymýšlet HTPC do obýváku, řekl jsem si, že musí být: výkonné, tiché, s malou spotřebou, malé a hezké. Začal jsem tedy s case Aopen a vznikl klenot, který jsem v komplexu s televizí a DO Logitech harmony One nazval T.I.B. , čili Three In Black. A protože i server je černý a Tři Mušketýři byli vlastně čtyři, počítám ho do té trojky také. Klient T.I.B měl ale jepičí život, cca rok. Case se tak líbil mému kamarádovi a když jsem zjistil, že se už nikde nedá sehnat, věnoval jsem mu ho. Doma mě za to prokleli, ale já jsem poté, co jsem uviděl case M350, měl v hlavě už jiný projekt. T.I.B. II, později doplněný přívlastkem Stealth.

To co jsem měl v hlavě jsme zrealizoval za 1/2 dne. V podstatě jsem přestěhoval HW z Aopen do M350, dokoupil case na DVD Slim Slot-in mechaniku a držák VESA Digitus. Výsledek vidíte na přiložených obrázcích. A taky asi pochopíte, proč říkám T.I.B II Stealth. Prostě není vidět.

Co vás asi zajímá, je to, co jsem během zmiňovaného 1/2 dne stěhoval z Aopen do M350. Zde je tedy konfigurace HW HTPC:
  • - Case Mini-ITX M350
  • - MoBo Zotac Mini-ITX ION-A s WiFi a integrovaným DC/DC zdrojem
  • - PSU Zotac AC/DC externí zdroj + integrovaný na MoBo
  • - Memory DDR II 2x2GB 800 MHz
  • - HDD 2,5" WD 160GB (původně), nyní SSD OCZ Vertex II 60GB
  • - DVD Sony Optiarc Slim Slot-In v externím case připojený přes USB
    • DVD a přijímač IR jsou jediní, které je vidět!
  • - IR USB přijímač
  • - DO Logitech Harmony One
    • Díky genialitě Logitechu s emulací nejen standardního MCE RC6 DO, ale i klávesnice, včetně kombinace CTRL a WIN a dalších vychytávek - mohu teď z DO ovládat úplně všechno co chci. Kromě jiného mám na DO například i funkci emulace myši v 8-mi směrech. Teď mohu celkem elegantně plnohodnotně surfovat na webu pouze s DO.
  • - VESA držák Digitus
a zde jeho SW výbava:
  • - Windows 7 Professional SP1
  • - MediaPortal 1.2.1 Client
  • - WinHotKey
  • - NirCMD
Jak jsem slíbil, zde je pak HW konfigurace server (ten sem tak trochu nepatří, protože není Mini-ITX. Ale mohu prozradit, že se to u M.I.B. III změní):
  • - Case Sharkoon Rebel 9 Economy
  • - PSU Chieftec Green Angel 350
  • - MoBo Gigabyte GA-MA74GM-S2
  • - CPU Athlon 2,3GHz
  • - Memory DDR II 2x1GB 800 MHz
  • - HDD 2,5" WD 160GB, WD 500GB, CF 8GB IDE adapter, 3,5" WD 500GB, 3x1TB
    • Všechny disky (2,5" i 3,5") jsou umístěny v Hot-swap rámečcích
  • - TV karta (double) LEADTEK WinFast DTV2000DS PCI
a zde jeho SW:
  • - Windows XP Pro SP3
  • - MediaPortal 1.2.1 Server
  • - Free Rapid Downloader
  • - uTorrent
  • - MCE Buddy
  • - NirCMD
Systém je "naladěn" tak, že je pro každého velmi jednoduché si z kteréhokoliv klienta pustit cokoliv, co je uloženo na serveru - filmy, seriály, domácí videa, hudbu, videoklipy, podívat se na uložené fotografie. Pro nikoho není problém si s pomocí EPG nastavit nahrávání vybraného TV pořadu a pak se na něj kdykoliv podívat. A nejen to, můžeme si dlouhodobě nastavit vyhledávání pořadu podle názvu (do funkce WishList si zadám například "kriminálka" a mám jistotu, že se mi nahrají vždy všechny pořady v jejichž názvu se toto slovo vyskytuje ať už jsou vysílány kdykoliv a na jakémkoliv kanále). O předpovědi počasí ve vybraných místech planety ani nemluvím. Na hlavní stránce přitom běží titulky vybraných RSS čteček, dvěma stisky na DO se pak dostaneme na web stránku, z které je RSS generováno. Mohu samozřejmě surfovat po stránkách jejichž odkazy mám uloženy a nebo si, pomocí číselných kláves na DO, stejně jako na mobilním telefonu, zadat url libovolné stránky. Je možné stahovat titulky k filmů a seriálům v přednastaveném jazyce či jazycích z obvyklých "titulkových serverů". Ty se pak automaticky uloží ke svým video souborům a změní si jméno tak, aby odpovídalo používaným konvencím. A je toho ještě více (Skype, IM klienti, On-line TV, TV archivy, Hudební On-line archivy, Internetová rádia, ...). Možná, bude-li zájem, mohu celou mou konfiguraci a všechny její funkce zde na fóru popsat detailněji.

Blížíce se k závěru mi ještě zbývá rekapitulovat, jak jsem splnil požadovaná kritéria, která jsem uvedl na začátku. Zde je tedy přehled:
  • - Klient/Server konfigurace s možností provozovat i více klientů (čím více, tím lépe) - teď provozujeme čtyři klienty - typický provoz jsou dva až tři klienti současně
  • - Open Source SW - ano
  • - Windows prostředí - ano
  • - Live TV s možností sledování a nahrávání i více než jednoho pořadu (čím více, tím lépe) - dovolil jsem si stress test, nahrávání čtyř různých programů současně, současné sledování dvou programů (včetně funkce timeshift samozřejmě), jeden klient přehrává ze serveru hudbu a druhý pak film - zatížení procesoru serveru 49%
  • - Přehrávání HD obsahu - MediaPortal je závislý na kodecích. Někdo to pokládá za nevýhodu. Já ne. Nové kodeky, využívající funkce nových CPU a GPU, jsou stále lepší a lepší. Jako třeba LAV/LAVCUVID - jednoduše řečeno BOMBA!
  • - Stabilní funkce (v rozumné míře - sem tam nějaký restart snesu) - verze 1.2.0, obvykle restartuji tak 1x týdně z důvodu nějakého problému, vetšinou ale po nějakém nekorektním zásahu do konfigurace - stále si s tím hraju.
  • - Maximální WAF - Wife Acceptance Factor - žena by MediaPortal nevyměnila za nic na světě - archiv filmů a seriálů, hudba, fotografie, a vždy nahrané všechny její oblíbené pořady z televize (pokud jsme pod napětím, je úspěšnost nahrávek 100%). A když chce nahrát něco mimořádně, umí si to nastavit sama - to ještě nikdy před tím (VHS video, DVD recordér, HDD recordér) neuměla. Při sledování televize mimoděk používá timeshift funkci, zastaví si pořad kdy potřebuje. A naučila se sledovat oblíbené pořady tak, že si nastaví jejich nahrávání a pouští si je s prodlevou cca 20min a přeskakuje (zatím jen ručně) reklamy - je to záležitot pár kliků na DO a pár vteřin. Comskip funkci, která by reklamy přeskakovala automaticky, jsem ještě nezprovoznil, na to se chystám teď...)
  • - Možnost menších či větších zásahů - úpravy skinů, označení funkcí, apod. - no jéje, hraju si tím stále, i když bych nemusel. O některé moje úpravy je mezi komunitou zájem...
  • - Ovládání přes standardní MCE Remote, čím méně nutných zásahů z klávesnice či myši, tím lépe - plní mé požadavky více než bezezbytku - zvlášť v kombinaci Logitech Harmony One - to je pak úplná nirvána...
Popsal jsem vám moji hračku, T.I.B. II (Stealth), věřím, že se vám líbí a těším se na diskuzi. Věřte ale, že už se mi v hlavě rodí T.I.B. III. Zatímco přechod z T.I.B. na T.I.B. II byl především o klientovi (a hlavně o jeho case), nyní uvažuji o inovaci na straně serveru. Bude-li zájem, brzy se s příspěvkem T.I.B. III setkáte.

Zdravím,

JiRo.

P.S. Další foto v dalších příspěvcích...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) JiRo dne úte 15. lis 2011, 09:29, celkem upraveno 14 x.
JiRo
Nováček
Nováček
Registrován: 31. bře 2011

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od JiRo »

Další porce obrázků...

JiRo
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
JiRo
Nováček
Nováček
Registrován: 31. bře 2011

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od JiRo »

A ještě jedna porce obrázků...

JiRo
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
JiRo
Nováček
Nováček
Registrován: 31. bře 2011

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od JiRo »

Finále, T.I.B. II.

Vidíte něco? Nevidíte! Je to tedy skutečně Stealth! Jediné, co je vidět jsou kabely, které půjdou při dalším malování do kanálu ve zdi a mechanika DVD...

Nakonec jsem přidal ukázku MediaPortal (Screenshot). Home stránka, navolené zobrazení naposledy přidaných epizod seriálů, RSS čtečka Neviditelného psa...

JiRo
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Michael24
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2009
Bydliště: Rakovník/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od Michael24 »

Moc pěkná práce :) A určitě se pak s T.I.B. III pochlub, je to opravdu dobré čtení :) Také mě něco podobného párkrát napadlo udělat, nicméně zatím si stále musím vystačit s IP-TV a sdílením filmů z PC (většinou z mého NTB) přímo do TV přes domácí síť, TV je napojena přes LAN do routeru.. Třeba se nechám inspirovat... :)

Takže hodně štěstí s další stavbou a těším se na pokračování 8-)
PC: CPU: Intel Core i5 2500K @4.4 GHz + Coolink Corator DS Gk: MSI Radeon R9 280X Gaming RAM: Kingston 8GB 1600MHz CL9 SSD: Crucial MX300 1TB MB: Asus P8P67 Pro OS: Windows 10 Home x64
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od Weslo »

Mě by zajímaly podrobnosti o tom MediaPortálu a také ceny. Pokud budeš mít čas a chuť .. .klidně se rozepiš.
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
JiRo
Nováček
Nováček
Registrován: 31. bře 2011

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od JiRo »

Weslo píše:Mě by zajímaly podrobnosti o tom MediaPortálu a také ceny.
O MediaPortalu se chystám naspat krátký seriál. Každý se sice může podívat na http://www.team-mediaportal.com/, ale mít možnost seznámit se s již delší dobu stabilně bežící a používanou instalací nemusí být na škodu. Teď jen přemýšlím kam seriál umístit. Tady na PCTuningu žádný takový prostor není. Pár fór s tématy HTPC sice je, ale většinou se všechny potácí na hranici přežití. Tam se mi moc psát neche. Kdyby někdo věděl o nějakém vhodném místě na takový seriál, budu vděčný. Edit: už se rozhlížím po http://www.media-server.cz, uvidím...

O cenách se mi píše težko. Turbulence v IT průmyslu za poslední dva roky (poslední krutou ranou cenám byly povodně v Thajsku) byly takové, že se není o co opřít.

Pokud to odhadnu, tak HW Clienta v současné podobě a v nákupních cenách by mohlo být tak kolem 7tisíc Kč.

U serveru je to ještě složitější. Konfigurace je dost specifická. Celá HW sestava i s kvalitním a tichým chlazením, hot-swap rámečky (6x), základní sadou disků (Systém, Nahrávání, Timeshift a SystemData) a TV kartou mohla vyjít cca na 14.000Kč. Tato sestava je plně funkční jako Media TV Server, samozřejmě s omezenou kapacitou pro ukládání rozsáhlých souborů media dat - pro ty je pak vlastně určeno celkem 5 hot-swap rámečků, v kterých je dnes 3x1TB. Rozšíření je tedy možné prostým zasunutím dalšího disku - ještě stále jsou dva rámečky volné). Navíc v case je místo ještě na dva rámečky, ale nemám je už pokryté volným rozhraním SATA musel bych přidat další SATA PCI(-e) řadič. To ale nebude třeba, dnešní 3TB disky spolehlivě potřeby na datový prostor zajistí i se stávajícím počtem volných míst (plánoval jsem koupi prvního 3TB disku na období před Vánocemi, ale povodně v Thajsku mi ten nákup zhatily, takže chvíli počkám, až se ceny vrátí zpět a jistě v té době budou na trhu i 4TB :P )

JiRo
semmtex
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. úno 2011
Bydliště: Největší komunistická králíkarna v ČR,Praha / Lipno nad Vltavou

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od semmtex »

opravdu dobrý :up: :up: . jen myslíš si že lze zkombinovat obě dvě funkce dohromady?
JiRo
Nováček
Nováček
Registrován: 31. bře 2011

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od JiRo »

semmtex píše:opravdu dobrý :up: :up: . jen myslíš si že lze zkombinovat obě dvě funkce dohromady?
Teď se přiznám, že nerozumím... Jaké dvě funkce??? Myslíš-li Client a Server, tak to samozřejmě jde a běžně se to dělá. Já jsem zvolil rozdělení na dva stroje, protože mohu v klidu Server umístit do kouta pracovny, kde nikoho neruší. A navíc neslouží jen jako server pro HTPC clienty, ale i také datové úložiště, backup server, uTorrent a download client, printserver, stroj na kterém mi běží převody formátů videa, apod. Mám na něj přístup přes remote plochu, takže ho mohu ovládat odkukoliv. Dokonce i přes internet... Jednoduchá aplikace řídí jeho uspávání a probouzení, takže pokud není potřeba, uspí se, a pokud je například naplánované nahrávání, tak se probudí, nahraje a zase uspí...

JiRo.
semmtex
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. úno 2011
Bydliště: Největší komunistická králíkarna v ČR,Praha / Lipno nad Vltavou

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od semmtex »

Myslel jsem to tak: Mám doma 2stolní pc a 2ntb. Ale jenom 1 starsi pc ze kteryho bych to mohl udelat. Chci na tom mit ulozeny filmy,hudbu apod. Jenze TV je v obyvaku a ja nemam dalsi pc aby to prehravalo. (Proste ulozeny data ktery se nejakým způsobem budou přehrávat v TV(má i LAN), a přistupovat jako k síťové složce).(Oznacil bych to jako mix NASu a HTPC)

A ještě druhý dotaz :roll: . Dalo by jse to nějakým způsobem uzpůsobit pro nahrávání kabelovky (UPC)

Díky :)
JiRo
Nováček
Nováček
Registrován: 31. bře 2011

Re: T.I.B. II (Stealth) Klient/server konfigurace a MediaPortal

Příspěvek od JiRo »

semmtex píše:Ale jenom 1 starsi pc ze kteryho bych to mohl udelat. Chci na tom mit ulozeny filmy,hudbu apod. Jenze TV je v obyvaku a ja nemam dalsi pc aby to prehravalo. (Proste ulozeny data ktery se nejakým způsobem budou přehrávat v TV(má i LAN), a přistupovat jako k síťové složce).(Oznacil bych to jako mix NASu a HTPC)
Jo, to by samozřejmě šlo. V podstatě ten mix NASu a HTPC jak říkáš, já mám na serveru. Jen nevím, jestli by TV přehrála nahrané pořady, prototože ty jsou v souborech .ts
semmtex píše:Dalo by jse to nějakým způsobem uzpůsobit pro nahrávání kabelovky (UPC)
Teoreticky ano, MediaPortal podporuje TV karty, které by měly přijímat digitální kódované kabelové vysílání. Ale já s tím nemám žádné zkušenosti. Používám jen DVB-T. Doporučuji podívat se na http://www.team-mediaportal.com.

JiRo.
Odpovědět

Zpět na „HTPC a mini-ITX“